Metų metus veikianti tolimųjų reisų vairuotojų mulkinimo schema tebeveši net ir įtvirtinus Darbo kodekso pakeitimus. Vairuotojai skundžiasi, kad apsukrūs darbdaviai nuo jų atlyginimo nurėžia po kelis šimtus eurų. Tuo metu vairuotojus ginančios profsąjungos reikalauja esminių pokyčių.

tv3.lt koliažas

tv3.lt koliažas

Į portalą tv3.lt kreipėsi tolimųjų reisų vairuotoju dirbantis Vaidas (tikrasis vardas redakcijai žinomas), prašantis paviešinti, kaip savo darbuotojus galimai apgaudinėja jį įdarbinusi įmonė.

Negauna pelnyto uždarbio

„Dirbu tolimųjų reisų vairuotoju ir turėčiau gauti įstatyme nustatytus dienpinigius būdamas užsienyje. Bet darbdaviai įvairiausiais būdais mulkina, sukčiauja ir kvailina darbuotojus ir valstybę. Jie mus verčia pasirašinėti kasos išlaidų orderius už pinigus, kurių net nesame matę. Arba verčia pasirašyti už mažesnius dienpinigius“, – savo laišką redakcijai pradėjo Vaidas.

Tiesa, vyras nesutiko įvardinti savo darbovietės, baimindamasis, kad darbdaviai bandys su juo susidoroti, o vėliau jam visai nepavyktų rasti darbo Lietuvoje. Vis dėlto, anot vyro, ši problema kamuoja ne tik jo įmonę, ji plačiai pasklidusi daugumoje tolimųjų reisų kompanijų.

REKLAMA

Kaip pasakojo Vaidas, reiso metu darbdavys jam turi mokėti 530 eurų atlyginimą ir papildomai dienpinigius (šie kinta priklausomai nuo šalies, svyruoja apie 60–80 eurų už dieną). Tačiau, anot Vaido, darbdaviai jo įmonėje liepia pasirašyti kasos išlaidų orderį, pagal kurį darbuotojai reisų metu gauna ne visus, o tik pusę dienpinigių. Dėl šios priežasties Vaido atlyginimas būna maždaug 300 eurų mažesnis.

„Dabar, jei nesutinkam kad dienpinigiai būtų sumažinti iki 50 proc., net nepriima į darbą“, – pasakojo Vaidas.

Skundų sulaukia kasdien

Istorijos apie tai, kaip tolimųjų vairuotojų reisų vairuotojai susiduria su darbdavių savivale – ne naujiena, ypač daug jų pasipylė šiemet, kai keli vairuotojai kreipėsi į žiniasklaidą, pasakodami apie darbdavių reikalavimus pasirašyti vekselius, mokėti pinigus į juoduosius fondus ir kt.

Krovininio autotransporto profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Gintaras Kondrackis sakosi vairuotojų skundų šiais klausimais sulaukiantis kone kasdien. Mat nuo liepos 1-osios įsigalioję Darbo kodekso pakeitimai kelio darbdavių savivalei neužkirto.

Darbdavių taikoma schema veikia tokiu principu: vairuotojams pusė dienpinigių pervedama į jų sąskaitas, o kita dalis esą sumokama per kasą. Vairuotojams duodama pasirašyti kasos išlaidų orderį, bet iš tikro pinigų jie negauna.

„Išvis turėtų dienpinigių nemažinti, uždrausti mažinimą 50 proc. arba bent jau uždrausti grynų pinigų išmokėjimą. Nes, kiek aš suprantu, grynų pinigų išmokėjimas likęs tik statybose ir pervežimo sektoriuje“, – tv3.lt kalbėjo G. Kondrackis.

REKLAMA

Jis piktinasi, kad įmonės darosi vis gudresnės ir mažindamos darbuotojų dienpinigius perpus, užsidirba šimtus tūkstančių ar net milijonus eurų.

Anot G. Kondrackio, situacija pervežimo sektoriuje nesikeis, kol įmonėms bus leidžiama mažinti darbuotojų dienpinigius arba mokėti atlyginimus grynais pinigais.

„Jei nori, kad pas tave atvažiuotų žmonės dirbti, turi būti pilnas švarus išmokėjimas, jokių grynų pinigų, o visi pinigai per banką mokami“, – sakė profsąjungos vadovas.

Darbdaviams – baudos iki 500 eurų

Darbo kodeksas įpareigoja šalies darbdavius į komandiruotes užsienyje siunčiamiems darbuotojams mokėti dienpinigius. Dienpinigių nemokėti galima tik tuo atveju, jei komandiruotė numatyta Lietuvoje ir truks tik vieną dieną. Iki praėjusių metų liepos 1-osios dienpinigių nemokėjusiems darbdaviams nebuvo numatytos baudos, tačiau dabar jos svyruoja nuo 140 iki 500 eurų.

Nuo 2018 m. liepos 1 dienos įsigaliojo naujos maksimalių užsienio komandiruočių dienpinigių normos. Be to, remiantis nauju dienpinigių mokėjimo tvarkos aprašu, dienpinigiai vairuotojams gali būti mažinami tik, „jeigu mažesni dydžiai numatyti kolektyvinėje sutartyje arba darbo sutartyje“.

Liepos pradžioje įsigaliojusiose pataisose taip pat numatoma, kad darbo sutartyje ar darbo tvarkos taisyklėse darbdavys negali numatyti, kad dienpinigių norma mažinama daugiau kaip 50 proc.

Jeigu įmonė dienpinigių nemoka arba juos sumažina vienašališkai, darbuotojas turi galimybę juos išsireikalauti, taip pat darbdaviui gresia administracinės baudos.

REKLAMA

TURI NUOTRAUKŲ AR VIDEO MEDŽIAGOS ŠIA TEMA?
Atsiųsk mums!
SIŲSTI

Dėkojame! Medžiaga sėkmingai išsiųsta redaktoriui.

Peržiūrėjus, ji bus patalpinta į straipsnį.

SIŲSTI
arba
PRIDĖTI
Klaida: nuotrauka, kurią bandote įkelti, užima per daug vietos ... (kažkas panašaus)
Įkelkite savo turimas nuotraukas ar video medžiagą ir nurodykite savo kontaktinius duomenis, kad prireikus galėtume su jumis susisiekti.
PUBLIKUOTI
PUBLIKUOTI

Chmmm
2018-10-07 13:21:36
Darbo inspekcijos paaiškinimas profesionalaus biurokrato paaiškinimas ir nei žodžio apie tai, kad darbdaviai privalo visus uždirbtus pinigus pravesti per banką. O baudos už pažeidimus tai mizernos, sukčius darbdsvys tiek uždirba nuo vieno darbuotojo per vieną kartą.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Gintaras 2018-10-08 05:12:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei žmogus dirba ir turi uždirbti, gauti kas jam priklauso. Geriau tegul valandą atbulas stumia, nei sumaitoja fūrą ir kitus automobilius. Čia ne priežastis nemokėti algos. Labai piktai čia komentuoja, tai klases šešias baigęs, tai tas ir anas negerai ir nevertas uždirbti. Ne ofise juk ir sėdi, darbas ne nuo 8 iki 5 kaip vaikams darželis! Teisingai net anglai pastebėjo: niekas lietuvio taip neknisa, kaip kitas lietuvis. Bjauri tauta esame, galėtume ir išnykti tokie lervos.   ATSAKYTI
Rokas 2018-10-07 23:10:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
As pritariu vienetai geru vairu , kiti kelnes nusmule apsimiže ir kruti kol gere, o kai reike tai mašina atbulu stumasi valanda.uż ka jiems moketi? Vairas baiges 6 klases o alga nori 2000e,tokiems ir 700per daug.   ATSAKYTI
Tadas 2018-10-07 23:01:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Pats dirbu tolimuju reisu vairuotuoju, ir galiu pasakit geru vairuotoju kuriems reiketu moketi,iš 100,% nera net 10.nes visi salerka vage,mašinu nepriżiuri, parkinguose apsivėme apsimiže vaikšto.kartais preina ir net nežino kur jis randasi.o kai pinigu tai pats pirmas stovi, subinlaižis.ir ożis.   ATSAKYTI
Manau, kad 2018-10-07 22:03:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
80% furistu neverti nei tu 2000e.
Kai darbinasi tai viska moka ir zino, kol neisvaziuoja i reisa.    ATSAKYTI
Vergas 2018-10-07 21:55:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Headex ir 50% nemoka gaidziaiii   ATSAKYTI
Liudesys 2018-10-07 21:52:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sis straipsnis aiskiai parodo kokia korupcijalietuvoje.vyras pradejo teistis su imone kuri neismokejo atlyginimo ir atostoginiu,tai pralaimejo taip ,kad jam pripaise uz teismo trukdyma 500eur ir firmos advokatas dar tiek uzsiprase.kai atsisakem moketi tai antstoliams padave.o teismuose juodu ant balto melas:nei direktoriaus kviete,nei buhalteres-sutrype i miltus.isvaziavo i uzsieni dirbti tai nors zmogumi pasijuto ir atlygis ir atostoginiai ir poilsis,viskas kaip pas zmones
Sukilimo reikia pries korupcija ir patycias   ATSAKYTI
Remis 2018-10-07 21:35:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Įsivaizduojat dirbu vadinamu furistu 20metų ir pirmą kartą gavau apmokamas atostogas.Yra ir normalių firmų,bet mano darbo praktikoje pirmą kartą pasitaikė padorūs savininkai.O šeip buvo visko...teko algą ir per darbo inspekciją išsimušinėti.Nedėkingas darbas.   ATSAKYTI
Eimis 2018-10-07 20:31:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Kas cia per miznius? Verkia ir dirba toliau net firma bijo paviesint, reiskia nera taip blogai.   ATSAKYTI
Rima 2018-10-07 19:21:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Visur yra visokiu imoniu ir visokiu darbuotoju. Jums su aritmetika blogai: 530 min alga ir dienpinigiai. Jei moka tik 50 proc. tai is kur atlyginimas 2000 eur. men? Tik vaziuoti ne visi nori.Pagak Lietuvos istatymus ir AETR konvencija vairuoti gali 90 val/2sav. O vairuoja? Kitas ne 40 val nevaziuoja. Is kur tas poziuris Lietuvoje i darbdavius kaip i slibinus. Brangieji tautieciai, dirbti reikia!   ATSAKYTI
Artūras 2018-10-07 19:59:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taisingai! Dirbti reikia o ne arti po 97 val per 2 savaites, sutrumpinti poilsiai po 9 val. Ir dar už kurą atskaiciuoja mat neekonomiškai vairuoji po Norvegiją važinėdamas su nudilusiom europoi skyrtom MS padangom žiemą. Dirbkim dirbkim. O vadovam tegul kišenės plišta nuo mūsų uždirbtų pinigu.   
Rimai 2018-10-07 21:27:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jus daisotros darbuotoja buvus?  
Aidas 2018-10-07 17:56:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tikrai teisybė,kol mūsu rinkti politikai apsimeta kad viskas gerai,imones apgaudinėja visaip kaip tik nori.   ATSAKYTI
Furistas 2018-10-07 17:42:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tik kelios firmos moka tikrą atlyginimą, visi kiti iskaiciuoja iš komandiruotpinigiu, atostoginiu visai nemoka, LT istatymai transporto imonems negalioja, buhalterijos dvigubos visose transporto įmonėse.
Reiktų kuo greiciau uzdraust atlyginimų ir komandiruotpinigiu mokėjimą grynais, tai nors truputį pajudetumem linkt tvarkos, tada nebetektu prasmes nelegalus parašai buhalterijose, nes jei nepasirasai, liepia eit lauk iš darbo.   ATSAKYTI
Vaidas 2018-10-07 17:15:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Mums duoda pasirasyti 500€ isvaziuojant 6 savaitem,ir dabar kaip as issiaiskinau kad jeigu dabar iseidineciau piktumu isdarbo likciau firmai skolingas 1000€ uz paskutinius 5 isvaziavimus,nes grizus po kiekvienos kadencijos turedavau grazinti po 200€ ir pasiimti grazinimo orderi.pasitikrinkit kad pas jus ta skola uz nieka neatsirastu!!!   ATSAKYTI
Sania 2018-10-07 16:51:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mazeikiuose beveik kiekvienoje didesneje transporto imoneje taip daroma jau daugybe metu ir pinigu parvestu uz frakta niekur niekas nefiksuoja tik sefo kisene uzfiksuoja greitai.   ATSAKYTI
Rima 2018-10-07 19:35:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Ar pats bent suvoki kaip tie fraktai tame transporte jude? Norit po 70 eur i para algos ir miegoti Italijoje ar kitoje ES salyje. Net nustatyto darbo laiko neisdirba puse vairuotoju. Pasikrauti ant autostrados ir issikraut autostradoje. Nes nusukt nuo kelio-vos ne pasaulio pabaiga. Cia profesionalai su 2000 alga!
  
Pailius 2018-10-07 16:22:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Cia ne tolimūjų reisų vairuotuojus apgaudinėja , tokia sistema lietuvoje , kas kurį , kaip per rusiškas vestuves   ATSAKYTI
Povilas 2018-10-07 15:58:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Cia tiems kam viska ismoka, tai arba imones vadovas raso arba silpnaprotukas galvojantis kad jo neapgaudineja!!!    ATSAKYTI
Vairuotojas 2018-10-07 15:54:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sunys loja karavanas eina.Ko jus tikites permainu jei didesne dalis logistikos firmu savininkai yra seimo nariai.   ATSAKYTI
As 2018-10-07 15:27:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokiem kaip Maksimam ismoka viska ir dadeda, nes jis gaidys   ATSAKYTI
Kazys 2018-10-07 15:09:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vagiai   ATSAKYTI
Taai 2018-10-07 15:06:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai reikia darbintis ne lietuvos imoneje.   ATSAKYTI
Rolkis 2018-10-07 15:03:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Skaitau ir juokas ima,kazkas dar gauna viska kas jiem priklauso.Vyrai anekdotus kitur rasykit ne cia   ATSAKYTI

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
Gydūnas Rimantas Petravičius (nuotr. stop kadras)
Bręsta dar vienas „MeToo" arba seksualinio priekabiavimo skandalas. Prabyla vis daugiau stebuklingą gydūno prisilietimą patyrusių moterų ir merginų  – kai kurios ...
Troleibusas (nuotr. stop kadras)
Vilniaus troleibusuose ir autobusuose be bilietėlio važiuojančius „zuikius” keičia „vorai“. Tokie keleiviai ne sėdi transporto priemonės viduje, o rizikuoja savo ir kitų ...
Kedžiai (nuotr. stop kadras)
Kauno tardymo izoliatoriuje laikomą Neringą Venckienę aplankė septynerius metus gyvai jos nematę tėvai – Vytautas ir Laimutė Kedžiai. Beveik tris valandas trukusio pokalbio ...
Sujudimas sostinėje – rado didelę bombą, įvestas planas „Skydas“
Dėl Vilniaus Žvėryno rajone ketvirtadienį rastos aviacinės bombos neutralizavimo darbų aplinkinėse gatvėse uždaromas esimas, patvirtino Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono ...
 I. Šimonytė pristatė užsienio politikos gaires (Fotobankas)
Prancūzijos prezidento Emanuelio Macrono žodžiai apie NATO smegenų mirtį sukėlė tikrą audrą tarp politikų ir ekspertų. Savo garsiajame interviu Macronas kalbėjo ir apie ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų