Jei žmonės neatsikels į miestą, tai pats miestas pas juos ateis. Taip galima būtų įsivaizduoti Seimo nario konservatoriaus Kęstučio Masiulio siūlymą keisti Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono savivaldybių ribas. Politikas įsitikinęs, praplėtus miesto ribas, bus išspręsta ne viena sostinės paribiuose gyvenančių naujakurių problema. Tuo metu politiniai oponentai tikina, kad toks pasiūlymas kvepia populizmu ir vadina jį tautinės nesantaikos kurstymu.

Vilniaus rajonas (maps.lt nuotr.)

Vilniaus rajonas (maps.lt nuotr.)

K. Masiulis paskelbė kreipęsis į Vyriausybę su siūlymu praplėsti Vilniaus miesto savivaldybės ribas, numatant tokių Vilniaus rajono gyvenviečių, kaip Antežeriai, Bendorėliai, Salotė, Zujūnai, Avižieniai, Galgiai, galimą prijungimą prie sostinės.

REKLAMA

Seimo nario įsitikinimu, daug miestiečių iš daugiabučių persikėlė į šias gyvenvietes, tačiau ir toliau dirba pačiame Vilniuje.

„Vilniaus rajono savivaldybė neskiria jokio dėmesio naujakurių aplinkai. Neasfaltuojami keliai, nestatomi žibintai, netiesiami šaligatviai, labai prastas susisiekimas viešuoju transportu. Tai galėtų pagerėti, jeigu teritorijos būtų priskirtos sostinei.

Ne paslaptis, kad Vilniaus rajono savivaldybės politikai siekia įsiteikti savo rinkėjams, todėl pirmiausia investuoja į senąsias gyvenvietes, o naujakuriai, kurie nebalsuoja už dominuojančius politikus, paliekami likimo valiai.

Juos pamiršo ir Vyriausybė, nes teisiškai šios bendruomenės yra kaimo gyventojai, todėl jų nepasiekia Europos Sąjungos investicijos, skirtos miestams, o kaimo programos, kurios skirtos ūkininkams ir amatininkams, jiems neaktualios“, – socialiniame tinkle „Facebook“ skelbė K. Masiulis.

Kęstutis Masiulis (nuotr. Fotodiena.lt)

Kęstutis Masiulis (nuotr. Fotodiena.lt)

Nori investicijų iš sostinės kišenės

Portalo tv3.lt kalbintas K. Masiulis tikino, kad į Vilniaus pakraščius, tai yra į Vilniaus rajono savivaldybę atsikėlę gyventi lietuviai, deja, kenčia dėl prastos infrastruktūros, netinkamo susisiekimo, mat Vilniaus rajono savivaldybė, kurioje tarybos narių daugumą sudaro Lietuvos lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) su mere Marija Rekst priešakyje, esą labiau skuba rūpintis savo rinkėjais, tai yra rajone gyvenančiai Lietuvos lenkais.

„Vilniaus rajono savivaldybė į tuos žmones žiūri kaip į potencialius miestiečius, o ten pakraščiuose kuriasi įvairūs lietuviai, nebūtinai lojalūs Lietuvos lenkų rinkimų akcijai, kurie valdo Vilniaus rajoną.

REKLAMA

Tai kam čia į juos investuosi, į jų aplinką, jeigu gali investuoti į tokias teritorijas, kuriose gyvena jų rinkėjai? Aš taip ciniškai šneku, bet politikai dažnai ciniškai mąsto. Mačiau, kaip tie keliai buvo nunykę faktiškai iki vieškelių. [...]

Juk yra ne tik asfaltavimo, kelių problemos. Dar yra ir vaikų vežimas į į mokyklą, tai į kokias mokyklas veš? Į Vilniaus miesto ar į Vilniaus rajono? O dar ir darželiai. O kas ten atves komunikacijas? Kaip dėl šviesolaidžio, interneto? O, jeigu pravažiuotumėte Vilniaus pakraščius, tai pamatytumėte įdomių dalykų. Ta gatvės dalis, kuri priklauso miestui, yra asfaltuota, o šalia, kur gatvės atsišakoja, ten jau priklauso Vilniaus rajonui, yra baisios“, – aiškino konservatorius.

Įstatymai numato, kad savivaldybių ribos gali būti keičiamos gyventojų pageidavimu, tačiau K. Masiulis mano, jog pati Vilniaus rajono savivaldybė rengti apklausas nesiryžtų, mat jai yra geriau turėti daugiau gyventojų.

Šitie gyventojai vis dėlto sumoka mokesčius rajono savivaldybei. Bet kur šie žmonės uždirba pinigus – mieste ar Vilniaus rajone? Greičiausiai, kad mieste. Taigi, čia matau dar vieną neteisybę.

Jie yra išsireikalavę, kad koks vienas ar kitas autobusas atvažiuotų iki miesto, tai geriau jau jie sumokėtų miestui, pagerėtų susisiekimas, jie galėtų teisėtai reikalauti įvairių infrastruktūros dalykų, socialinių dalykų, darželių. O dabar jie yra beteisiai, nes nėra miesto gyventojai. Ateis pas savivaldybės tarybos narį, tai jam pasakys, kad reikia kreiptis į Vilniaus rajono savivaldybę. O Vilniaus rajonas žiūri, kad jie čia kabo, „jie nėra mano rinkėjai, jų yra dauguma lietuviai“, –komentavo K. Masiulis.

REKLAMA

Lenkų protesto eitynės Vilniuje (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Lenkų protesto eitynės Vilniuje (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Politinio aspekto neįžvelgia

„Rinkiminių dalykų aš čia niekaip nesprendžiu, nes Seimo rinkimų apylinkės nesikeičia (jei būtų pakeistos savivaldybių ribos – tv3.lt). Savivaldybių rinkimams įtakos būtų, bet Lietuvos lenkų rinkimų akcija nuo to ne susilpnės, o tik sustiprės Vilniaus rajono savivaldybėje. Taigi, aš čia tikrai jokių politinių dėlionių nedėlioju“, – gynėsi Seimo narys, paklaustas, ar jo pasiūlymas nėra susijęs su artėjančiais Seimo rinkimais.

„Tegul lieka ši žiedinė rajono savivaldybė, ten yra sava specifika, reikia gerbti šitą tautinę mažumą, jos poreikius, jie turi teisę gyventi ir savo poreikius tenkinti taip, kaip jiems atrodo geriau, bet šitie nauji gyventojai yra tarp kūjo ir priekalo, nes jie yra prikūrę tų gyvenviečių, kurios urbanistiniu požiūriu yra Vilnius, o administraciniu požiūriu nėra Vilnius ir tai sukelia žmonėms nemažai žmonių“, – pridūrė K. Masiulis.

Mato nesantaikos kurstymą

Vilniaus miesto vicemeras socialdemokratas Gintautas Paluckas neslėpė, kad K. Masiulio iniciatyva praplėsti miesto savivaldybes ribas kelia juoką. Pasak sostinės vicemero, prie Vilniaus prijungus papildomas teritorijas, rajono savivaldybės neveiklumo problemas tektų spręsti vilniečių sąskaita.

„Vilnius yra bene rečiausiai apgyvendinta savivaldybė iš visų Europos sostinių, gyventojų tankumas vienam kvadratiniam kilometrui yra mažiausias. Mes vos ne vos, pagal skiriamą finansavimą, susitvarkome centrą ir prieigas. Nutolusios teritorijos, miegamieji rajonai – aš jau nešneku apie Grigiškes ir Naują Vilnią – yra praktiškai nefinansuojamos arba finansuojamos silpnai. [...]

REKLAMA

Prijunkime dar kažkiek kvadratinių kilometrų, kitas gyvenvietes prie miesto, bet mes nežinome, kaip mes ten tvarkysimės, nes nėra pinigų... Čia juk yra nerimta, čia yra plikas populizmas. Tai susitvarkykime su finansais, kai pradėsime normaliai aprūpinti miesto teritoriją – tas pačias Grigiškes, Naują Vilnią – tai galvosime apie Zujūnų, Bendorėlių prijungimą, jeigu bus tokia įstatymų leidėjų valia“, – portalui tv3.lt K. Masiulio pasiūlymą komentavo G. Paluckas.

Gintautas Paluckas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Gintautas Paluckas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Socdemo įsitikinimu, K. Masiulio pasiūlymas ne tik nėra efektyvus, bet ir kvepia tautinės nesantaikos kurstymu.

„Prieš kiekvienus rinkimus suaktyvėja ta pati tema „Atsiimkime valdžią rajone“ ar „užvaldykime Pietryčių Lietuvą“. Tai yra atviras tautinės nesantaikos kurstymas tarp lenkų tautinės bendrijos, tai yra Lietuvos lenkų ir lietuvių.

Aišku, kad rajone tikrai yra įvairiausių problemų su infrastruktūros išvystymu, bet ten ir teritorijos yra didesnės, platesnės ir tų neasfaltuotų kelių daugiau. Tuos dalykus reikia spręsti, rajono savivaldybei kelti klausimus, kur matomi kažkokie ignoravimo ar kitų politinių prioritetų požymiai, tai už tokius dalykus reikia kovoti. Bet taip nesigaus, kad atskirkime, kaip K. Masiulis sako, lietuviškuosius anklavus Vilniaus rajone ir prijunkime juos prie Vilniaus, o tegul tie Lietuvos lenkai rajone gyvena vieni... Kas čia per segregacija? Tai yra absurdų absurdas“, – piktinosi G. Paluckas.

V. Tomaševskis: jie supriešino žmones

Vilniaus rajono savivaldybėje valdančiąją daugumą sudarančios LLRA-KŠS pirmininkas Valdemaras Tomaševskis portalui tv3.lt teigė, kad K. Masiulis esą tik bando atkreipti į save dėmesį.

REKLAMA

„Tai yra jau toks politikas ir tokia partija, kuri nieko realiai negali padaryti žmonėms. Jie turėjo valdžią ne vieną kartą ir absoliučią valdžią turėjo, bet nieko nepadarė. Savo laiku sugriovė visą ūkį mūsų šalies savo sprendimais, supriešino žmones“, – skėlė V. Tomaševskis.

LLRA-KŠS lyderis įsitikinęs, kad Vilniaus rajono savivaldybė, palyginti su Vilniaus miesto savivaldybė, gyventojais rūpinasi kur kas geriau.

„Rajone žmonės yra labai patenkinti valdžia. Nuolat auga gyventojų skaičius, savivaldybė gerai tvarkosi atvirkščiai negu konservatoriai Vilniaus mieste, kur yra milijardinė, skaičiuojant litais, skola. Vilniaus rajone nėra skolos, nėra korupcijos, geri finansiniai rezultatai.

Pastatyti 7 nauji darželiai ir tai yra rekordas Lietuvoje. [...] Vilniaus rajone valdžia pradėjo krizės metu ir dabar yra sprendimas kompensuoti dalį šilumos kainos, [...] taip pat ir šaltas vanduo yra kompensuojamas“, – aiškino V. Tomaševskis.

Valdemaras Tomaševskis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Valdemaras Tomaševskis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

LLRA-KŠS vadovas spėjo, kad tautinių mažumų atstovų valdomą savivaldybę kritikavęs K. Masiulis, greičiausiai pavydi.

„Tendencija yra tokia, kad dar prieš 10 metų Vilniuje konservatoriai turėjo gerokai daugiau vietų Vilniaus miesto savivaldybėje negu mes – mes turėjo 5, 6 vietas, o dabar turime 10 vietų, taigi padvigubinome skaičių. [...] Rajono savivaldybėje auga pasitikėjimas mumis. Dabar turime 21 mandatą rajono savivaldybėje. Anksčiau buvo 16, vėliau 19 mandatų. Gal pavydi ponas K. Masiulis?“, – kalbėjo V. Tomaševskis.

REKLAMA

Vilniaus rajono savivaldybės merė M. Rekst su K. Masiulio pasiūlymu praplėsti Vilniaus miesto ribas nesusipažino, tačiau pažymėjo, kad tokie sprendimai priklauso nuo gyventojų pozicijos.

„Būtina atsižvelgti į gyventojų nuomonę, ar tikrai tie gyventojai norėtų, kad jų teritorijos būtų prijungtos prie miestų, nes dažnai yra taip, kad gyvenvietės yra pasidalinusios – dalis priklauso rajonui, o kita dalis priklauso miestui. Būtent tose gyvenvietėse, kurios priklauso rajonui, infrastruktūra jų yra geriau išvystyta negu tos dalies, kuri priklauso miestui. Taigi, svarbiausia yra gyventojų nuomonė“, – merės komentarą tv3.lt perdavė Vilniaus rajono savivaldybės Viešųjų ir tarptautinių ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Gulbinovič.

 

 

Zinoma
2016-09-01 13:27:03
Teisingai Masiulis galvoja. Reikia jungti visas priemiestines gyvenvietes prie miesto. Ir mokesciai uz zeme ir pajamu mokestis liktu Vilniui. 90proc. gyvenaciu priemiestinese gyvenvietese dirba Vilniuje
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ernestas 2016-09-07 22:19:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu 100% K. Masiuliui, gyvenu Galgiuose, keliai siaubingi, greideruojami labai retai, vasara dulkiu audros kyla, rudeni-pavasari keliai skesta, saligatviu nera. Jokio apsvietimo. Visiskai mumis niekas nesirupina. Pvz. Puse meldu g yra mieste, tai ten asfaltas, kita puse rajone, ten duobetas zvirkelis, Veju g visiska tragedija. va taip tamosewskis rupinasi rajonu...
Surenkite apklausa, dauguma bus uz miesta!
O kad dauguma dirba Vilniuje, tai cia turbut nereikia diskutuoti.   ATSAKYTI
Aaaa 2016-09-01 21:04:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Eikit velniop su savo miestu....zmones tam ir gyvena uzmiesti kad mieste nebutu....prijungs prie miesto bus automatiskai sviesu visokie miesto tarifai ir atsiras visokiu nesuprantamu mokesciu....vargsas zmogus niekur nuo tu ,,deliu" negali pabegti....   ATSAKYTI
Valerijus 2016-09-01 14:50:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
as uz prisijungima prie miesto,nes 11i metai gyvenu nuosavame name galgiuose ir keliai ne tik nepagerejo,bet ir pablogejo,nes statosi namu kvartalai,o sunkusis transportas gadina gatves.Per 11 metu neatsirado nei vanduo,nei nuoteku sistemos todel turime naudotis vietiniu greziniu bei nuoteku surinkimo duobe.Apsvietimo gatviu nera,apauge istisi valstybines zemes plotai.Savivaldybe nieko nedaro absoliuciai.lauksime kada busime miesto gyventojais.   ATSAKYTI
Zinoma 2016-09-01 13:27:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Teisingai Masiulis galvoja. Reikia jungti visas priemiestines gyvenvietes prie miesto. Ir mokesciai uz zeme ir pajamu mokestis liktu Vilniui. 90proc. gyvenaciu priemiestinese gyvenvietese dirba Vilniuje   ATSAKYTI

Top Video

Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
REKLAMA
Vestuvės (nuotr. stop kadras)
Šiandien Lietuvos santuokų rūmuose ir bažnyčiose – besituokiančiųjų antplūdis. Poros, įtikėjusios magiška skaičių galia, kurti šeimą nusprendė būtent šiandien – vadinamą ...
Vytautas Bakas Fotodiena/Arnas Strumila
Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atsisako išsamiau komentuoti Seimo nariui Vytautui Bakui teiktus atsakymus dėl jo prašymo pradėti ikiteisminį tyrimą ...
Monika Kasnikovskytė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Vartant didžiuosius Lietuvos portalus susidaro įspūdis, kad visa Lietuva sugniaužusi kvapą seka Zuokų skyrybų dramą. Na, jei ne Lietuva, tai bent žiniasklaida. Na, jei ne ...
Aplinkosaugininką Navicką pričiupti nebuvo lengva: veikė sumaniai (nuotr. stop kadras)
Kyšininkavimu įtariamas Druskininkų aplinkosaugininkas Žydrūnas Navickas teismo trims mėnesiams nušalintas nuo pareigų. Kaip BNS informavo Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovė ...
Priekabiavimas (nuotr. Fotodiena.lt)
Jaunoms merginoms vis drąsiau ir garsiau prabylant apie kauniečio fotografo Iridijaus Švelnio priekabiavimą, tai išgirdusi per TV3 Žinias pasidalinti savo istorija nusprendė ir ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų