Nors Finansų ministerijos prognozė netolimai Lietuvos ekonomikos ateičiai – išskirtinai optimistiška, nerimą kelia vienas svarbiausių rodiklių. Statistika rodo, kad kasmet Lietuva netenka didžiulio skaičiaus darbuotojų, o tai reiškia išaugsiančią naštą likusiems.

tv3.lt koaliažas

tv3.lt koaliažas

Finansų ministerija trečiadienį pristatė Lietuvos makroekonomikos rodiklių prognozę 2018-2021 metams.

Netenkame tūkstančių darbuotojų

Aptardama tendencijas darbo rinkoje, finansų viceministrė Miglė Tuskienė džiaugėsi, kad „šiuo metu situacija tokia, jog dirba visi norintys“.

„Nedarbas yra žemiausias visame istoriniame laikotarpyje. Pernai nedarbas siekė 7,1 proc. ir toliau mūsų prognozės numato nedarbo mažėjimą. Darbo rinkoje tikrai ištekliai yra išnaudojami pilnai“, - kalbėjo M. Tuskienė.

Tačiau Europos Sąjungos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, kasmet Lietuva netenka maždaug 33 tūkst. darbingo amžiaus gyventojų. M. Tuskienė pastebi, kad tai lemia natūralios priežastys – mažas gimstamumas ir didelė migracija.

Pernai Lietuva džiaugėsi, kad gruodį imigrantų (apie 3 tūkst.) skaičius viršijo emigrantų (apie 2,8 tūkst.), tačiau jau šių metų sausį emigrantų skaičius šovė į aukštumas ir beveik pasiekė 4,5 tūkst.

REKLAMA

Lietuvos pramonininkų konfederacijos patarėjas ekonomikai Aleksandras Izgorodinas antrina M. Tuskienei ir teigia, kad pramonė ryškiai mato darbuotojų trūkumą.

„Per paskutinius 5 metus pramonėje laisvų darbo vietų padaugėjo maždaug 60 proc., bet per tą patį laiką užimtų darbo vietų skaičius padidėjo tik 12 proc. Pramonė šiuo metu turi maždaug 3,5 tūkst. laisvų darbo vietų, nepaisant to, kad vidutinis atlyginimas gamybos sektoriuje padidėjo 43 proc.“, - tv3.lt kalbėjo A. Izgorodinas.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) analitikas Aleksandr Izgorodin (nuotr. Fotodiena.lt/Dmitrijaus Radlinsko)

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) analitikas Aleksandr Izgorodin (nuotr. Fotodiena.lt/Dmitrijaus Radlinsko)

Darbuotojų galima atsivežti

Lietuvos darbo biržos darbo rinkos apžvalgoje matyti, kad šiemet lengviausiai darbą ras elektros ir mechanikos inžinerijos technikai, gydytojai, IT ir ryšių paslaugų pardavėjai, slaugos specialistai, statybų inžinieriai ir vadovai, ikimokyklinio ugdymo mokytojai ir kt.

Labiausiai, anot banko „Luminor“ vyriausiosios analitikės Indrės Genytės-Pikčienės, dirbančiųjų gyventojų skaičių veikia emigracija, nes anksčiau emigruodavo darbo Lietuvoje nerandantys žmonės, o šiuo metu išvyksta ir jau dirbantys.

Lietuvos ekonominės raidos scenarijus 2018-2021 m. (Finansų ministerija)

Lietuvos ekonominės raidos scenarijus 2018-2021 m. (Finansų ministerija)

Tiesa, analitikė pastebi ir augančią imigraciją, pernai didėjusį darbo Lietuvoje ieškančių užsieniečių skaičių. Migracijos departamento duomenimis, pernai iki lapkričio 13 d. užsieniečiams išduota beveik 22 tūkst. darbo vizų. Absoliuti dauguma – Ukrainos piliečiams.

„Natūralu, kad, jeigu mums pavyks išlikti traukos centru ir čia bus generuojama pridėtinė vertė, tai kreips darbuotojų akis į mūsų kraštą. Jie gali susidomėti ir atvykti čia dirbti. Tokių pavyzdžių jau yra tame pačiame IT sektoriuje, atvyksta specialistai ir jiems čia yra palankios sąlygos“, - sakė I. Genytė-Pikčienė.

REKLAMA

Tam pritaria ir A. Izgorodinas, skatinantis valstybę priimti sprendimus, lengvinančius užsieniečių įdarbinimą.

„Šiuo metu dėl demografinių problemų darbo jėgos trūkumas Lietuvoje yra didelis. Kai kurios logistikos kompanijos šiuo metu galėtų pasamdyti apie 3 tūkst. vairuotojų, kurių tiesiog fiziškai neturime“, - sakė A. Izgorodinas.

Verslas jau išmoko prisitaikyti

Darbuotojų trūkumas verslininkus ir gamintojus paliečia jau ne pirmus metus, todėl pramonė išmoko prisitaikyti. Vienas iš sprendimo būtų – procesų automatizavimas.

„Pramonė dabar gamina 51 proc. daugiau produktų nei prieš krizę, bet tai daro su 14 proc. mažesniu darbuotojų skaičiumi. Įmonės nesuranda darbuotojų ir vis daugiau investuoja į gamybos automatizavimą, kad nesusidurtų su situacija, jog turi užsakymą, bet nėra, kam dirbti“, - sakė A. Izgorodinas.

Kaip vieną iš problemos sprendimo būdų A. Izgorodinas siūlė mokestinius pakeitimus, pavyzdžiui, „Sodros“ įmokų lubas.

„Norint pagerinti verslo aplinką ir padėti įmonėms samdyti kvalifikuotus darbuotojus reikėtų kaip tik galvoti apie tam tikras mokesčių lengvatas, „Sodros“ „lubas“, kas gamybai ir ekonomikai padėtų, nes leistų paprasčiau pritraukti talentus, kurie šiuo metu išvažiuoja į kitas šalis“, - siūlė specialistas.

Ar sulauksime didesnių mokesčių?

Šiemet Finansų ministerija numatė esminę mokesčių reformą, tiesa, daug apie ją nekalba, tik sako, kad netrukus planuojami pristatyti mokesčių pakeitimai didins jų progresyvumą bei mažins darbo santykių apmokestinimą.

Kol kas neaišku, kaip tiksliai ketinama keisti mokesčius, bet I. Genytė-Pikčienė teigia, kad mokesčių didinimas būtų kraštutinis sprendimas, siekiant su mažesniu darbuotojų skaičiumi išlaikyti valstybę.

REKLAMA

„Tai mažina mūsų šalies patrauklumą tiek investuotojams, tiek ir aukštesnę pridėtinę vertę kuriantiems specialistams, jei kalbėtume apie darbo apmokestinimą. Turėtume to išvengti ir ieškoti kažkokių alternatyvų“, - siūlė analitikė.

Jos teigimu, prisitaikant prie mažėjančio darbuotojų skaičiaus verslui teks didinti investicijas į verslo optimizavimą ir efektyvumo didinimą.

Tuo tarpu valstybės lygmeniu nemenkas finansų rezervas – efektyvesnis viešojo sektoriaus ir valdžios sektoriaus išlaidų valdymas bei vaisinga kova su šešėliu. Pasak analitikės, finansinių resursų reikia ieškoti priemonėmis, kurios nieko šaliai nekainuoja ir neprastina jos reputacijos tarptautinių investuotojų ir specialistų, kuriuos norime pritraukti, akyse.

Petras
2018-03-22 07:50:19
Nepriklausomos Lietuvos valdžios darbo rezultatas akivaizdus,. Problema yra laukinio kapitalizmo principas darbo santykiuose ir grįžtamojo ryšio nebuvimas valdyme. Valdžia neatsiskaito rinkėjų daugumai. Rusai juokiasi ,kad milijonas lietuvių išvyko iš Tėvynės dobrovolno v prinuditelnom poriadkie(laisvanoriškai priverstine tvarka)...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
As 2018-03-22 22:37:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vaziavo ir vaziuos visi, kas gali. Turiu neygaluma, sunus zada ir mane išsivežti, nes sako svetur neygalieji turi teises daug didesnes, nei čia. Kol vykdoma tokia programa su savo pilieciu nutautinimu, t. y. priverstiniu isvarymu is salies, kur ystatymai nesueina su sveiku protu, kur viešpatauja ponai verslininkai, o valdzia jiems pritaria, tol zmones ieškos normaliu gyvenimo, o ne išgyvenimo salygu. Ukrainiečia daug neispres valdzios problemu. Ir nors valdziai dzin, nors jie sau pensijas jau sukaupė, ir aprūpino vaiku vaikus, kazkada viskas ateis i pabaiga. Lieka gailetis, kad Lietuva isnyks is žemėlapio, kaip salis.    ATSAKYTI
Ar 2018-03-22 18:15:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietuvoje liko:ligoti,pensininkai,kvailiai,ir valstybės vagys ir jiems prijaučiantys.Aš Lietuvoje pamates jauną žmogų,pirmos mintys gal ne sveikas,ar jo teveliai valdininkai kokie.   ATSAKYTI
Alma 2018-03-22 15:53:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mokekit algas k
urios užtikrintų žmonems pragyvenimą tai bus iš ko ir mokesčius mokėti. Panašu kad valdžia iš dirbančiųjų paskutinę skūrą nulups ķad tik užkistų visas skyles.
   ATSAKYTI
Rūta 2018-03-22 13:42:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Privačiam sektoriuje algos nedidėja tikrai, o jei pakelia 10 eur virš MMA už kvalifikuotą darbą , kad nenusižengtų darbp kodeksui , tai kaip tie žmonės nevažiuos, važiuočiau ir aš , jei jaunesnė būčiau.O jaunimui tai tik ten ir važiuoti , mūsų lietuvių verslininkų požiūris į darbuotojus tikrai ne motyvuojantis   ATSAKYTI
nuomonė 2018-03-22 12:59:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nejuokinkite su tais savo kvailais straipsniais, geriau pasidomėkite už kokią algą dirba lietuviai, tada ir suprasite, ko jie bėga. Galvoja, prisivešim darbininkų iš Ukrainos ir nieko nemokėdami jiems, tuksime krauju. Žmonės nėra durni, greit perpras ir nevažiuos vergauti. O arabai - turkai jums nedirbs, jie nėra kvailesni, nei veidrodis jums juos rodo.   ATSAKYTI
Nenustebęs 2018-03-22 12:48:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pakeisime babajais iš Azijos ir Afrikos - kosmopolitinė valdžia to gi ir siekia. Tik deja, tie babajai atvažiuos pašalpų gauti, o ne dirbti. Kaip pasakoja įžymioji Marija Aušrinė Povilionienė: ,,kaip bus gražu Lietuvoje - lakstys spalvoti kakavos spalvos vaikučiai...."   ATSAKYTI
tom 2018-03-22 11:40:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Puiku ir neveltui issiruosiau is cia slysti kol ne velu, jau dabar gatvese daugiu girdziu rusakalbiu nei prie sovietu.bet dar ir minimum 10 zmoniu isikviesiu veliau geriasniam gyvenimui svetur, garantuoju :)   ATSAKYTI
Rim 2018-03-22 11:06:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Matau, kad už centus bus ieškoma vergų svetur. O ką darysim su likusiais savaisiais Lietuvoje? Stumsim ir paskutinius į užsienį?    ATSAKYTI
Onute 2018-03-22 09:42:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Netenkame.Jau kokie juokingi tie zurnalistai tai nera zodziu.Netenkame,prarandame,siaubas Lietuvoje.Kokias nesamones cia rasinejate.Parasykite geriau kaip darbdaviai elgiasi su darbuotojais.Parasykite ar imanoma isgyventi is atlyginimo kuri zmogus gauna dirbdamas?
O dabar sitiek metu ta pacia giesme giedate ar nenusibodo?Buvo juokinga,bet jau nejuokinga.Is tikruju kas turetu ateiti i Lietuva ir pasakyti kas jau senai visiems viskas aisku.   ATSAKYTI
safgag 2018-03-22 09:35:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
esi visikas daunas-atvyksta migrantai ,padirba ir isvejami lauk,pilietybe gauti jokiu vilciu jiems NERA,o ir armijoje tarnauja TIK PILIECIAI   ATSAKYTI
Lija 2018-03-22 11:01:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Laikui bėgant viskas pasikeis...  
Petras 2018-03-22 07:50:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nepriklausomos Lietuvos valdžios darbo rezultatas akivaizdus,. Problema yra laukinio kapitalizmo principas darbo santykiuose ir grįžtamojo ryšio nebuvimas valdyme. Valdžia neatsiskaito rinkėjų daugumai. Rusai juokiasi ,kad milijonas lietuvių išvyko iš Tėvynės dobrovolno v prinuditelnom poriadkie(laisvanoriškai priverstine tvarka)...   ATSAKYTI
Vilma 2018-03-28 22:34:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ha ha ha.... Petras papasakojo...:rusai juokiasi..:..važiuotų ir jie,bet, viena,kad jų niekas neišleidžia,o antra,niekas ir nepriitų,nes ,darbo vizos lengvai negausi  
Eklektik 2018-03-22 07:02:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Tai jau viskas valdziazmogiu konservu ir socdemu suderinta. Rusu ir ukrainieciu darbininkai jau laukia. 2025 bus ivesta antra valsrtybine rusu kalba. Sita politika juk socdemai ir konservai vyste 30 metu kad isvaryti lietuvius. Ir atsivezti - apgyvendinti tusciuose butuose namuose Rusakalbius. Viskas bus gerao kariauti nereikes su Rusija, nes paimtas I armija rusakalbis jaunimas spjaus I snuki toki isakyma davusim karininkui   ATSAKYTI
Rapolas 2018-03-22 11:08:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ka cia kliedi? Taigi kolukieciai ir zalieji valdzioj  
Bronius 2018-03-22 11:36:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ką rūkai?  

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Šarūno Barto filmas „Sutemose“ (nuotr. kūrėjų)
Partizanai – miško broliai ir herojai ar šaltakraujai žudikai ir banditai? Tokį klausimą žiūrovai kelia pamatę naujausią Šarūno Barto filmą „Sutemose“, kuriame dalis žiūrovų ...
Vaidotas Beniušis  (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Valstietė Agnė Širinskienė užsimojo naujam kirčiui prieš Seimo pirmininką Pranckietį, valdantieji bandė nuleisti kartelę norintiems patekti į Seimą, žvangėjo ietys ir dėl ...
Ūkininkai (Teodoras Biliūnas/Fotobankas)
Europos Sąjungoje nuo 2020 metų bus uždraustas prieštaringai vertinamas pesticidas, siejamas su žmogaus raidos sutrikimais – penktadienį per balsavimą tam pritarė Bendrijos ...
Verkiantis vaikas  (nuotr. 123rf.com)
Leisti ar neleisti tėvams vaikus vadinti ir dokumentuose rašyti Naomi, Anna su dviguba n ar Leyla? Tokia diskusija jau pasiekė net ministerijos lygmenį. Pasirodo, ...
Protestas (nuotr. stop kadras)
Lietuvos advokatai, nemokamai ar pusdykiu ginantys lietuvius, planavo streikuoti dėl didesnių valandinių įkainių ir reformos savo srityje, tačiau paskutinę minutę susiderėjo su ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
DABAR RODOMA
Dalinamos 1 tūkst. kompensacijos už automobilį: suskaičiuota, kiek žmonių kreipėsi
DABAR RODOMA
Avarija sostinėje: po smūgio automobilis atsidūrė ant šaligatvio
DABAR RODOMA
„La maistas“ komanda ir visa TV3 televizija siunčia palaikymą Cololo šeimai
DABAR RODOMA
Anykščiai meta iššūkį visoms žaliaskarėms: bus metalinė ir ant vandens
DABAR RODOMA
Surengė perėjų reidą: rezultatai itin liūdni
DABAR RODOMA
Ornitologai įvertino Kauno priemones išvyti varnoms: padės tik trumpam
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų