REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavasaris ir vasara nuostabus laikotarpis. Tačiau pradėję žydėti medžiai ne visus džiugina. Žmonės susiduria su įvairiomis alerginėmis reakcijomis. Pateikiama jums svarbiausią informaciją, kuri padės jums išgyventi šį laikotarpį.

Pavasaris ir vasara nuostabus laikotarpis. Tačiau pradėję žydėti medžiai ne visus džiugina. Žmonės susiduria su įvairiomis alerginėmis reakcijomis. Pateikiama jums svarbiausią informaciją, kuri padės jums išgyventi šį laikotarpį.

REKLAMA

Balandžio mėnesį pradeda žydėti beržas. Besiskleidžiantys jo lapeliai gali alergizuoti, todėl vertėtų pagalvoti prieš tokias šakeles nešantis namo. Jos yra gražios, tačiau mažamečiams itin nemalonios, juos alergija paveikia labiausiai.

„Beržo žydėjimas sukelia vieną didžiausių pavasario žiedadulkių apkrovų. O žmonės mėgsta neštis namo beržo šakeles su besiskleidžiančiais lapeliais, o juk kartu skleidžiasi ir žirginėliai, kurie tas žiedadulkes barsto, tai reikėtų tiems žirginėliams neleisti skleistis ir nurinkti”, – kalba profesorė. 

Žydėjimo etapai

Lietuvoje egzistuoja trys žydėjimo etapai, jie prasideda pavasarį, bet jau žiemą galime pamatyti žiedadulkių atskriejusių iš kitų valstybių.

REKLAMA
REKLAMA

„Yra trys pagrindiniai etapai, jie dengia kažkiek vienas kitą, bet jei žiūrime metinį piką, tai labai skirtingai tos žiedadulkės pasirodo, esame užfiksavę lazdyno žiedadulkių ir sausio mėnesį, nes žiedadulkės yra linkusios nuskristi ten, kur joms patinka. Taigi užfiksuojame žiedadulkes Lietuvoje, nors jos būna atkeliavusios iš kitur.

REKLAMA

Paskui pas mus apie kovo vidurį pradeda žydėti lazdynas, alksnis, beržas, gluosnis, tuopa, kadagys, tuja, eglė ir pušis. Ir dabar galime matyti, kai po ilgo laiko iškritęs lietus aplink balų pakraščius, nutekėjimo vietas sudaro gelsvą plėvelę susidariusią būtent nuo žiedadulkių kiekio ore. Ypač jei šalia nešienauta pieva”, – kalba profesorė.

„Kai medžiai baigia žydėti apie birželio pradžią tada jau pradeda žydėti žoliniai augalai, dabar ir yra šis periodas. Iš žolinių augalų dabar daugiausia žydi žolės, tai gali atrodyti keistai, bet žolėms priskiriame būtent tuos vejos augalus.

REKLAMA
REKLAMA

Pas mus vejose pasitaiko ir kitokių augalų, tokių kaip rūgštynės, kietis, balanda, dilgėlės kažkur po medžiais, tai irgi yra žoliniai augalai, bet jie priskiriami piktžolių grupei ir jų žydėjimas intensyvesnis būna nuo liepos mėnesio ir baigiasi istorija pas mus, kai paskutinius žolynus nešame į bažnyčią per žolinę, rugpjūčio 15 dieną, tai kaip ir žydi paskutiniai augalai”, – baigia prof. dr. I.Šiaulienė.

Gegužės mėnesį užfiksuojama didžiausia žiedadulkių koncentracija

Pati didžiausia žiedadulkių koncentracija užfiksuojama gegužės mėnesį.

„Tuomet būna toks kokteilis viso, ko gražaus. Gegužės mėnesį žydi ir beržas, ir gluosnis, ir klevas, ir ąžuolas, nors dažnai žmonės galvoja, kad ąžuolas visai nežydi taip pat pradeda jau vienoje kitoje vietoje žolės žydėti”, – mini profesorė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Informaciją apie žiedadulkes galite sekti patys

Dabar žmonės gali naudotis žiedadulkių dienoraščiu ir jame sužinoti, kokios žiedadulkės šiuo metu tvyro ore.

„Tai yra žmonėms būtent tai minutei Lietuvoje sukurta informacija. Žmogui papildomai nieko nereikia daryti, ieškoti ir žiūrėti, kiekvienas gali iš savo kompiuterio pasitikrinti, kokios žiedadulkės yra ore”, – kalba profesorė”, – kalba prof. dr. I. Šaulienė.

Tinklalapyje www.polleninfo.org galite pasitikrinti, kokie augalai žydi ir kokios žiedadulkės sklando Lietuvoje ir kitose Europos valstybėse. Europos mokslininkų nemokamai teikiama paslauga – Žiedadulkių dienoraštis gali padėti suprasti, kokią įtaką Jūsų sveikatai turi ore sklandančios žiedadulkės.

REKLAMA

Pagrindinė Jūsų užduotis – kasdien interneto svetainėje www.pollendiary.com pildyti alergijos sukeltus simptomus. Dienoraštis Jūsų duomenis nenutrūkstamai sieja su visos Europos žiedadulkių duomenų baze. Jums vaizdingai pateikiama informacija apie žiedadulkių įvairovės ir kiekio ore reikšmę pojūčių stiprumui. Ši informacija gali būti naudinga einant pas gydytojus.

Apsisaugoti padės uždaryti langai ir kitos priemonės

Svarbu pasirūpinti savimi ir vengti kontakto su žiedadulkėmis, nebūti atidarytais langais, pasikeisti rūbus.

„Geriausia apsisaugojimo priemonė yra užsidėti kaukę ant veido, tokią kokią dėvi stomatologas, arba gydytojas. Rytų šalyse, Azijoje tai gana populiaru. Per žydėjimo sezoną, kai žydi jiems būdingi, tipiški augalai, tai galima pamatyti nemažą kiekį žmonių, kurie vaikšto su tomis kaukėmis, nes į darbą reikia eiti, norisi jaustis gerai, produktyviai dirbti. Bet žiedadulkės geros tuo, kad galima vengti kontakto.

REKLAMA

Nepatartina atsidaryti langų važiuojant automobiliu, darbe, išsiplauti nosį, vaikščiojate surištais plaukais, skalbinių nedžiauti lauke, parėjus iš lauko, pasikeisti rūbus iš karto. Egzistuoja daugybė panašių dalykų, kurie leidžia išvengti žiedadulkių”, – pataria profesorė.

Naktį žiedadulkių kiekis išlieka panašus, kaip ir dieną, todėl nereikėtų galvoti, kad naktį žiedadulkių ore nebėra.

„Turime atlikę tyrimą, kelintą valandą daugiausia žiedadulkių, tai labai priklauso nuo rūšies, bet jos pasiskirsto labai panašiai, vakare jų yra mažiau, dėl to, kad žiedadulkės nemėgsta drėgmės, jos skraido, joms reikia šilto oro, bet, kai viską apskaičiuoji, pastebi, kad pasidalina daugmaž vienodai”, – mini prof. dr. I.Šiaulienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš išvykstant į kitą šalį, taip pat svarbu pasidomėti, koks augalas tuo metu ten žydi.

„Jei išvažiuojate į kitą šalį, Ispaniją, Prancūziją, tai ten žydi alyvmedis, kurio visai nėra Lietuvoje, o pasirodo tu esi alergiškas jam ir nesupranti iš kur ta alergija, iš kur tas stresas. Jei visai nesupranti su kuo tai susiję, tai gali pasinaudoti žiedadulkių dienoraščiu, internete, galima rasti prieigą, kurioje mes kaip mokslininkai teikiame savo duomenis”, – prof. dr. I.Šiaulienė.

Išsamiau - TV3 reportaže

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų