BPC (nuotr. PAGD) (nuotr. Balsas.lt)

BPC (nuotr. PAGD) (nuotr. Balsas.lt)

Joana Lapėnienė, LRT televizijos laida „Savaitė“

Kol vyksta kaltųjų dėl nesugebėjimo padėti pagalbos iš automobilio bagažinės besišaukusiai nepilnametei paieškos, LRT televizijos laida „Savaitė“ laida išsiaiškino, kad buvo būdų nustatyti aukos buvimo vietą. Tai patvirtino ilgametę patirtį turintys policijos pareigūnai. Tačiau problemos – ne vien techninės. Tragedijos buvo galima išvengti, jei Bendrasis pagalbos centras (BPC) būtų dirbęs profesionaliau.

Praeitą savaitgalį po Dembavos apylinkes bagažinėje vežiojama mergina kvietė pagalbą, tačiau pagalbos telefono 112 budėtojai jos žudikų maršruto susekti negalėjo.

Vidaus reikalų ministras Dailis Barakauskas grasina išvyti ilgametį pagalbos centro vadovą Artūrą Kedavičių už tai, kad šis per mažai reikalavo: iš trijų tik vienas mobiliojo ryšio operatorius automatiškai siunčia duomenis, kur yra pagalbos ieškantis asmuo, jei šis skambina be SIM kortelės.

Laidos šaltinių teigimu, net ir šioje situacijoje kriminalistai turi techninių priemonių ir kitų tik jiems žinomų būdų nustatyti, kur yra skambinantis asmuo. Buvę aukšti policijos pareigūnai sako, kad jei pagalbos centre budėtų sprendimus priimti įgalioti kriminalistai, jie akimirksniu spręstų, kokias paieškos schemas naudoti.

REKLAMA

Policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis sako, kad buvo bandyta panaudoti vieną iš galimų variantų, tačiau įrangos nesuspėta atvežti į Dembavos apylinkes.

„Policijos veiksmai vykdant kriminalinės žvalgybos veiksmus yra įvairūs. Jie, aišku, yra griežtai reglamentuoti. Nustatinėti dingusio žmogaus vietą – tokios įrangos mes neturim. Tam tikra įranga, kuri naudojama kriminalinėje žvalgyboje, gali būti panaudojama dingusių asmenų paieškai, bet tai nėra operacinė mobili įranga. Ji turi atvykti į tam tikrą vietą ir ieškoti, turint tam tikrus parametrus telefono arba žmogaus“, – sako S. Skvernelis.

Buvęs generalinis policijos komisaras Vytautas Grigaravičius svarsto daugybę variantų. Vienas jų – skubiai susisiekti su visais trimis mobiliojo ryšio operatoriais. Nurodžius tikslų skambučio laiką greičiausiai būtų pavykę nustatyti merginos koordinates. Tačiau tam centro budėtojai turi turėti įgaliojimus, o mobiliojo ryšio bendrovės – leidimą teikti informaciją.

„Viešoji policija – ta policijos dalis, kuri priėmė tą skambutį, organizavo tuos paieškos darbus – kitų galimybių kaip ir neturi, tačiau jeigu būtų prijungti kriminalinės policijos pareigūnai, aš manau, kad būtų galima atrasti papildomų galimybių. Turėtų būti galimybė tiesiogiai kreiptis į mobiliojo ryšio operatorių, nes jie dirba ištisą parą ir techninės galimybės nustatyti buvimo vietą yra. Tuomet paieška susiaurėtų“, – buvęs generalinis policijos komisaras Vytautas Grigaravičius.

Tačiau vidaus reikalų ministras laikosi savo: dėl tragedijos kalti žudikai, mobiliojo ryšio paslaugų tiekėjai ir pagalbos tarnybos vadovas, o svarstymai, kad buvo galima veikti kitaip, – niekai.

REKLAMA

„Aš jums pasakysiu: tai yra gandas, apie kurį aš nežinau“, – sakė D. Barakauskas.

Kalta ne tik technika, bet ir menkas BPC profesionalumas?

Po tragedijos Dambavoje policininkai kremtasi, kad blaškėsi aklai. BPC nepavyko gauti aukos koordinačių. Viešumoje pasipylė piktų skundų, kad 112 dispečeriai kamantinėja ilgai, tačiau pagalbos nesuteikia.

Policija sako, kad su pagalbos skambučius registruojančia tarnyba vyksta dialogas, tačiau sklandaus darbo sustyguoti nesiseka. Centro vadovybė pripažįsta, kad kai kuriems budėtojams didžiausias iššūkis – surašyti tikslius duomenis apie asmenį, nes pretenduojantiems į šį darbą nėra keliami aukšti reikalavimai.

Ekskomisaras V. Grigaravičius pats yra vadovavęs įkaito išlaisvinimo operacijai. Anot jo, tokiais atvejais daug gali lemti profesionalumas. Centro budėtojai nesugebėjo bagažinėje vežamos aukos įtikinti, kad ji nebijotų sakyti savo telefono numerio, nes jį gavus būtų be vargo nustatyta merginos buvimo vieta.

„Man labai imponuoja JAV pagalbos tarnyba, kuri veikia, mano galva, kiek kitaip, kitu principu: dirba su nukentėjusiais, jie stengiasi su jais užmegzti ir psichologinį kontaktą. (...) Stengčiausi patarti, kaip situacijoje elgtis: pirmiausiai nuraminti, kad nebūtų išsigandusi, nes stresas pakeičia galvoseną ir žmogus gali nepadaryt elementarių dalykų, kurių normaliai imtųsi ir išsigelbėtų iš tos situacijos“, – sako V. Grigaravičius.

BPC turėtų koordinuoti, o ne peradresuoti skambučius

Buvusio kriminalinės policijos vyriausiojo komisaro Alvydo Sadecko nuomone, politikai turėtų apsispręsti dėl BPC, kuris yra Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento padalinys, kompetencijos ir vietos vidaus reikalų sistemoje.

REKLAMA

Pasak jo, organizuoti pagalbą, o prireikus ir koordinuoti su kitomis tarnybomis gali tik patyrę pareigūnai.

„Jo funkcijos, kaip aš ir sakau, būtų sprendimų priėmimas ir jų realizavimas, o realizavimas būtų per koordinavimo funkcijas, per galimybes pasitelkti kažkokias institucijas, turėti galios joms duoti nurodymus. Štai apie ką turėtų eiti kalba, o ne viena apie tai, ar suteikė ar nesuteikė [vietos nustatymo duomenis]“, – sako buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas A. Sadeckas.

Tačiau D. Barakauskas nelinkęs leistis į diskusijas. Jis yra įsitikinęs, kad iki Kalėdų privers BPC dirbti be priekaištų. Tačiau jei taip neįvyks, nesirengia prisiimti atsakomybės.

„Klausimas iš viso ne į temą. Aš atsakomybės prisiimti už 10 metų, visų pirma, negaliu. Tai yra nelogiška, jūsų klausimas taip pat nelogiškas. Yra tiesioginiai vadovai, kurie atsako už savo rezultatus“, – sako D. Barakauskas.

Taigi regis, kad BPC ir liks brangiai kainavusi dispečerinė, kuri ir šių funkcijų dorai nevykdo: šešių apskričių 112 tarnybos dispečeriai iškvietimus priima ir peradresuoja policijai telefonu, o Ukmergėje, Šalčininkuose, Švenčionyse ir Visagine surinkus 112 atsiliepia policijos budėtojai, nes pagalbos centrų nėra.

kaimiets
2013-09-29 22:28:18
Taikliai pasakyta, BPC - tik beverte dispecerine... Anksciau skambindavai tiesiog policijai, dabar gaisti brangias minutes, plepedamas su BPC, paskui dar syki ta pati turi kartot, kai sujungia su policija. Tokia gaisatis jau kainavo ne viena gyvybe, bet valdzia dejo ant liaudies. Kol kokio ministerio vaikai nebus kokiam klube subadyti ir nudves, su BPC bediskutuodami...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
gloria 2013-09-30 16:28:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viešai pakart tuos iškrypėlius reikia.Kad tokiems pamoka būtų .Gaila mergaitės,mamos,tėvo ir visų tuos žmones pažinojusius.   ATSAKYTI
stebetoja 2013-09-30 14:37:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o malunsparniai?   ATSAKYTI
Amor 2013-09-30 14:26:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O gaila..Labai gaila...Meginos nera... Kol bus ieskomi kalti, kol bus neatidirbta atitinkama paieskos sistema, kas sekantis!   ATSAKYTI
maniakas 2013-09-30 13:40:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
iesko kaltu,bet tuoj bus ir kita auka...kas tada bus kaltas?   ATSAKYTI
maniakui 2013-09-30 14:11:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na tu čia jaučiu prisivirei košės su tokia žinute. Lauk dabar policijos svečiuose.  
telefonas 2013-09-30 11:49:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apsispręskit vieną kartą buvo SIM, ar ne!    ATSAKYTI
Tai kur SIM kortelė prapuolė? 2013-09-30 14:08:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jo, rimtai. kas čia per mistika su ta SIM kortele? Tai kur ji dingo iš telefono? Tipo pagrobėjai ją išėmė?  
tiesos.Lt rašo 2013-09-30 11:02:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
J. Sabatauskas, Algirdo Butkevičiaus vyriausybė ir iškalbinga tylos siena nuo tautos atsiribojusi prezidentė Dalia Grybauskaitė slepia nuo piliečių, kad „Bitė“ ir kitos telekomunikacijos bendrovės, Valstybės saugumo departamentui paprašius, per keletą minučių pateikia išsamiausią informaciją apie klientų buvimo vietą, jei jie net nekalba telefonu ir nesinaudoja SIM kortele. Tai žiniasklaidai pripažino „Bitės“ vadovai. Pasak jų, neautomatizuotu būdu informacija apie telefono buvimo vietą operatyvinėms tarnyboms pateikiama nedelsiant: „Duomenų pateikimas vyksta operatyviai, nepaisant, ar tai savaitgalis, ar paprasta darbo diena.“

taigi...   ATSAKYTI
saulius 2013-09-30 10:18:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Net neabejoju, kad sioje tarnyboje privalo dirbti profesionalai, turintys dideli ziniu bagaza ir zinantys ne tik kaip sujungti su reikiamu Nr., bet ir kaip atidaryti bagazine is vidaus, juk tai menkniekis, kuris galejo isgelbeti mergaite. O dabartine tarnyba labai primena senovine rysio sistema, kai mergeles komutatoriaus pagalba jungdavo klientus su reikiamu Nr.- tai jau praeitis. Pagalbos sistema, kuri pas mus idiegta, tik pagalbossistemos imitacija ir ES pinigu nusavinimas.   ATSAKYTI
Komentatoriams 2013-09-30 09:46:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nepilkit purvo ant nekaltu zmoniu. Ar jums neatrodo,kad kalciausi yra tie isgamos,kurie panele isprievartavo ir padege???? Kodel jus apie juos visai pamirsot?????   ATSAKYTI
nelabs 2013-09-30 08:46:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Televiziniai chamai ilgai ir su pasimėgavimu kartojo tą faktą, kad lavonas buvo LABAI apdegęs.    ATSAKYTI
taigi 2013-09-30 00:54:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ponai valdininkai milijonus isleidzia konsultacijoms uzsienio ekspertu, uzdaryto banko valdytojui, visokioms uzsienio konsultantu firmelems, kai reikalas liecia milijoninius projektus... Kas trukdo kviestis 911 ekspertus ir sutvarkyti ta musu skyle, vadinama dispecerine? O del ivykusios tragedijos kaltu nebus. kaip visada. slykstu.   ATSAKYTI
Rolandas 2013-09-29 22:39:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"ekspertai"... juokas ima.... sestadieni paryciais turint pusvalandi atvezti kriminalistu iranga vietai nustatyt.... ar dar geriau mobiliem operatoriam skambint :) ?Debilai tokiu laiku tik pranest apie pamesta tel galima. Kas gi jiem pasakytu is kur skambinta, nedirba operatoriai tokiu metu. Be to net jei dirbtu suzinotu tik bokstelio per kuri darytas skambutis kordinates. apie dembava turbut tik 1 ir yra:)   ATSAKYTI
tomas33 2013-09-29 22:38:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
cia ta kale kalta kuri skambuti prieme. nevykele. ant jos ranku kraujas. degs ji pragare.   ATSAKYTI
kaimiets 2013-09-29 22:28:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taikliai pasakyta, BPC - tik beverte dispecerine... Anksciau skambindavai tiesiog policijai, dabar gaisti brangias minutes, plepedamas su BPC, paskui dar syki ta pati turi kartot, kai sujungia su policija. Tokia gaisatis jau kainavo ne viena gyvybe, bet valdzia dejo ant liaudies. Kol kokio ministerio vaikai nebus kokiam klube subadyti ir nudves, su BPC bediskutuodami...   ATSAKYTI
Tomas 2013-09-30 14:22:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mane šokiravo vienas klausimas, kurį išgirdau iš moteriškės, kai skambinau 112 telefonu pranešti apie įtartiną mašiną (ją prisivijau važiuodamas), kurios galinis numeris buvo bos vos įžiūrimas iš kokių 5 metrų: "O tai kuo tas numeris užteptas?". Na blyn, tipo aš turiu susistabdyti tą mašiną ir pažiūrėti ar dažais ar kreida ar blynų tešla užmaskuotas jos numeris. Kol klausinėjo tokių bereikalingų klausimų, policija nespėjo tos mašinos susistabdyti ir patikrinti prieš didmiestį. Tikiuosi tai buvo ne blogiukai kokie ir nevažiavo daryti nusikaltimo. Nes man vėliau skambino policija ir sakė susiras savininką pagal gyvenamą vietą.
Girdint tokius klausimus susidaro nekokia nuomonė apie dirbančius ten "specialistus".  
Skaitytojas 2013-09-29 22:15:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Betikslis aškinimas. faktas tas, kad mergina sudeginta gyva, ir nebuvo išgelbėta.    ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Į muštynes patekusi I. Zygmantė su vyru (nuotr. asmeninio albumo („Facebook“)
Vasaros pradžia Panevėžyje, bare „Seklyčia“, pažymėta itin nemaloniu incidentu. Šiame bare su draugais birželio 1-sios vakarą apsilankiusi buvusi verslininkė Jurgita ...
Techninė apžiūra (Fotobankas)
Marijampolės apskr. VPK atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl automobilių techninių apžiūrų centre galimai vykdytų korupcinių nusikalstamų veikų, numatytų LR BK 227 str. 4 d., ...
Nuosprendžio paskelbimas Šiaulių apygardos teisme (Egidijaus Anglickio nuotr.)
Klaipėdos miesto gyventojas 32 metų R. R., kuris buvo kaltinamas neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti, narkotinių ar ...
Policija (nuotr. Fotodiena.lt)
Teisėsaugai pirmadienį sulaikius Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentą Valdą Sutkų ir Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentą Mantą Zalatorių, Lietuvos advokatūra ...
Sodyba. Asociatyvi nuotrauka (nuotr. Fotodiena.lt)
Kelmės rajone vėlyvą pirmadienio vakarą, kelios minutės po 22 val., gautas pranešimas apie neįprastą smurto artimoje aplinkoje atvejį. Atvykus policijos pareigūnams paaiškėjo, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų