Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) ketvirtadienį paskelbė, kad Lietuvoje ir Rumunijoje praeitame dešimtmetyje veikė slapti JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimai įtariamiesiems terorizmu laikyti.

Europos Žmogaus Teisių Teismas: Lietuvoje veikė slaptas CŽV kalėjimas (nuotr. SCANPIX)

Europos Žmogaus Teisių Teismas: Lietuvoje veikė slaptas CŽV kalėjimas (nuotr. SCANPIX)

Dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje Strasbūro teismas įpareigojo išmokėti 130 tūkst. eurų Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydah (Abu Zubaida).

„Teismas priėjo prie išvados, kad Lietuvoje nuo 2005 metų vasario iki 2006 metų kovo veikė slaptas CŽV kalėjimas, kad ponas Husaynas buvo ten laikomas, o vietos valdžia žinojo, kad CŽV su jo elgsis taip, kaip draudžia Konvencija“, – rašoma teismo pranešime.

Panaši formuluotė panaudota ir ketvirtadienį paskelbtame EŽTT sprendime Rumunijos atžvilgiu. Teismas nurodė, jog CŽV kalėjimas čia veikė 2003–2005 metais, o čia kalintam Abd al Rahimui al Nashiri taip pat įpareigota išmokėti 130 tūkst. eurų.

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sakė, kad Lietuva svarsto skųsti EŽTT sprendimą teismo Didžiajai kolegijai. JAV ambasada Lietuvoje BNS nurodė situacijos kol kas nekomentuosianti.

REKLAMA

Pažeidė keturis konvencijos straipsnius

EŽTT paskelbė, kad Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas, kurios draudžia kankinimą, garantuoja teises į laisvę, privataus gyvenimo apsaugą ir teisę į veiksmingą teisinę gynybą.

Anot teismo, Lietuvos pareigūnai nežinojo detalių, kas tiksliai vyko įkalinimo patalpose, nes pastatą visiškai eksploatavo CŽV.

Vis dėlto EŽTT nurodė, jog Lietuva turėjo imtis priemonių užtikrinti, kad jos jurisdikcijoje esantys asmenys nebūtų kankinami.

„Lietuvos valdžios institucijos visais praktiniais ketinimais lengvino HVD programos (Didelės vertės sulaikytųjų programos – BNS) operacijas jos teritorijoje, sukūrė sąlygas tam vykti ir nesistengė to išvengti“, – rašoma 309 puslapius sudarančiame EŽTT sprendime.

Teismas paskelbė, kad Lietuva efektyviai neištyrė Abu Zubaydah skundų dėl jo teisių pažeidimų.

„Teismo vaidmuo nėra patarti nacionalinėms valdžios institucijoms, kokie įrodymai turi būti priimti, o kokių turi būti atsisakyta, tačiau jų sprendimai šiuo atžvilgiu turi atitikti „veiksmingo ir išsamaus tyrimo reikalavimus“, – nurodė jis.

Aiškinantis įtarimus, Lietuvoje jau daugiau kaip ketverius metus vykdomas ikiteisminis tyrimas dėl galimo neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną ir piktnaudžiavimo.

Šiame tyrime įtarimai niekam nepareikšti, jo metu buvo išsiųsti teisinės pagalbos prašymai į JAV, Lenkiją, Rumuniją ir kitas šalis. Daugiau duomenų teisėsauga neatskleidžia.

D. Grybauskaitė: privalėsime vykdyti teismo sprendimą

Lietuvai nepalankų Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą dėl slapto CŽV kalėjimo buvimo bus privalu vykdyti, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

REKLAMA

„EŽTT sprendimas priimtas, jis nėra palankus Lietuvai. Reputacinė žala jau padaryta. Esame įsipareigoję Europos žmogaus teisių konvencijai, todėl privalėsime vykdyti teismo sprendimą“, – ketvirtadienį teigė šalies vadovė. Jos komentarą BNS perdavė prezidentės Spaudos tarnyba.

Naujų tyrimų dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje nereikia – premjeras

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad naujų tyrimų dėl JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo Lietuvoje nereikia.

Taip jis kalbėjo Europos Žmogaus Teisių Teismui ketvirtadienį paskelbus, kad Lietuvoje 2005–2006 metais veikė CŽV kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti.

„Mūsų teisėsaugos institucijos nėra pabaigę tyrimų ir kol kas kalbėti apie dar kitus tyrimus nėra prasmės“, – žurnalistams Seime sakė premjeras.

 V.Bakas: Seimo komitetas nagrinės galimybę atnaujinti tyrimą dėl CŽV kalėjimo LIetuvoje

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas artimiausiame posėdyje svarstys galimybę atnaujinti tyrimą dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje, sako komiteto pirmininkas „valstietis“ Vytautas Bakas.

„Artimiausiame posėdyje siūlysiu įtraukti į darbotvarkę šį klausimą, mes išklausysime informaciją, susijusią su tuo tyrimu, nes tais laikais aš pats nedalyvavau politikoje. Mes svarstysime sprendimą (Europos Žmogaus Teisių Teismo - BNS), turime į jį įsigilinti ir, aišku, imtis veiksmų, kad būtų užtikrintas įstatymų laikymasis“, - žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė V. Bakas.

2009–aisiais Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) atliko parlamentinį tyrimą, tačiau paskelbė nenustatęs, kad CŽV sulaikyti asmenys buvo atvežti į Lietuvą, nors pripažino, kad sąlygos tam buvo.

REKLAMA

2009-aisiais parlamentiniam tyrimui dėl CŽV centro vadovavęs A. Anušauskas neatsakė į žurnalistų klausimą, ar reikia atnaujinti parlamentinį tyrimą. Konservatorius teigė, jog šis klausimas turi būti adresuojamas ne jam.

Parlamentaras abejojo, ar po naujo Strasbūro teismo sprendimo galėtų būti atnaujinami tyrimai Lietuvoje.

„Kai kalbame apie Lietuvą, jei norime kokį nors ikiteisminį tyrimą pradėti, tai vien tik teisinio argumento ir noro neužteks, reikėtų konkrečių įrodymų, o surinkti juos prabėgus daugiau kaip dešimčiai metų nežinau kam atrodytų lengva“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė A. Anušauskas.

A. Anušauskas sako, kad skundas Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) buvo grindžiamas to paties parlamentinio tyrimo medžiaga, bet tuomet dar nebuvo papildomos informacijos iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV).

„Vyko parlamentinis tyrimas, kuris nustatė savo laiku prieš beveik 8 metus, kad Lietuvoje buvo sudarytos sąlygos, tačiau mes nekonstatavome, nes neturėjome jokių duomenų, ir dar nebuvo jokių JAV dokumentų, jokios Senato išvados, kad Lietuvoje buvo laikomas nors vienas žmogus. Šiuo atveju EŽTT konstatavo, kad, jų duomenimis ir ieškovų duomenimis, tas vienas žmogus Abu Zubaydah (Abu Zubaida) buvo laikomas Lietuvoje“, – kalbėjo A. Anušauskas.

„Teismas Strasbūre naudojosi lygiai tais pačiais dokumentais, tiesą sakant, tuo pačiu mūsų parlamentiniu tyrimu ir dokumentais, kuriuos nukopijavo „Reprieve“ organizacija, vieną prie vieno, pateikė kaip savo, naudojosi tais pačiais dokumentais, bet jų argumentai daugiau teisiniai – siekiant ginti žmogaus teises, tai šiek tiek kiti“, – aiškino jis.

REKLAMA

 

Įtaria dalyvavus Rugsėjo 11-osios išpuoliuose

 

JAV pareigūnai teigia, kad Abu Zubaydah, kurio pilnas vardas – Zaynas Al-Abidinas Muhammadas Husaynas, priklausė „Al Qaedai“ ir prisidėjo prie Rugsėjo 11-osios išpuolių.

Šiuo metu jis yra kalinamas Gvantanamo bazėje Kuboje.

2014 metų pabaigoje JAV Senatas paviešino ataskaitą apie CŽV vykdytus įtariamųjų terorizmu kankinimus slaptuose įkalinimo centruose po Rugsėjo 11-osios teroro išpuolių.

Išslaptintoje versijoje konkrečios šalys neįvardijamos, bet Abu Zubaydah advokatė ir dalis nevyriausybinių organizacijų teigė, kad Lietuvoje veikė dokumente „violetiniu“ vadinamas centras.

Lietuvos vyriausybė atmeta spėjimus, kad Antaviliuose, 15 kilometrų nuo Vilniaus, galėjo veikti CŽV kalėjimas. Lietuvos pareigūnų teigimu, šiame pastate buvo kuriamas žvalgybos paramos centras.

Abu Zubaydah yra laimėjęs panašią bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme prieš kaimyninę Lenkiją. Strasbūro teismas pripažino, kad Varšuva buvo davusi leidimą CŽV įsteigti šalies teritorijoje slaptą kalėjimą ir neužkirto kelio dviejų įtariamųjų įkalinimui bei kankinimui 2002–2003 metais.

 

cia tai
2018-05-31 11:38:11
jega! super...nera zodziu
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

www 2018-05-31 13:49:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jeigu jis buvo teroristas,tai jį nušauti reikėjo ,tiek žmonių pražudęs ir dar skundžiasi,o su Lietuva JAV nesiskaitė,matomai,kaip padėties šeimininkai ČŽV elgėsi kaip norėjo, prezidentas Adamkus buvo ,matomai,apgaudinėjamas,tik kažkas ČŽV turėjo ten įleisti, kžkam nubyrėjo dideli pinigai,bet ar prisipažins   ATSAKYTI
xxL 2018-05-31 13:33:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Juokdariai tie ES "žmogaus teisių" teismai. Iš kur machmudas, neturintis jokio išsilavinimo, slapta ir užrištomis akimis atgabentas, staiga sugebėjo atpažinti, kad jis buvo nugabentas būtent Lietuvą ir dar į konkrečią vietovę? Jį ką, su taksi į oro uostą atvežė? Lietuva juk nepripažino šios nesamonės... Šis ES "žmogaus teisių teismo" sprendimas naudingas tik machmudui (turės už ką sprogmenų nusipirkti), jo advokatams, taip pat varnelę užsidės visokio plauko gėjai ir kiti kitokių teisių gynėjai, bei pats ES teisingumo teismas pateisins milžiniškas išlaidas skiriamas pastatų ir personalo išlaikymui.   ATSAKYTI
Rimas 2018-05-31 13:31:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Keista JAV pozicija, laiko asmenį Gvantanamo konclageryje, tikėtina visai be jokio teismo sprendimo, tačiau leidžia jam rašinėti skundus ant kitų valstybių, kurios visai nei prie ko?
Kažkoks kreivų veidrodžių pasaulis. Bet kokiu atveju Lietuvos mokesčių mokėtojai neturėtų mokėti net už Lietuvos valdžios klaidas, jei tokios buvo. Išsiaiškinti kas iš Lietuvos pareigūnų prisidėjo prie to, jei teismo sprendime minimas kalėjimas iš tikrųjų buvo ir iš jų tuos pinigus išieškoti.   ATSAKYTI
NE 2018-05-31 13:17:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visas pasaulis mato , kad švaruoliai konservatoriai ir jų statytiniai yra apsišykę iki ausų .Eilinį kartą apie tai pasako ir EŽTT. Kada praregės užguita , alkana ir ,,demokratiška" Lietuvių tauta.    ATSAKYTI
Ilka 2018-05-31 12:45:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl ant šalies piliečių nurašo ,lai susimoka Adamkus ponaitis ,konfiskuoti turtą ir į Ameriką paleisti .   ATSAKYTI
Raimis 2018-05-31 12:44:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Išsiaiškinti kas davė sutikimą ir tegul moka. Užtenka iš mokėtojų pinigų dengti valdančiųjų padarytas klaidas ir nusikaltimus. Dabar didžiausia bausmė- atsistatydymas, ir tai sunku tokį "patriotą" iškrapštyti iš auksą nešančios kėdės.   ATSAKYTI
Valdas Adamkus 2018-05-31 12:36:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Škia aš sumokėsiu tą baudą iš savo pinigų ir viešai atsiprašysiu tautos už melą.   ATSAKYTI
Argumentų reikia 2018-05-31 12:08:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Paskelbė išvadą, bet nėra pateikta argumentacija. Paskelbti galima net ir tai, kad Karabasas yra Obamos nesantuokinis sūnus, bet kuo remiantis?   ATSAKYTI
Jaras 2018-05-31 11:55:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Praneškite Strasbūro teismui, kad jie neišmano geografijos ir CŽV yra ne Lietuvoje, o JAV ir tegul JAV tam teroristui moka milijonus iš savo biudžeto. Lietuva čia "ne prie ko"
Jaras   ATSAKYTI
Klumpe 2018-05-31 11:55:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Klausimas autoriui. Kaip jis galejo kaleti jei siuo metu yra gimes ir vel siuo metu kali?
Su rasliava kazkas negerai.   ATSAKYTI
Vilija 2018-05-31 11:46:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kuo toliau į mišką tuo daugiau medžių.Tikriausiai dar ir ne tai išgirsim,tik ar kas atsakys už tai? Ar vėl sumokės mokesčių mokėtojai.   ATSAKYTI
lietuve 2018-05-31 11:41:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip,gi mes turtinga salis - visko turejome ir visko turime.   ATSAKYTI
Dija 2018-05-31 16:58:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tureti tai turejom daug, bet dabar nuogom sedynem likom   
Aldona 2018-05-31 11:41:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taigi įrodinėjo,kad jo nebuvo!kam reikėjo slėpti,jei buvo!Apie tai p.Laurinkus prisiekinėjo,kad tokių dalykų niekada nebuvo!o dabar dar ir moketi reikės!lai susimoka tie,kurie leido juos įrengti ir dar melavo!gal baigsis tos komedijosir nenorės kiti taip elgtis !   ATSAKYTI
gal 2018-05-31 11:40:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
dabar Adamkus ismokes tuos pinigus is savo kisenes?   ATSAKYTI
cia tai 2018-05-31 11:38:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
jega! super...nera zodziu   ATSAKYTI

Top Video

Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
DABAR RODOMA
Linksmos sesučių Emilijos ir Martynos pamokos, kaip kepti pyragą
DABAR RODOMA
Mikutavičius atskleidė, kokios aistros verda „X faktoriaus“ užkulisiuose
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, kai pamatė, ką porelė veikia viduryje gatvės
REKLAMA
Sviestas (nuotr. 123rf.com)
Sviesto kaina parduotuvėse užkopė į rekordines aukštumas. Nors Europoje viskas atvirkščiai – Lenkijoje bei Vokietijoje sviestas pinga ir ten yra dvigubai pigesnis. Pirkėjai dėl ...
(Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.)
Daugiau kaip 200 tūkst. gyventojų Lietuvoje gauna našlių pensijas. Tačiau ši išmoka gali atsirūgti ne tik jiems patiems, bet mirties atveju ir jų turto paveldėtojams. Gavusi ...
Alytaus meras Nerijus Cesiulis
Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis antradienį vakare pasidalijo nemaloniu patyrimu. Kaip teigia pats meras, kažkas įsilaužė į jo socialinę paskyrą feisbuke net du ...
Luiza Rinkevičiūtė (nuotr. stop kadras)
Vienuolika metų pas globėjus Amerikoje pragyvenusi vilnietė Luiza Rinkevičiūtė kreipėsi į teismą ir žada iš valstybės prisiteisti 0,5 milijono eurų už sugriautą gyvenimą. ...
Lina Vilienė (nuotr. stop kadras)
Ar žinote, kad pagal senolių tradicijas per šv. Martyną sutinkame rudens darbų pabaigtuves? O išaušus lapkričio 11 d. dar būdavo spėjami pagrindiniai žiemos pradžios ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų