Dauguma prekybos tinklų jau patvirtino per Kalėdas ir Naujuosius metus nedirbsiantys arba dirbsiantys trumpiau. Tačiau parlamentarai mano, kad toks prekybininkų gestas negalėtų būti laikomas kompromisu norimam įteisinti draudimui dirbti per valstybines šventes ir paskutiniais mėnesio sekmadieniais.

Parduotuvėje (nuotr. 123rf.com)

Parduotuvėje (nuotr. 123rf.com)

Jau keturi prekybos tinklai pranešė nedirbsiantys per gražiausias metų šventes. „Norfa“ ir „Lidl“ nedirbs pirmąją Kalėdų ir Naujųjų metų dieną. Gruodžio 24 dieną visos „Norfos“ dirbs dvi valandas trumpiau, o gruodžio 31-ąją – valanda trumpiau. „Lidl“ parduotuvės per Kūčias dirbs trumpiau.

„Rimi“ parduotuvės pirmąją Kalėdų dieną taip pat nedirbs, o kitomis žiemos švenčių dienomis darbo laikas bus trumpinamas.

„Maximos“ pirmąją Kalėdų dieną irgi bus uždarytos, pirmąją Naujų metų dieną parduotuvių darbo laikas bus sutrumpintas.

Prekybos tinklas „Iki“ penktadienį pranešė dar neapsisprendęs dėl darbo laiko švenčių metu.

Ribojimas skinasi kelią Seime

Seime birželį po pateikimo pritarta Remigijaus Žemaitaičio inicijuotoms Darbo kodekso įstatymo pataisoms, numatančioms, kad mažmeninėms prekybos įmonėms draudžiama dirbti kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį ir švenčių dienomis.

REKLAMA

Tuo metu Vyriausybė siūlo pirmiausia pradėti svarstyti draudimą dirbti tik per Darbo kodekse numatytas šventines dienas, neliečiant sekmadienių.

R. Žemaitaitis mano, kad prekybos tinklų sumanymo nedirbti per Kalėdas ar Naujuosius metus negalima laikyti jo inicijuotų pataisų kompromisu, ir tikisi, kad įstatymas galiausiai įtvirtins draudimą dirbti per šventes.

„Prekybos tinklų veidas yra veidmainiškas. Jie jau dabar patys mato, kad nebėra Lietuvoje žmonių, kad nebėra darbuotojų, bet vis dar toliau siaučia. Jei būtų imperatyviai įstatymu įdiegta, kad visomis švenčių dienomis neturėtų dirbti prekybos tinklai, tada galėtume sakyti, kad kompromisas surastas. Galėtume žiūrėti, kiek valstybė negauna ar gauna mokesčių“, – tv3.lt kalbėjo R. Žemaitaitis.

Seimo nario teigimu, versdami darbuotojus dirbti per valstybines šventes ir sekmadieniais, verslininkai elgiasi socialiai neatsakingai, o neatsisakydami slenkančių grafikų, tik gilina darbuotojų skurdą.

„Gobšumas pražudo bet kokį veikėją. Nesvarbu, ar verslininką, ar ūkininką, ar bet kokį kitą žmogų. Verslininkai dar niekaip šiandien nesupranta, kad jie turi būti socialiai atsakingi. Antras dalykas, prekybos tinklai šiandien niekaip neatsisako slenkančio grafiko, žmonėms moka minimalią mėnesinę algą arba šiek tiek virš, taip leisdami Vyriausybei ir valstybei juos išlaikyti per pašalpas ir kompensacijas“, – tvirtino R. Žemaitaitis.

Laisvė rinktis

Tuo metu Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Valdas Sutkus neatmeta galimybės, kad per Kalėdas nedirbančius prekybos tinklus galima laikyti prekybininkų kompromisu parlamentarams. Tačiau jis pats parduotuvių darbo laiko klausimą vadina dirbtinai išpūsta problema.

REKLAMA

„Man ta problema atrodo tokia dirbtinė, dirbtinai sukelta politikų. Ir tas nepatogu gyventojams. Jeigu ties tuo bus sustota, 2-3 dienos per metus nedarbo galbūt nieko nelemia, bet vėlgi – jeigu žmogui buvo galimybė apsilankyti parduotuvėje per tą šventinę dieną, tai dabar tokios galimybės neturės. Tai pirkėjų teisių tam tikras apribojimas“, – portalui tv3.lt kalbėjo V. Sutkus.

Jo teigimu, demokratinėje šalyje darbuotojai patys turi teisę rinktis, kuomet nori ar nenori dirbti, o to reguliuoti papildomais įstatymais nereikėtų.

„Keliamas klausimas apie tai, kad parduotuvių darbuotojai turėtų turėti daugiau galimybių pailsėti ir dėl to reikia nedirbti per šventes. Jeigu vadovautis tokia logika, šalis turėtų apmirti per šventes, nes kuo blogesni taksistai už parduotuvių darbuotojus, kuo blogesni restoranų padavėjai, geležinkeliečiai, oro uostų darbuotojai ir t. t.“, – pastebėjo LVK prezidentas.

Be to, anot V. Sutkaus, darbuotojų per šventes dirbti niekas neverčia, o už tai atlyginama dvigubu tarifu.

„Kiekvienas turi turėti teisę apsispręsti, kada jam dirbti, kiek jam dirbti, kada nedirbti, žinoma, vadovaujantis darbo sauga, maksimaliu darbo ir viršvalandžių skaičiumi, to reikia laikytis. O visa kita turėtų būti paliekama laisvam apsisprendimui“, – svarstė V. Sutkus.

Kritikuoja ne visi

Siūlymai riboti parduotuvių darbo veiklą Seime svarstyti ne kartą – dar 2016 m. siūlyta Darbo kodekse numatyti draudimą parduotuvėms dirbti sausio 1-ąją, vasario 16-ąją, kovo 11-ąją, liepos 6-ąją bei pirmą Kalėdų ir pirmą Velykų dieną.

REKLAMA

Nors didesnė dalis prekybinininkų tokių siūlymų nepalaiko, „Norfos“ savininkai kartoja esantys įsitikinę, kad prekyba šventinėmis ir poilsio dienomis turėtų būti ribojama.

Kaimyninėje Lenkijoje nuo šių metų kovo 1 d. Lenkijoje prekybos tinklams uždrausta prekiauti savaitgaliais.

Nuo Naujųjų metų draudimas griežtėja dar labiau – prekiauti bus leidžiama tik paskutinį mėnesio sekmadienį, išskyrus balandį ir gruodį.

Nuo 2020 m. bus draudžiama prekiauti visais sekmadieniais, išskyrus 7 kartus per metus, prieš šventes.

Rita
2018-11-02 15:22:52
Niekas pardavėjų neklausia,sudaro grafiką ir privalai dirdt.Šventinis dvigubas apmokėjimas džiaugsmo nesukelia.Jokio atlyginimo prekybos centrai nekelia.Tik keliamo minimumo dėka kyla darbuotojų atlyginimai.Pvz.kasininkės dirba po 10 ar 12val.per dieną.Kas dien žeminamos asocialių,neadekvačių pirkėjų.Ko tik neišgirstama!Negana,kad iškeikiamos visokiais žodžiais,tai dar grasina fiziškai susidoroti.Ir tokiomis sąlygomis dirbant,privalo šypsotis,greit dirbti ir neprisidaryti trūkumų.Valdžiai tai nerūpi,nes ne jie tą darbą dirba.Numeta priedą nuo 10 iki 30€ ir džiaukitės.Kasininkės dirba trigubą darbą.Per jų rankas pereina masė prekių,skaičiuoja pinigus ir dar dirba psichologais.Tai ar nenusipelno gerokai didesnio atlygio už darbą?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Tai 2018-11-03 21:38:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kaip Vokietijoje niekam nieko neprapuola, nors sekmadieni ir per šventes nedirba?    ATSAKYTI
Palmyra 2018-11-02 20:28:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Jei eini dirbti į prekyba tai turi buti pasiruošti viskam.Apribojus darbo laika sumažetu išdirbtu valandu skaicius,tai gautume mažesni atlyginima.Dirbu 10 valandu.Tai pone seimune as netenku 26 euru.Pone Žemaitaiti atsakykit.O tiems kas nori turėti daugiau laisvadieniu neikit dirbti i prekyba.   ATSAKYTI
Diedas 2018-11-03 16:56:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jeigu karvė bergždžia-mėsos kombinatas ar lapynas  
Juozas 2018-11-03 17:08:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ar seimūnai jus priverčia dirbti prekybos centre  
Irena 2018-11-02 20:21:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Sutkau - žiūrėk, kad koks nedaėdęs paims ir numirs iš bado šv.Kalėdų dieną. Nejuokink.   ATSAKYTI
Irenai 2018-11-02 21:11:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Jei pati per duris nepratelpi, tai nemanyk, kad visi persirije.  
Ali baba 2018-11-02 18:11:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Durne tu   ATSAKYTI
Rasa 2018-11-02 16:15:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai tik pardavėjos nusžkriaustos?Transpportas greitoji pagalba,bezino kolonėlės ir tt... jie irgi turi nedirbti?   ATSAKYTI
Lietuve 2018-11-02 18:01:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Nelyginkit greitosios su maxima ar norfa  
Lietuvei 2018-11-02 21:10:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kodel nelyginti greitosios su prekybcentriais? Kaip manai, kas butu, jei greitoji nevaziuotu per Kaledas ar sekmadieniais? Man teko naujuju isvakarese kviestis greitaja. Ko tik nepamaciau priimamaje. Gydytojos juokavo, kad naujieji prasideda. O as pakraupus ziurejau i pijokus ir kartojau gydytojai, kad as ne negeriau nei laso, man kraujospudis sukilo. Buvo baisu. Kaip manai, ka daryti ten dirbancioms gydytojoms ir seselems su girtais, agresyviais?   
Bramune 2018-11-02 15:39:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Jus pardaveja?   ATSAKYTI
Rita 2018-11-02 19:58:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Taip.Septynis metus prekyboj dirbu.Lengviausia pasakyt-nepatinka,nedirbk!Senas nuvalkiotas posakis.Ne visi gal dirbti programuotojais,medikais,mokytojais irt.t.Kažkas turi dirbti šį darbą.Man patinka dirbti su žmonėmis.Norisi tik daugiau pagarbos iš valdžios ir pirkėjų.  
Rita 2018-11-02 15:22:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Niekas pardavėjų neklausia,sudaro grafiką ir privalai dirdt.Šventinis dvigubas apmokėjimas džiaugsmo nesukelia.Jokio atlyginimo prekybos centrai nekelia.Tik keliamo minimumo dėka kyla darbuotojų atlyginimai.Pvz.kasininkės dirba po 10 ar 12val.per dieną.Kas dien žeminamos asocialių,neadekvačių pirkėjų.Ko tik neišgirstama!Negana,kad iškeikiamos visokiais žodžiais,tai dar grasina fiziškai susidoroti.Ir tokiomis sąlygomis dirbant,privalo šypsotis,greit dirbti ir neprisidaryti trūkumų.Valdžiai tai nerūpi,nes ne jie tą darbą dirba.Numeta priedą nuo 10 iki 30€ ir džiaukitės.Kasininkės dirba trigubą darbą.Per jų rankas pereina masė prekių,skaičiuoja pinigus ir dar dirba psichologais.Tai ar nenusipelno gerokai didesnio atlygio už darbą?   ATSAKYTI
Giedrius 2018-11-02 17:38:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
Jeigu viskas taip blogai, kyla klausymas kas jus verčia dirbti kasininkais?  
Arunas silute 2018-11-03 06:30:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Ne valzdia tave idarbino...darbdavys, o tiksliau pati pasirinkai ten dirbto, netinka darbas eini i kita, ko ten sedi.  
Birute 2018-11-02 14:21:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Taip, visi zmones, visiems reikia svenciu, tik pardavejoms ne, kazin kuri pardaveja uz 10 euru dirbs per sventes su placia sypsena, bus varzomos vartotoju teises, negales per sventes kazko nusipirkti, o kaip pardaveju gyvenimas nieks nepagalvojo, visas gyvenimas, visos sventes,sveikata atiduota uz kapeikas, uz vargana minimuma, reiskia pardavejos nusipelne gyventi geriau   ATSAKYTI
Irena 2018-11-02 20:29:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Giedriau, durniausias pasakymas - nenori nedirbk. O dirbt ir nesinori- dėl tokių kaip tu neadekvačių pirkėjų.  

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
REKLAMA
Gorbačiovai ir Miteranai (nuotr. wikipedia.org)
Sovietinės moterys niekuo nenusileido vyrams – jos studijavo, sunkiai ir daug dirbo, stojo į partiją, o vėliau – į eiles parduotuvėse. Tekėti už pasirinkto vyro, o ...
Asociatyvi (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Klaipėdoje prie geležinkelio gyvenantys bei triukšmą ir trūkinėjančias sienas kenčiantys Nemuno gatvės gyventojai sulaukė ultimatumo arba išsikelti ir imti ...
Kameros Kaune (nuotr. stop kadras)
Kaunas ginkluojasi vaizdo stebėjimo kameromis. Jų skaičius mieste artimiausiu metu padidės bent 5 kartus. Kameros stebės gatves, sankryžas, parkus ir įvairias viešąsias erdves, ...
Meška (nuotr. stop kadras)
Lietuvoje bus įsteigtas pirmasis mūsų šalyje meškų rezervatas, kuriame bus apgyvendintos meškos, paimtos iš savininkų, kurie šiuos gyvūnus augina neteisėtai ar netinkamai ...
Asociatyvi (nuotr. TV3)
Visai neseniai, spalio 15-ąją, Popiežius Pranciškus pasauliui pristatė naujovę – išmanųjį Rožinį (eRosary). Kaip pranešama portale www.vaticannews.va, tai – nesudėtingas ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
Žiaurus nusikaltimas JAV
DABAR RODOMA
Žiaurus nusikaltimas JAV
DABAR RODOMA
Gyvūnai prie kalėdų eglutės
DABAR RODOMA
Nelaimė Klaipėdoje
DABAR RODOMA
Kauno policija sučiupo net dviejų nusikalstamų grupuočių narius
DABAR RODOMA
Pabradėje žemę drebino ir orą virpino tankai: JAV kariuomenė pademonstravo galybę
DABAR RODOMA
Tradicijos: iki švenčių 12 dienų apspręs, kaip atrodys visi 12 kitų metų mėnesių
DABAR RODOMA
Kelmės kebabinės savininkas apie išpuolį: paskambino darbuotoja su isterišku baimės balsu
DABAR RODOMA
Budbergytė: tai ne taršos mokestis, o bauda
DABAR RODOMA
Nesustabdomas „Brexit“: ką po išstojimo planuoja daryti emigravę lietuviai
DABAR RODOMA
Nufilmavo merginos smurtą prieš berniuką Radviliškio gimnazijoje
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų