Prezidentė Dalia Grybauskaitė (nuotr. Fotodiena.lt/Tomo Lukšio)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė (nuotr. Fotodiena.lt/Tomo Lukšio)

Penktasis prezidentės Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas, kurį ji skaitys Seime ketvirtadienį, bus rinkiminis, mano politikos apžvalgininkas Vytautas Bruveris. Tiek jis, tiek kiti LRT.lt portalo kalbinti politologai sako, kad šalies vadovė greičiausiai skirs sau nuopelnų dėl makroekonominių procesų, o didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas užsienio politikai.

Metinis prezidentės pranešimas šiemet bus perskaitytas anksčiau nei įprasta – mat artėja prezidento rinkimai. Praėjusiais metais šalies vadovė metinį pranešimą skaitė birželio 11 d. Konstitucijoje nėra numatyta, kada metinis pranešimas turėtų būti skaitomas.

„Nors prezidentūra aiškina, kad pranešimas yra paankstintas tam, kad nepersiklotų tiesiogiai su rinkimų kampanija, kol prezidentė netapo rinkimų kampanijos dalyve, aš manau, kad tai tiesiog gudravimas. Tai bus rinkiminis metinis pranešimas“, – įsitikinęs dienraščio „Lietuvos rytas“ apžvalgininkas V. Bruveris.

D. Grybauskaitės vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Jovita Neliupšienė šią savaitę teigė, kad prezidentė vykdo konstitucinę pareigą apžvelgti vidaus ir užsienio politikos aktualijas, taip pat temas, kurios aktualios ir svarbios kiekvienam Lietuvos piliečiui.

REKLAMA

Anot V. Bruverio, tikėtina, kad prezidentė savo pranešime mėgins nubrėžti ilgesnę perspektyvą – tiek Lietuvos, tiek savo veiklos. „Brėš tam tikrą retrospektyvą ne tik šių metų, bet ir visos kadencijos. Nesitikiu, kad bus kalbama atvirai apie klaidas, trūkumus. Daugiausia, ką ji gali pasakyti, tai kad tam tikrų dalykų ji nespėjo padaryti, bet dėl to kalti priešai, todėl netiesiogiai prašys rinkėjų mandato, kad tuos darbus padarytų“, – svarsto V. Bruveris.

Politologas, Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius Algis Krupavičius su juo sutinka – metiniame pranešime esą greičiausiai bus sudėti akcentai, kurie leis įvertinti visą prezidentės kadenciją.

Didžiausias dėmesys – užsienio politikai

Portalo LRT.lt kalbintų politologų nuomone, didžiąją prezidentės metinio pranešimo turinio dalį, ko gero, sudarys užsienio politikos klausimai.

„Šių metų pranešime bus daug daugiau dėmesio užsienio politikai dėl įvykių Ukrainoje, tarptautinių santykių krizės Europoje. Be to, užsienio politika – santykinai neutrali sritis, prezidentė jos lauke gali pasigirti tam tikrais darbais, nors nebūtinai ji yra juos pati padariusi. Lietuva pirmininkavo Europos Sąjungai (ES), šiuo metu yra aktyvi Ukrainos krizės reikaluose, dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose renginiuose“, – aiškina A. Krupavičius.

Pasak politikos apžvalgininko V. Bruverio, išties būtų keista, jei prezidentė pagrindinio dėmesio neskirtų užsienio politikai, nes tai jai priklauso ir pagal kompetenciją.

„Ankstesniuose metiniuose pranešimuose to būdavo mažoka, daugiau buvo kalbama apie prezidentui tiesiogiai nepriklausančius ar visiškai nepriklausančius dalykus, žadant žmonėms nerealius dalykus, o šiemet situaciją diktuos pati tikrovė“, – LRT.lt kalbėjo V. Bruveris.

REKLAMA

Politologo Kęstučio Girniaus manymu, metiniame pranešime greičiausiai bus akcentuojama, kad toliau integruojamės į Europą, o Lietuvos vaidmuo tarptautinėse organizacijose per pastaruosius penkerius metus yra pagerėjęs, nors tai esąs bendras nuopelnas.

Proga pasisakyti dėl gynybos finansavimo

Politologas K. Girnius svarsto, ką prezidentė pasakys apie gynybos išlaidų didinimą, nes šiuo klausimu esą ji niekada nebuvo adekvačiai pasisakiusi. „Prieš trejus metus net ir tyčiojosi iš NATO reikalavimo ar prašymo, kad valstybė skirtų 2 proc. BVP gynybai. Tai čia bus įdomu, ar ji kritikuos save ir Vyriausybę už tai, kad skelbiame, jog gyvename pavojingoje kaimynystėje, bet faktiškai nieko nedarome“, – svarsto K. Girnius.

Politikos apžvalgininkas V. Bruveris taip pat mano, kad D. Grybauskaitė turėtų pasisakyti dėl gynybos finansavimo.

„Kas kitas, jei ne prezidentas, šioje situacijoje turėtų pagaliau pasakyti, kad metas baigti žaisti, laikas pradėti realias diskusijas dėl gynybos finansavimo. Politinės jėgos sutaria, kad jis yra skandalingai per mažas, tačiau realių diskusijų, kaip didinti, kokiais tempais ir iš kokių lėšų, ar tai apskritai įmanoma, – trūksta. Todėl tokiame kontekste, koks yra dabar, tai labai gera proga ir tinkama erdvė prezidentei pasisakyti šiuo klausimu, galbūt pateikti kažkokią viziją ar programą, kaip tai turėtų būti daroma“, – teigia politikos apžvalgininkas.

Pasak V. Bruverio, būtų logiška, jei prezidentė pratęstų temą ir dėl „darbiečių“, tačiau jos metiniame pranešime greičiausiai nebus.

REKLAMA

„Jei prezidentė sako, kad turi informacijos, jog konkrečiai partijai įtaką daro Kremlius, tarsi būtų logiška tikėtis kažkokių pokyčių. Tačiau ši situacija pakrypo nesuprantama lietuviška linkme tuo požiūriu, kad pareiškimas buvo tėkštelėtas, valdančioji koalicija lyg sukilo ir pradėjo reikalauti įrodymų, bet viskas buvo įvyniota į vatą. [...] Prezidentės pareiškimas buvo padarytas emociniame kontekste, vargu ar ji išdrįs šią temą dar kartą liesti metiniame pranešime“, – abejoja dienraščio „Lietuvos rytas“ apžvalgininkas.

Tiek V. Bruveris, tiek A. Krupavičius tikina, kad metiniame pranešime greičiausiai atsiskleis ir tradicinės temos – kova su korupcija, Vyriausybė ir strategininiai sprendimai, teismai, teisėtvarka; esą tikėtina, kad prezidentė ką nors pasakys ir dėl referendumų. Tuo metu K. Girnius teigia, kad bus įdomu, ką prezidentė kalbės apie energetinę nepriklausomybę, ar palies neišspręstą atominės elektrinės klausimą, ar pažers pastabų dėl skalūnų dujų.

Pasigenda kritikos prezidentūrai

Politologas K. Girnius teigia pasigendantis šalies vadovų savikritikos. „Iki šiol visi valstybės vadovai buvo labiau linkę kritikuoti Seimą ar Vyriausybę, bet per mažai kritikavo prezidentūros veikimą. Blogai, kad prezidentai paprastai nepraneša, kokie gali būti jų ketinimai dėl ateinančių metų. Jei tai pasakytų, po metų būtų galima kritikuoti, pats prezidentas galėtų vertinti savo darbą, bet tos praktikos Lietuvoje nėra ir vargu ar greitai bus“, – svarsto politologas K. Girnius.

Šalies vadovės pranešimas numatytas ketvirtadienio darbotvarkėje. Konstitucija šalies vadovui numato pareigą Seime perskaityti metinį pranešimą apie padėtį Lietuvoje, vidaus ir užsienio politiką.

REKLAMA

Pagal tradiciją, kartu su Lietuvos parlamento nariais metinio prezidentės pranešimo klausosi Vyriausybės vadovas ir ministrai, užsienio šalių ambasadoriai, Lietuvos teismų, Seimui atskaitingų institucijų vadovai, apskričių viršininkai, miestų ir rajonų merai, kiti svečiai.

D.Grybauskaitė šalies prezidente buvo išrinkta 2009-ųjų gegužės 17 d., inauguruota liepos 12 d.

Dabartinė šalies vadovė siekia antros kadencijos. Prezidento rinkimai vyks gegužės 11 d.

Petras
2014-03-26 07:33:23
Be kokių nors burtininkų tyrimų iš kavos tirščių reikia pasakyti, kad D. Grybauskaitė nieko doro nenuveikė Lietuvai. Tarptautiniai santykiai su kaimynais tik pablogėjo, taigi užsiprašyta papildomų NATO naikintuvų. Vidaus politikoj nieko gero nenuveikta ,teisėsaugos ir teisėtvarkos srity .Žmonės nebetiki Neprigulnos Lietuvos teisingumu ir valstybe. Eiliniam išliko minty tik pasipūtimas ir nesutarimai su Seimo pirmininke. Taigi nebuvo ir tautos vienijimo ar telkimo. Nemanau ,kad ją kas rinks antrai kadencijai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
arvydas damijonaitis 2014-03-29 12:14:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
LLRA ruošia teritorinę kilpą Lietuvai. Greit neteksim Pietryčių Lietuvos. Išorinės valstybės valdoma, priesaiką Lietuvai pamynusi, LLRA ruošia kilpa Lietuvai – Tautinių okupantų („mažumų“) įstatymą. Turi būti „Tautinių bendrijų įstatymas“. Pagal 1995 vasario 1 d.Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų Konvencijos 21 straipsnį, Lietuvos lenkų bendrija, bendruomenė turi išorinę valstybę Lenkiją su 40 milijonų gyventojų, todėl negali turėti „mažumos“ statusą ,nes tai grėstų Lietuvos teritoriniam vientisumui, nepriklausomybei. Pagarbiai Arvydas Damijonaitis   ATSAKYTI
jonas 2014-03-26 11:48:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Didesnės šlykštynės gyvenime neteko matyti.Landzbergis pranoktas.   ATSAKYTI
Lape 2014-03-26 10:34:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam reikalingas briuselinis kopustas Grybauskaite,Lietuvai ji nulis,nebalsuosiu   ATSAKYTI
Je 2014-03-26 10:37:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Je, kirmėlėtas...  
nu 2014-03-26 10:21:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nežinau kaip Jums, bet aš asmeniškai padoresnių kandidatų praeitus rinkimus nemačiau, vienintelis Butkevičius GAL būtų buvęs pranašesnis, bet deja šiuos rinkimus jau yra vienas kitas svaresnis pretendentas, tik neduok dieve išrinks ką nors baisiau už ją, neduok dieve...   ATSAKYTI
Kr. 2014-03-26 09:34:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Gerb. Petrui.
Gaila man jūsų, žmogeli. Esu eilinis pilietis ir man Lietuvos Prezidentė labai patinka. Balsuosiu tik už ją. Ir gerbiamas pone, nesumalkite Rusijos prezidento veiksmų ir užmačių su Lietuvos įvykiais. Tai nepadoru.   ATSAKYTI
juozas 2014-03-26 09:11:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Dar nepeskaite pranesimo,o jau pasipyle kritikos lavina.Tie politologai save laiko absoliuciai neklystanciais.Galit pykt kiek norite,bet as geresnio kandidato,kaip D.Grybauskaite nematau.   ATSAKYTI
Petras 2014-03-26 07:33:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Be kokių nors burtininkų tyrimų iš kavos tirščių reikia pasakyti, kad D. Grybauskaitė nieko doro nenuveikė Lietuvai. Tarptautiniai santykiai su kaimynais tik pablogėjo, taigi užsiprašyta papildomų NATO naikintuvų. Vidaus politikoj nieko gero nenuveikta ,teisėsaugos ir teisėtvarkos srity .Žmonės nebetiki Neprigulnos Lietuvos teisingumu ir valstybe. Eiliniam išliko minty tik pasipūtimas ir nesutarimai su Seimo pirmininke. Taigi nebuvo ir tautos vienijimo ar telkimo. Nemanau ,kad ją kas rinks antrai kadencijai.   ATSAKYTI

Top Video

Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
DABAR RODOMA
Linksmos sesučių Emilijos ir Martynos pamokos, kaip kepti pyragą
DABAR RODOMA
Mikutavičius atskleidė, kokios aistros verda „X faktoriaus“ užkulisiuose
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, kai pamatė, ką porelė veikia viduryje gatvės
REKLAMA
Sviestas (nuotr. 123rf.com)
Sviesto kaina parduotuvėse užkopė į rekordines aukštumas. Nors Europoje viskas atvirkščiai – Lenkijoje bei Vokietijoje sviestas pinga ir ten yra dvigubai pigesnis. Pirkėjai dėl ...
(Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.)
Daugiau kaip 200 tūkst. gyventojų Lietuvoje gauna našlių pensijas. Tačiau ši išmoka gali atsirūgti ne tik jiems patiems, bet mirties atveju ir jų turto paveldėtojams. Gavusi ...
Alytaus meras Nerijus Cesiulis
Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis antradienį vakare pasidalijo nemaloniu patyrimu. Kaip teigia pats meras, kažkas įsilaužė į jo socialinę paskyrą feisbuke net du ...
Luiza Rinkevičiūtė (nuotr. stop kadras)
Vienuolika metų pas globėjus Amerikoje pragyvenusi vilnietė Luiza Rinkevičiūtė kreipėsi į teismą ir žada iš valstybės prisiteisti 0,5 milijono eurų už sugriautą gyvenimą. ...
Lina Vilienė (nuotr. stop kadras)
Ar žinote, kad pagal senolių tradicijas per šv. Martyną sutinkame rudens darbų pabaigtuves? O išaušus lapkričio 11 d. dar būdavo spėjami pagrindiniai žiemos pradžios ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų