Nors Seimas, po ilgų iečių laužymo, priėmė vaikų nemušimo įstatymą, tačiau kol kas nuo tėvų nukenčiančių vaikų skaičius nemažėja – per vasarį vėl nužudyti du vaikai. Ekspertai sako, kad su įstatymu buvo atvertas pūlinys, kuris neužgis dar ilgai. Visgi valdžia jau turi konkretų planą, kaip įstatymą iš popieriaus perkelti į realybę.

Mergaitė (nuotr. Fotolia.com)

Mergaitė (nuotr. Fotolia.com)

Seimo narė, buvusi Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorė Dovilė Šakalienė tv3.lt sakė, kad pirmiausia reikia įsisąmoninti liūdną smurto prieš vaikus statistiką.

„Šiandien labai svarbu suvokti, kad vasarį turėjome du nužudytus vaikus ir kovą greičiausiai dar turėsime, ir balandį. Nežinau, kaip bus su geguže ir birželiu. Nors ir žiauriai skamba, bet tikslas būtų, kad nors po vieną (vaiką – red.) būtų nužudyta. 21-erius metus vaiko teisių apsaugos reforma buvo sabotuojama. Buvo dedamos visos pastangos, kad mes nuo paradigmos „mušti, negalima užmušti“ negalėtume pereiti prie paradigmos „negalima mušti“.

Kadangi mes tik prieš dvi savaites priėmėme šitą draudimą mušti, kuris apskritai įsigaliojo tik prieš kelias dienas, kada pasirašė prezidentė, tai mes tik dabar esame atidarę duris ir įeidinėjame į kitokią Lietuvą, kuri stovi ne ant mušamų vaikų ašarų, o ant pagarbaus, geranoriško ir tiesiog mylinčio požiūrio į vaikus“, – kalbėjo D. Šakalienė.

REKLAMA

Dovilė Šakalienė (nuotr. facebook.com)

Dovilė Šakalienė (nuotr. facebook.com)

Instrukcijos visiems

Seimo narės teigimu, Parlamentas jau dabar pradeda žengti žingsnius, kad nemušimo įstatymas būtų aiškiai įgyvendinamas.

„Jau pavasarį bus išplatinta aiški, vienoda instrukcija, kaip visiems, kurie susiduria su vaikais savo tiesioginiame darbe – nuo medikų iki policijos pareigūnų – žinoti mintinai smurto apibrėžimus, požymius, iš kurių atpažįstam konkrečią smurto formą ir žinoti savo reagavimo algoritmą, per kiek laiko turi tai padaryti. Ši instrukcija socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu bus patvirtinta kovo mėnesį ir paleista per savivaldybes – šiuo metu su ministru mes prie to ir dirbame.

Balandžio mėnesį bus paleistas konkretus, praktiškas, profesionalus šeimos rizikų visais aspektais įvertinimo įrankis. Iki šiol buvo tik buitinis aspektas – ar namai nepurvini, ar nesivolioja prisigėręs tėvas. Dabar bus įvertinti socialiniai, emociniai ir fiziniai rizikos veiksniai – pagal tai matysime, kur konkrečiai tėvai turi problemų. Matysime, ar jiems reikia pozityvios tėvystės kursų, detoksikacijos, gydymų nuo priklausomybės, ar jiems reikia psichologinės ar psichoterapinės pagalbos, nes yra konfliktiniai santykiai šeimoje; ar yra skurdas, bedarbystė ir elementarių socialinių įgūdžių stoka. Pagal tai dėliosime visus individualius poreikius“, – kalbėjo D. Šakalienė.

Pasak jos, šio klausimyno pagrindu, šeimai bus priskiriamas ir grėsmės lygis nuo 0 iki III, kai III lygis reikš vaiko paėmimą iš šeimos.

„Taip pat kovą-balandį bus patvirtintas tarpinstitucinio bendradarbavimo algoritmas, kuris bus Vyriausybės nutarimo lygmenyje – jame bus numatytas privalomas įpareigojimas, kas ką per kiek laiko turi padaryti“, – sakė D. Šakalienė.

REKLAMA

Atvertas pūlinys

Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė tv3.lt nurodė, kad galima pasidžiaugti nors tuo, kad visuomenės neabejingumas mušamiems vaikams per šį laikotarpį gerokai išaugo:

„Tas neabejingumas, pilietiškumas ir pastebėjimas, kas aplink darosi, auga. Čia daro gerą darbą žiniasklaida, kad vis tai primena. Aišku, dabar aš jau girdžiu istorijų, kad vaikai tik dūko, o kaimynė jau skambino ir klausė, ar viskas gerai. Slidi yra ta riba, kur vaikai tik dūksta, o kur jau nebedūksta, bet geriau jau tris kartus paskambinti nei galvoti, kad „čia ne mano reikalas“, – kalba R. Dičpetrienė.

Rasa Dičpetrienė (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Rasa Dičpetrienė (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Pašnekovė sako, kad pagalba šeimai per vieną dieną neišsirutulioja – čia jau reikėjo dirbti anksčiau. Visgi ten, kur, kaip sako R. Dičpetrienė, savivaldybės dirbo teisingai, ten tų nelaimių tikrai bus mažiau.

„Iš kitos pusės, mes dabar atvėrėme pūlinį ir taškome tais pūliais ir gali būti tų bjaurių istorijų padaugėjimas. Anksčiau, mano manymu, buvo tiek pat smurto prieš vaikus atvejų, tik anksčiau jie buvo nuslėpti ar nutylėti“, – kalba pašnekovė.

Žmonės patikėjo

R. Dičpetrienė taip pat pažymi, kad dabar žmonės patikėjo, kad jie gali būti išgirsti, todėl ir dažniau praneša apie smurtaujančius kaimynus.

„Kaimynai anksčiau sakydavo: „žinojau, kad tai vyksta, bandžiau pasakyti, ir niekam buvo neįdomu – nei vaiko teisėms, nei policijai, nei seniūnui, o dabar daugiau žmonių patikėjo, kad jie gali būti išgirsti ir kad kažkas imsis tų priemonių“, – kalba R. Dičpetrienė.

REKLAMA

Pašnekovė sako pastebėjusi, kad prieš priimant nemušimo įstatymą ir per priėmimo procesą, į „Gelbėkit vaikus“ kreipėsi daugiau žmonių ir pranešdavo apie smurtą prieš vaikus.

Ministerijos veiksmai

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio teigimu, ministerija jau inicijavo teisės aktus, reikalingus Vaiko teisių apsaugos skyrių centralizacijai. Centralizuojant vaiko teisių apsaugos įgyvendinimo sistemą, valstybės (perduota savivaldybėms) funkcija bus keičiama į valstybės vykdomą vaiko teisių apsaugos funkciją.

Linas Kukuraitis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Linas Kukuraitis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Taip pat artimiausiu metu išgryninsime vaiko teisių specialistų funkcijas, parengsime tarpinstitucinio bendradarbiavimo algoritmą vaiko teisių užtikrinimo srityje – tai yra veiksmų sekas smurto ar kitos grėsmės atveju, taip pat vaiko teisių apsaugos tarnybų ir savivaldybių vaidmenis pagalbos vaikui ir šeimai srityse“, – Seimo Savižudybių prevencijos komisijoje kalbėjo ministras. L. Kukuraitis įvardino ir Grėsmių vaiko sveikatai ar gyvybei nustatymo ir jų lygių (0-3) vertinimo tvarkos aprašą, vaiko paėmimo iš šeimos tvarkos bei vaiko ir šeimos poreikių nustatymo tvarkos aprašus.

Taip pat ministras akcentavo vaiko teisių apsaugos specialistų darbą visą parą.

„Norime, kad atsirastų galimybė ne tik dienos, bet ir nakties metu atsiliepti į svarbius pranešimus dėl vaiko teisių pažeidimų, be to, svarbu, kad vaiko teisių apsaugos sistemoje dirbtų žmonės, kurie gebėtų labai greitai reaguoti, vertinti situacijų rizikingumą“, – sakė L. Kukuraitis. L. Kukuraitis pabrėžė ir svarbą inicijuoti baudžiamojo proceso teisinio reguliavimo pakeitimus, siekiant įtvirtinti aktyvų valstybės vaiko teisių apsaugos institucijos vaidmenį baudžiamajame procese, kai nepilnametis galimai nukentėjo nuo nusikalstamos veikos ar tapo jos liudininku, pavyzdžiui, numatyti teisę skųsti sprendimus atsisakyti pradėti ar nutraukti ikiteisminį tyrimą, teisę susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga ir panašiai.

REKLAMA

Važiuos į kiekvieną savivaldybę

Socialinių globėjų veiklos teisinis reglamentavimas bei kompleksinės pagalbos šeimai planas – taip pat tarp svarbiausių ministro įvardintų darbų. „Važiuosime į kiekvieną savivaldybę ir tarsimės, kaip geriausiai atliepti pagalbos vaikams ir šeimoms poreikį.

Tai bus koordinuotas pagalbos teikimo planas su aiškiai apibrėžtomis institucijų pareigomis ir funkcijomis. Šiuo metu tiek švietimo, tiek sveikatos, tiek socialinės apsaugos institucijos turi daug pagalbos šeimai įstaigų, tačiau labai svarbu, kad jų veikla, nukreipta į pagalbą šeimai, būtų kryptinga ir suderinta“, – teigia L.Kukuraitis.

Prieš kelias savaites Seimas priėmė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, kuriomis uždraudžiamas bet koks smurtas prieš vaikus.

Nu jo
2017-03-03 08:24:00
Na ką aš jums, algoritme, galiu pasakyt? Ogi ne su pasekmėm kovot reikia.... Su priežastim kovokit. Kodėl nei viena teta neatsako, kodėl leidžiama visokiems asocialams daugintis ir turėt po 5 ir daugiau vaikų? Kodėl nei vienai tetai tai neužkliūva? Na ir kas, kad babulkos pagal savo regėjimų vaizdinius skambinės vaikų teisėm ir siundys policiją. Nukentės ir normalios šeimos. Atimsit visus vaikus ir išspręsit problemą? Nejuokinkit. Asocialams vaikai - biznis, nenutrūkstamas pajamų gėrimams šaltinis. Atimsit vieną - pasigamins kitą. Ir vėl viskas iš pradžių... Taip kad mažiau rėkauk apie algoritmus, o žiūrėk į problemą iš esmės, jei nenorit užsiauginti lietuviško Breiviko...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Lll 2017-03-03 19:34:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Alinti priežastį - tai išsiaikinti, iš kur ir kodėl kyla smurtas, kas tie smurtautojai ir kodėl jie tokie tampa. O kokentatoriaus vertinimas žmonių ir vadinimas asocialas primena hitlerio ideologiją, kuris taip pat skirstė žmones į vertingus ir mažiau vertus gyventi. Tokie komentatoriai su tokiu menalitetu - vertinimu pavojingesni nei tie "asocialai".    ATSAKYTI
Nuomonė 2017-03-03 14:48:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vaikus muša serganti visuomenė. Muša todėl, kad vaikai paversti pinigais, kurie už juos gaunami arba pargyvenimui, arba gėrimui. Kol bus tokia socialinė atskirtis ir net mokyklose bus atskiriami asocialų ar vidutiniokų vaikai nuo turtingųjų, kuriems net visokie pagerbimai, pusryčiai ir susitikimai rengiami net mokyklose. Kol moterys kaip mazgotės vergaus geriantiems vyrams ir juos išlaikys, tol visuomenė neatsities, o vyrai savivaliaus, nes juos gins jų mušamos žmonos. Taip kad galvokit, ar įstatymais ir bausmėmis viską sutvarkysit. Reikėtų nubausti Vagnorių už jo padaryta socialinę atskirtį sukeliant atlyginimus teisėjams, leidžiant Konstituciniam Teismui patiems sau nustatyti didžiules pensijas, kurios yra neliečiamos. Kol bus vieni pernelyg iškelti, o kiti nužeminti, tol visuomenė neatsities.    ATSAKYTI
nei neskaiciau straipsnio 2017-03-03 09:31:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
staigiai sita snuk1 is eterio ir posto!!! Yra peticija (peticijos*lt) del ziobes pasalinimo is posto ir kita, kad lektu daugelio aplaidziu valdininku galvos del kuriu aplaidumo zuvo ir zusta vaikai!!! Antroji peticija yra (peticijos*com) ir ja pasirase daugiau nei 22K zmoniu!!! KODEL ZIOBE VIS DAR POSTE IR TERSIA ETERI?!?!?!   ATSAKYTI
Gintaras 2017-03-03 09:22:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ar aš durnas, ar valdžioje buki. Negi manote, kad mušimą arba užmušimą kaip nors įtakoja įstatymas?! Tai tik priemonė , padedanti nuteisti ir ne daugiau. Jeigu nebus įstatymu draudžiama užmušti, tai negi manote užmuštų dar daugiau? Sveikos visuomenės sveiki piliečiai ir be įstatymų ne tik neužmuša, bet myli, saugoja, globoja ir netgi pernelyg išlepina savo vaikus. Gyvena dėl jų save užmiršdami. Bet yra ir kitokių, kaip matome. Ir čia visa esmė ne tame, ar smurto įstatymas priimtas, ar nepriimtas. Nebūkite bukapročiai!   ATSAKYTI
Petras 2017-03-03 08:57:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Naujas vaikų nemušimo įstatymas priimtas ,tačiau jis niekur per visuomeninės informacijos priemones neišaiškintas , nesistengiama suprantama forma pateikti tėvams. Skelbiama ,kad nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės ,bet ar viskas padaryta kas priklauso informuojant ,aiškinant naują įstatymą. Biurokratija,karštos bulvės mėtymas....   ATSAKYTI
Nu jo 2017-03-03 08:24:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Na ką aš jums, algoritme, galiu pasakyt? Ogi ne su pasekmėm kovot reikia.... Su priežastim kovokit. Kodėl nei viena teta neatsako, kodėl leidžiama visokiems asocialams daugintis ir turėt po 5 ir daugiau vaikų? Kodėl nei vienai tetai tai neužkliūva? Na ir kas, kad babulkos pagal savo regėjimų vaizdinius skambinės vaikų teisėm ir siundys policiją. Nukentės ir normalios šeimos. Atimsit visus vaikus ir išspręsit problemą? Nejuokinkit. Asocialams vaikai - biznis, nenutrūkstamas pajamų gėrimams šaltinis. Atimsit vieną - pasigamins kitą. Ir vėl viskas iš pradžių... Taip kad mažiau rėkauk apie algoritmus, o žiūrėk į problemą iš esmės, jei nenorit užsiauginti lietuviško Breiviko...   ATSAKYTI
taip!!! 2017-03-03 09:37:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nesenai lietuvoje buvo atimtos tris mergaites is seimos, o 'motina' tuoj gimdys 5'ta!!! Mergaites beveik uzaugusios, tad manau tik dziaugiasi, kad ateme, nes vistiek uz jas pasalpu greit nebegaus...  

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
REKLAMA
Sodų bendrijos (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seimas priėmė naują Sodininkų bendrijų įstatymą. Įstatymo šalininkai tvirtina, kad tai ilgai sodininkų lauktas žingsnis, o kritikai atkerta – naujoji tvarka niekuo ...
(nuotr. Fotodiena.lt)
Antradienį Seimui palaiminus daug batalijų sukėlusias įstatymo pataisas, kuriomis odontologų licencijavimo funkcija perduodama Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros ...
Žmonės balsuoja prezidento rinkimuose  (nuotr. Raimundo Maslausko)
Kartelės nuleidimas iki 3 procentų Seimo rinkimuose padidins politinį nestabilumą, be to, dėl jo balsų prarasti gali patys jo iniciatoriai, sako Vilniaus universiteto ...
Volodymyras Zelenskis ir Vladimiras Putinas (nuotr. SCANPIX)
Po trejų metų pertraukos įvyko keturšalės derybos dėl taikos Rytų Ukrainoje. Lietuvos prezidento nuomone, tai yra pirmas žingsnis siekiant taikos, nepaisant ...
Viktoras Pranckietis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia nepritariąs 3 proc. Seimo rinkimų barjerui, tačiau registravosi balsuoti dėl jo, nes mano, kad tai jo pareiga. „Nesu tas, kuri ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
Vaizdai iš įvykio vietos: iš degalinės Vilniuje veržiasi dujos, ribojamas eismas
DABAR RODOMA
Vaizdai iš įvykio vietos: iš degalinės Vilniuje veržiasi dujos, ribojamas eismas
DABAR RODOMA
Neištikimo vyro beieškant – pavojus gelbėtojai Filefevai
DABAR RODOMA
Jašiūnų kelininko smėlio barstymo būdas išvertė iš koto: įrašas plinta žaibiškai
DABAR RODOMA
Per šimtas dalyvių mitinge ragino neprivatizuoti Kauno centrinio pašto
DABAR RODOMA
Kaimynė papasakojo apie lemtingą akimirką, kai rado negyvą kūdikį Klaipėdoje
DABAR RODOMA
Taršių automobilių mokestis Seime tampa žaisliuku: vėl keičia idėją
DABAR RODOMA
Neteisėtos priemokos: gydymo įstaigos dvigubai uždirba iš pacientų ir ligonių kasų
DABAR RODOMA
17-mečio žūties Panevėžyje sutapimas: paleidus įtariamąjį – dar vienas nužudymas
DABAR RODOMA
Pirmą kartą tokia operacija Lietuvoje: ateityje leis išvengti drastiškų pasekmių
DABAR RODOMA
Lengvina sąlygas imigrantams iš rytų gyventi ir dirbti Lietuvoje
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų