Stasys Jokūbaitis
2012.04.06 12:46
Stasys Jokūbaitis (Klaudijaus Driskiaus nuotr.)

Stasys Jokūbaitis (Klaudijaus Driskiaus nuotr.)

Emigracija tapo visuotiniu reiškiniu Lietuvoje. Apie tai dabar nuolat rašo laikraščiai, kalbama televizijos ir radijo laidose, diskutuojama autobuse, gatvėje ar prie kavos puodelio. Sunku būtų rasti žmogų, kuris sunkią akimirką niekada nesvarstė: dar bandyti kapstytis ekonominės krizės nualintoje gimtinėje, ar skaudama širdimi atsisveikinti su šeima, draugais ir ieškoti vietos po saule svetur.Praėjusiais metais iš Lietuvos emigravo beveik 60 tūkst. gyventojų, o imigravo – 15,7 tūkst. Tai oficialūs Lietuvos statistikos departamento duomenys.

Palyginti su 2010-aisiais, deklaravusiųjų   savo išvykimą iš šalies sumažėjo maždaug 29 tūkst., o deklaravusiųjų savo atvykimą tris kartus padaugėjo (10,5 tūkst.). Bet džiaugtis dar per anksti.Emigracijos cunamis skaudžiai nusiaubė Kauną. Per dešimtmetį buvusi laikinoji sostinė neteko 57,7 tūkst., arba kitaip tariant, 15,23 proc. gyventojų. Vien per pastaruosius metus kartu su tėvais gyventi į užsienį išvyko apie 18 tūkst. mokyklinio amžiaus vaikų. Kai kuriose mokyklose, kuriose neseniai klegėjo po tūkstantį ir daugiau vaikų, dabar į jas ateina pusė arba net trečdalis.

REKLAMA

Per dešimt pastarųjų metų dėl emigracijos Lietuva prarado daugiau kaip pusę milijono (apie 0,6 mln.) gyventojų. Didžiausias emigrantų srautas iš mūsų šalies plūstelėjo 2010 metais. Skaudžiausia, kad Lietuvą paliko jauni, kvalifikuoti ir perspektyvūs žmonės. Užpernai net 77 proc. emigrantų buvo 15–44 metų. Skaičiuojant tūkstančiui gyventojų iš Lietuvos emigruoja daugiausiai žmonių visoje Europos Sąjungoje.

Ar tai nešiurpina mūsų politikų, ypač valdančiųjų, kurių valdymo metais prasidėjo masiškas bilietų pirkimas į vieną pusę – emigraciją? Tikriausiai nelabai, nes neteko girdėti, kad šis klausimas būtų taip karštai svarstomas Seime ar Vyriausybėje, kaip dabar dviejų FNTT pareigūnų atleidimo peripetijos.

Ar verta aiškinti, kad šalis, kasmet netenkanti tiek jaunų ir perspektyvių žmonių, pasmerkta ekonominiam ir socialiniam nuopuoliui?

Kai kurie politikai, netgi Premjeras Andrius Kubilius, kartais bando tikinti tautą, kad išsikovota nepriklausomybė suteikė teisę emigruoti, kad emigracija yra ne tik blogis, bet ir gėris. Jaunimas atseit išmoksta kalbų, perima vakarietišką gyvenimo būdą, mokosi, dirba, įgyja patirties, kuri gali vėliau praversti Tėvynėje.

Tačiau tai tik dalinė tiesa. Ji pasitvirtintų tik tada, jei dabartiniai emigrantai po kelerių metų grįžtų atgal į Lietuvą. Tačiau kol kas tokių tendencijų įžiūrėti sunku, be to, nėra ir patikimesnės statistikos, kuria galima būtų remtis, kurie emigrantai svetimoje šalyje įleis savo šaknis visam laikui, o kurie dar yra nepalaidoję vilčių kada nors grįžti į tėvų žemę. Tačiau, kaip rodo viena neseniai atlikta apklausa, apie d augiau kaip dešimtadalis arba 12,4 proc. dabar besirengiančių emigruoti ketina išvykti visam laikui.

REKLAMA

Sunku tikėtis, kad lietuvių emigracija sustos ar bent sulėtės, kai dabartinė Vyriausybė suvokia tai ne kaip tautos tragediją ar valstybės krizę, o kaip banalų darbo jėgos nutekėjimą, pavojingą tik dėl savo neigiamų pasekmių paklausai, pasiūlai, infliacijai ir kitiems ekonomikos dalykams.

Yra ir dar viena emigracijos pusė – socialinė. Ji dar labiau smukdo tų žmonių, kurie pasilieka Tėvynėje, gyvenimo lygį, skaudžiai smogia vyresniems žmonėms, kuriems greitai nebus kam uždirbti pensijų. Pensijų sistema, kai jaunesni faktiškai moka jas senesniems, sukurta ir buvo veiksmingiausia, kol gyventojų skaičius didėjo.

Nukenčia ir kiti socialiai remtini žmonėms, vaikai, kuriuos išvykdami palieka seneliams ar kitiems giminėms jų tėvai. Žmonės visai pagrįstai piktinasi, kad šalyje vis mažėjant gyventojų skaičiui, atitinkamai nemažėja valdininkų ar biudžetininkų. Juos išlaikyti turi vis mažiau ir mažiau gyventojų, o garsiai apie savo radikalius ketinimus trimitavusi „Saulėlydžio“ komisija šioje srityje beveik nieko nenuveikė.

Vargu ar vertėtų save raminti tuo, kad išvykusius gyventi ir dirbti į užsienį mūsų piliečius labai lengvai pakeis emigrantai iš Rytų. Galbūt iš dalies jie ir kompensuotų prarastą darbo jėgą, tačiau tai neišvengiamai sukels daugybę ekonominių ir socialinių problemų. Integruoti imigrantus, ypač atvykusius iš visiškai kitokios kultūros ir tradicijų šalių, į kitą visuomenę, sudėtingas ir labai brangus dalykas. Tai rodo Vakarų Europos valstybių patirtis ir jos nematyti būtų neprotinga.

REKLAMA

Baigianti savo kadencija dabartinė konservatorių ir liberalų Lietuvos valdžia nesugebėjo parengti kokios nors ekonominės migracijos mažinimo programos, o tik deklaravo, kad sieks sustabdyti emigraciją ar netgi bandys sugrąžinti į užsienį išvykusius lietuvius kurdama „gerą informavimo sistemą“, steigdama specialius televizijos kanalus ar „gerindama Lietuvos įvaizdį“.

Tačiau vargu, ar visa tai čia padės. O jei imtų ir padėtų, ir visi emigravusieji staiga grįžtų į tėvynę, ką jiems galėtume pasiūlyti, kokius darbus ir kokius atlyginimus? Na, nebent bedarbio pašalpas kokiam pusmečiui. Akivaizdu, kad siekiant sugrąžinti išsivaikščiojusius po visą pasaulį savo piliečius vežimas statytas prieš arklį. Tačiau taip toli nuvažiuoti neįmanoma.

Komentaras skambėjo per Lietuvos radiją.

arr
2012-04-06 13:07:57
O kam ji stabdyti?? Visvien Lietuvos,kaipo tokios jau nebeliko!...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
eklektik 2012-04-09 20:43:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
cia juk oziabarzdzio ir socdemu brazo vagies politika .. isvyti lietuvius ir i ju vieta atvezti ruskius ar baltaruskius .. na pamatysite kaiptai bus po 10 metu balsuokite uz situos valioooooo    ATSAKYTI
pofik 2012-04-07 20:00:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tiems, kas prie lovio, tiek versle, tiek valstybes valdyme, pofik, kas uzkala babkes: ar lietuvis, ar kitaicas: su kitaicais dar paprasciau juk, kalbas moka prastai, tevynes neishsiilge, pagaliu neisvarysi.. Na ir duria savus, sunkia kulnu primyne..   ATSAKYTI
ANTKAPINIS AKMUO 2012-04-07 10:50:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuva,kuria po karo atstate Lietuvos darbo zmones,per labai trumpa istorini laikotarpi pagal ekonomika,pagal pramones issivystymo lygi,pateko i desimtuka labiausiai issivysciusiu valstybiu pasaulyje,o pagal statybiniu plytu gamyba 1 tukst.gyventoju Lietuva pirmavo visame pasaulyje.Lietuvoje buvo melioruoti laukai, nutiesti keliai ir greitkeliai.Kaunas buvo isgelbetas nuo pavasariniu potvyniu,pastacius Kauno HES,pastatyta Ignalinos AE ir Elektrenu silumine elektrine, Vilniaus "Venta", "Elfa","Komunaras" ir daugelis kitų, Kauno ir Siauliu televizorių g-la, „Nuklonas“, Panevezio "Ekranas", “Lietkabelis” ir kt., Mazeikiu Kompresorių, baldu, naftos perdirbimo gamyklos, Klaipedos Laivu statykla, "Sirijus" ir simtai kitu gamyklu visoje Lietuvoje.Lietuvos pramone gamino viska,pradedant degtukais, baigiant dideliais zvejybiniais laivais. Smetonineje Lietuvoje net ir degtukai buvo importuojami - kainavo 80 cnt.,o elektra gamino belgai ir pardavinejo po 1,5 lito uz kWh .Pokario Lietuvoje elektros gamyba,elektronine,chemijos pramone ir zemes ukis - tai tos liaudies ukio sakos,kuriomis Lietuva didziavosi pries visa pasauli. Pagal pieno produktu gamyba buvome antri Europoje (siandien – paskutiniai).
Siandienis kapitalizmas viska nuslave, palikdamas zmones be darbo ir priversdamas emigruoti.Kapitalizmo isnaudotojiska prigimtis - iteisintos vagystes,DARBO ZMONIU ISNAUDOJIMAS, PELNO NUSAVINIMAS,suskalde visuomene i dvi klases: ISNAUDOTOJU ir ISNAUDOJAMUJU. Isnaudotojai LOBSTA IS PAVERGTU IR BETEISIU DARBO ZMONIU. 60% turto siandien Lietuvoje priklauso 0,5% gyventoju.Ubagai ir narkomanai - ant kiekvieno kampo. Oficialiais duomenimis apie 20.000 vaiku - tevu palikti naslaiciai, dar 140.000 vaiku auga skurde...30.000 Lietuvos gyventoju,kiekviena diena gyvena visiskam skurde - maziau 2 USD/d... Apie 20% - pusbadziu,o artejant sildymo sezonui,daugelis is ju nori pasikarti ir apie 1500 kasmet is nevilties,nusizudo. Toks siandien yra LAISVOS RINKOS ROJUS.
Truputis istorijos.1926 metais,gruodzio 19 diena,karines fasistines chuntos lyderis A.Smetona su karininkais,kuriems pazada po perversmo dvigubai pakelti alga,nuvercia teisetai isrinkta Lietuvos prezidenta,uzgrobia valdzia ir pasiskelbia Lietuvos prezidentu iki gyvos galvos.Uzgrobes valdzia,jau po 6 dienu,gruodzio 26 d.(Kaledu antra diena),susaudo KETURIS KOMUNARUS,kiek veliau,SUSAUDO UKININKU STREIKA SUVALKIJOJE.Zlugo zmoniu viltis issivaduoti is burzuazines,kapitalistines priespaudos.Smetonineje Lietuvoje buvo siaubinga socialine nelygybe.Saujele ponu ir karininku Kaune lebavo, is pinigu zaide kortomis ir gere sampana,o likusi Lietuva buvo beteise,beraste,uteleta ir vyzuota.KRASTA SMAUGE NEDARBAS IR SKURDAS. Savo rankas susitepes ir save iki gyvos galvos pasiskelbes prezidentu,karines fasistines chuntos diktatorius A.Smetona,perbrides upeli,pabego i fasistine Vokietija.
Paskaitykit E.Maluko knygas:"SIUKSLYNO ZMONES" ir "JUODIEJI ZELMENYS".Sios knygos - tai rasytinis ANTKAPINIS AKMUO Lietuvos puvancios valdanciosios burzuazines chuntos lyderiams.
   ATSAKYTI
to asdrt 2012-04-07 10:47:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
greitai lietuviu kalbos nereikes mokykys angliskai kiniskai vokiskai gal ispaniskai   ATSAKYTI
oo 2012-04-07 10:45:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
veze tik idijotus   ATSAKYTI
oo 2012-04-07 10:37:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tik kinai arba indusai   ATSAKYTI
Kęstas 2012-04-07 06:46:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas svarbiausia, ką mums duoda emigrantai?

Neatspėjote,tai ne siunčiami į Lietuvą pinigai. Išvykstant paties gabiausiems ir kvalifikuotiems. kyla geros darbo jėgos kaina Tėvynėje, todėl gerėja mūsų visų gyvenimas. Jeigu žmonės į užsienį nevažiuos, tai darbo užmokestis Lietuvoje liks prasivogusios Bulgarijos lygio.   ATSAKYTI
asdrt 2012-04-06 22:55:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas čia tokie beraščiai? Bent jau komentarus rašykit lietuviškai.   ATSAKYTI
giga 2012-04-06 22:17:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bligiaussia, kad retas nori grįžti   ATSAKYTI
titas 2012-04-06 22:15:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ti idiotui gali nesaid4ti 6irdies matant, aip Tu6t4ja Lietuva   ATSAKYTI
ra 2012-04-06 22:10:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kubiloidai nieko necar4, tai ie turim
   ATSAKYTI
Senam poligrafistui 2012-04-06 21:02:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
As ne Stasys, bet nriu paklausti: kur buvo tavo drasa tada, kai veze(vaziavo)?   ATSAKYTI
petka 2012-04-06 17:08:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nereiks labusu nei i Sibira vezt,nei uzkariat su tankais - patys bado genami tuoj isbegios :-)   ATSAKYTI
senas poligrafistas 2012-04-06 15:40:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Stasį, kodėl Tu neverkšlenai "Tarybų Lietuvoj", "Kauno dienoj", kai vežė į cilinas, Bamą, Dneprogeso statybas, ar į "mokslus" kur baltos meškos.Visgi iš ten dalis grįžo,gryš ir dabar.Iš ten gryžo paliegę, očia turtingi ir opinigais ir patirtimi.Geriau jau patylėk.(ar pats praejai kabinetinę liustraciją)   ATSAKYTI
arr 2012-04-06 13:07:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kam ji stabdyti?? Visvien Lietuvos,kaipo tokios jau nebeliko!...   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Kęstutis Motiejūnas (nuotr. Organizatorių)
Prasidėjus COVID-19 pandemijai, kai buvo įvestas karantinas ir Vyriausybei teko imtis priemonių gaivinant verslą ir ekonomiką, „Invega“ tapo vienu iš svarbiausių pagalbos ...
 A. Abromavičius  (nuotr. SCANPIX)
Kai kam gali iškilti klausimai, kaip sekasi atremti koronavirusą Ukrainai, kaip šioje šalyje teikiama parama gyventojams ir kaip vertinamos lietuvių pastangos išbristi iš ...
Linas Kukuraitis (nuotr. LRVK | Darius Janutis)
Vis garsiau piktinantis, kad nuo koronaviruso labiausiai nukenčia vyresnio amžiaus žmonės – ne tik susirga, bet ir praranda darbus, Socialinės apsaugos ir darbo ...
Edward Lucas  (nuotr. SCANPIX)
Vladimiras Putinas dažnai kritikuojamas už savo nostalgiją SSRS (gerai prisimenama, kaip jis šios valstybės subyrėjimą pavadino „geopolitine katastrofa“). Tačiau tūkstančiai ...
Tadas Povilauskas (nuotr. Organizatorių)
Po savaitės prasideda vasara – aktyviausias turizmo sektoriui metų laikas. Šiemet jis bus kitoks – veikiausiai turistų iš užsienio bus tiek, kiek jų atvyks iš Latvijos ir ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų