Smurtas (nuotr. 123rf.com)

Smurtas (nuotr. 123rf.com)

Suvienodinus vaiko teisių apsaugos tvarką visoje Lietuvoje, per liepą iš tėvų atimta per 500 vaikų, daugiau nei pusė jų jau grįžo namo. Politikai nerimauja, kodėl tarnybos net pusę tūkstančio vaikų atskyrė nuo šeimų, tačiau specialistai ramina, kad vaikai be priežasties neatimami. Priešingai – turėtume džiaugtis, kad vis daugiau žmonių ryžtasi prabilti apie nesaugioje aplinkoje gyvenančius vaikus.

Per liepą iš nesaugios aplinkos paimti 524 vaikai, 258 iš jų nustatytas antras grėsmės lygis (kai kyla grėsmė vaiko sveikatai, gyvybei ar saugumui), o kol kas 83 iš jų nustatyta laikinoji globa. Maždaug 270 vaikų grąžinti tėvams, rodo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) informacija.

Kritika šlubuojančiai sistemai

Seimo narys konservatorius Rimantas Jonas Dagys praėjusią savaitę kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, prašydamas pateikti informaciją, kiek tiksliai vaikų yra paimta nuo įstatymo įsigaliojimo dienos, taip pat – dėl kokių priežasčių vaikai buvo paimti ir kur tie vaikai yra šiuo metu. Parlamentaras domisi, ar vaikams paskirti laikini globėjai, ar institucinė globa, ir kokių bus imtasi priemonių, kad paimti vaikai grįžtų į šeimas.

REKLAMA

„Skaičius (atimtų vaikų – aut. past.) yra labai didelis ir tai kelia įtarimų. Yra kelios problemos, gali būti, kad ratas plečiasi į ne tik socialiai problemines šeimas. Antras dalykas, mūsų sistema visiškai nepasiruošusi priimti tokį vaikų kiekį nei su globėjais, nei su visais. Mane pasiekė informacija, kad galbūt ir ligoninėse tie vaikai talpinami“, – tv3.lt kalbėjo R. J. Dagys.

Seimo narys akcentuoja, kad naujai įsigaliojusi tvarka turi ne atimti vaikus, o padėti probleminėms šeimoms, suteikti joms paslaugas, kad vaikai turėtų nuolatinius globėjus ir būtų sukurtas tinkamas įvaikinimo mechanizmas.

„Šitoje srityje praktiškai nepajudėta į priekį. Susidaro vaizdas, kad tai yra raportavimas apie pasiektus rezultatus. Aš žinau, kad dažniausiai tai gresia vaikų sulaužytais likimais, kaip visą laiką būna“, – nuogąstavo R. J. Dagys.

Iš tėvų atimta per 500 vaikų

Teigti, kad 524 vaikai iš tėvų paimti vaikai per mėnesį yra daug, negalima, mat iki šiol nekaupta statistika, kiek vaikų paimami iš nesaugios aplinkos, kiek iš jų grįžtas pas tėvus. Vis dėlto VVTAĮT ne kartą teigė, tikinti, kad centralizavus vaikų apsaugos sistemą ir visose savivaldybėse suvienodinus tvarką, paimtų vaikų skaičius ir pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus išaugs.

„Įvedus vienodą standartą, vienodus kriterijus, matome, kad kai kuriose savivaldybėse sistemai pradėjus veikti taip, kaip reikia, pasikeitė vaizdas ir tie skaičiai padidėjo. Kai kuriose savivaldybėse sistema veikė vangiai arba standartai kitokie buvo nustatyti vaikams, o dabar apsauga ateina visiems vaikams vienoda, pagal vienodus kriterijus, vienodai vertinant situaciją vienodą apsaugą teikiame vaikams, augantiems ir gyvenantiems bet kurioje savivaldybėje“, – tv3.lt kalbėjo laikinasis VVTAĮT vadovas Janas Maciejevskis.

REKLAMA

Per mėnesį tarnyba gavo per 1,5 tūkst. pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus. Ar šis skaičius rodo, kad išaugo smurto prieš vaikus atvejų? J. Maciejevskis mano, kad ši situacija analogiška su smurtu artimoje aplinkoje – kol problemą ignoravome, atrodė, kad jos nebuvo.

„Tai šeimose, kur smurtas vyksta artimoje aplinkoje, ir jeigu ten gyvena vaikai, faktiškai visais atvejai ir smurtas prieš vaikus būna vienoks ar kitoks, nes vaikas gyvena smurtinėje aplinkoje. Mes to dažnai nematėme, ignoravome, o dabar pradėjome matyti, neignoruoti ir piliečiai aktyvesni pasidarė. Tai ta situacija, skaičiai atspindi suaktyvėjimą, subruzdėjimą šioje srityje“, – pastebėjo tarnybos vadovas.

Vaikai keliauja pas artimuosius arba globėjus

Vaikų apsauga besirūpinantys specialistai, gavę pranešimą apie galimus vaiko teisių pažeidimus, įvertina atžalai namuose kylančią grėsmę. Vaikui su tėvais likti nesaugu ne tik smurto atveju, bet ir esant nepriežiūrai, kai tėvai vartoja narkotikus ar piktnaudžiauja alkoholiu.

„Tokiais atvejais nėra kitos išeities, kaip gelbėti vaiką iš tokios aplinkos, apgyvendinti saugioje aplinkoje. Svarbu visada pažymėti, kad pats vaiko atskyrimas nuo tėvu, paėmimas iš nesaugios aplinkos nereiškia, kad tokiu būdu valstybė pasisavina. Tai tiesiog yra vaiko atskyrimas, siekiant padėti šeimai susitvarkyti, įgyti reikiamus įgūdžius, išsigydyti, po to sugebėti vaiko interesus, kad vaikui būtų saugu toje šeimoje. Tokiu būdu grąžinti vaiką į šeimą“, – pasakojo J. Maciejevskis.

REKLAMA

Kai vaiko sveikatai kyla grėsmė ir jis laikinai paimamas iš tėvų globos, specialistai ieško jį priglausti galinčių giminaičių, pats vaikas taip gali pasakyti, su kuriuo artimuoju norėtų gyventi.

„Jeigu tokių asmenų nesurandame, tada vaikas apgyvendinamas savivaldybės veikiančiame sąraše patvirtintose įstaigose arba pas tuos vadinamuosius socialinius globėjus, kurie yra sudarę sutartį su globos centrais, globos centruose, blogiausiu atveju vaikas yra apgyvendinamas globos institucijoje“, – sakė tarnybos vadovas.

Pagal įstatymus, laikinoji vaiko globa negali tęstis ilgiau nei 12 mėnesių, todėl specialistai suinteresuoti kuo greičiau padėti šeimai įgauti reikiamus įgūdžius ir pagalbą, jog jų atžala galėtų grįžti namo.

Pagalba tėvams juda pamažu

J. Maciejevskis pažymi, kad stengiantis padėti šeimoms susitvarkyti, pagalbos turi būti tiek, kiek reikia, o šioje vietoje viskas priklauso nuo savivaldybių.

„Čia jau savivaldybės turi sukurti tokį paslaugų tinklą, kad pakaktų visiems, kad tos paslaugos būtų prieinamos, kad jos būtų gautos čia ir dabar, kai reikia, o ne po pusės metų ar po 3 mėnesių, kai tėvai gali būti demotyvuoti ir nebepriimti tos pagalbos“, – teigė pašnekovas.

Jis pripažįsta, kad paslaugų šeimoms plėtra nevyksta taip greitai, kaip norėtųsi, darbas einasi palaipsniui.

„Kai kurios savivaldybės su tuo susitvarko geriau, viskas priklauso nuo prioritetų nustatymo, kai kurios savivaldybės su tuo sunkiau susitvarko. Iš esmės, kadangi pajungiami atvejų vadybininkai, pajungiami prie atvejo nagrinėjimo specialistai, tai ir ta paslaugų plėtra po truputį vystosi ir savivaldybė bet kokiu atveju turi surasti ir pasiūlyti paslaugas tėvams. Tai vadybininko pareiga“, – kalbėjo J. Maciejevskis.

REKLAMA

Šių metų liepos 1 d. centralizuota vaiko teisių apsaugos sistema – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba tapo centrine vaiko teisių apsaugos institucija, o savivaldybėse dirbantys vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojai – šios institucijos darbuotojais.

Kaip yra aiškinusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, pertvarka siekiama sukurti nepertraukiamai visą parą veikiančią sistemą, kuri užtikrintų vienodą praktiką apsaugant kiekvieno vaiko teises ir interesus bei efektyvesnę šios funkcijos įgyvendinimo valstybės priežiūrą.

Irute
2018-08-20 09:51:53
Protu nesuvokiama,kas darosi pas mus,ar bent isivaizduojate kokia trauma daroma vaikams,kai jie yra atplesiami nuo tevu ir tai daro svetimi jiems nepazistami ,nematyti zmones.Mano nuomone cia jau nebe pagalba.Ka tai reiskia,vienu momentu kalbate,kad reikia naikinti vaiku namus,o kitu-masiskai atimate is normaliu seimu ir neaisku kam norit juos vel duoti isivaikinti.Reiktu pagalvoti ar negriaunate tu vaikuciu gyvenimo,ar bent isivaizduojate ju isgyvenimus......
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

jolanta 2018-10-27 09:00:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
as negynu tu moteru kurios smurtauja pries vaikus suprantu ir valstibes rupestinguma bet per dideli apribojimai   ATSAKYTI
jolanta 2018-10-27 08:20:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
As augusi vaiku namuose mus ateme is mamos nes ji gere kai man buvo 3 metai. valstybe gal mano kad nustos bet nenustojo mama gerti ji tada dar labiau pradejo gerti. bet as kartais pagalvodavau o jai mes butumem su ja gyvene ar mes butume galeje ja pakaeist ir ji mestu gerti as manau zinot ka dabar, kad buciau galejus tada kai man suejo 8 metai as pradejau globos namu aukletoju klausinet ir visu kitu zmoniu kodel pardavineja alkocholi o paskui vaikus atima ir paklausiau uz ka man tokia bausme? is kiek zmoniu atsakimo sulaukt norejau bet visi tik viena ir ta pati atsako biznis as istiesu nemanau kad cia tinkamas atsakimas nes bizni galima pakeisti uzsiimt kuom nors kitu man labai dauk klausimu kila i kuriuos atsakimo nebegaunu ir manau negausiu paskui mama mano pagymde dar viena sese ir broli, mums pasake tai vaiku namai ir vaiko teises bet juos isivaikino ir mums nesako kur jie yra ir neleido nei karto pamatyt kodel vaiku namuose turi taip kankintis kodel jie to nusipelne? kas atsakis? tada paskui po poros metu mama susirgo kepenu ceroze, mes ja rupinomes ji kankinosi 2 metus ir mire 35 metu cia jau trecia mums buvo bausme bet uz ka mums tai/.... as suprantu viska bet labai sunku taip gyventi as dabar gulejau ligoninei su savo vaiku antakalni vilniui ir ten atimti 10 vaiku nebesuprantu ko valstybe nori kad pradetu zudit net vienas kita del alkocoholio as supraciau seimai pagalba uzkodavima dar kaska bet ne atemima vaiku as sakau visiska tiesa negalvokit kad tai isgalvota mano svajone pamatyt savo sese ir broli mums vaiku teises zadejo bet taip ir laukiu to pazado 5 metus kol isteses cia ne mamas baudzia o vaikus uz ka jie taip kentet turi man jau21m ir negaliu jau as tylet man sunku ir skaudu man labai dauk klausimu kila kiek jie atsakimu beduotu i mano klausimus i juos vistiek klausimu randu pas visus nera tvirto atsakimo apie broli ir sese as paskui suzinojau kad toks istatymas bet ar lengva tada man vel pradejo kilti klausimai kaip tie zmones kurie sugalvojo ta istatyma kaip jie jaustusi mano vietoj? man nieko nereikia bet noriu juos pamatyt nors karta gyvenime ar kas gali man atsakiti? ir galiu pasakyti vaiku globos namuose irgi smurto labai dauk yra as ir to patyrus seimoje ar vaiku namuose ar mokykloje jo visur bus jai zmones patys nenores susiprotet tai ir tesis tas smurtas jo visur pilna o valstybei nera pranesama apie tai as visa tai patyrus kodel jus nepasakot kur brolis su sese ?   ATSAKYTI
Aldona 2018-08-22 06:53:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl vaikus ištremia iš namų,o ne smurtautoją ir alkoholiką? Kuo nussidėjo vaikas,jei tėvas ar motina elgiasi netinkamai? Vaikas turi augti savo namuose,savo aplinkoje. Uždarykite netikusį gimdytoją į cypę nors savaitei, duoti tik duonos ir vandens ir greitai išmoks teisingai auklėti savo vaikelius. Dabar gi skriaudžiamas,traumuojamas mažas žmogutis,išplėšiant jį iš namų. Gal nereikia žiūrėti į svetimą,skandinavišką kultūrą,kuri visai nepanaši į mūsiškę,juk mes kraujomaišos netoleruojam?   ATSAKYTI
Gintaras 2018-08-20 14:41:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Perlenkta lazda ir tai aiškiai matosi. Gal geriau dar gimdymo namuose paimti visus vaikus ir tegul valstybė juos augina pagal savo kriterijus: kariais, kunigais ar kuo tik nori, jei jau tėvai tampa tokie neveiksnūs vaikų auginimo klausimu. Taip, visokių yra, bet ne tokie skaičiai tų visai degradavusių ir vaikus nežiūrinčių, kiek čia per mėnesį atėmė. Atėmimas vaikui neretai būna didesnė trauma, nei pati atėmimo priežastis. Atimti galima už nieką, kad tėvas alaus skardinę namuose atsidarė vaikui matant ir to pakanka pagal dabartinius standartus manau. Tai ar čia ne proto trūkumas?   ATSAKYTI
Nu jo 2018-08-20 17:38:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet uztat Sakaliene gales asara braukt is dziaugsmo, kaip isisavinti norvegu pinigai. O tada kaipgi Ziobienes sparnuota fraze: “Net ir geriausi globejai neatstos motinos...” visiska painiava - kas kam dirba?  
Justė 2018-09-15 08:04:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teisus tu Gintarai.  
genocidas 2018-08-20 14:11:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sekama norvegijos pedomis,tai bendra sistema auginti ono.turbut zinot kas tai?   ATSAKYTI
Jolanta 2018-08-20 12:13:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nužmogejo soc.darbuotojai,atima, atseit vaiką išgelbejau.O kad vaiką traumuoja jiems nesvarbu,ne mano juk vaikas   ATSAKYTI
Tikrai 2018-08-20 19:01:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O kai tėvai traumuoja vaiką besaikiu girtavimu smurtu ir
nepriežiūra tai jums normalu?  
Mama 2018-08-20 12:02:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tėvai, auginantys vaikus privalo tapti abstinentais, pamirsti šventes, gimtadienius ir "velnio lašus", nes tai gali grėsti netekti savo vaiku.   ATSAKYTI
Zbignevas 2018-08-20 10:58:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
SUPUVES KAPITALIZMAS.    ATSAKYTI
Mama 2018-08-20 10:54:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Nesupratu komentatorių. Tikrai manot, kad nebuvo išgertuvių, nebuvo smurto, nebuvo paliktų vaikų ir jokio pagrindo? Ir juos paėmė, taip sau - iš niekur nieko?
Gal atsipeikėkit   ATSAKYTI
tevas 2018-08-20 10:41:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kur cia ta institucija gera daro vaikui klausimas?paima iš tevu numeta kazkokiems globejams kaip nereikalingus daiktus ir visa pagalba cia jau? o lietuvis lietuvui ne pagalba teikia o dziaugias jo bedom ir tie pagalbos skambuciai dar nieko nereiškia reikia situacija aiškintis nes dabar vaikai jau tevus REKETUOJA   ATSAKYTI
Tėvui 2018-08-20 19:04:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Laikas tėvams ne taurelę prie vaikų kilioti o su vaikais bendrauti ir juos auklėti

  
Re 2018-08-20 10:23:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Valdžia,jau neturi ką veikti,kad jau pradėjo iš šeimų vaikus vokti   ATSAKYTI
Re 2018-08-20 10:18:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iš viso jau nušoko nuo proto!!! Kuo toliau tuo daugiau durniuoja
   ATSAKYTI
kaubojus 2018-08-20 10:14:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ta tarnyba yra neveiksni. Čia yra NKVD ir Gestapo metodai.....Gavo signalą, ir atima vaikus, ir jau galima pasidėti pliusiuką, atseit -dirba. Atrodo, kad idiotiškas norvegų Barnevernet veikimas turi pasekėjų??? Na negalima tokiems be jokio išsilavinimo tos tarnybos tarnams duoti tokių teisių, čia jau prasideda piktnaudžiavimas ir šeimos niekinimas. Dirbkite su tėvais , o ne vaikus atiminėkit ..   ATSAKYTI
Pagalvokit dar 2018-08-20 11:26:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Jūs galvojat, kad visi tėvai nori bendradarbiauti...naivus.  
Irute 2018-08-20 09:51:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Protu nesuvokiama,kas darosi pas mus,ar bent isivaizduojate kokia trauma daroma vaikams,kai jie yra atplesiami nuo tevu ir tai daro svetimi jiems nepazistami ,nematyti zmones.Mano nuomone cia jau nebe pagalba.Ka tai reiskia,vienu momentu kalbate,kad reikia naikinti vaiku namus,o kitu-masiskai atimate is normaliu seimu ir neaisku kam norit juos vel duoti isivaikinti.Reiktu pagalvoti ar negriaunate tu vaikuciu gyvenimo,ar bent isivaizduojate ju isgyvenimus......   ATSAKYTI
O taip 2018-08-20 19:10:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O tėvai gerdami smurtaudami ir nepriżiūrėdami vaikų netraumuoja savo vaikų? Atsipeikėkit kas labiau griauna vaikų gyvenimus- tik tėvai  
Antanas 2018-08-20 09:50:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Sitaip mes slepemes kad neistremtu i lageri,sendien ta daro grupele seimunu,tai buvo po karo,osendien hitlerizmo smekla mojuoja vel laisvos lietuvos vaikams.   ATSAKYTI
Is geru seimu 2018-08-20 09:43:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Vaiku neatima kaip gyveni taip ir turi zmogau   ATSAKYTI
xxxxxxxxxxxxxxx 2018-08-20 09:37:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
BET KOKIE STROPŪS IR SĄŽININGI DARBAI UŽTAI BLIZGUČIUS METŲ GALE DALINASI UŽ GERA LIAUDŽIAI DARBA oi brudus šaudyt reikia xxxxxxxxxxxx   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Žmonių trūkumas verčia darbavius nertis iš kailio – didins atlyginimus
DABAR RODOMA
Žmonių trūkumas verčia darbavius nertis iš kailio – didins atlyginimus
DABAR RODOMA
Garsiam Lietuvos treneriui – sunkūs kaltinamai seksualiniu priekabiavimu
DABAR RODOMA
Medikams neprisiskambino 1,5 val., bet už tai gavo 40 eurų sąskaitą
DABAR RODOMA
Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Už negimusius vaikus tenka mokėti kelioms kartoms – dabar po 360 eurų per metus
DABAR RODOMA
Neįprasta Kupiškio pareigūnų misija – gelbėjo apgirtusį stirniuką
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Šakiuose – dviratininko kūnas rastas už kelių kilometrų
DABAR RODOMA
Skyrybų dramą išgyvenanti Bandžiaus mylimoji neištvėrė: „Tebemyliu jį“
DABAR RODOMA
Birutė viešai kreipėsi į Gražulį: turi svarbų prašymą
DABAR RODOMA
Šiaulių rajone ūkininkė badu marina savo gyvulius – vaizdai klaikūs
REKLAMA
Konservuotos daržovės (nuotr. Fotolia.com)
Sustabdyta Kelmės rajono įmonės „Linolis“ veikla. Įmonė gamino ir rinkai patiekė nesaugių 1,5 tūkst. įvairių konservų ir 437 kilogramų mėsos bei jos pusgaminių, pranešė maisto ...
I. Šimonytės programinių nuostatų pristatymas (nuotr. Fotodiena.lt)
Konservatorių kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė antradienį per dieną surinko reikalingą parašų kiekį dalyvavimui rinkimuose. „Valstiečių“ keliamas premjeras Saulius ...
Netrukus paaiškės, kada bus uždarytas Lukiškių kalėjimas (nuotr. Fotodiena.lt)
Apie kolegų spaudimą prieš mėnesį viešai prabilusi Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo prižiūrėtoja Laura Kalinauskaitė išeina iš darbo, antradienį pranešė naujienų ...
Vaikas ligoninėje (nuotr. 123rf.com)
Kaune, vaikų darželyje, salmoneliozės protrūkis. Susirgo aštuoni vaikai. Keturiems jų prireikė gydymo ligoninėje. Apie tai, kad jų vaikų darželyje, panašu, siaučia ūmios ...
parduotuvėje (nuotr. Fotodiena/Arnas Strumila)  (nuotr. Fotodiena.lt)
Lietuva ir Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) planuoja plėsti prekybą, pirmiausia maisto produktais. Anot žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio, šalys ketina pasirašyti ...
REKLAMA

Top Video

Žmonių trūkumas verčia darbavius nertis iš kailio – didins atlyginimus
DABAR RODOMA
Žmonių trūkumas verčia darbavius nertis iš kailio – didins atlyginimus
DABAR RODOMA
Garsiam Lietuvos treneriui – sunkūs kaltinamai seksualiniu priekabiavimu
DABAR RODOMA
Medikams neprisiskambino 1,5 val., bet už tai gavo 40 eurų sąskaitą
DABAR RODOMA
Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Už negimusius vaikus tenka mokėti kelioms kartoms – dabar po 360 eurų per metus
DABAR RODOMA
Neįprasta Kupiškio pareigūnų misija – gelbėjo apgirtusį stirniuką
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Šakiuose – dviratininko kūnas rastas už kelių kilometrų
DABAR RODOMA
Skyrybų dramą išgyvenanti Bandžiaus mylimoji neištvėrė: „Tebemyliu jį“
DABAR RODOMA
Birutė viešai kreipėsi į Gražulį: turi svarbų prašymą
DABAR RODOMA
Šiaulių rajone ūkininkė badu marina savo gyvulius – vaizdai klaikūs

TELEVIZIJA

 


×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų