Sveikata – brangiausias turtas. Dėl to vieningai sutaria ir pacientai, ir medikai, bet dėl šio turto apsaugos požiūriai išsiskiria. Pacientai kaltina medikus dėmesingumo stoka, o šie atkerta, kad jei sergantieji neužsiimtų savigyda internete ir kruopščiai laikytųsi gydytojų nurodymų, sveiktų greičiau.

Ligoninė (nuotr. 123rf.com)

Ligoninė (nuotr. 123rf.com)

„Valstiečių laikraščio“ kalbinti specialistai sutaria, kad šias problemas padėtų išspręsti abipusė pagarba ir pasitikėjimas.

Skundžiasi, kad neišklausė

Kalbėdama apie medikų ir pacientų santykius Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė teigė, kad pacientai dažniausiai skundžiasi, jog gydytojai per mažai laiko skiria pokalbiui apie juos kamuojančius negalavimus.

„Iš tiesų per skirtas 15–20 minučių galimybių bendrauti ne tiek jau daug, ypač kai reikia užpildyti nemažai dokumentų, išrašyti receptus. Kai žmogus serga, jis nori išsakyti savo nuogąstavimus, išgirsti gydytojo nuomonę, patarimų, bet, net pacientui pradėjus kalbėti apie jį kamuojančią problemą, medikas kartais negali pakelti akių nuo popierių. Išėjęs iš gydytojo kabineto, pacientas laiko rankose receptą, bet jaučiasi nepatenkintas, nes nebuvo laiko užduoti klausimų ir išgirsti į juos atsakymų“, – sakė ji.

REKLAMA

V.Augustinienės teigimu, savotiškais situacijos įkaitais tampa ir medikai: kartais gripo epidemijos metu gydytojas per dieną vietoje dvidešimties privalo priimti dvigubai daugiau pacientų. „Tokias atvejais gydytojai būna pervargę, jaučia nuolatinę įtampą, baiminasi nesuklysti rašydami receptus ar pildydami dokumentus, be to, juk ir patys pacientai ne visuomet į mediko kabinetą įžengia nusiteikę geranoriškai; pasitaiko ir tokių, kurie pokalbį su mediku pradeda moralu ar pakeltu tonu“, – teigė pašnekovė.

Pasitaiko atvejų, kai pacientai piktnaudžiauja medikų laiku: užsiregistravę vizitui nepasivargina pranešti, kad neatvyks. „Tai didelė problema, ypač kai vizito pas kurios nors srities specialistus reikia laukti du tris mėnesius. Įsivaizduokite situaciją: žmogui įtaria auglį galvoje – jis tikrai nelauks kelis mėnesius, o ieškos būdų, kaip greičiau patekti pas specialistą. Veikiausiai žmogus pasirinks mokamas paslaugas toje ar kitoje medicinos įstaigoje, tačiau pamirš paskambinti ir atšaukti numatytą vizitą. Šis žmogus savo problemą išspręs, bet kitiems dėl to eilė nesutrumpės“, – apie dažnai pasitaikančias situacijas kalbėjo pašnekovė.

Antroji nuomonė

Ne paslaptis, kad pasitaiko atvejų, kai pacientas suabejoja mediko kompetencija, o ilgainiui tokios abejonės pradeda kelti nerimą. Anot V.Augustinienės, jei pacientas jaučia nepasitikėjimą gydytoju, sunkiai sekasi bendrauti, jis gali kreiptis į kitą gydytoją ir išgirsti dar vieną nuomonę.

„Tuo, kad kito specialisto nuomonė – labai svarbi, man teko įsitikinti asmeniškai. Prieš trisdešimt dvejus metus laukiantis kūdikio man diagnozavo diabetą. Sužinojusi apie tai, gydytoja patarė nutraukti nėštumą, kad būtų galima skirti gydymą. Mane perspėjo, kad vaikas gali gimti neįgalus. Jei anuomet būčiau jos paklausiusi, šiandien dukros neturėčiau. Kita gydytoja buvo kitos nuomonės: ji mane nuramino, paaiškino, kaip turėčiau pakeisti savo gyvenseną“, – pasakojo pašnekovė ir pridūrė, kad tą kartą pasiryžimas išgirsti kitą nuomonę pakeitė jos gyvenimą.

REKLAMA

Vizitui reikia pasiruošti

Kai kurie pacientai mediko kabinete gali pusvalandį tylomis linksėti galvą, o vos išėję pradeda piktintis, kad nespėjo to ar ano pasakyti, apie ką nors iš viso neinformavo.

„Kai žmogus ruošiasi vizitui pas gydytoją ir žino, kad jo metu turės aptarti labai konkrečius dalykus, visus klausimus galėtų iš anksto užsirašyti. Pati taip darau. Žinau, kad laiko medikas skirs nedaug, tad tokius dalykus, kaip besibaigiantys vaistai, naujas receptas ir kt., pasižymiu prieš vizitą“, – patarė V.Augustinienė. Anot jos, lėtinėmis ligomis sergantys pacientai, kurie nuolat lankosi pas gydytojus, gali labai palengvinti jų darbą savo kalendoriuje žymėdami, kuriam laikui pakaks išrašytų vaistų, kada gali būti planuojamas kitas vizitas ar tyrimai.

Būna ir taip, kad patys pacientai perlenkia lazdą reikalaudami įvairių tyrimų. Užsukę pas gydytoją dėl konkrečios sveikatos problemos, pasinaudodami proga tikisi išpešti dar kelis siuntimus.

„Tokių atvejų tikrai pasitaiko. Dažnai pykstama ant šeimos gydytojų, kad jie nepaiso pacientų reikalavimų, bet iš tiesų šeimos gydytojams yra reglamentuota, ką jie turi ir gali daryti. Pavyzdžiui, gydytojas tikrai mato, kad pacientui nereikia kompiuterinės tomografijos, o šis pyksta, kad toks tyrimas neskiriamas, esą jo pažįstamam jį paskyrė, o jam – ne“, – kalbėjo Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė.

Pašnekovė priminė, kad patys pacientai taip pat turėtų aktyviau domėtis savo gydymosi galimybėmis ir žinoti, kokie tyrimai per tam tikrą laikotarpį jiems gali būti atliekami. „Pavyzdžiui, diabetu sergantys pacientai turi teisę kartą per metus apsilankyti pas endokrinologą. Jei šeimos gydytojas to neprimena, pats pacientas turėtų pasiteirauti siuntimo pas minėtą specialistą“, – kalbėjo V.Augustinienė.

REKLAMA

Patarimų nenori girdėti

Nedėmesingumas ar nemandagus bendravimas – problema, kurią įvardija ne tik pacientai; su tuo teigia susiduriantys ir gydytojai. Tik jie, kitaip nei jų pacientai, nelabai turi kam pasiskųsti.

Bendrosios praktikos šeimos gydytojų asociacijos prezidento prof. Juliaus Kalibato teigimu, medikai kartais pasijunta bejėgiai prieš pacientų keliamus reikalavimus. Anot jo, pacientai turėtų įvertinti gydytojo kompetenciją ir įsiklausyti į jo patarimus. „Jei gydytojas perspėja pacientą, kad šis turėtų atsisakyti žalingų įpročių ar numesti svorio, į tokį patarimą būtina įsiklausyti. Antsvorio turintis pacientas kenčia nuo sąnarių skausmų, jam taip pat skauda nugarą, o vėliau gali išsivystyti tachikardija, padidėti kraujospūdis ir atsirasti kitų sveikatos problemų“, – sakė jis ir pridūrė, kad net ir itin svarbius medikų įspėjimus pro ausis praleidžiantys pacientai po kurio laiko lyg niekur nieko klausia, kodėl jų sveikatos būklė negerėja.

„Kaip medikas gali padėti pacientui, kuris sveria 50 kilogramų daugiau nei turėtų ir nieko nedaro, kad situacija keistųsi? Pacientai tokiais atvejais nenori prisiimti atsakomybės už savo sveikatą. Supykti ant gydytojo, kad šis neišsprendė problemos, yra daug paprasčiau“, – mintimis dalijosi pašnekovas.

Mediko nestebina atvejai, kai pacientas, kuriam paskirti vaistai, grįžęs namo dar pasikonsultuoja su kaimynu ir savarankiškai nusprendžia, kad paskirta dozė yra per didelė ir ją galima sumažinti. „Vienų vaistų nusprendžiama gerti mažiau, kitų – negerti iš viso, o paskui stebimasi, kad po savaitės atlikus tyrimus rezultatai vėl būna blogi. Niekuo nepagrįstas nepasitikėjimas gydytoju ir savivaliavimas kenkia paties paciento sveikatai“, – teigė J.Kalibatas ir pridūrė, kad neretai pacientai, panaršę internete, į gydytojo kabinetą atsineša ne tik diagnozę, bet ir gydymo planą.

REKLAMA

„Šiuos pacientus vadiname trečio kurso studentais. Trečiame medicinos studijų kurse studentai ima nerimauti, kad serga vos ne visomis ligomis. Žinoma, vėliau visa tai praeina. Bet su pacientais sunkiau, mat šie, net nestudijavę dvylika metų medicinos, mano viską žinantys ir reiškia nepasitenkinimą gydytojų darbu“, – kalbėjo pašnekovas.

Prašo… išnešti šiukšles

Pasak J.Kalibato, gydytojų ir pacientų santykiai turėtų būti grįsti abipuse pagarba, bet kartais pastarųjų išradingumas peržengia visas etiško bendravimo ir pagarbos gydytojo darbui ribas.

„Kartais gydytojus į namus skubama kviesti, kai ligonio temperatūra vos pora padalų peršoka 37 laipsnius. Nors pacientas kviesdamas gydytoją išvardija daugybę negalavimų, galiausiai jam diagnozuojamas paprasčiausias peršalimas“, – teigė profesorius.

Anot pašnekovo, tokiu atveju nukenčia pacientai, kuriems tikrai reikia pagalbos, arba gydytojas į tokius neva „skubius“ iškvietimus turi vykti po darbo valandų.

„Kita dažnai pasitaikanti situacija. Tėvai sunegalavusiam vaikui gydytoją pediatrą iškviečia į namus, o kai medikas įžengia pro duris, puola aiškinti, kad reikia būtinai nusiauti batus – dar kilimą suteps. Viena protinga gydytoja, atsidūrusi tokioje situacijoje, pasiūlė tėvams vaiką apžiūrėti tiesiog koridoriuje. O neseniai teko girdėti, kad tėvai, išlydėdami gydytoją pro duris, į rankas bandė įbrukti šiukšlių maišą. „Gydytoja, jūs vis tiek jau sušlapusi, išneškite ir šiukšles, konteineris čia pat, už kampo“, – itin įžūlų jaunų tėvų prašymą prisiminė profesorius. Jo manymu, būtina ne tik reikalauti vieniems iš kitų, bet visų pirma gerbti vieniems kitus.

Viktorija Mitkutė

Gintaras
2018-05-03 22:44:42
Argi daug 20 ligonių? Dažniausiai net nesigilina ir jokių tyrimų nedaro. Paskiria vaistų nusipirkti ir laisvas. Jei nepadeda- po savaitės kitokius išrašo. Nei žiūri tinkami skrandžiui, ar ne. Nesklaido ligų istorijos. Tai tas pats, lyg degalinės operatorius vaistus pasiūlytų. Jei tyrimų neprašysi atsiklaupęs, tai ir negausi. Mat nemato reikalo jį skirti. Kraujo tyrimą po 15-os metų pertraukos vos išprašiau padaryti. Nėra reikalo ir gana! O paskui sako, žmonės nesinaudoja programomis, per menkai tiriasi dėl vėžio ir panašiai. Tai kad niekas ne tik nesiūlo, bet ir prašant nenori siuntimo rašyti. Reikia pusantro mėnesio, kad nustatytų skausmo petyje priežastį. Įsivaizduojat? Raištis, raištis, o kai pats paprašai magnetinio rezonanso (labai jau sunkiai iškaulyji)- pasirodo, kad sausgyslės... O pačiam gydytojui nei subinėje , nei galvoje sumąstyti, kad reikėtų to rezonanso. Štai tokie ir tie gydymai. Per porą valandų apsuka 20 žmonių kaip niekur nieko. Tai negi po dvi valandas siūlote jiems dirbti? Atsipalaidavę, atsipūtę, neskubėdami jie kavutę gurkšnoja. Kaip rusų armijoje sakydavo: soldat spit, a služba idiot... Tai medicinoje tas tinka visu 100%. Esu nusivylęs. Žiauriai nusivylęs.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Gintaras 2018-05-03 22:44:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Argi daug 20 ligonių? Dažniausiai net nesigilina ir jokių tyrimų nedaro. Paskiria vaistų nusipirkti ir laisvas. Jei nepadeda- po savaitės kitokius išrašo. Nei žiūri tinkami skrandžiui, ar ne. Nesklaido ligų istorijos. Tai tas pats, lyg degalinės operatorius vaistus pasiūlytų. Jei tyrimų neprašysi atsiklaupęs, tai ir negausi. Mat nemato reikalo jį skirti. Kraujo tyrimą po 15-os metų pertraukos vos išprašiau padaryti. Nėra reikalo ir gana! O paskui sako, žmonės nesinaudoja programomis, per menkai tiriasi dėl vėžio ir panašiai. Tai kad niekas ne tik nesiūlo, bet ir prašant nenori siuntimo rašyti. Reikia pusantro mėnesio, kad nustatytų skausmo petyje priežastį. Įsivaizduojat? Raištis, raištis, o kai pats paprašai magnetinio rezonanso (labai jau sunkiai iškaulyji)- pasirodo, kad sausgyslės... O pačiam gydytojui nei subinėje , nei galvoje sumąstyti, kad reikėtų to rezonanso. Štai tokie ir tie gydymai. Per porą valandų apsuka 20 žmonių kaip niekur nieko. Tai negi po dvi valandas siūlote jiems dirbti? Atsipalaidavę, atsipūtę, neskubėdami jie kavutę gurkšnoja. Kaip rusų armijoje sakydavo: soldat spit, a služba idiot... Tai medicinoje tas tinka visu 100%. Esu nusivylęs. Žiauriai nusivylęs.   ATSAKYTI
Marija 2018-05-03 23:02:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o kaip jie gali spet apziuret jeigu dirba per 3 darbus :)  
Nu jo 2018-05-04 08:33:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
... dar gi duoda pasirašyti, kad su gydymu sutinki. Vat čia tai aukščiausias pilotažas... :)  

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Pasienyje su Lenkija – vilkikų eilės (nuotr. stop kadras)
Vis garsiau pasigirsta nuomonės, kad koronaviruso sukeltos krizės akivaizdoje, Europos Sąjunga parodė neveiklumą ir negalėjimą dorotis su šia situacija. Kritikai pirštu beda ir ...
Remigijus Šimašius (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Nors koronaviruso atvejų Lietuvoje ir daugėja, Vilniaus miesto savivaldybės meras pasidalijo, kokie pokyčiai laukia sostinės gyventojų, tačiau pabrėžė, kad vis dar kyla ...
Linkevičius susitiko su Lenkijos užsienio reikalų ministru (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pervežant kovai su koronavirusu reikalingus medicinos reikmenis ir įrangą, turėtume sulaukti NATO orlaivių pagalbos, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. „Man ...
Vytautas Kasiulevičius (nuotr. Fotodiena.lt)
Lietuvoje ir toliau augant užsikrėtusiųjų koronavirusu žmonių skaičiui, Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Kasiulevičius perspėja, kad dėl to gali kilti rimtų sunkumų ...
(asociatyvi nuotr.) (nuotr. stop kadras)
Latvijoje ketvirtadienio vakarą dėl atvykstantiesiems matuojamos temperatūros nusidriekė 12 kilometrų laukiančių atvykti į Lietuvą automobilių eilė. Valstybės sienos apsaugos ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų