Andrius Jakimčuk

Andrius Jakimčuk

Isterija dėl „atiminėjamų vaikų“, neseniai kilusi ir toliau formuojama Lietuvoje, parodė kylančią smurtautojų teisintojų bangą. Tūžmingai, prisišliedami prie kartais pagrįstos kritikos valstybės tarnyboms, į kovą už išlikimą kyla ir praėjusio amžiaus auklėjimo kultūros atstovai, manantys, kad nemušti vaikų yra kažkoks „nemūsiškas išmislas“.

Kartu su bauginančių istorijų apie tariamai už nieką atimamus vaikus srautu iš visų pakampių sulindo ir tie, kurie po Matuko istorijos sėdėjo tyliai tylutėliai, arba šūkavo apie būtinybę žudyti žudikus bei „kodėl anksčiau niekas nieko nedarė“. Atsirado net ir suinteresuotos pusės advokatas, išmąstęs, kad „sudavimas vaikui – ne smurtas, o nepedagoginis metodas“. Žinai, gal tada ir sudavimas per žandą turėtų būti ne „viešosios tvarkos pažeidimas“, o „nevykusi diskusija“?

REKLAMA

Statistiškai vaikai iki 18 metų šeimose yra mušami vienodai: tiek berniukai, tiek mergaitės. Tik vėliau išryškėja moterų žalojimo tendencija. Amžiaus grupėje 18-65 metų moterys smurtą patiria 3-6 kartus dažniau už vyrus. Jokio auklėjimo ar edukavimo čia nėra nė kvapo - tai tėra stipresniojo smurtas prieš silpnesnį. Kodėl taip yra? Nes, viena vertus, jis gali (aplinkinių toleravimas), antra vertus, kitaip nemoka išreikšti savo emocijų (auklėjimo spragos). Iš pradžių smurtaujama prieš vaikus ir moteris, o kai pirmieji užauga – dažniau prieš moteris. Neabejoju, kad dalis šių statistinių smurtautojų šventai tiki savo edukacine misija. Vaikai neklauso – trinkt, moteris netinkamai elgiasi – trinkt.

„Mes taip užaugom, mūsų tėvai taip užaugo, tai ir vaikai mūsų augs žmonėmis, o ne palaidomis balomis“ – šablonų ir antraščių pilnomis galvomis, tarsi prisukami žaisliukai, kartoja komentatoriai po straipsniais apie atimamus vaikus. Nieko nenustebinsiu pasakęs, kad tie patys komentatoriai vėliau, kokiam nors „pedagogui“ ar „pedagogei“, negyvai uždaužius savo vaiką, ūbaus apie mirties bausmės grąžinimą. Turiu patarimą: įvykdykit mirties bausmę tamsybėms savyje, o ne šaukitės beprasmio keršto, ir gyvenimas Lietuvoje gerės.

REKLAMA

Beje, o ko jūs tikėjotės, kai, visai Lietuvai grąžant rankas dėl užmuštų mažamečių, buvo priimami sugriežtinti įstatymai? Kad iš „normalių šeimų“ neatiminės mušamų vaikų? Čia mes turime problemų, nes smurtas šeimoje neturi „nenormalumo“. Ir idealiausiai atrodančiose šeimose smurtaujama, o valstybės institucijos, kurios įstatymais yra įpareigotos taikyti „nulinę toleranciją smurtui“, negali nereaguoti į smurtą šeimoje. Net jeigu „muša, reiškia myli“, ar „auklėja pedagoginiais tikslais“.

Sakote, kad tai - „folklorinis auklėjimas“ ar tradicija? Na, tradicijos keičiasi. Manote, kad reikia laikytis tradicijų? Laikomės, tačiau tada nesistebėkime, kad ir toliau šeimose bus mušami vaikai ir moterys. Nes, šiaip tai, tokios yra tradicijos. Būtent dabartinė, daug nepagrįstos kritikos sulaukianti sistema ir leidžia bent jau pabandyti užtikrinti, kad tokių smurto prieš mažamečius atvejų būtų mažiau. Ar kas nors išgirdo D. Šakalienę, kuri paskelbė, jog per paskutinius 4 šių metų mėnesius nebuvo nė vieno užmušto vaiko? Abejoju, nes šią informaciją užgožia pykčio komentarų virtualių deglų atšvaitai.

Dažnai viešojoje erdvėje galima išvysti, kad žmonėms iškyla klausimas: tai ką reikia daryti, kad neatimtų vaikų? Prašau, nemuškite jų. Nemuškite jų motinos. Mušat vaikus ir jų mamą, bet mylit juos, o jie myli jus? Prašau, nebemuškit. Neatrodo sudėtinga, gal kažkaip įveiksite.

REKLAMA

Gal su valstybinėmis tarnybomis ir yra kažkas blogai, o kažkas veikia ne taip, kaip buvo sumanyta. Tačiau dažniausiai visuomenei panašiose istorijose pateikiami ne faktai, o nuomonės, kaip taisyklė – tendencingos ir šališkos. Tokiu atveju rizikuojame įkristi į informacinį liūną, kuomet orientuosimės ne į nuo smurto vaikus saugančios sistemos tobulinimą, bet į begalinius linčo teismus. Kartais „matukų žudikams“, o kartais „vaikų atėmėjams“, priklausomai nuo to, kas tuo metu ant bangos.

Ir pabaigai: atsiprašau, bet vaikų mušti jau niekas nebeleis. Kuo greičiau su šia mintimi susitaikysime, tuo greičiau sulauksime teigiamų pokyčių. Kažkuriuo metu toks sprendimas turėjo būti priimtas, o grąžinti Lietuvos šimtmečiu atgal nepadės nei pseudoprotestai, nei skandalistai ar reitingų besivaikantys politikai, nei galimai pasitaikančios valstybės institucijų klaidos.

 

Autoriui
2018-11-08 20:18:08
Nuo kada tu auksagalvi be galvos mūsų šalyje buvo galima mušti vaikus??? Tau kiek varžtų trūksta mėnesienoje??? Iki šito, perteklinio durnių inicijuoto, įstatymo priėmimo, nei vaikų ,nei suaugusių mušti buvo nevalia, bent taip parašyta LR baudžiamajame kodekse. Bet tave turbūt mušė ir daugiausia kliuvo galvai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Gudragalvi 2018-12-07 18:45:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nepyk, bet smurtas prieš tėvus, vaikų neišgelbės   ATSAKYTI
anonimas 2018-11-26 16:02:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar vienas uzsakytas straipsnis, baisu! Baisu, kaip galima pavadinti vedusia pora su savo vaikais stovinciais prie seimo ir kovojancius uz atiminejima vaiku be irodymu, kad bet koks smurtas isvis buvo. Tuo paciu tie patys pilieciai, kuriuos spauda vadina "minia", kovoja pries ta pati smurta artimoje aplinkoje, teisine savoka "smurtas" egzistuoja nuo senu laiku ir placiai isdestytas bausmiu kodekse...   ATSAKYTI
uzuojautos 2018-11-20 20:25:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar vienas ant galvos nukrites durnelis...   ATSAKYTI
Rimas 2018-11-12 11:27:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nepyk Andriau, bet tavo pedofiliškų, feministinių, teroristinių įstatymų sumanytojai or vykdytojai tikrai sėdės kalėjime ir spjaudys visi jiems į veidus   ATSAKYTI
Virginija 2018-11-10 13:48:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lengviausia mylėt svetimus vaikus per atstumą.
Ir tik iškrypę rėžimai gali manyti, kad valdžia vaiku geriau rūpinasi negu šeima.   ATSAKYTI
nesvarbu 2018-11-09 19:10:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Andriuk tu gal nezinai bet pasakysiu kad net ruslaikiu smurtas pries vaikus nebuvo leidziamas taciau uz pasakyma vaikui kad negalima taip daryti neatiminedavo vaiku o dadar jau taip nes tai skaito jau kaip psihologigi smurta is gerk vaistu kad sugrazintu atminti ir viskas bus   ATSAKYTI
Shiusha 2018-11-09 14:28:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sutarkim: Vaikų mušti negalima taip pat kaip ir vaikų atimiminėti?   ATSAKYTI
LAIMA 2018-11-09 12:53:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Aišku, kad vaikų mušti negalima (kaip ir bet ko kito)! Visa kita -
toks jausmas, kad surašė visus lozungus, kuriuos žinojo bet net nesidomi situacija šalyje. Net gresmių lentelių neperskaitė. Vienas iš tų, dėl kurių ant kavos puodelio reikia rašyti "gėrimas karštas", nes savo galva niekaip nesusipras ir būtinai nusidegins.    ATSAKYTI
Irena 2018-11-09 10:37:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taigi,
nemuškime savo vaikų. Tą turi labai aiškiai ir visada prisiminti kiekvienas, blaivas ar išgėręs iš geros ar problematiškos šeimos. Ir jokiu mane muše, ir geras uzaugau.
Gal reiketų į jaunavedzių parengimo kursus įtraukti paskaita apie vaiku auklejima, išaiškinant ir teisinius su tuo susijusius dalykus.

   ATSAKYTI
Nu jo 2018-11-09 08:57:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jakimčuk, tu ką vartoji? Kai atsigausi, tuomet ir padiskutuosim. O dabar eik blaivytis....   ATSAKYTI
Grigorij 2018-11-09 02:38:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Andriau, idijote, tu nesupranti, kad su "vaiku teisemis" LR valdziai visiskai pavaziavo stogas? Ziurek: dabar mokykloje isvis neaukleja, tik zinias suteikia. Kad, gink Dieve, kaip LTSR laikais, neskiepyti visuomeniskumo (socialumo), kolektyvizmo, Morales aplamai, nekalbant apie Internacionalizma. Vaikams leidziama ziauriai susimusti, pasitycioti is draugu, tyciotis, susidoroti su mokytojais. O jei dar tevai turtingi ir itakingi? Dabar ir seimoj aukleti vaiku nebeleidziama. O dabar, kai tevai kur kas daugiau vergauja darbuose, palyginus su LTSR laikais, o gal isvis kas nors vienas uzdarbiauja uzsienyje, kai visas vaiku auklejimas atitenka tevams, tai jiems itin sunku! O auklejimas - tai, neisvengiamai, ir jegos panaudojimas. Na, prilyginti auklejima smurtui - visiskas idijotizmas! Pagrindinis "vaiku teises gyneju" tikslas - sugriauti visuomene, kad vaikai visiskai ignoruotu visuomene ir Morale, uztai jaustusi "laisvais", "neuzkompeksuotais", nebaudziamais. Tuomet isigalioja "Dziungliu istatymas": kas stipresnisnis - tas ir teisus. Tuomet pagrindine zmoniu motyvacija tampa tokia: griebk is Gyvenimo viska bet kokia kaina! Tai - visuomenes ir valstybes griovimas!   ATSAKYTI
Aggie 2018-11-09 00:46:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Pasiziurekit, kas darosi anglijoje. Vaiku negalima musti, negalima versti skaityti, ruosti pamoku, jei jie nenori ir t.t. Pasiziurekit, kas isauga is ju dabar? Jokios kulturos, skaityti nemoka, visus siuncia nx ir t.t. Tevai susitvarkyti negali, policija kviecia, kad vaikus paimtu.
Mane tevai lupdavo odiniu dirzu ir as nejauciu jokios gyvenimo traumos. Tevai visada prasydavo graziai 2 kartus kazka padaryti, o jau trecia karta duodavo per uzpakali, jei as nepadarydavo, ko jie prase. As esu suaugusi dabar, myliu ir gerbiu savo tevus, padedu jiems, kai reikia ir mes daznai matomes.   ATSAKYTI
Julius 2018-11-08 22:51:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
PonasJakimčuk,matyt neturi vaikų ir nesiruošia jų turėt,todėl ir brenda po pievas. Net liaudies patarlė sako,kad už vieną muštą dešimt nemušų duoda. Čia ne joks smurtas jei neklaužadai į klyną įkreti. Normalūs tėvai vaikų į sieną nedaužo.   ATSAKYTI
R 2018-11-08 21:35:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Visuomet atsiras menkystų kurie pasiruošę pateisinti bet kokį valdžios nusikaltimą.   ATSAKYTI
Žž 2018-11-08 21:06:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Niekas ir nekalba apie mušimą.Bet kiek dabar išaiškėjo,kad vaikai paimami-o konkrečios priežąsties taip ir nepasako,arba išaiškėja,kad buvo paneluota,bet vaikų vistiek neatiduoda!!!Tiesiog juos pavagia!!   ATSAKYTI
Autoriui 2018-11-08 20:18:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Nuo kada tu auksagalvi be galvos mūsų šalyje buvo galima mušti vaikus??? Tau kiek varžtų trūksta mėnesienoje??? Iki šito, perteklinio durnių inicijuoto, įstatymo priėmimo, nei vaikų ,nei suaugusių mušti buvo nevalia, bent taip parašyta LR baudžiamajame kodekse. Bet tave turbūt mušė ir daugiausia kliuvo galvai.   ATSAKYTI
Pasitarkime 2018-11-08 21:08:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Nebuvo galima mušti, bet mušdavo, kartais ir už mušdavo. Ką daryti? :(  
Ti pasitarkime 2018-11-08 23:51:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Žmonių užmušti negalima, bet vis dėlto juos užmuša. Ir užmuša paprastai vyrai. Tai dabar kiekvieną vyrą, pakėlusį balso toną, reikia kokiam mėnesiui į areštinę pasodinti, kad nesigalvotų ko nors nužudyti? Tai tokia ta jūsų logika...  
Tomas 2018-11-08 19:28:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nepykit,šeimų skriausti jums niekas daugiau nneleis,žmonės bursis į savigynos būrius.   ATSAKYTI
Stasys 2018-11-08 19:17:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Dar vienas ,,auksaburnis,, atsirado ,svaicioja nei du nei vienas,pagal ta rasini galima pagalvoti ,kad tevai uzsispyre butinai nori bausdami musti ,dauzyti ir kt smaugti vaikus ,ojau jis ,apastalas sito neleis ,gaz dauztas siek tiek,ar siaip nukentejes.Is to nerislaus kurinio sunku suprasti.   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
LFF burtų traukimas virto sensacija: aistras kurstė pusnuogė mergina
DABAR RODOMA
Šiurpus momentas: Lekavičius aikštę paliko kraujuojančiu veidu
DABAR RODOMA
Kaimynai ir pareigūnai prabilo apie „Iki" užpuoliką
DABAR RODOMA
Greitas ir lengvas velykinis desertas: pavyks kiekvienam
DABAR RODOMA
Viskas, ką reikia žinoti apie velykines gėlių kompozicijas
DABAR RODOMA
Sausas ir šaltas oras trukdo pradėti sėją
DABAR RODOMA
Šaro techninė Stambule. Ar „Žalgirio“ strategas pasikarščiavo be reikalo?
REKLAMA
 „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis (nuotr. bendrovės)
Praėjusių metų protekcionizmo banga nepraėjo be pėdsakų − daugelis pasaulio didžiųjų ekonomikų šių metų pradžioje toliau rodė išsikvėpimo ar net nuosmukio ženklus. ...
Linas Kukuraitis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Socialinės apsaugos ir darbo sritis Lietuvoje beveik visuomet buvo vertinama dviprasmiškai: politikai niekad nesirikiavo eilėje užimti šios ministerijos vadovo pozicijų, bet ...
Edward Lucas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
NATO sveikina save su 70 metų sukaktimi. Neabejotina, kad Maginot liniją suplanavę prancūzai irgi sveikino save su pažanga. Ši milžiniška įtvirtintų bunkerių linija, įrengta ...
Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis
Lietuvoje viešėjęs Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis paragino vienytis diskutuojant dėl būsimojo Europos Sąjungos (ES) biudžeto ir pareiškė, kad Vakarų ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų