Gediminas Stanišauskas
2012.08.15 12:14
G. Stanišauskas (nuotr. Balsas.lt)

G. Stanišauskas (nuotr. Balsas.lt)

Na ir šliužai. Tikrų tikriausi. Taip pagalvojau, sužinojęs, kad olimpinį auksą iškovojusios plaukikės Rūtos Meilutytės pirmajam treneriui Giedriui Martinioniui dėl biurokratinių kliūčių gali būti neskirtas nė sudilęs litas iš žadėtų 200 tūkstančių. Prisipažinsiu, Rūtos akyse nesu matęs. Apie G. Martinionį šią vasarą apskritai išgirdau pirmą kartą. Kai ši mergina iškovojusi auksą ašarojo ant nugalėtojų pakylos skambant Lietuvos himnui, visa mūsų šeima braukė iš laimės ašaras. Neabejoju, jas braukė tūkstančiai mūsų Tautos žiedelių, pasklidusių po visą pasaulį ar leidžiančių šaknis čia – Lietuvoje. Per garsiausias pasaulio televizijas, interneto portalus, laikraščius ir naujienų agentūras nuvilnijusi žinia apie neįtikėtiną 15 metų paauglės triumfą, labiau priminė 1865 metais parašytą pasaką „Alisa stebuklų šalyje“, nei realybę.

Ar įsivaizduojate, kiek kainuotų reklama BBC televizijoje arba garsiausiame pasaulio žurnale, kad būtų paminėtas šalies pavadinimas, parodyta trispalvė? Net už R. Meilutytės stilizuoto tautinio manikiūro parodymą per CNN ar kitur, tektų pakloti ne vieną šimtą tūkstančių. Olimpiados metu ir trispalvę, ir R. Meilutytę, ir net jos manikiūrą rodė dažnai.

REKLAMA

Rūta aišku gaus pagal Vyriausybės nutarimą priklausančius 400 tūkstančių litų. Perpus mažiau gaus ir Jungtinėje Karalystėje sportininkę treniruojantis britas Jonathan Ruud. 200 tūkstančių litų tarsi ir turėtų priklausyti G. Martinioniui. Juk ne kas kitas, o jis padėjo pagrindus Rūtos triumfui ir sportininkė bei Lietuvos plaukimo federacija tai irgi akcentuoja. Deja, deja...

Panašu, kad G. Martinioniui teks garbė tiesiog pabūti priėmimuose Prezidentūroje, Seime, dar velniai žino kur. Tarsi Pelenei žvelgti į puotą pro langus ir tyliai džiaugtis savo auklėtinės šlovės spinduliais. Treneri, nepergyvenkite. Gausite dar ne vieną atminimo medalį ir garbės raštą. Įvairiausių medalių jums išdrož mūsų geriausi provincijos menininkai, o drobes išsiuvinės auksarankės moterėlės. Ir tai padarys su nuoširdžia meile bei pakabins jums ant kaklo, linkėdami sveikatos, ilgiausių metų ir naujų pasiekimų.

200 tūkstančių litų Jums nepriklauso pagal tą patį Vyriausybės nutarimą, nes nebuvote įtrauktas į Lietuvos olimpinę rinktinę. Deja, tokia realybė, tokie mūsuose biurokratiniai kliuviniai. Būtent taip televizoriaus ekrane akmeniniu veidu aiškino tūlas Vytautas Vainys iš Kūno kultūros ir sporto departamento.

O kol skaičiuosite centus piniginėje, per tą laiką šalia Jūsų ir Jūsų auklėtinės šypsosis bei Tautai mojuos ant kaklo trispalvį šaliką su užrašu „Lietuva“ persimetusi tai Prezidentė Dalia Grybauskaitė, tai auksine grandine pasidabinęs Kauno meras Andrius Kupčinskas. Net Vilniaus vicemeras Romas Adomavičius vietoje nacionalinio stadiono pažadės pastatyti nacionalinį baseiną, o vėliau pridurs, kad jį pastatyti trukdo irgi biurokratinės kliūtys. Vicemerą papildydamas pridurčiau – nacionalinės biurokratinės kliūtys. Tuomet ir pagalvojau, dvasios ubagai ta mūsų valdžia – nei daugiau, nei mažiau. Nesvarbu, kad biurokratines kliūtis mes sugebame pašalinti per naktį, kai norime nacionalizuoti „Snoro“ banką arba sujaukti mokesčių bazę. Todėl Jūs, treneri, dirbkite toliau ir nesukite galvos dėl tų 200 tūkstančių litų. Pats gerai prisimenu, kai prieš maždaug 15 metų dar studijuodamas Lietuvos kūno kultūros akademijoje vaikštinėjau į vietos baseiną ir ten savo akimis mačiau, kaip plaukikai susipjausdydavo kojas į išlūžinėjusias baseino plyteles. Niekas neverkė ir nekeikė valdžios. Pats kaltas ir tiek. Juk biurokratai tokį baseiną leido eksploatuoti, vadinasi, jis buvo tvarkingas.

REKLAMA

Visa laimė, kad A. Kubiliui užteko proto viešai nepasirodyti šalia olimpiečių ir nesakyti kalbos. Priešingu atveju jį vėl būtų nušvilpę, kaip atidarant „Žalgirio“ areną Kaune Nemuno saloje. Ar Jums, treneri, galėtų padėti A. Kubilius ir kaip nors iš rezervo fondo ar kitų išteklių skirti tą premiją? Manau galėtų, bet, greičiausiai, negalės, nes, supraskite, valstybės finansų mechanizmas yra be galo sudėtingas. Skirstyti lėšas ir valdyti viešuosius finansus, tai ne nuplaukti krūtine 100 metrų. Biudžetinės dotacijos, įsipareigojimai pensininkams, švietimo sistemos finansavimas, „Sodros“ reforma ir kitkas – labai aiškiai ir paprastai (kaip pasakytų premjeras) – aprašytos tam tikrų institucijų tvarkose, taisyklėse ir instrukcijose.

Visa tai galioja ne tik Jums, treneri, tai galioja ir visiems kitiems treneriams, dirbantiems su vaikais. Beje, nebūtinai plaukimo. Mūsuose yra daugybė sporto šakų ir jose dirba tūkstančiai puikių savo srities žinovų bei specialistų. Žinoma, ne kiekvieno auklėtinis tampa olimpiniu čempionu, bet... biurokratinės kliūtys dažnai būna neįveikiamos ir joks sportas čia nepadės.

Prisipažinsiu, be galo įdomus tas lietuvio fenomenas, kai jis slapta džiaugiasi, jei kitas lietuvis ko nors negauna, net jei to būna 100 proc. nusipelnęs. Net neabejoju, kad tokių irgi atsiras, perskaitę ar kitaip sužinoję, jog G. Martinionis premijos negaus.

Tačiau pasvarstykime, kas galėtų padėti tam treneriui išmokėti premiją? Finansų ministrė Ingrida Šimonytė paskutiniame savo opuse sako, jog biudžetiniai pinigai – tai mokesčių mokėtojų pinigai, o „kiek galima išleisti“ ir „kaip lėšas išleisti, lemia politinis susitarimas“. Tai reiškia, kad treneriui pirmiausia gali padėti Vyriausybė, skirdama premiją išimties tvarka (juk ir atvejis išimtinis). Jei ne ji, tuomet kas dar galėtų padėti. Atsakymas – Tauta. Ar man būtų gaila paskambinti nurodytu telefonu, kur būtų renkami pinigai šiai premijai? Kelių litų tikrai nepagailėčiau. O jei tokią akciją surengtų dar ir kuri nors nacionalinė televizija, nevaržoma nacionalinių biurokratinių kliūčių – net neabejoju, kad mes visi tą premiją G. Martinioniui surinktume. Jis tos premijos nusipelnė ne mažiau, nei britas. Surinktume tuos pinigus vardan tos Lietuvos, kad Tautos vienybė žydėtų.

Kutley
2012-08-15 15:15:07
Paikas straipsnis. Kuo gi tas Meilutytės pirmasis treneris išskirtinis? Asadauskaitė irgi turi pirmąjį trenerį. Ir Šuklinas turi. Turi ir kiti olimpiados medalininkai, bet apie juos straipsnyje nė žodžio. Kodėl, autoriau, nesiūlai surinkti premijų ir jiems, kad "Tautos vienybė žydėtų"?
Jeigu jau yra taip sutarta, kad apdovanojami dabartiniai olimpiečių treneriai, atvedę į pergalę, o ne pirmieji, treniravę juos dar tada, kai jie buvo vaikai, tai tokios tvarkos ir laikykimės.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
nelabs 2012-08-19 13:17:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nereikia ginti apsikiaulinusio žmogaus, kuris tiek priskiedė apie nuopelnus netgi ne Meilutytei, o jos šeimai, vos ne kaip gelbėtojas, kaip sakė, asocialios šeimos. Žinoma, kad tėvui nervai nebeišlaikė ir pasakė, ko tu čia kabinėjiesi, nori, kad duočiau pinigų ? O juk atviru tekstu šitas veikėjas ir pasakė, girdi, aš vertesnis (duokit, a ?). Kad valdžia nepamalonino, tikras vyras galėtų ir nutylėti, o ne ingzti, prašydamas išmaldos. Tegu kiti pirma už jį pasako.
Keistai supranti teisingumą, Stanišauskai.   ATSAKYTI
jis 2012-08-19 11:23:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pats tikras šliužas. Ir Prezidentės net bato pado nevertas.   ATSAKYTI
onaiskaimo 2012-08-17 12:08:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apšalau, nejaugi tikrai tai įmanoma? Keikiau ir aš savo vaikų akivaizdoj visus besišildančius Meilutytės ir kitų šlovės spinduliuose...Bet jie bus nežinau net kas (Geriausiai tiktų koks rusiškas keiksmažodis) paskutiniai..Tfuu
stiprybės visiems treneriams   ATSAKYTI
Justinas 2012-08-16 16:29:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visose sporto šakose dirba pirmieji treneriai - jie suranda naujus talentus, nutiesia kelią jiems į didijį sportą. Dirba neretai už nedidelį atlyginimą, negailėdami nei savo laiko nei energijos. Kaip sakoma, garbė ir šlovė jiems. Tur būt ir atlyginti reikėtų. Bet kada dalinti nuopelnus ir skirstyti atlyginimus imasi toks išsigimėlis, gera įdeja nepataisomai išpurvinama ir , manau, pirmieji treneriai turėtų pasijusti kiek nejaukiai, priėmę "paramą" iš tokių...   ATSAKYTI
olialia 2012-08-16 12:25:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tuscias ir pilnas pagiezos straipsnis. Daugelis sportininku per gyvenima pakeicia 5-6 trenerius iki karjeros zenito. Kuo iskirtinis pirmasis sporto mokyklos treneris treniruojantis 5-7 metu vaikus, lyginant su 7-10 metu vaikus treniruojanciu? Pagarba jiems, kad isugde sportininkus, jei neklystu pirmiesiems olimpieciu treneriams ir specialios pensijos priklauso, bet nereikia nusivaziuot i lankas su premiju skyrimu. Juokingiausia tai neapykantos israiska Kubiliui. Prie ko cia tos mokesciu reformos ar banko nacionalizavimas? Gal geriau butu po kirkilo skolu skelbt bankrota kaip Islandijai arba didint isipareigojimus indelininkams nepriimant sprendimo ir paskui padidejima kompensuot is tu paciu valstybes lesu? Ne apie tai straipsnis, bet ir tai pritruksta sveiko proto reiskiant nuomone. Tokiems "zurnalistams" priminciau, kad dar tautosakoj tylejimas ausku laikomas, kai neturima nieko protingo pasakyt.   ATSAKYTI
onaiskaimo 2012-08-17 12:10:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai ir patylėk, jei než\inai, kiek daug reiškia geras treneris. Nes ne kiekvienas stengiasi  
Kutley 2012-08-15 15:15:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Paikas straipsnis. Kuo gi tas Meilutytės pirmasis treneris išskirtinis? Asadauskaitė irgi turi pirmąjį trenerį. Ir Šuklinas turi. Turi ir kiti olimpiados medalininkai, bet apie juos straipsnyje nė žodžio. Kodėl, autoriau, nesiūlai surinkti premijų ir jiems, kad "Tautos vienybė žydėtų"?
Jeigu jau yra taip sutarta, kad apdovanojami dabartiniai olimpiečių treneriai, atvedę į pergalę, o ne pirmieji, treniravę juos dar tada, kai jie buvo vaikai, tai tokios tvarkos ir laikykimės.   ATSAKYTI

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
 I. Šimonytė pristatė užsienio politikos gaires (Fotobankas)
Prancūzijos prezidento Emanuelio Macrono žodžiai apie NATO smegenų mirtį sukėlė tikrą audrą tarp politikų ir ekspertų. Savo garsiajame interviu Macronas kalbėjo ir apie ...
Mindaugas Špokas (nuotr. Fotodiena.lt/Pauliaus Peleckio)
Po neeilinių ir permainingų ieškojimų Dainiaus Adomaičio įpėdiniu tapo Darius Maskoliūnas. Kauno „Žalgirio“ asistento užduotis – nuvesti rinktinę į Tokijo olimpines ...
Renatas Požėla  (nuotr. Fotodiena/Domantas Pipas)
Pirmadienį įvykusioje vadų pasikeitimo ceremonijos metu Renatas Požėla pakeitė penkerius metus policijai vadovavusį Liną Pernavą. Kas artimiausiu metu pasikeis ...
Gintautas Paluckas (nuotr. Fotodiena.lt)
Stiprėjant nesutarimams tarp valdančiųjų valstiečių, žiniasklaida skelbia apie galimą Sauliaus Skvernelio suartėjimą su socialdemokratais ir net jų bendrą sąrašą per Seimo ...
Edward Lucas (nuotr. Paulius Peleckis/Fotobankas)
Prisimenu Rytų Berlyną. Netgi dabar, praėjus trisdešimčiai metų, šis prisiminimas man užgniaužia kvapą. Rusvosios anglys, smilkstančios katilų pakurose; prastos kokybės ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų