Nors prekybos centruose darbuotojai ir taip uždirba vienas mažiausių algų Lietuvoje, tačiau prekybos tinklai vis tiek juos engia ir išnaudoja. Štai Darbo inspekcija nustatė, kadGrūstės" tinklo parduotuvėse žmonės verčiami ilgiau ir sunkiau dirbti, tačiau papildomai už tai nesumokama. 

Parduotuvės kasa (nuotr. Fotodiena.lt)

Parduotuvės kasa (nuotr. Fotodiena.lt)

Anot valstybinės darbo inspekcijos, žmonės skundėsi esą darbą reikia pradėti daug anksčiau, nei nurodyta grafike, o baigiamas jis kur kas vėliau. Už viršvalandžius nemokama. Žmonės skundžiasi ir, kad dirbti reikia ne tik tai, kas numatyta darbo sutartyje. Moterys turi kilnoti sunkias dėžes, po darbo išplauti parduotuvę, uždaryti kasą. Darbo inspekcija surengusi patikrinimus nustatė aibę pažeidimų. 

Taikytos piniginės baudos

Pasak valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus vedėjo Vytauto Ročio, sulaukus anoniminių skundų buvo patikrintos 8 Klaipėdos apskrityje esančios „Grūstės“ parduotuvės ir visose nustatyti pažeidimai.

„Mes informaciją buvome gavę iš kelių šaltinų. Tai buvo ir anoniminiai skundai. Patikrintos 8 parduotuvės, visose nustatyti tie patys pažeidimai – dėl darbo laiko apskaitos. Kai kuriems darbuotojams buvo užrašoma mažiau valandų negu jie dirbo. Už tai įmonei surašyti protokolai. Tai pats rimčiausias pažeidimas, todėl taikėme poveikio priemones dėl laiko apskaitos. Taikytos piniginės baudos. Už šį pažeidimą jos siekia nuo 150 eur iki 1450 eur“, - tv3.lt sakė V. Ročys.

REKLAMA

Kai kurie gautuose skunduose minimi pažeidimai, tikrinimų metu nepasitvirtino, tačiau V. Ročio nuomone, tai dar nereiškia, kad šių pažeidimų nėra.

„Skunduose minimi pažeidimai nepasitvirtino galbūt vien dėl to, kad mes atvažiavę šito fakto nenustatėm, tuo momentu, kai lankėmės neužfiksavome skunduose minėtų faktų. Buvo minima, kad darbuotojai turi kilnoti sunkias dėžes, krovinius. Tačiau duomenis turime surinktus, todėl surašėme rekomendacijas“, - aiškino pašnekovas.

Šio tinko parduotuvės ir toliau bus stebimos.

Patikrinimai ir Telšiuose

Gavus signalą dėl pažeidimų uostamiesčio parduotuvėse, kelios „Grūstės“ parduotuvės buvo patikrintos ir Telšių apskrityje.

„Gavę iš savo administracijos pranešimą, tikrinome pasirinktinai 3 to tinklo parduotuves, esančias mūsų skyriaus teritorijoje. Nustatėme vieną pažeidimą, dėl kurio rašėme reikalavimą ir jau gavome atsakymą apie jo įvykdymą. Tai buvo darbo ir poilsio laiko organizavimo pažeidimas: pietų pertraukos metu, parduotuvės darbuotojos, kurios turėjo ilsėtis – dirbo“, - tv3.lt sakė Valstybinės darbo inspekcijos Telšių skyriaus vyr. darbo inspektorius Jonas Liekis.

Pašnekovo nuomone, daugiau pažeidimų specialistams užfiksuoti nepavyko dėl to, kad apie galimus patikrinimus parduotuvių tinklas galėjo numanyti. Mat jau buvo sulaukęs inspektorių vizito.

„Mes daugiau pažeidimų nenustatėme, bet, manau, tik todėl, kad Klaipėdoje savaitę anksčiau buvo gautas skundas ir anksčiau pradėtas tikrinimas. Tad įmonė galbūt padarė išvadas. Todėl mes pradėję tikrinimą jau neberadome tų pažeidimų, kuriuos užfiksavo Klaipėda“, - svarstė J. Liekis.

REKLAMA

Ateityje specialistai ketina surengti ne vieną tokį patikrinimą. 

„Kadangi ši įmonė vertinant rizikingumą atsidurs pirmame plane, tai mes būsime priversti rengti patikrinimus“, - aiškino J. Liekis.

Vergovė neišnyko ir klesti

Valstybinių ir privačių įmonių profesinės sąjungos vadovas Alvidas Balskus sako, jog vergovė Lietuvoje tęsiasi ir net klesti. O apie darbuotojų išnaudojimą „Grūstės" prekybos tinkle, jis išsiaiškino pats. 

„Kadangi gyvenu šalia „Grūstės“, kartą pastebėjau pakabintą skelbimą, kad ieškomi darbuotojai. Aš smalsaudamas kokiomis sąlygomis siūloma dirbti, užkalbinau ten dirbusį pardavėją. Esą turiu pažįstamą, kuris yra prekybininkas ir pradėjau teirautis, kokiomis sąlygomis jam tektų čia dirbti.

Pardavėjas man ėmė pasakoti, kad ateiti į darbą reikia prieš darbą, o po darbo dar daugybę darbų reikia atlikti: išplauti parduotuvę, suvesti kasą. Vidutiniškai jis dirba po 3-4 valandas daugiau negu jam užrašoma. Paklausiau, kiek jis uždirba? Atsakė, kad minimalią algą. Pasakiau, jog, mano nuomone, už tiek darbo ir tiek viršvalandžių, jis turėtų gauti žymiai daugiau.

Mums bekalbant iš sandėliuko išėjo galbūt parduotuvės vedėja ir man sakė neklausyti, ką šis darbuotojas kalba, ir neva jiems nebereikia naujų darbuotojų“, - istoriją prisiminė A. Balskus.

Pašnekovo nuomone, tokia situacija, kuomet darbuotojai išnaudojami, gan dažna. Ypač mažose prekybos įmonėse. 

„Vergovė Lietuvoje neišnyko, ji klesti. Kone visur tokiose mažesnėse parduotuvėse darbuotojai išnaudojami. Jie dirba tiek, kiek jiems liepiama, o darbo apskaitos žiniaraštis ten yra tik dėl „akių", kad būtų ką parodyti kai ateina kontroliuojančios institucijos.

REKLAMA

Tad jeigu atsakingi pareigūnai pastebėtų iš šalies kada ateina, o kada išeina darbuotojai ir kaip užrašomas jų darbo laikas, pamatytų didžiulius skirtumus. Ir tokiose privačiose parduotuvėse, kavinėse visur taip yra. Tik didieji prekybos centrai, ir tai ne visi, laikosi darbo apskaitos“, - tikina A. Balskus.

Valstybinių ir Privačių Įmonių Profesinės Sąjungos vadovas ragina darbuotojus nebijoti ir kreiptis į atsakingas institucijas - valstybinę darbo inspekciją, ar darbuotojų teises ginančias profesines sąjungas - dėl jų išnaudojimo.

„Pasiskųsti tikrai gali visi, bet žmonės bijo. Jie supranta, kad juos išnaudoja, bet dėl kažkokių priežasčių jie nenori savo teisių ginti. Kad ir pas mane, jie užeina, pašneka, pasiguodžia, o kai pasiūlau padėti, pasakau kur kreiptis – jie išsigąsta, dėl kažkokių priežasčių bijo, nenori, sako, mane pradės persekioti, aš neteksiu darbo“, - aiškina A. Balskus.

Situacijos nekomentavo

Tuo metu tv3.lt žurnalistams susisiekus su prekybos tinklo „Grūstė" generaliniu direktoriumi Deivydu Vyniautu, šis situacijos nekomentavo. Maža to, paprašė savo vardo ir pavardės straipsnyje neminėti. Esą visus klausimus atsiųsti nurodytu elektroniniu paštu. Atsakymo į užduotus klausimus tv3.lt nesulaukė. 

Deivydas Vyniautas yra ne tik prekybos tinklo generalinis direktorius, bet ir Mažeikių rajono savivaldybės politinis bei visuomenės veikėjas. 

Kowno
2018-04-26 07:14:13
Klaipėdiniai naujieną atrado, aišku ir pasidalino. Smagu pasidalint atradimais, o gal čia inspektoriai pliusą užsidėjo, tipo dirbam.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Esta 2018-08-02 17:37:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pati dirbu parduotuvei..dirbam kaip arkliai nuo ryto iki vakaro.,perdirbam virsvalandzius,nera kam dirbti dirbam mes uz aciu.,niekas dar ir aciu nepasakys.Kelnuojam sunkias dezes,darom viska ka sako darbdavys,ir dar nepatenkinti buna..stengesi daryti viska,ta ir darom,bet vistiek kazkas blogai..Grasina kad pagal straipsni isvarys jei ne dirbsiu,kad niekas daugiau nepaims i darba..Del ko,ir kodel mane turi isvaryti pagal straipsni.?!Man sako as surasiu priezasti nepergevenk,ir kad jie bus teisus.,o as esu niekas jiems..Bandziau jau 4 kartus rasyti pareiskima,kad iseiti,tai man niekas nepasiraso ji o supliesa prie mano akiu,ir vel grasina man..   ATSAKYTI
vida 2018-04-28 22:34:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sesuo dirba Kaune Rimi parduotuveje, susirgo gripu temperatura virs 38 kosulys, sloga, sekancia diena parduotuves vedeja skambina jei po dvieju dienu neateini i darba , esi laisva ..o biliotenis 5 dienom...    ATSAKYTI
Oho 2018-04-28 19:12:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar pastebėjot, kokios juokingos baudos? Žmogui už mažesnį pažeidimą didesnes baudas deda. Prekybos tinkui nusispjauti į tokias baudas. Turgaus lygio baudos. ;) Bet kur turgaus prekiautojas, o kur parduotuvės - nepalyginsi. Viskas nupirkta...   ATSAKYTI
Sandra 2018-04-27 14:36:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Cia visose parduotuvese taip.
Pati dirbu ir zinau.
Tampo kai bezdziones elgesi kaip su gyvuliais.
Pradedant ziureti nuo vadovo ir regionio ir t.t
Jie ziuri tik saves. Ateina pirstais bado akis ispucia ir kalbek kaip nori.    ATSAKYTI
Vievis 2018-04-26 20:10:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Norit pamatyti wergovę ? Užsukite į Vievyje esančią logist .bendrovę HAWI ,čia moterys papasakos kokie cirkai su dirbančiaisiais daromi   ATSAKYTI
Tolik 2018-04-26 15:38:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Grūste nedidelis tinklas tai jau ir krapštyt laukan iš rinkos pradėjo Didieji.nueikit ponai INSPEKTORIAI I MAX... TAI TEN NUO PAŽEIDINMU NUALPSIT    ATSAKYTI
Praeitis 2018-04-26 15:36:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik dabar...Aciu kad dar kazkam parupo, dar stebuklas jei is tiesu ta minimuma gauna...o neatskaitomi ale trukumai...Maza saziningu verslininku kurie negyventu is kitu kruvino prakaito...   ATSAKYTI
Ruslanas 2018-04-26 15:26:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas maximoi darosi isvis vergove zmogus anbiliotenio jy varo y darba .jis atostogauja kviece y darba uz isdirbtas valandas nedamoka sako mes negalime moketi daugeu nei su tartyje o zmones privalo dirbti dau geu valandu nei sutartyje ir pagal lr ystatymus   ATSAKYTI
Diedukas 2018-04-26 14:57:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Visi visuomenes veikejai vienodi,svarbu,kad gyminele nebutu nuskriausta.   ATSAKYTI
Ropke 2018-04-26 14:54:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiba kyšio negavo, kad pagaliau praragėjo :))   ATSAKYTI
(ne)avinas 2018-04-26 14:20:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
idomu kur jie uvo tuos 27 Neprikl.metus? Senia buvo žinoma,kad ši tarnyba yra BEDANTĖ ir pati dangsto oligarchus.Matyt negavo "atkatų" ir pradėjo kelt sėdmenis nuo šiltų krėslų. Teko kreiptis ir į šią ir į maisto,nemaisto ir net teisėtvarkos tarnybas ivairiais laikotarpiais ir įvairiais klausimais ir įsitikinau,kad yra šių "pareigingų"pareigūnų tik savanaudiškumas,gobšumas ir jokios moralės.   ATSAKYTI
,,,,,, 2018-04-26 14:12:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Matot jie issiaiskino...senai visiem viskas aisku cia nieko aiskintis nebereikia...   ATSAKYTI
.... 2018-04-26 14:07:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Netik tose yra visuose tinkluose pazeidimai   ATSAKYTI
chacha 2018-04-26 13:58:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Absurdas, visa Lietuva zino kokius darbus dirba prekybos centruose, kiek valandu, vienas zmogus uz kelis. O cia ble tik dabar issiaiskino. Is kur toks tupumas darbo inspekcijos. Jie nieko nedirba. Bet kokia organizacija patikrink ir surasi problemu. Jie gerai gyvena , uz tai kad nemato saibas gauna.   ATSAKYTI
cha 2018-04-26 13:42:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikrai šiurpu. Tai inspektoriai jau purtosi nuo šiurpo. O kada jie patikrins visus prekybos centrus?   ATSAKYTI
Onute 2018-04-26 13:30:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Darbo inspekcijai medali reikia duoti,kad issiaiskino dabar tik,kai jau visiems ir uz juru mariu netgi tas aisku.Ir svarbiausia siurpia,tragiska,dr turbut ir i kelnes kuri ten pridare...Seniai visi juokiasi kad kasininkes Maximoj pries eidamos i darba apsimauna sauskelnes,nes netgi i tualeta negalima atsitraukti nuo kasos...
O jie matai tik dabar pamate surado suzinojo...Vaje,vaje vargeli tu mano.   ATSAKYTI
Jovita 2018-04-26 13:51:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Siulau patikrinti visas sveikatos istaigas, ligonines, sanatorijas, poliliklinikas, ipatingai ten kur studentai atlieka praktika. Pasidometi ju darbo higiena, darbo valandas ir kruvius ir virskruvius...    ATSAKYTI
Albinas 2018-04-26 13:18:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Beveik tokia pat situacija yra ir prekybos centre "Jurkėnė" Plungėje ir Telšiuose.... Tas pats ir paslaugu sferose: kavines, barai....   ATSAKYTI
Mano vardas 2018-04-26 13:16:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai gal patikrinkit visas parduotuves. Visu PC tinklu lt. Matysit ko dar nemate.    ATSAKYTI
saulius 2018-04-26 13:11:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai išaiskino,kai tai desimtmeciais zinoma,paimkime PC iki irgi tas pats,paimkime apsausaugos darb,dirbancius PC ,jiems daugumoje pietu pertrauka isminusuojama,uz ja nemokama,taciau apsaugos darb.negali iseiti pietauti,turi buti darbe   ATSAKYTI
Lione 2018-04-26 18:50:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bùtent, pasisildai kulši i mikruške ir valgai uz lentynos.Ir taip pardavejos kitos daro..lapnoja burokus ir bega aptarnaut   ATSAKYTI
Jo 2018-04-26 12:46:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dirbi uz trys-moka uz viena,senai LT taip yra.
Dirbdavau Kaune senukuose,darbo h8 dirbi po13-14h moka kaip uz 8h.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Saulius Skvernelis susitiko su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda (nuotr. LRVK | Darius Janutis)
Strateginė Lietuvos ir Lenkijos partnerystė yra svarbiausias garantas, kad Baltijos šalys niekada neliks nuo Europos tautų bendrijos atskirta sala, sako premjeras Saulius ...
Agurkų diena Kėdainiuose: išdavė paslaptį, kaip skaniai užraugti  (nuotr. stop kadras)
Agurkų sostine vadinami Kėdainiai šventiškai sutiko oficialią agurkų dieną. Senamiestyje surengtoje mugėje žmonės iki soties galėjo prisikirsti šviežių ir raugintų agurkų. ...
Įspūdingas reiškinys nutvieskė Lietuvos padangę: tautiečiai fiksavo kometą (nuotr. stop kadras)
Lietuvius visą liepą džiugina neįprastas, tik kelis kartus per šimtmetį matomas spektaklis danguje. Ryškia uodega pasipuošusios kometos nuotraukomis socialiniuose tinkluose ...
Raseinių raj. Šienlaukio kaime atliekami išsamūs tyrimai dėl arseno (nuotr. stop kadras)
Pagaliau, praėjus net trims metams, pradėta aiškintis, iš kur lietuvių geriamajame vandenyje atsirado nuodų – arseno. Šio sunkiojo metalo aptikta skirtinguose šalies rajonuose ...
Mažeikių rajone nušautas 40 metų pareigūnas S. Žymantas  (tv3.lt fotomontažas)
Mažeikių rajone šūvių, pražudžiusių pareigūną, buvo galima išvengti. Po Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato audito paaiškėjo, kad Telšiuose pareigūnai ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų