Prieš ketverius metus rinkimus į Seimą atakavo šou verslo atstovai, žadėję, kad su jais liūdna tikrai nebus, tačiau kultūros atstovų buvimas Seime parodė, kad nieko gero iš to neišėjo. Šiemet į Seimą taikosi sportininkai, tarp kurių medalininkai, olimpiniai čempionai ir net krepšinio pažibos – broliai Lavrinovičiai.

Kšištofas ir Darjušas Lavrinovičiai (nuotr. Balsas.lt)

Kšištofas ir Darjušas Lavrinovičiai (nuotr. Balsas.lt)

Penkiakovininkai Andrejus Zadneprovskis ir Edvinas Krungolcas, šachmatininkė Viktorija Čmilytė, stipriausias žmogus pasaulyje Žydrūnas Savickas, krepšinio žaidėjai – broliai Darjušas ir Kšystofas Lavrinovičiai, netgi šokėjas Saulius Skambinas... Ką visi šie žmonės gali nuveikti Seime ir kodėl politikai kviečia juos į savo partijas, Balsas.lt aiškinosi su gerbiamais Lietuvos politologais.

A. Ramonaitė: negerai, kai vienai sričiai per daug atstovaujama

Politologė, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) docentė Ainė Ramonaitė tikino, kad nemato didelio skirtumo tarp kultūros žvaigždžių ir sportininkų, einančių į politiką. „Tai lygiai ta pati situacija, kai tam tikras kultūrinis kapitalas bandomas paversti politiniu. Tas dalykas yra pakankamai paplitęs ir kitose šalyse, todėl čia nieko naujo, netikėto ar neįprasto nėra, bet sunku vertinti teigiamai“, – teigė ji.

REKLAMA

Pasak pašnekovės, profesija negali būti kliūtis kandidatuoti į Seimą ir tikrai nereikia, kad jis būtų sudarytas vien iš teisininkų, ekonomistų ir politologų, ir profesinė įvairovė Seime sudarytų sąlygas matyti daugiau gyvenimo sričių. Tačiau, anot jos, jei vienai sričiai yra pernelyg gerai atstovaujama vien dėl populiarumo visuomenėje, o patys atstovai nėra žmonės, besidomintys politika ar esantys partijose ilgesnį laiką, tada jau yra tam tikra problema – nors einant į Seimą ir nebūtinas būtent politologinis pasirengimas, tačiau tam tikras pasirengimas, praėjus politinės karjeros žingsnelius, turėtų būti.

„Jei tai yra staigus iššaukimas į šią sritį, nieko gero iš to nebus, nes paprasčiausiai reikia daug mokytis Seime, pora metų praeis vien besimokant, o pasiekti kažkokių tikslų, kuriuos žada, nelabai spėtų, vien dėl to staigaus atėjimo. Tai susiję ne vien su sportininkais, bet ir su visais politikos naujokais“, – aiškino A. Ramonaitė.

Paradoksas: išrenka žvaigždes ir piktinasi dėl kompetencijos trūkumo

Docentė įžvelgė tam tikrą paradoksą, kai žmonės už tokias „žvaigždes“ balsuoja, o vėliau piktinasi, kad Seimo nariams trūksta kompetencijos. Tačiau, jos nuomone, manyti, kad reikėtų nustatyti kažkokius apribojimus kandidatuojantiems į Seimą, būtų ydinga, nes būtų formuojama ne demokratinė, o ekspertinė valdžia.

„Ekspertinis žinojimas ir politinis apsisprendimas yra skirtingi dalykai. Jei mes norime ekspertinės valdžios, tai gal mums išvis nereikia Seimo, nereikia rinkimų, gal padarome egzaminą ir atrenkame geriausius?“ – ironizavo politologė.

REKLAMA

Motyvai gali būti ir kilnūs

Vertindama sportininkų, kandidatuojančių į Seimą, motyvus, A. Ramonaitė svarstė, kad vieni galbūt iš tiesų turi noro, žinių ir patriotiškumo, o kiti galbūt žiūri į tai kaip į puikią galimybę, juk sportas toks dalykas, kai pakankamai jaunas baigi karjerą ir tenka ieškoti kitų gyvenimo kelių.

Tokiais būdais bandymas patekti į Seimą yra tam tikra problema, bet nereikia tos problemos išversti į tai, kad vien politologai ar teisininkai turėtų eiti į Seimą.

„Kai pakviečia – susigundo, gali būti įvairių variantų, nereikėtų sudėti visų į vieną, žmonės skirtingi, iš anksto pasmerkti galbūt ir nereikėtų, gal yra kilnių ir gerų tikslų. Galiu pasakyti, kad nereikia automatiškai smerkti žmonių, kurie eina į politiką, tokiu būdu, mes sukuriame negerą lauką, kad sąžiningiems profesionaliems žmonėms neverta eiti į politiką, nes susiteps, bet dėl to taip ir atsitinka, kad paskui mes neturime gerų žmonių politikoje“, – kalbėjo politologė. A. Ramonaitės manymu, reikia palaikyti žmones ir bandyti atskirti, kokių tikslų jie yra vedami į politiką.

A. Lukošaitis: tai paniekinamas požiūris į žmones

Politologas Alvidas Lukošaitis savo ruožtu buvo itin skeptiškas sportininkų, kandidatuojančių į Seimą, atžvilgiu. „Tai Vladimiro Romanovo nuopelnas, jų (sportininkų – aut. past.) yra ir kitur, bet aišku viską sutirštino ir sudėliojo būtent jis. Galiu pasakyti, kokia ta partija apgailėtina. Koks politiko, žmogaus, einančio į politiką, supratimas apie politiką, apie valstybę apgailėtinas, tai toks apgailėtinas ir sąrašas. Kitaip tariant, toks požiūris yra ne kas kita kaip paniekinamas požiūris į žmones, nors partija ir vadinasi „Žmonių partija“. Tai yra išsityčiojimas iš normalaus, protaujančio, blaivaus Lietuvos piliečio, rinkėjo. Nieko daugiau“, - išrėžė pašnekovas.

REKLAMA

A. Lukošaičio nuomone, tų pačių brolių Lavrinovičių pasisekimo per rinkimus šansai yra maži – jų dėka partija gali surinkti iki 1 proc. balsų.

Paklaustas, ką gero sportininkai gali nuveikti Seime, politologas atsakė trumpai – „Nieko“.

Rinkėjas turi rinkti ne pagal sportinius nuopelnus

„Sportininkas sportininkui nelygu, savo laiku Hulio Iglesias buvo sportininkas, gavo traumą ir tada tapo visų moterų numylėtiniu. Rinkėjui turėtų būti vienodai, ar sportininkas olimpinis čempionas, ar ant atsarginių suolelio sėdėjo, ar dirbo masažuotojų komandoje, ar mineralinį pilstė į buteliukus. Turi būti vertinama politinė kompetencija. Visų šitų einančių į politiką kompetencija yra nulinė“, – vertino jis.

Pašnekovas akcentavo, kad politinę kompetenciją turi išugdyti partijos ir politinės struktūros. „Jeigu galvoja, kad nubėgo, nušovė ar įšoko į kažką – ir tai politiškai kompetentinga, tada gerai, renkame tokias kompetencijas į politiką, į valstybės valdytojų kėdes“, – neslėpė ironijos jis.

Anot A. Lukošaičio, sportininkai galėtų dalyvauti politinėje kampanijoje visais pavidalais, bet nebūtina juos traukti į sąrašus ir į pirmąsias vietas.

„Partijos neturi atitinkamo ryškumo žmonių, kad galėtų juos kur nors kelti. Tokia tiesiog bėda, niekur nuo to nepabėgsime, bet nebūtina Kšystofui būti dešimtuke, Kryštofas gali būti 141, jeigu jis taip myli tą politiką ir nori pabandyti, kad susidomėjo – tegul parodo iš apačios. Arba tegul pagalvoja, kokia jo biografinė praeitis“, - reziumavo politologas.

Taip pat skaitykite:

Ar kiekvienas sportininkas gali tapti politiku?

Krepšinio bokštai dvyniai Lavrinovičiai rinkimuose „eina“ 9/11 numeriu

tik ne tai
2012-09-20 16:31:48
linksma sakot, o man liudna :(
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Username 2012-09-21 16:37:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jie netik sportininikai ,bet ir zmones kaleja uz iszaginima    ATSAKYTI
iš kur tokie norai 2012-09-21 14:53:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kažin jie bent rašyti lietuviškai be klaidų moka ?
kažkoks absurdas......   ATSAKYTI
Jonas 2012-09-21 14:51:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jug broliai saunuoliai ira teisti,sedeje,jug sako,teisti negali kandidatuoti   ATSAKYTI
Jonas 2012-09-21 14:51:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jug broliai saunuoliai ira teisti,sedeje,jug sako,teisti negali kandidatuoti   ATSAKYTI
raga 2012-09-21 14:14:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Joks mąstantis už juos nebalsuotų, bet ... aišku, kad bus už juos balsuojančių. Varge, kiek dar daug Lietuvoje nušokusių nuo proto ir nematančių skirtumo tarp krepšinio ir valstybės valdymo.... :(   ATSAKYTI
adjetu 2012-09-21 14:00:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sportininkai lai sprtuoja, o ne politikuoja   ATSAKYTI
Audrius 2012-09-20 20:19:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Savoka "sportininkas neturetu buti taikoma apibendrinant. Tikrai yra labai issilavinusiu ir visapusiskai isprususiu zmoniu. Bet snekant apie konkrecius zmones nuotraukoje - jie teisti uz sunku kriminalini nusikaltima pries asmeni!!! Kaip juos galima leisti i seima?! Kaip galima semono nariams drausti sokti projektuose, o jiems lesiti kandidatuoti?! Ar si "veikla"uz nemazus pinigus jau nebus traktuojama kaip pasaline veikla?! Romanovas akivaizdziai tyciojasi ir manau tuo megaujasi.   ATSAKYTI
Neziniukas 2012-09-20 18:27:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai tik gamta duoda zmogui ar ugi, ar raumenis, ar greitas kojas, tai zinok, kad tai vis yra smegenu saskaita. Va sitas pastebejimas , atrodo, pildosi Lietuvoje pilnai.   ATSAKYTI
Už Lietuvą Lietuvoje 2012-09-20 18:07:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rugsėjo 14-18 dienomis Alkas.lt užsakymu Socialinių tyrimų įmonė „Visum verum“, bendradarbiaudama su Estijos socialinių tyrimų įmone „Prime consulting“ telefonu apklausė 501 respondentą Lietuvoje (apklaustųjų amžius nuo 19 iki 82 metų). 54% apklaustųjų pareiškė, kad dalyvaus rinkimuose, 14,7% – dar yra neapsisprendę, ar dalyvaus, 31,3% – teigė rinkimuose nedalyvausiantys.

Tyrimas parodė, kad jei balsavimas vyktų dabar į Seimą patektų Lietuvos socialdemokratų partija (13,6 proc.), Darbo partija (9,9 proc.), TS-LKD (9,9 proc.), Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ (7,4 proc.), Tvarka ir teisingumas (6,2 proc.).

Atsižvelgiant į apklausos paklaidas ir labai didelį neapsisprendusių skaičių (29,7%), barjerą į Seimą turi galimybių peržengti Lietuvos liberalų sąjūdis (4,9 proc.), Liberalų ir centro sąjunga (4,9 proc.) ir Drąsos kelias (3,7 proc.).

alkas.lt/2012/09/20/naujos-apklausos-rodo-kad-barjera-seimo-rinkimuose-gali-perzengti-daugiau-partiju/   ATSAKYTI
hmmm 2012-09-20 17:45:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
su broliais tikrai liūdna nebūtų :)) kur ritasi pasaulis... t.y. Lietuva   ATSAKYTI
algirdas 2012-09-20 17:39:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
dabar i sema rinksim prievartautojus   ATSAKYTI
otto 2012-09-20 16:54:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Norėčiau išgirsti juos giedant LR himną...   ATSAKYTI
Lenke 2012-09-20 16:33:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Romanovas juokiasi is visu   ATSAKYTI
jdlska 2012-09-20 16:33:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Braliukai, ir kalejime, ir Seime - always together   ATSAKYTI
tik ne tai 2012-09-20 16:31:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
linksma sakot, o man liudna :(   ATSAKYTI
Nu 2012-09-20 16:29:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ka tu ramanavai darai   ATSAKYTI
Sakyčiau,kad 2012-09-20 16:28:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geriau gynybą ir taiklumą pagerintų   ATSAKYTI
nu 2012-09-20 16:27:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
galės kašį seime pastatyt ir mėtyt   ATSAKYTI

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
REKLAMA
Prezidentūroje įžiebta eglė (nuotr. Fotodiena.lt)
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad rinkimų į Seimą kartelės nuleidimas jam atrodo kaip išskaičiavimas prieš parlamento rinkimus, tačiau kol kas neatskleidžia, ar vetuos ...
Čepkelių nealkoholinis gėrimas (nuotr. stop kadras)
Nealkoholinės netrauktinės reklamos būti negali. Mat už tokią savo produkto reklamą „Vilniaus degtinei“ skirta beveik 6 tūkstančių eurų bauda. Atlikę tyrimą kontrolieriai ...
vaikas (Fotodiena.lt /R. Dačkus)
Pažadus dėl vaiko pinigų kitąmet valdžia jau mažina. Pritrūkę pinigų, valdantieji pripažįsta, kad išmoką už vaiką kitąmet didinti 20-čia eurų nepavyks, tad lieka prie ...
Gitanas Nausėda (nuotr. stop kadras)
Mūsų prezidentas Gitanas Nausėda Briuselyje uždainavo „Ant kalno mūrai“… Tiesa, ne solo partiją – Nausėda prieš svarbų Europos biudžeto ir klimato programos svarstymą ...
Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)
Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį paragino Europos Sąjungą (ES) pratęsti sankcijas Rusijai. Pasak jo, Maskva dar turi įgyvendinti įsipareigojimus, prisiimtus per ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
Skandalas Panevėžio policijoje: pavyzdinis kriminalistas augino kanapes
DABAR RODOMA
Skandalas Panevėžio policijoje: pavyzdinis kriminalistas augino kanapes
DABAR RODOMA
Strazdauskaitės artimųjų advokatas: dėmesys tėvams neduoda užmiršti tų kančių
DABAR RODOMA
Sužalotos mergytės iš Vilkaviškio 19-metė motina tepasakė vieną žodį
DABAR RODOMA
Kainų ekspertai: prekybininkai naudojasi paskutine proga daugiau užsidirbti
DABAR RODOMA
Už nealkoholinę Čepkelių netrauktinę – bauda
DABAR RODOMA
Pritrūko lėšų: valdžia mažina pažadus dėl vaiko pinigų
DABAR RODOMA
Lietuviai šventėms išsiruošė į pajūrį: tokio bumo kaip šiemet – dar nematę
DABAR RODOMA
Mockus „MG Baltic“ bylos apklausoje: negirdėjau nė vieno prašymo
DABAR RODOMA
„Dienos komentare“ – Skirmantas Malinauskas
DABAR RODOMA
Jaudinantis dukros ir tėvo susitikimas: ištars lemtingus žodžius
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų