Lietuvai išgyvenant sunkų demografinį laikotarpį – mažėjant gimstamumui, besitęsiant emigracijai, Vyriausybė paruošė trijų tikslų planą, kuriuo sieks, kad situacija pasikeistų.

LR Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Deividas Matulionis teigia, kad šiuo metu gyvename demografinės krizės sąlygomis, kai gimstamumas nėra didelis, o šalia dar ir emigracija.

„Apie tai, kiek išvykę, galime diskutuoti. Yra šimtai tūkstančių išvykę tikrai ir dirba kitose valstybėse, tačiau šie metai, pirmi penki mėnesiai rodo tam tikrus pragiedrulius migracijos srautuose. Lyginant su 2017 metų pirmais penkiais mėnesiais situacija dramatiškai pasikeitė, negatyvaus sando yra 1700 Lietuvos piliečių. Apie 17 000 išvykusių ir 15 500 kažkur atvykusių. Mūsų duomenys rodo, kad du trečdaliai iš grįžusiųjų yra Lietuvos piliečiai, o ne migrantai iš trečiųjų šalių.

Nuo 2005–2006 metų turime pirmą kartą, kai imigracija didesnė nei emigracija. Situacija gerėja, bet ar dar tai tvarus gerėjimas, sunku pasakyti. Tai nereiškia, kad valdžia neturi nieko daryti, esame demografinėje duobėje ir turime judėti“, – kalbėjo D. Matulionis.

REKLAMA

Tikimasi, kad kitą savaitę birželio 26 dieną „Demografijos, migracijos, integracijos 2018–2030 strategija“ Seime būtų patvirtinta. Turimi trys tikslai: kurti šeimai palankią aplinką, sumažinti migracijos srautus ir integruoti vyresnio amžiaus žmones į visuomenę.

„Priemonių daug galime pasiūlyti, tačiau visada reikia atsižvelgti finansines galimybes. Veiksmų planas, kurį rugsėjį tikiuosi patvirtinsime, turime nesusprogdinti savo biudžeto su priemonėmis, kurios gali brangiai kainuoti“, – mini jis.

Vykdant pirmąjį tikslą siūloma, kad nevyriausybinės organizacijos galėtų naudotis mokyklų ir darželių patalpomis vasaros stovykloms organizuoti. Taip pat siūloma suteikti galimybę mokiniams nemokamai lankytis muziejuje.

„Kuo tai susiję su gimstamumu? Geresnės aplinkos šeimai kūrimas tai ir yra skatinimas gimstamumui. Vaiko pinigų nuoseklus didinimas numatomas, kitais metais bus padidinti. Visuomenė šią priemonę teigiamai vertina, tačiau manoma, kad reikėtų vaiko pinigus labiau sieti su žmonių pajamomis. Dabar laikomės nuostatos, kad nepriklausomai nuo pajamų kiekvienas vaikas lygus.

Būsto įsigijimas jaunoms šeimoms pripažintas, kaip viena svarbiausių idėjų Lietuvai ateičiai. Du būdai – vienas paskatinti regionuose ir atitinkamai likti, kitas būdas paremti skurdžiau gyvenančias šeimas, kad jos tą pradinį įnašą galėtų sumokėti, turėtų galimybę dalį nuomos mokesčio padengti“, – teigė D. Matulionis.

Pasak jo, tarp priemonių numatyta ir pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata prekėms susijusioms su vaiko auginimu. Tačiau, kaip jis prideda, tai yra kontraversiškas pasiūlymas, dėl jo perspektyvos abejojama.

REKLAMA

„Gal palaipsniui reikėtų vėl vaikų maitinimą įvesti arba kontroliuoti labiau vaikų maitinimo kokybę, kad vaikai sveikai būtų maitinami“, – mano jis.

Emigrantams svarbiausia ekonominės sąlygos, tačiau anot D. Matulionio, išvažiavę dėl didesnių atlyginimų neretai lietuviai nudega.

„Didžiuliai darbo užmokesčio skirtumai traukia išvykti į kitas šalis. Bet daugelis, kurie dabar išvykę nudega pirštus, nes tiek ir NT kainos, nuomos, prekių kainos iš ties didesnės. Dėl to realios gaunamos pajamos nėra ir tokios didelės“, – tikina jis.

Pasak jo, pasinaudoję Airijos patirtimi jie skatins piliečius, kurie turi verslus užsienyje, perkelti juos į Lietuvą, naudojant ES lėšas ir mokant premijas tam ūkio subjektui, kuris sugebėtų dar ir pritraukti darbuotojus iš užsienio. Taip pat portale „Renkuosi Lietuvą“ numatyta pasiūlyti daugiau gerai apmokamų darbo skelbimų.

„Didžioji dalis išvykstančių žemesnės kvalifikacijos darbuotojai, kurie kurį laiką neranda darbo Lietuvoje, jei būtų profesinis parengimas kitoks, kuris leistų greitai jaunuoliams rasti čia darbą, tai sulaikytų nuo išvažiavimo. Dėl to manau, kad profesinis parengimas darbo rinkai labai svarbus“, – sako jis.

Be to numatyta stipresnė grįžtančiųjų vaikų integracija mokyklose, kad mokytojas taptų ir socialiniu darbuotoju. Taip pat D. Matulionis prideda, kad turime daryti turime viską, kad vyresnio amžiaus žmonės netaptų tie, kurie yra nereikalingi visuomenei.

„Gal taikyti tam tikras mokestinsi lengvatas, kurie yra pensinio darbo žmonės ir dirba regionuose. Pensijų didinimas taip pat nuosekli Vyriausybės pozicija“, – sako jis.

Jis tikina, kad pirmiausia reikia bent jau padaryti tai, kad gyventojų skaičius nebemažėtų, o po kiek laiko bus galima pasiekti tą magišką tikslą – 3 mln. gyventojų.

Lietuvos demografijos forumas:

 

Mozė
2018-06-21 09:55:34
Išvykusių skaičius yra ženkliai didesnis, nei galvojama....aš gyvenu 9a. name, mano laiptinėje 27 butai, iš kurių 11 išvykusių pensininkų gyventi į užsienį pas vaikus, tačiau jie nedeklaruoja išvykimo, grįžta tik vasaros vienam mėnesiui ir vėl išvyksta. Pokalbyje su jais, išgirstu, kad jie planuoja parduoti butus ir visam išvykti. O dar giminėje turiu 2 žmones, kurio taip pat išvykę ir nedeklaravę išvykimo. Tad kiek iš tiesų MŪSŲ čia belikę?..Manau, kad nė 2 milijonų...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Linas 2018-06-22 11:38:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reik suprast taip...milijonas pensininku ir du milijonai ukrainieciu   ATSAKYTI
As 2018-06-21 23:25:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Veryga, yra reikaliukas tau uždrausk dar ir prezikus ir kitas apsisaugojimo priemones. Pakelsi gimstamuma, bus ir keruri milijonai.   ATSAKYTI
Teisutis 2018-06-21 22:00:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesamoniu muziejus...pirma mazinti pvm.antra vel suteikti busto paskolas dirbanties emigrantams.trecia tegu pradeda seimas grazinti nesamonigai panaudotus valstybes pinigus....ir vel busim trys milijonai;)   ATSAKYTI
Aik aik 2018-06-21 21:28:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dydelesnes nesamones nesbuvau skaites.is teatru ir stovyklu nepavalgysi,pezalus pjaustote.reikia mazinti pvm,viskam o ne vaiku prekems,sulyginti algas su europa,nes mes dar neeuropieciai mums dar iki ju bristi,ir naikinti verslininkus is seimo.kaitaip niekaip ir neperkur...   ATSAKYTI
Nusivylusi LT 2018-06-21 18:31:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Beja dar pridursiu, kad visų pirma ne emigrantų sugražinimu reikia rūpintis, o likusių ir esamų piliečių gerove reikia pasirūpinti, o tada ir visi emigravę sugrįž kai pamatys, kad gerą gyventi čia likusiems.    ATSAKYTI
Nusivylusi LT 2018-06-21 18:26:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na nejuokinkit su savo apsurdiškais sapaliojimais. Kad žmonės bėga iš čia yra daug priežaščiū: 1. Mokestinė našta, tiek žmogui, tiek mažam verslui.2. Pagarbos nebuvimas vienas kitam. 3. Didelės neadekvačios kainos. 4. Mažos pajamos-algos. Ir visa tai galima tęsti toliau ...   ATSAKYTI
Asa 2018-06-21 12:47:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kazkokios sapaliones ir melagystes kad jau daugiau grizta nei isvaziuoja,geda pries Europa todel ir meluoja.   ATSAKYTI
Nesamone 2018-06-21 12:09:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Raso kad neretai nudega isvykusieji nes nuomos kainos, maisto ir t.t. yra gerokai didesnes. Ce ne kad kainos didesnes o alkoholikai suvaziuoja prageria ka uzdirba grysta y lietuva ir skundziasi. Niekada nebus gerai lietuvoj!   ATSAKYTI
mindaugas 2018-06-21 11:35:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
absurdiski sprendimai tai su rimbu parvarykit emigrantus panasiai skamba o pinigai uz vaika pagal pajamas dar didesnis apsurdas.prarasi darba ir vel eilini karta skesi biurokratijoi.Viskas ko reikia tai sukurti sistema kuri veiktu savaime gime vaikas ir daktaras yvedes y kompiuteri visi mato automatiskai gauni pinigus.va tai butu veikianti sistema o daba visiskas haosas eiles belekur.paskambini daktarui uzsiregistruoji ir nueini tau paskirtu laiku o daba visi laukia eilese koridoriuose pilni keridoriai serganciu ir paskui klausia kodel ta epidemija ats nes sistema neveikia.kodel zmones emigryoja?ats mokyklose uzmusamas kurybiskumas su zodeliu privalai ir turi daryti taip ir nekitaip vien zodziu buk vergas sitai supuvusei sistemai ir valdininkams.zmones nesugebantys kurti ir valdyti sios salies yra atsakingi uz sita nesamoninga sistema.
   ATSAKYTI
s u da 2018-06-21 10:45:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pamale ir viskas   ATSAKYTI
Taip, 2018-06-21 10:26:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mes...tikriau jūs tikitės pakelti gimstamumą. Keistuoliai-mes ne Kinija, ir ne čigonai, kurie pripratę už dieną gauti dolerį. Pirmiausia pakelkit atlyginimus ir leiskit dirbančiam uždirbti, paskui atsiras vaikai. Mano kartos jaunimas: studenta,i po armijos grįžę vyrai-mėsos kombinate kraudavo vagonus, kad uždirbti - pirmiausia, paskui kurdavo šeimas. Ką dabar žmogus sukųręs čia gali gauti: darbo nėra, atlyginimų nėra, žemės brangios, nepastatysi nieko, kur gyventi? Jaunom šeimom reikėjo duoti nemokamai nors 6 arus žemės pradėti kurtis. Kas gavo pas mus nemokamai žemės? Kam nereikėjo, jie pardavė ir uždirbo. Valstybė nebūtų nukentėjusi, o jaunimas būtų kapsęsis ir stengėsi nors ir jurtą suskurti.    ATSAKYTI
Aldona 2018-06-21 10:10:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Socialinė emigracija yra baisi. Svetimos šalys gali lietuviams suteikti laikiną pagalbą, paramą. Faktiškai Lietuvos valdžia nesirūpina, kad išeiviai sveiki ir gyvi grįžtų į savo vietas. Matosi, eina pavargę, išsekę žmonės ir nežino ką daryti. Lietuvoje didžiausias dėmesys turi būti skiriamas ekonomikai. Žmonės turi būti sodinami į savo vietas. Visos įstaigos turi veikti normaliu lygiu. Negalima kaitelioti kauniečių su vilniškiais negalima užmarinti tų darbų. Visi mato, kad darbai stovi, o žmonių nėra. Negalima skolintis pinigų. Valstybinė valdžia turi keistis. Daug karinių, valstybinių, moralinių nusikaltimų su žmonėmis ir su svetimomis šalimis daro Dalia Grybauskaitė.
   ATSAKYTI
Mozė 2018-06-21 09:55:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Išvykusių skaičius yra ženkliai didesnis, nei galvojama....aš gyvenu 9a. name, mano laiptinėje 27 butai, iš kurių 11 išvykusių pensininkų gyventi į užsienį pas vaikus, tačiau jie nedeklaruoja išvykimo, grįžta tik vasaros vienam mėnesiui ir vėl išvyksta. Pokalbyje su jais, išgirstu, kad jie planuoja parduoti butus ir visam išvykti. O dar giminėje turiu 2 žmones, kurio taip pat išvykę ir nedeklaravę išvykimo. Tad kiek iš tiesų MŪSŲ čia belikę?..Manau, kad nė 2 milijonų...   ATSAKYTI
Laura 2018-06-21 10:04:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Liūdna   

Top Video

Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
DABAR RODOMA
Linksmos sesučių Emilijos ir Martynos pamokos, kaip kepti pyragą
DABAR RODOMA
Mikutavičius atskleidė, kokios aistros verda „X faktoriaus“ užkulisiuose
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, kai pamatė, ką porelė veikia viduryje gatvės
REKLAMA
Remigijus Šimašius (Fotobankas)
Vilniaus apygardos teismas trečiadienį tęsia „MG Baltic“ teisininko, buvusio valdybos nario Romano Raulynaičio apklausą politinės korupcijos byloje. Teismas perklausė slaptus ...
Kraujo donorystė (nuotr. NKC)
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Kraujo centre kritiškai trūksta visų grupių kraujo, trečiadienį pranešė gydymo įstaiga. „Reikalinga skubi jūsų pagalba – ...
Viktoras Pranckietis (nuotr. stop kadras)
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą rugsėjį palikęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako priklausantis valdančiajai daugumai, nors didžiausios Seimo ...
Sviestas (nuotr. 123rf.com)
Sviesto kaina parduotuvėse užkopė į rekordines aukštumas. Nors Europoje viskas atvirkščiai – Lenkijoje bei Vokietijoje sviestas pinga ir ten yra dvigubai pigesnis. Pirkėjai dėl ...
(Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.)
Daugiau kaip 200 tūkst. gyventojų Lietuvoje gauna našlių pensijas. Tačiau ši išmoka gali atsirūgti ne tik jiems patiems, bet mirties atveju ir jų turto paveldėtojams. Gavusi ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų