Ar prieš moteris smurtaujančius vyrus dera vadinti šunsnukiais, kiaulėmis ir asilais? Lygių galimybių kontrolierė trina rankomis – esą tai viena sėkmingiausių kada nors Lietuvoje vykdytų socialinių reklamų. Tačiau vaizdingi plakatai ir klipai užkliuvo kelioms žmogaus teisių asociacijoms. Jos dėl vyrų diskriminacijos netgi kreipėsi į Europos Komisiją. Tačiau tikriausiai nieko nepeš, mat pati Europos Komisija ir finansavo šią socialinę kampaniją.

Socialinė reklama (nuotr. vyraiuzmoteris.lt)

Socialinė reklama (nuotr. vyraiuzmoteris.lt)

Smurtaujantis vyras – tai kiaulė, asilas ar šunsnukis. Tokie plakatai jau nuo pavasario kabo kai kurių miestų viešojo transporto stotelėse. Vieniems jie patinka, kiti dėl jų piktinasi. Tiesa, pastarųjų – mažuma.

REKLAMA

„Aš manau, kad visur galima įžiūrėti blogį. Šiuo atveju neįžiūriu kažko tokio blogo, kad mane asmeniškai įžeistų, ar vyrus“, - sako kalbintas sostinės gyventojas.

„Nemanau, kad visai netinkama. Kažkiek gal ir sprendžia (problemą – red.). Ką nors pamatai – įsirašai“, - pamatytą reklamą vertina kitas.

Visai kitaip vaizdingą reklamą įvertino keletas žmogaus teisių organizacijų. Pasak jas vienijančios asociacijos pirmininko, kampaniją prieš smurtą surengusi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba peržengė ribas. Plakatai ir vaizdo klipai esą įžeidžia ir diskriminuoja vyrus. Asociacija skundą nusiuntė ir Vyriausybei, ir Seimui, ir Europos Komisijai.

„Tarnyba pirmiausia pažeidė Europos žmogaus teisių ir laisvių konvenciją, mūsų Konstituciją, tarptautinius žmogaus teisės aktus ir, pirmiausia, ji pažeidė tuos įstatymus, už kurių priežiūrą yra atsakinga. Ji tam ir skirta, kad prižiūrėtų šituos įstatymus, o pati juos pažeidė, ir tą smurtą, sakyčiau, savotiškai provokuoja“, - teigia Žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas.

V. Budniko įsitikinimu, socialinė reklama turi ne kiršinti žmones, o skatinti kurti gražius santykius. O ir smurto šeimoje priežastis esą – ne vyrų galvose, o taurelėje. Taigi pirmiausia esą reikėtų kovoti su alkoholizmu, o ne vyrus vadinti šunsnukiais.

„Aš neįsivaizduoju, ar yra tokia visuomenė, kurioje nebūtų jokio smurto ir jokių nusikaltimų? Jie visada buvo ir bus. Žiūrint, ką mes akcentuosim ir tiražuosim. Tai ta reklama pateikta kaip socialinė, joje nėra tokio tikslo likviduoti priežastį, ji orientuota į kažkokias neaiškias pasekmes“, - mano pašnekovas.

REKLAMA

Lygių galimybių kontrolierė pirštu beda į statistiką. Policijos duomenimis, daugiau kaip 90 procentų smurto šeimoje atvejų ranką prieš moteris ir vaikus pakelia būtent vyrai. Taigi natūralu, kad reklamose vaizduojami jie, o ne smurtaujančios moterys. Pasak kontrolierės, reklamos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į didžiulę problemą.

„Nepriklausomai nuo to, ką vyras vartoja. Apskritai, kad jo pasąmonėje būtų užfiksuota mintis, kad smurtas yra negalimas ir kad jis tikrai susilauks neigiamos reakcijos iš visuomenės“, - sako lygių galimybių kontrolierė Agneta Lobačevskytė.

Asociacijos kreipimasis į Europos Komisiją kontrolierei tik kelia šypseną. Pati Komisija kampaniją parėmė 80 tūkst. eurų. Vyrų diskriminacijos reklamose neįžvelgia ir Vyrų krizių centro steigėjas. Esą vyrai niekada nevadinami šunsnukiais ar kiaulėmis, kai suvokia savo bėdą ir nori keistis. Tačiau norint atverti akis smurtautojams, tenka sukrėsti visuomenę.

„Eiti su savo šeima pro tokį skydą prisimenant, kad tu galbūt net šiandien buvai pakėlęs ranką – be abejo, tada žeidžia. Bet dėl to ir yra ta reklama, kad supurtytų ir atkreiptų dėmesį, kad smurtas yra blogis ir negali būti patrauklus“, - situaciją vertina Vyrų krizių ir informacijos centro steigėjas Algirdas Meškauskas.

Pasak A. Meškausko, save su reklamų herojais lygina tik smurtautojai. Kitiems plakatai išvis neturėtų užkliūti.

„Čia įsižeisti nėra ko. Reikia prisidėti prie tokios veiklos ir įrodyti, kad ne visi vyrai smurtauja. Jeigu tave žeidžia tokia reklama, tai imkis veiklos ir įrodyk, kad iš tikrųjų tai yra mažuma vyrų“, - priduria A. Meškauskas.

Pernai policija gavo beveik 30 tūkstančių iškvietimų dėl smurto artimoje aplinkoje, ir tai sudaro dešimtadalį visų nusikaltimų. Šie skaičiai kasmet vis auga.

skeptikas
2015-08-10 20:27:51
Skleidžiama labai paprasta pasąmoninė ekstremistinio feminizmo propaganda, kad vyrai yra "tokie gyvūnai" ir su jais turbūt reikia elgtis be jokių skrupulų kaip su gyvuliais ar "išgamomis"? Tai skatina požiūrį į vyrus kaip į engiamus kvailius su kuriais galima daryti ką nori, o po to apkaltinti "smurtu" ar dar kuo, paversti juos vergais mokančiais visokias išmokas ir išlaikančiais dykaduones naująsias vergvaldes. Niekas niekada neturi net abejoti, kas visada yra kaltininkas ir ką reikia išmesti iš savų namų, uždaryti į kalėjimą netgi be teismo. Tai yra propagandos tikslas, kad būtu siekiama ne teisingumo, o būtu baudžiama visiškai nesvarbu ar teisingai, ar ne. Tam reikia įtikinti visuomenę visokiomis pasakomis apie "baisius skriaudikus ir aukas". Tam kuriamas mitas, kad tai vyksta masiškai iškraipant realius faktus, pasitelkiant statistines manipuliacijas ir specialiai tam sukurtus įstatymus. Kuriamos visos prielaidos ir stereotipai skaidantys ir naikinantys visuomenę, silpninantys valstybę "patologinės šeimos" pavidalu ir iš to augančiu nusikalstamumu (kaip aprašyta Daniel Amneus "The Garbage Generation"). Panašu, kad tuoj su mažamečiais berniukais elgiamasi kaip su nusikaltėliais. Ar kaip aprašyta Valerie Solanos knygoje, kalbančioje apie panašius dalykus, įskaitant genocidą? Tai jau ekstremistinio judėjimo paskutinės veiklos pakopos prieš politinį persekiojimą, sodinimą į kalėjimus, ir po to naikinimą ginklų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vytautas 2015-08-11 09:58:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano nuomone ši reklama diskriminacinė. Jeigu šalia kabėtų plakatas, kad ieškoma kalė, ar paršu virstanti moteriškos lyties atstovė, nenelaikanti liežuvio ir pastoviai provokuojanti, daranti moralinį terorizmą vyro atžvilgiu, tada viskas būtų Ok.    ATSAKYTI
Žmogus 2015-08-11 08:08:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Yo. Tai vyrai visokie ne tokie; o motery, ką šventos? Gudri moteris laikys vyrą laimingą, o jei jis bus laimingas, tai kurių galų jam ją mušt? Norit čia kažkokios lygybės - tai dar paaiškinkit ką moterims daryt (kept blynus, indus plaut, vaikų į akis iškart iš po darbo dienos nekišt, t.t.). Va tada ir bus lygybė, o dabar čia tipo teigia vien tik vyrai tokie ir tokie, o moterys blogos net negali būti.   ATSAKYTI
Ot 2015-08-11 08:11:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prakalbo tipiškas smurtautojas.
Smurtui NĖRA pateisinimo. Ir nereikia kaltinti aukos dėl to, kad nesugebi valdyti savo kumščių.  
Žmogus 2015-08-11 08:14:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ei, tu "Ot". Žiūrėk čia ką kalbi. Gyvenime nebuvau rankos prieš moterį pakėlęs.   
Skitas 2015-08-11 07:49:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Na smurtauja ir moterys (net 10 %). Vardan lygybės galėjo vieną ir tokį vaizdelį parodyti. Ar buvo diskriminacija? Nemanau. Asilu ir šunsnukiu buvo parodytas tik netinkamai besielgiantis. Vyrai kurie nepritarė ir buvo parodyti tikrais vyrais. Ar žeidžia vyrišką orumą? O ar nežeidžia mušamų moterų orumo?    ATSAKYTI
skeptikas 2015-08-11 09:41:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokia statistika yra akivaizdžiai tendencingai pateikta. Užtenka pasižiūrėti kiek "sėdi" už žmogžudystes ir tt., ir pasidarys akivaizdu, kad beveik vienodai arba kartais moterų daugiau būna. Vyrai ne ką mažiau (ar gerokai daugiau?) nukenčia nuo įvairių nusikaltėlių, ir sumušami, ir suluošinami, ir visaip kitaip nukenčia. Bet moteris čia yra pateikiama kaip "išskirtinė auka", nes bandomas kurti matriarchatas, nauja privilegijuota, neliečiama visuomenės klasė, ir klasė, kuria bus visuomet kalta net be nusikaltimo ir teismo. Tai kas dabar pradėta vadinti "smurtu", yra eilinė įteisinta matriarchatinė šantažo forma prieš skyrybas, leidžianti išvaryti "dehumanizuota ir kvailą" (propogandos tikslas jį paversti ne žmogumi, kaip taip darė visi "rėžimai" prieš persekiojimus, pavergimą ar fizinį naikinimą) vyrą iš savų namų, "sutvarkyti" visus juose laikomus dokumentus ir įrodymus, kai vyras uždarytas į kalėjimą (vaikų globa ir alimentai už juos, namo nuosavybė ir tt.).
Be to kiek vyrų kreipiasi, kad juos sužalojo moteris? Tai vadinama nevyriška. Vyrai beveik nieko nedaro ir kai moterys savo emocijas išlieja "skraidančiomis lėkštėmis ir kitokiais rakandais". Be to ar yra žinoma kiek procentų yra tyčia sužalojami, ypač su rimtomis pasekmėmis "intymiai"? Pilnas internetas informacijos apie tai kas vyksta šiais laikais ir kaip.  
pirma 2015-08-10 20:55:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visu pirma,vyras negali buti kiaulė,gal paršas. o antra,turbut moteris tai šventos.   ATSAKYTI
skeptikas 2015-08-10 20:27:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Skleidžiama labai paprasta pasąmoninė ekstremistinio feminizmo propaganda, kad vyrai yra "tokie gyvūnai" ir su jais turbūt reikia elgtis be jokių skrupulų kaip su gyvuliais ar "išgamomis"? Tai skatina požiūrį į vyrus kaip į engiamus kvailius su kuriais galima daryti ką nori, o po to apkaltinti "smurtu" ar dar kuo, paversti juos vergais mokančiais visokias išmokas ir išlaikančiais dykaduones naująsias vergvaldes. Niekas niekada neturi net abejoti, kas visada yra kaltininkas ir ką reikia išmesti iš savų namų, uždaryti į kalėjimą netgi be teismo. Tai yra propagandos tikslas, kad būtu siekiama ne teisingumo, o būtu baudžiama visiškai nesvarbu ar teisingai, ar ne. Tam reikia įtikinti visuomenę visokiomis pasakomis apie "baisius skriaudikus ir aukas". Tam kuriamas mitas, kad tai vyksta masiškai iškraipant realius faktus, pasitelkiant statistines manipuliacijas ir specialiai tam sukurtus įstatymus. Kuriamos visos prielaidos ir stereotipai skaidantys ir naikinantys visuomenę, silpninantys valstybę "patologinės šeimos" pavidalu ir iš to augančiu nusikalstamumu (kaip aprašyta Daniel Amneus "The Garbage Generation"). Panašu, kad tuoj su mažamečiais berniukais elgiamasi kaip su nusikaltėliais. Ar kaip aprašyta Valerie Solanos knygoje, kalbančioje apie panašius dalykus, įskaitant genocidą? Tai jau ekstremistinio judėjimo paskutinės veiklos pakopos prieš politinį persekiojimą, sodinimą į kalėjimus, ir po to naikinimą ginklų.   ATSAKYTI
Žemyna 2015-08-10 19:54:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Nesąmonė, jokios diskriminacijos nėra. -
Dar kažkada amerikiečių pedagogikos psichologas pasakė, jog, JEI NORI REZULTATO, su žmogumi BŪTINA kalbėti JAM SUPRANTAMA KALBA! Jei tu aiškini, aiškini, o jis nesupranta, tai ne jis kaltas, o tu kalbi jam nesuprantamai, ne tais žodžiais, kokiais jam turi paaiškinti. --- Visi mes iš skirtingų šeimų. Kai kas užaugęs tokiomis sąlygomis, kur paprastas kalbos žodis NIEKO NEREIŠKIA, į jį galima nekreipti dėmesio. Jis ŽINO, kad kalba RIMTA yra tada, kai vartojami tam tikri žodžiai arba net niuksai, smūgiai. Kai jau situacija tokia, jis žino, kad dabar jau tikrai reikia liautis darius tai, ką ligi šiol darė. --- Taip ir su šitais „snukių mušimo automatais” - jiems reikia JUNTAMO argumento, jog PRIVALO tuoj pat ir visiems laikams liautis taip elgęsis... --- Kartais mūsų įvairių „teisių gynėjai” iš didelio rašto išeina iš krašto. Reikia vaizduoti audringą veiklą, tai jie ir vaizduoja, iššoka, lyg Pilypas iš kanapių, ir nušneka nei šen, nei ten. Be jokios abejonės, tokie plakatų argumentai - kraštutiniams chamams. O ar mes jų neturime? Ar gal mes ABEJINGI chamų elgesiui? T. y. juos DISKRIMINUOJAME nedėmesingumu? Tačiau šeimoje smurtauja juk ne inteligentai, o chamai ir nebent apsimetantieji inteligentais... Todėl šie plakatai adresuoti būtent jiems, o ne ŽT gynėjams, kurie, be abejo, taip nesielgia ir jiems tokių plakatų nereikia...    ATSAKYTI
puiki 2015-08-10 19:19:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
reklama, negi normalus vyras musti galetu moterį?   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
REKLAMA
 A. Abromavičius  (nuotr. SCANPIX)
Kai kam gali iškilti klausimai, kaip sekasi atremti koronavirusą Ukrainai, kaip šioje šalyje teikiama parama gyventojams ir kaip vertinamos lietuvių pastangos išbristi iš ...
Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis ketvirtadienį buvo iškviestas į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) būstinę ir apklaustas ...
Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų (nuotr. stop kadras)
Dar vienas įtartinas susisiekimo ministro Jaroslavo Narkievičiaus keliukas. Paaiškėjus, kad Varnikų gyvenvietėje už daugiau nei pusantro šimto tūkstančių eurų bus ...
Vilniuje – kalbantys meno simboliai: prabils net vadinamasis vamzdis prie Neries (nuotr. stop kadras)
Metas susipažinti su kalbančiomis skulptūromis. Šiemet sostinės gyventojai ir svečiai galės prakalbinti dar tris miesto simbolius, o bene kontraversiškiausias jų – Neries ...
Kaune kiekvieną ketvirtadienį dalijama kareiviška košė: porcijos dingsta akimirksniu (nuotr. stop kadras)
Kaune karantino metu kiekvieną ketvirtadienį dalinama kareiviška košė. Net 1000 porcijų dingsta akimirksniu, o norinčiųjų ja pasistiprinti tik daugėja. Taip karo lauko virtuvė ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų