Kandidatai į prezidentus (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

Kandidatai į prezidentus (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

Prezidento rinkimų kampanija įsibėgėjo, nors oficialiai ji dar nė neprasidėjusi. Į prezidentus taiko net keturi ekonomistai, vienas Afganistano karo veteranas ir vienas filosofas, kuris taip pat aiškina baigęs ekonomikos mokslus. Ar kitas šalies vadovas bus ekonomistas, ar rinkimų kampanijos metu kalbėsime tik apie pinigus ir ar visi vienodus mokslus baigę – sutaria?

Politikos apžvalgininkai ir sociologai mano, kad pinigai tikrai domina rinkėjus ir renkamuosius, bet kandidatų peštynių – neišvengsime. Be visiems žinomų ekonomikos mokslus baigusių kandidatų į prezidentus apie savo "ekonomisto šaknis" paskelbė ir Petras Auštrevičius bei Arvydas Juozaitis. Ką šie žmonės turi bendro?

Kiek ekonomistų, tiek nuomonių – nepatikima?

Pasak politikos apžvalgininko Kęstučio Girniaus – ateinantys rinkimai tikrai bus įdomus ir kiek netradiciški.

REKLAMA

„Jie (kandidatai) turi bendro su pinigais, bankais, darbu ministerijose ar dėstymu aukštojoje mokykloje, bet nesudaro kažkokio „ekonomistų vieneto“. Jų ryšys su ekonomika yra skirtingas, o rinkimų kampanijos metu kiekvienas, manau, ieškos savo kampo, kuris jiems naudingiausias“, – sakė apžvalgininkas.

Anot jo, kandidatai į prezidentus nėra klasikiniai ekonomistai, tarkime Gitanas Nausėda paskutinį ekonominį tekstą parašė gal 1992 metais, Ingrida Šimonytė buvo daugiau valdininkė nei ekonomistė, o dabartinę šalies prezidentę mes geriau žinome, kaip eurokomisarę nei ekonomistę. Pasak apžvalgininko, tai, kad kandidatai į prezidentus yra ekonomistai rinkėjams gali nedaryti jokio įspūdžio.

„Faktas, kad kandidatai yra ekonomistai, neturėtų rinkėjams daryti itin didelio įspūdžio, nes Lietuvos ekonominė situacija nėra gera, reiškia ir ekonomistai ne tokie geri. Tad kodėl reikėtų manyti, kad šie žmonės turi atsakymus? Nes, tuomet, kai užėmė postus, negalėjo kažko tokio padaryti, pagerinti situacijos“, – klausė K. Girnius.

Anot jo, rinkėjai rinkdamiesi prezidentą gana nedaug dėmesio skiria jo profesijai, kur kas labiau jiems rūpi kompetencija, sąžiningumas ir nepriklausomumas.

„Tarkime Valdas Adamkus, niekas negalvojo, kad jis – buvęs administratorius JAV. Žmonėms svarbu pirmas ir paviršutiniškas įspūdis – ar žmogus simpatiškas arba ne. Nemažą vaidmenį vaidina išankstinės nuostatos, politinės nuostatos“, – sakė politikos apžvalgininkas.

REKLAMA

Jis taip pat mano, jog ekonominės temos gali dominuoti ateinančiuose rinkimuose, net neliko Vygaudo Ušacko, kuris visus būtų privertęs kalbėti apie užsienio politiką.

„Dabar, kai jo nėra, o nė vienas iš trijų pagrindinių kandidatų (tikintis, kad Saulius Skvernelis kandidatuos) nėra užsienio politikos žinovai, o ir ne itin tuo domisi, bus patogiau kalbėti apie vidaus politiką ir ekonomiką. Diskusija gali panašėti į Seimo, bet ne prezidento rinkimų retoriką“, – svarstė apžvalgininkas.

Prezidentas, kaip senų automobilių pardavėjas

Sociologas Vladas Gaidys įsitikinęs, kad pradedant prezidentines lenktynes naudoti ekonomisto kortą yra naudinga, bet vėliau šis pranašumas išblėsta.

„Atėjus į rinkėjų pilną mokyklos salę patogu prisistatyti ekonomistu ir pareikšti, kad tavo profesija yra vienas iš argumentų, kodėl kandidatuoji į prezidentus. Visada galima pasakyti, kad aš kaip ekonomistas pažiūrėjau, kas dedasi Lietuvoje ir negalėjau likti nuošalyje. Tai daro įspūdį, leidžia efektyviai pasiaiškinti, kodėl nori tapti prezidentu“, – įsitikinęs sociologas.

Pasak V. Gaidžio – posakis „aš, kaip ekonomistas“ daro didesnį įspūdį nei „aš kaip agronomas“ ar „aš, kaip fizikas“.

Visgi „ekonomisto“ žavesys gali greitai išblukti, vos prasidės tikrieji debatai, nes – kiek ekonomistų tiek ir nuomonių.

„Dar vienas pavyzdys yra Arvydas Juozaitis, kuris taip pat ima naudoti ekonomisto kortą ir akcentuoja, kad jis ne tik filosofas, rašytojas, be ir mokęsis ekonomikos. Jis tai akcentuoja pirmą kartą per 30 metų. Matyt tai daro dėl tos pačios logikos, nes būnat ekonomistu lengviau pasiaiškinti, kodėl eini į prezidento rinkimus“, – sakė sociologas.

REKLAMA

Visgi „ekonomisto“ žavesys gali greitai išblukti, vos prasidės tikrieji debatai, nes – kiek ekonomistų tiek ir nuomonių.

„Kai susės keturi ekonomistai ir pradės diskutuoti, paaiškės, kad nėra vienos ir universalios ekonomisto pozicijos. Jie visi susipeš ir pačius elementariausius dalykus, tokius, kaip skurdas ar nedarbas komentuos priešingai. Taigi, „aš kaip ekonomistas“ aureolė – dings. O apie užsienio politiką, mokyklas ar ligonines jau galės kalbėti ir policininkai ir filosofai ir ekologai ar lakūnai“, – aiškino V. Gaidys.

Jis sakė, kad rinkėjams itin svarbu, kad kandidatas būtų sąžiningas ir jam būtų galima pažiūrėti į akis.

„Žmonės pažiūrėję į kandidatą nori nuspręsti ar jie pirktų iš jo padėvėtą automobilį. Rinkėjai mano, kad sąžiningumą gali pamatyti iš akių. Tai – būtina sąlyga būsimajam prezidentui, tai matosi ir apklausose“, – įsitikinęs sociologas, taip pat paaiškinęs, kad prezidentas visų pirma turi būti asmenybė.

„Atkreipkite dėmesį, visi buvę prezidentai turėjo kažką ryškaus ir „papildomo“. Tarkime dabartinė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė turi karatė juodąjį diržą, Rolandas Paksas skraidė po tiltais, V. Adamkus valė Mičigano ežerus, o Algirdas Brazauskas statė Kauno elektrinę“, – vardijo sociologas V. Gaidys.

Prezidento rinkimus jis palygino su geromis sporto varžybomis, kurios uždega. Tiesa, nepatinkančiam kandidatui čia galima ir spjauti į veidą, tai, pasak sociologo, žmonėms irgi patinka.

REKLAMA

Rinkimuose reikės dramos

„Ekonomistas ekonomistui nelygu, o ir tarpusavyje jie konkuruoja, nesusikalba“, – įsitikinusi Mykolo Riomerio universiteto lektorė Rima Urbonaitė.

Pasak politologės, tarp žmonių, turinčių panašų išsilavinimą, gali užvirti aštrių diskusijų, nes nėra universalių tiesų, o siūlomi sprendiniai labai skirtingi, pažiūros išsiskiria.

„Manau, kad rinkiminiuose debatuose bus įdomių diskusijų, nemanau, kad kalbos ir diskusijos bus vienodos, kad jie visi, nors ir ekonomistai, pritars vieni kitiems. Rinkimų temą diktuos postas į kurį einama, nebus galima išvengti užsienio politikos temų. Visgi, ekonomines temas diktuos ne šių kandidatų išsilavinimas, o aplinka ir visuomenės poreikis. Rinkėjų noras girdėti pažadus, kaip galima spręsti tam tikrus ekonominius klausimus bus ne tik dėl kandidatų išsilavinimo, bet ir dėl to, kad tam yra paklausa ir poreikis“, – įsitikinusi politikos mokslų specialistė.

Anot jos, krizės temų rinkiminės kampanijos metu, matyt, nepavyks išvengti. „Mes tampame visuomene, kuriai reikia dramos ir dirgiklių, todėl bauginimai ekonomine krize gali būti rinkiminių diskusijų dalis. Manau, kad kalbų ir vertinimų bus, bet nežinau ar tai dominuos. Tiesa, gali viskas pasikeisti, jei realiai pamatysime artėjančios krizės ženklus“, – svarstė R. Urbonaitė.

Šalies prezidento rinkimai vyks kitų metų gegužės 12 dieną, prezidentas renkamas penkeriems metams. Eiliniai prezidento rinkimai vykdomi paskutinį sekmadienį likus dviem mėnesiams iki šalies vadovo kadencijos pabaigos. Oficiali rinkimų kampanija prasideda prieš pusmetį iki rinkimų, lapkričio 12 dieną. 

 

Agota
2018-11-12 08:57:26
Visi protingi, bet ar nors vienam iš jų užteks išminties valdyti taip, kad Lietuvos žmonės gyvendami ir dirbdami jaustųsi laimingi, mylėtų savo šalį ir ja didžiuotųsi.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

elojin1 2019-01-04 21:09:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš balsuosiu už Juozaitį, nes jis prieš dvigubą pilietybę. Tos dvigubos pilietybės reikia Rusijos ir Izraelio piliečiams.   ATSAKYTI
juokinga 2018-11-12 13:35:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam mums tas Prezidentas - bereikalingos tik išlaidos, kai Seime 141 skaičius ir jie valdo? Manau, kad Lietuvai, kuri yra mažytė šalis, visiškai jo nereikia. O iš tų keturių, kuriuos regiu nuotraukose, nei vieno nėra tam tinkančio.    ATSAKYTI
Jiuliaus nuomonė 2018-11-12 11:27:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kandidatuoti negali svetimų valstybių agentai,kurie skurdindami mūsų valstybę neša didelius nusikalstamus pelnus kitoms valstybėms.Ar toks žmogus gali būti Lietuvos prezidenti/Auštrevičius Lietuvą išdavė dar pasirašant dokumentus stojant į EUROSOJŪZĄ.,sutiko su visais primetamais reikalavimais mūsų tarnystei ponams vagims.Šimonytės tarnystė svetimų valst.agentams---mūsų didiesiems padėjo praskolint ,išvogti bankus ir žmonių pinigus,atimti mūsų vargšų pensijas,dalyvauti nusikalstamoje pasakų laivo veikloje.Juk ji buvo finansų ministrė.,turėjo skambinti visais varpais,kad yra griaunama Lietuvos valstybė,o ne dalyvauti aferizme pati.Dabar ji grūdama į prezidentus,kad sustabdytų kubilinio reformų viešinimą ir kad nepasodintų už grotų visų vagių,tame tarpe jos ir ponios iš Daukantynės.Ketvirta kandidatūra--- dėstytoja nebloga,sugeba tinkamai aiškinti,turi informacijos----bet netinkama į prezidentus.......    ATSAKYTI
Nu jo 2018-11-12 09:44:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nei vienas iš kandidatų neturi žalio supratimo užsienio politikoj. Peza apie kažkokius niekalus vidaus politikoj, kur įtaka minimali, ir sau labai protingi atrodo. Vat neįvyks prezidento rinkimai, nes nė vienas nesurinks reikiamo kiekio balsų, aišku, jei kompiuteriai neužstrigs, kaip per Adamsiaus rinkimus....   ATSAKYTI
Tai 2018-11-12 09:05:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kam tas prezidentas jai seimas valdo!
   ATSAKYTI
Agota 2018-11-12 08:57:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visi protingi, bet ar nors vienam iš jų užteks išminties valdyti taip, kad Lietuvos žmonės gyvendami ir dirbdami jaustųsi laimingi, mylėtų savo šalį ir ja didžiuotųsi.   ATSAKYTI
Tada 2018-11-12 08:44:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Svarbiausia - ištikimybė Lietuvai.   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems
DABAR RODOMA
Atnaujino 20 metų neremontuotą kambarį: palaukite, kol pamatysite, kaip
DABAR RODOMA
Netrukus šalies keliuose išdygs naujieji stacionarūs greičio matuokliai
REKLAMA
Nerijus Mačiulis (nuotr. stop kadras)
Kokie jau įgyvendinti sprendimai didina Lietuvos ekonomikos potencialą ir kokių sprendimų dar trūksta ekonomikos bei verslo spurtui, ketvirtadienį diskutuota per Lietuvos ...
„Lietuvos paštas“ (nuotr. Fotodiena.lt)
Valstybės valdomas Lietuvos paštas prašo teisėsaugos ištirti, ar 2012 metais tuometinės pašto vadovybės ir „Kamineros grupės“ savininko Arūno Tumos kontroliuojamos įmonės ...
Gitanas Nausėda (A. Strumila/Fotodiena.lt)
Portalas tv3.lt kviečia gyvai stebėti pokalbį su kandidatu į prezidentus ekonomistu Gitanu Nausėda. 13 val. G. Nausėda kartu su Vladimiru Laučiumi „Dienos komentaruose“ aptars ...
Minia (nuotr. Fotodiena.lt)
Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas sako, kad Seimo sprendimas įteisinti individualų konstitucinį skundą suteiks žmonėms daugiau galimybių ginti savo teises ir ...
Turistai (nuotr. Fotodiena.lt)
Statistikos departamentas ketvirtadienį paskelbė, kad dėl emigracijos pernai Lietuva prarado mažiausiai žmonių nuo pat nepriklausomybės atkūrimo. Ekonomistai sako, kad ...
REKLAMA

Top Video

Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems
DABAR RODOMA
Atnaujino 20 metų neremontuotą kambarį: palaukite, kol pamatysite, kaip
DABAR RODOMA
Netrukus šalies keliuose išdygs naujieji stacionarūs greičio matuokliai

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų