Sodyba

Sodyba

Atostogos ir poilsis žmogui reikalingi kaip oras. Kiekvienas juos renkasi pagal poreikius ir galimybes. Pastaruoju metu kiek atpigus kelionėms į užsienio šalis, kas gali, mieliau renkasi atostogas su garantija, t. y. šiltais ir saulėtais orais. O kas nori tiesiog pabėgti nuo miesto šurmulio ir civilizacijos, keliauja, kad ir į lietuviškąsias kaimo turizmo sodybas, gamtos prieglobstį. Tačiau teigiama, kad pastarosioms ateina sunkūs laikai.

Sodybos šeimininkas: „Šie metai tokie, kad ir juokas, ir pyktis ima“

Tai patvirtina ir visai neseniai savo veiklą neribotam laikui pristabdęs Jonas Viščius, kuris vienas iš pirmųjų Kėdainių rajone, Kėbonyse, poilsiautojams pasiūlė kaimo turizmo sodybą „Viščių palivarkas“.

„Mes pradėjome savo veiklą 2001 metais. Tuo metu rajone buvau pirmas, kuris teikia tokias paslaugas, o dabar, pasirodo, tokių paslaugų jau per daug. Toje zonoje, kurioje aš esu, dviejų kilometrų spinduliu, yra penkios tokios sodybos. Nebėra tiek žmonių, kad reikėtų tokių paslaugų. Daug emigravo“, – apgailestavo pašnekovas.

REKLAMA

Anot J. Viščiaus, kaimo turizmui bent jau šiuo metu Kėdainių rajone yra sunkios dienos. Vyras svarstė, kad galbūt tiems, kas įsikūrę prie ežerų, yra lengviau.

„Nežinau, ar pagerės situacija, sunku pasakyti. Dar tokių blogų metų kaip šie nėra buvę, – kalbėjo sodybos šeimininkas. – Vedu statistiką nuo pat tada, kai atsidarėme, bet taip blogai dar nebuvo.

Visada pas mus būdavo užsakymai prieš pusmetį, keturis mėnesius ir prieš dešimt mėnesių net būdavo. Šie metai tokie, kad ir juokas, ir pyktis ima. Galėtumėm priimti, galėtumėm dirbti, bet, deja, nebėra paklausos.“

Lietuviškas kaimo turizmas nyksta dėl daugelio priežasčių

Kad situacija kaimo turizmo rinkoje nėra labai džiuginanti, pritaria ir kitas Kėdainių rajone įsikūrusios sodybos „Medžiotojų sostinė“ savininkas Vidas Silvestravičius. „Situacija keičiasi ir keičiasi, aš manau, prastesne linkme, – kalbėjo pašnekovas. – Esu Kaimo turizmo asociacijos taryboje jau antrą kadenciją. Pastebiu, kad bendra situacija yra tokia, jog tie, kurie yra labai maži, jie turi tų darbų pakankamai. Pavyzdžiui, kurie priima vieną, dvi ar keturias šeimas. Bet tai yra mažos sodybėlės, kurios įsikūrusios prie ežero ar kitos kokios unikalios vietos. Jos nesunkiai užsipildo, kadangi nereikia didelio srauto: užsisakė keletas šeimų ir jau nebėra vietų birželio ar liepos mėnesį. O truputį didesnės, aš manau, patiria stagnaciją.“

V. Silvestravičiaus nuomone, taip yra dėl kelių priežasčių: dėl to, kad mažėja Lietuvoje žmonių; dauguma sodybų orientuotos į vidaus rinką; yra ganėtinai brangu.

REKLAMA

„Sodybų pristatyta ir atsidarę labai daug. Jos dažniausiai orientuotos į vidaus rinką, vidaus vartojimą ir iš užsienio pas mus niekas nevažiuoja, – sakė vyras. – Esame jau brangiausia šalis iš aplinkinių valstybių: Latvijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje – pigiau ir tų šalių žmonės bent jau dabar čia atostogauti tikrai nevažiuos. Pas juos pačius yra pigiau ir pakankamai pasiūlos. O iš Vakarų mažai atvykstančių, nes nelabai kas gali susikalbėti vokiškai ar angliškai. Dažniausiai sodybas turi vyresnio amžiaus žmonės. Dauguma jų moka rusiškai, tačiau sunkiai šneka angliškai ar vokiškai. O kai nėra bendravimo, tada nėra ir artimo santykio su klientu.

Kitas dalykas, dėl ko nelabai kas nori čia važiuoti, kad nesame ta šalis, kuri pasižymi gerais orais.“

Tačiau su tokia sodybos savininko nuomone kategoriškai nesutinka Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentas Linas Žabaliūnas.

„Dėl kainų galime diskutuoti iki negalėjimo, nesutinku, kad kaimyninėse šalyse kainos yra žemesnės, nes reikia vertinti apgyvendinimo kategorijos ir kokybės atžvilgiu, – atkirto pašnekovas. – Jei kalba linksta apie kaimyninę Lenkiją, tai tuomet kyla natūralus klausimas: kodėl Dzūkijos sodybose Lenkijos poilsiautojai sudaro nemažą dalį klientų srauto, jei paslaugos jų šalyje yra pigesnės?“ – retoriškai klausė asociacijos prezidentas.

Jis taip pat nesutinka ir su pasakymu, kad į Lietuvą nenoriai atvažiuoja užsieniečiai.

„O kas šią užsieniečių nuomonę apklausė? Sodybos, kurios dirba su atvykstamuoju turizmu ir priima užsieniečius, jų klientų srautas būna beveik 90 proc. užsienio piliečiai, – kalbėjo L. Žabaliūnas. – Sodybos, kurios dirba su vietine rinka, produktą pritaiko būtent jai. Būti universaliam ne visuomet išeina, todėl kiekvienas verslininkas pasirenka, su kuria rinka dirbti jis sugeba geriausiai.“

REKLAMA

V. Silvestravičius džiaugėsi, kad kartas nuo karto sulaukia pravažiuojančių lenkų. Turėjo svečių ir iš Izraelio, kurie čia aplankė savo šaknis ir buvo apsistoję dienai ar dviem. Bet, kad kaime užsieniečiai atostogautų ilgesnį laiką, anot pašnekovo, jiems yra per žema infrastruktūra ir nesimato prošvaisčių, kad ji pagerėtų.

„Kalbant apie Vokietijos, Anglijos ar kitų Vakarų šalių turistus, tai mūsų šalis konkuruoja su tokiomis šalimis kaip Turkija, Kipras, Graikija ir kitais šiltais kraštais, kur yra paplūdimiai, infrastruktūra, srautai, kelionių pardavimai milžiniški. Pas mus šito nėra, – priežastis vardijo V. Silvestravičius. – Vieninteliai, kas gali pas mus kažką išsikovoti, tai įvairias sveikatingumo paslaugas teikiantys miestai – Palanga, Birštonas, Druskininkai, – jeigu jie vystys tą sveikatinimo liniją. O toks kaip kaimo turizmas, tai nemanau, kad gali pritraukti mases žmonių. Yra pavienių „projektėlių“, kurie skirti tiems, kam reikia ramybės, gamtos. Tačiau tokių vietų yra visoje Europoje, kur medžiuose suręsti nameliai ar kažkokios tundros padarytos, kur nėra gyvybės, bet tai yra išimtys ir iš to niekas nepragyvens. Tam nėra perspektyvų.“

V. Silvestravičius: „Aukso amžius jau praėjo“

V. Silvestravičius patvirtina liūdną realybę, kad kai kurios kaimo turizmo sodybos jau užsidarinėja ir yra parduodamos. Tai, pašnekovo teigimu, jau vyksta ne vienerius metus. „Tokios tendencijos, aišku, jau yra, nes tai yra labai imlu darbui, – kalbėjo vyras. – Reikia daug darbo įdėti ir visokių higienos reikalavimų laikytis, kad galėtum normaliai funkcionuoti. Aš nesakau, kad tai yra šio sektoriaus saulėlydis, bet, kad jis nekyla ir nekils, tai tikrai. Aukso amžius jau tikrai praėjęs“.

REKLAMA

V. Silvestravičius sako, kad išlieka ir išgyvena tie, kas samdo mažai darbuotojų, dirba patys.

„Dirbame visa šeima, investicijos kaip ir atsipirkusios, tai dabar, ką uždirbame, pasiremontuojame, pasitvarkome po truputį ir pragyvename. Bet, kad galvotume apie kažkokią plėtrą, taip tikrai nėra“, – užtikrino pašnekovas.

Asociacijos prezidentas problemų neįžvelgia

Nors jau ne vienas kaimo turizmu užsiimantis verslininkas teigia, kad situacija pastaruoju metu iš tiesų nėra džiuginanti, tačiau Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentas Linas Žabaliūnas sako situacijos visiškai nedramatizuojantis.

Anot jo, kaimo turizmas, kaip ir kiekvienas verslas, turi savo cikliškumus ir raidos kreivę. Vystosi jis daugiau kaip 20 metų ir sektorius tikrai yra pasiekęs gerų rezultatų.

„Kasmet vidutiniškai kaimo turizmo sodybose apsilanko per 320 tūkst. turistų, kurie nakvoja daugiau kaip 700 tūkst. nakvynių, – statistiką vardijo pašnekovas. – O kai palygini su tuo, kad visose Lietuvos apgyvendinimo įstaigose nakvoja per 1,5 mln. turistų per metus, gauname, jog kas penktas turistas savo nakvynei renkasi kaimo turizmo paslaugas. O jei paminėsime, kad didžioji dalis viso šio turistų srauto yra sukoncentruota į 4 mėnesius – proporcijos išraiška Lietuvoje poilsiaujančių ir kaimo turizmo besirenkančių poilsiautojų dar padidėja.“ Asociacijos prezidentas L. Žabaliūnas toliau giria kaimo turizmo sektoriaus pasiekimus ir teigia, kad vienas iš jų tai, kad į Lietuvą pavyko pritraukti šių metų rudenį Druskininkuose vyksiantį Europos kaimo turizmo kongresą.

REKLAMA

„Renginio aktualumą patvirtina tai, kad pranešimus skaitys tokie rinkos dalyviai kaip, Booking.com, AirB&B, Home away, taip pat pranešėjai iš tolimųjų rinkų – Kinijos, Japonijos, Pietų Amerikos šalių, – apie renginį pasakojo prezidentas. – Kaimo turizmo ateitis ir stiprybė yra autentiškume, kultūros pavelde, vietinio maisto kultūroje.“

Asociacijos prezidentas neneigia, kad šiais metais poilsiautojų aktyvumas pirmaisiais metų mėnesiais buvo žemas. Tačiau, jo teigimu, tai yra pasekmė, o ne taisyklė.

„Dvi paskutines vasaras šilumos Lietuvoje nebuvo, o ir lijo sočiai. Poilsiautojai yra įbauginti lietingų vasarų ir labai atsargiai darė išankstines rezervacijas bijodami užlipti ant orų grėblio trečią kartą iš eilės, – svarstė L. Žabaliūnas. – Bet šiais metais greičiausiai yra užlipta ant grėblio, kad atšilus orams nespėjama užsisakyti sodybų likusiems vasaros savaitgaliams, kurių liko jau palyginus nedaug, o jie bėga greitai.“

Taigi, tai, kaip sako asociacijos prezidentas, yra labiau vartotojų elgsena. O ji keičiasi nuolat ir verslininkai, kurie sugeba sureaguoti, prisitaikyti ir suvaldyti savo pardavimus – laimi.

Tačiau jau anksčiau minėtas J. Viščius su tuo nelinkęs sutikti.

„Tokių, kurie užsisakinėtų paskutinę minutę, būna gal tik iš šimto vos vienas procentas – labai labai retai“, – sakė sodybos savininkas.

Vada
2018-06-23 10:30:30
Taigi jie visada verkia. Vis pinigų mažai. Nereikia užlenkti tokių kainų, bus ir poilsiaujančių. Kaip ir Palangoje, nori per du mėn. užsidirbti visiems metams, kad galėtų likusį laiką "ant pečiaus gulėti".
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Eco 2018-06-23 14:39:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai, kad jau kokius penkis metus važiuoju į kaimo sodybas Lenkijoje. Viskas puiku su pusryčiais nuo 20 iki 40 EUR, pasirinkimas didžiulis, šeimininkai šokinėja aplinkui, yra valtys, vandens dviračiai, kai kur net jachtos, žvejyba. O kokios vakarienės..? Nesu Lietuvoje net girdėjęs apie tokias paslaugas. Taip, kad sukitės, greitai lietuviai visi ten bus. Prieš kelias dienas grįžome, tai sodyboje buvo beveik pusę lietuvių, apie 15   ATSAKYTI
Blinda 2018-06-23 12:34:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gal ,pagaliau, prasides Lietuvoj ir ''buoziu'' tustejimo metas? Gal, pgaliau, ir jie prades emigruoti, nes tie, ant kuriu sprando jie sedi baigia isnykti Lietuvoje. Ispanijoj, keturiu-penkiu zvaigzduciu viesbuty poilsiaut pigiau nei Lt, as jau nekalbu apie Turkija, Graikija ar Kroatija. Pradekti, Ponai-Tijunai, prie sausos duonos skonio pratintis, baudziauninkai baigia isnykti. Tik gaila, kad jie nyksta, o pykst pykst jum daro...   ATSAKYTI
pastebėjimas 2018-06-23 12:10:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
...kad daugelis apsileidę,nemoka teikti paslaugų ...galvoja ,kad apie sodybos šeimininką turi šokinėti klientas ir dar užkeltą kainą mokėti.Vilniaus "chruščiovkių" ir kt.miestų,užsienio ...gyventojai pripratę būti informuojami,kviečiami su geromis paslaugomis.   ATSAKYTI
D 2018-06-23 11:32:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas atsiremia į kainas
Užsisakėm namelį netoli ežero 65 € už parą..Pernai Kroatijoj 2 kamb butą su balkonu ir vaizdu į jūrą už 45€ parai.Tai viskas ir pasakyta..toliau kelkit kainas, sėkmės!   ATSAKYTI
O kiek 2018-06-23 22:32:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nuvaziuot i kroatija? Viskas susideda. Nukliedejai  
Justin 2018-06-24 00:13:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kroatija ir Lt yra du skirtingi dalykai, plius tu prapleti akirati, susipazisti su kitomis kulturomis, o kad pigiau tai jau cia visiem zinoma. nes lietuviai per diena buti milijonieriais del to ir esame skurdi tauta nes kainos laikomos 200% antkainiu. Kosmonautua siusti i marsa ten galetu pardavineti. Nera rinkos lt del to ir kelia kainas nes jie nori vistiek gauti kiek nuplanavo.  
As 2018-06-23 11:15:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kainas uzsikelia nezmoniskas tai ir niekas nenori nuomuotis iesko kur pigiau.kur kainos prieinamos tai tikra pilna zmoniu. Patys kalti.   ATSAKYTI
A 2018-06-23 10:52:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaimo sodybos galėtų būti skirtos nakvynei ekskursijoms ir tolimųjų maršrutų mašinų vairuotojams. Sodyboms reikalinga priežiūra, keleivių aptarnavimas.    ATSAKYTI
Vada 2018-06-23 10:30:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taigi jie visada verkia. Vis pinigų mažai. Nereikia užlenkti tokių kainų, bus ir poilsiaujančių. Kaip ir Palangoje, nori per du mėn. užsidirbti visiems metams, kad galėtų likusį laiką "ant pečiaus gulėti".   ATSAKYTI
Romas 2018-06-23 10:01:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Visa tai buvo išpūstas burbulas, nes kiekviena šeima turi savo ' kaimą' . Pabandė kartą, nagi ir viskas, mato pas senelius geriau. Nesupykit. Didžiosios kaimo turizmo sodybos sužlugs. Žmonių Lietuvėlėje neliko. Statistai ryškiai perlenkia lazdą, vis dar svaigsta apie 2, kiti 2,5 milijonus. Realu būtų rėkti 1,5 milijono gyventojų. Tai kuris pensininkas tekinas ĺėks i kaimo turizmą? Ir už kokius milijonus? Kainos žvėriškos...    ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Kauno darželyje – infekcijos protrūkis: tėvai siunčia perspėjimą
DABAR RODOMA
Kauno darželyje – infekcijos protrūkis: tėvai siunčia perspėjimą
DABAR RODOMA
Kandidatas į Šiaulių merus atskleidė, kodėl padegtas jo automobilis
DABAR RODOMA
Žmonių trūkumas verčia darbavius nertis iš kailio – didins atlyginimus
DABAR RODOMA
Garsiam Lietuvos treneriui – sunkūs kaltinamai seksualiniu priekabiavimu
DABAR RODOMA
Medikams neprisiskambino 1,5 val., bet už tai gavo 40 eurų sąskaitą
DABAR RODOMA
Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Už negimusius vaikus tenka mokėti kelioms kartoms – dabar po 360 eurų per metus
DABAR RODOMA
Neįprasta Kupiškio pareigūnų misija – gelbėjo apgirtusį stirniuką
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Šakiuose – dviratininko kūnas rastas už kelių kilometrų
DABAR RODOMA
Skyrybų dramą išgyvenanti Bandžiaus mylimoji neištvėrė: „Tebemyliu jį“
REKLAMA
Plikledis (nuotr. Fotodiena.lt)
Ketvirtadienio naktį numatomas silpnas snygis, taip pat formuosis plikledis, praneša Eismo informacijos centras. Naktį žemiausia oro temperatūra sieks nuo 1 iki 6 laipsnių ...
Eurai  (nuotr. Fotodiena.lt)
Notarų rūmai bei 8 jų prezidiumo nariai teisėtai nustatė įkainius už kai kurias notarų paslaugas ir todėl neturi mokėti tūkstantinių Konkurencijos tarybos už kartelinį ...
Romualdas Mikliušas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Dėl korupcijos teismuose pareigūnai sulaikė penkis teisininkų bendruomenėje žinomus advokatus.   Tarp penkių įtariamųjų advokatų – buvusio „MG Baltic“ ...
Simpsonai (nuotr. facebook.com)
Įvertinę atliktą tyrimą ir papildomą informaciją, Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) nusprendė netaikyti administracinės atsakomybės UAB All Media Lithuania dėl ...
Druskininkų meras Ričardas Malinauskas (nuotr. Fotodiena.lt)
Druskininkų meras Ričardas Malinauskas trečiadienį teigė nematantis „jokių problemų“, jeigu bus panaikinta jo teisinė neliečiamybė arba jis bus sulaikytas, o teisėsaugos ...
REKLAMA

Top Video

Kauno darželyje – infekcijos protrūkis: tėvai siunčia perspėjimą
DABAR RODOMA
Kauno darželyje – infekcijos protrūkis: tėvai siunčia perspėjimą
DABAR RODOMA
Kandidatas į Šiaulių merus atskleidė, kodėl padegtas jo automobilis
DABAR RODOMA
Žmonių trūkumas verčia darbavius nertis iš kailio – didins atlyginimus
DABAR RODOMA
Garsiam Lietuvos treneriui – sunkūs kaltinamai seksualiniu priekabiavimu
DABAR RODOMA
Medikams neprisiskambino 1,5 val., bet už tai gavo 40 eurų sąskaitą
DABAR RODOMA
Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Už negimusius vaikus tenka mokėti kelioms kartoms – dabar po 360 eurų per metus
DABAR RODOMA
Neįprasta Kupiškio pareigūnų misija – gelbėjo apgirtusį stirniuką
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Šakiuose – dviratininko kūnas rastas už kelių kilometrų
DABAR RODOMA
Skyrybų dramą išgyvenanti Bandžiaus mylimoji neištvėrė: „Tebemyliu jį“

TELEVIZIJA

 


×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų