Kriminalinė policija įspėja – Lietuvoje kasdien vagiamos tapatybės Prisidengiant svetima tapatybe vykdomi nusikaltimai

Tapatybės vagystė – pasinaudojimas kito asmens tapatybę identifikuojančiais duomenimis nusikaltimų tikslais. Pasak Lietuvos vartotojų instituto prezidentės Zitos Čeponytės, tapatybės vagystės – labai greitai plintanti veikla, kuri pastaruoju metu tampa masiniu reiškiniu, tačiau tikslus mastas nėra žinomas nei Lietuvoje, nei pasaulyje.

Pasas, dokumentai (nuotr. Fotodiena.lt/Dmitrijaus Radlinsko)

Šioje srityje labai pažengusi Jungtinė Karalystė, kuri renka duomenis ir turi jų daugiau nei kitos šalys. Z. Čeponytė pasakojo, kad paprašė Lietuvos kriminalinės policijos biuro, kad pateiktų naujausius duomenis, t.y. nuo 2014 metų sausio iki gegužės mėnesio. Nusikaltimų statistika išties įspūdinga - užfiksuoti 1145 nusikaltimai, t.y. 7,6 nusikaltimo per dieną, susijusių su tapatybės pasisavinimu.

REKLAMA

Nusikaltimų padariniai

Tokių nusikaltimų neigiami padariniai skaudžiai atsiliepia žmonėms. 

"Klasikiniais tapę pavyzdžiai: greitojo kredito paėmimas, pasinaudojant kito asmens duomenimis; taip pat pasinaudojant banko sąskaitos duomenimis paimami pinigai - tai dažnas atvejis, svetimu vardu įsigijamos prekės ir paslaugos, čia liečia daugiau internetinę prekybą, kai pasisavinami kito asmens duomenys perkamos ne tik prekės, bet ir paslaugos, pavyzdžiui, įvairios turistinės kelionės ir panašiai. Aišku, dar labai svarbus reputacijos klausimas, kadangi kažkuriam asmeniui pasisavinus kito asmens tapatybę ir paėmus vartojimo kreditą bei jo negrąžinus atsiranda kredito istorijos blogi įrašai, tada žmogus negali pasiimti kredito. Taip pat mažesni nusikaltimas – be asmens sutikimo vykdoma rinkodara", - atskleidė Lietuvos vartotojų instituto prezidentė.

Apsaugos priemonės

Matyti, kad didžiausi nusikaltimų padariniai – finansų netektys, todėl itin svarbu prisiminti ir saugoti savo asmens duomenis, neskelbti jų internete, niekada asmens duomenų nesakyti telefonu, naudotis legaliomis kompiuterio apsaugos sistemomis, neatidarinėti neaiškių elektroninių laiškų, kuriuose gali būti programa, vagianti duomenis, nesinešioti su savimi nereikalingų dokumentų, neužsirašinėti PIN kodų, slaptažodžių ant lapelių ir juo labiau jų nesinešioti piniginėje.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų