Senamiesčio varguolis Igoris (nuotr. Balsas.lt)

Senamiesčio varguolis Igoris (nuotr. Balsas.lt)

Tarsi pro medžius ar pastatus mes kasdien praeiname pro juos, neatkreipdami dėmesio. O jei kuris nors pasitaiko mūsų kelyje, apeiname dešimties metrų spinduliu. Retai susimąstome apie tai, kas apvertė jų gyvenimą aukštyn kojomis ir išvarė valkatauti į gatvę?

Senamiesčio varguoliai – mūsų gražių ir vingiuotų Vilniaus gatvelių gyventojai ir atstumtieji. Kiekvienas jų turi savo istoriją, savo likimą, savo nuomonę apie šiuolaikinį gyvenimą, žmones ir vertybes. Tik ar tai kam nors rūpi?

Balsas.lt pabandė sužinoti, apie ką galvoja žmogus, atsidūręs už socialinės visuomenės ribų, ir kaip jis pateko į šį antisocialinį vakuumą?

REKLAMA

Igoris, 50 metų, gimė Petropavlovske, Kamčiatkoje.

Į Lietuvą buvusį rusų jūrininką atviliojo nelaiminga meilė. Igoris apkeliavo visą pasaulį, pasakojo, kaip lankėsi Libijoje ir stebėjo Muammaro Gaddafio režimo įtvirtintą tvarką šalyje, kur visi žmonės gerbia vieni kitus ir vadovaujasi aukštomis moralinėmis normomis. Taip pat vyras didžiavosi, kad turėjo galimybę susipažinti su garsia rusų balerina ir choreografe Maja Pliseckaja.

Tarnaudamas Sevastopolyje, jis susipažino su čia atvažiavusia atostogauti lietuvaite ir iškart ją pamilo. Po kelerius metus trukusios gražios draugystės Igoris atvyko į Lietuvą, kad susipažintų su mylimos merginos tėvais ir paprašytų jos rankos. Tačiau tėvai, sužinoję, kad jis rusas, tarė griežtą „Ne“. Sudaužyta širdimi vyras Vilniaus oro uoste laukė atgalinio skrydžio į Sevastopolį, net neįtardamas, kad kažkada su šia vieta susies savo ateitį.

Oro uosto kavinukėje trys žavios lietuvaitės pasikvietė vaikiną išgerti kavos. Po smagaus pasikalbėjimo, jie apsikeitė adresais ir sutarė, kad galbūt kada nors merginos pasisvečiuos pas jį Sevastopolyje. Praėjus pusei metų Igoris  sulaukė netikėtų svečių iš Lietuvos.

Viena tų merginų ir tapo Igorio žmona, su kuria jis susilaukė trijų vaikų – sūnaus ir dviejų dukterų.

Savo gyvenimo istoriją Igoris pasakojo nuleidęs akis, vis giliai atsidusdavo, buvo matyti, kad kalbėti apie gražius praeities išgyvenimas jam ypač sunku, juk dabartinis gyvenimas apsisuko 180 laipsnių kampu.

Kadaise per stebuklą įsidarbinęs Vilniaus oro uoste ir gyvenęs su šeima trijų kambarių bute Žemaičių gatvėje, dabar vyras vienui vienas bando išgyventi gatvėje, periodiškai apsistodamas nakvynės arba globos namuose. „Į kalėjimą manęs jau nebeima, nors ten gerai – ir pavalgyt gerai duoda, ir nusiprausti. Tačiau policininkai prigrasino, kad jei dar kartą bandysiu pas juos patekti, atsidursiu upėje“, – guodėsi vyras.

REKLAMA

Pasak Igorio, kol jis po pusę metų išplaukdavo į jūrą, žmona buvo jam neištikima ir absoliučiai neprisitaikiusi prie gyvenimo sunkumų, todėl šeimoje nuolat virė pykčiai. Viską metus ir persikėlus gyventi į Lietuvą, situacija nesikeitė. Moteris reiškė nepasitenkinimą viskuo. Vyrui įsivėlus į „nelabai švarius reikalus“ darbe, jis neteko savo darbo vietos oro uoste. Žmona pareikalavo skyrybų. Būdamas išdidus ir stipriai mylėdamas savo vaikus, Igoris paliko butą šeimai ir išėjo į gatvę. Neturėdamas Lietuvos pilietybės, susidūrė su darbo paieškos problemomis. Grįžti į Rusiją taip pat nebegalėjo: nebuvo nei pas ką, nei už ką. Dabar, realiai vertindamas situaciją, jis gailisi, kad nesiėmė priemonių ir nebandė prisiteisti bent dalies turto.

Varguolis išdidžiai pasakojo apie savo vaikus, džiaugėsi, kad jie gyvena gerai ir net nebandė priekaištauti, kad apleido savo tėvą, tačiau vyro balse buvo juntama lengva nuoskauda. „Kam aš jiems toks bomžas reikalingas?“, – klausė jis, tarsi bandydamas pateisinti savo atžalas.

Dabar vyras prašo išmaldos prie bažnyčios, jei pasiseka – per dieną surenka 10 litų. „Nenoriu sukčiauti ir vogti, tai labai žema. Nenuslėpsiu, buvo ir taip, kad aš sukčiavau. Ne iš paprastų žmonių kišenių vogiau, o iš biurų. Aš už tai du kartus teistas – vieną kartą dešimt mėnesių, kitą kartą – tris. Vogiau kiliminę dangą.“, – prisipažino Igoris.

Visuomenėje susiformavo stereotipai, kad visi benamiai yra alkoholikai, vagys ir nelaimėliai, iškritę iš šiuolaikinio gyvenimo konteksto, tačiau Igoris į šiuos stereotipus niekaip „neįsipaišo“: vyras nevartoja alkoholio ir nerūko, stebi  pasaulio įvykius, kritiškai atsiliepia apie vertybių numenkėjimą demokratinėse šalyse. Pasak benamio, išlikti jam padeda tik žinojimas, kad jo vaikai yra sveiki ir laimingi, o šaltomis naktimis šildo prisiminimai apie senus gerus laikus.

REKLAMA

Vyras nerimavo, kad yra nesiskutęs ir blogai atrodys prieš vaizdo kamerą, tačiau sužinojęs, kad vaizdinė medžiaga bus skirta interneto auditorijai, nudžiugo: „Tuomet gerai, ten žmonės paprastesni, jie mane supras“. Buvo matyti, kad varguolis, turėdamas galimybę vėl bent trumpam susilieti su socialiniu pasauliu, tą dieną tapo šiek tiek laimingesnis.

Daugiau apie apie Igorį – vaizdo įraše.

antanas
2011-05-24 08:14:24
Jo... Jeigu jis tiesa pasakoja apie savo vaikus tai jiems turetu but labai geda, kad ju tevas valkatauja kai jie Antalijoj poilsiauja ar vazineja po europa.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vaidaful 2011-11-23 18:06:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Zmogau, nejaugi tu smerki tuos kurie turi psichikos sutrikimu??? Na taip, jei ir alkoholikas, bet negalima juk zmogaus ir uz tai smerkti. Tikriausiai mazai pats nuo gyvenimo esate nukentejes/jusi, kad pajegtumete isivaizduoti tokia situacija... o ju buna tokiu, kad ir susapnuoti neimanoma. Kiek zmoniu, tiek ir savu istoriju... taip kad nemeskim ju i bendra puoda... Susimastykit pone, nuosirdziai patariu.    ATSAKYTI
vita 2011-10-22 17:01:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
koks protingas,bet likimo nustumtas i pasale zmogus.Niekad negalvojau,kad tu bomzu tarpe yra tokiu protingu,bet nelaimingu zmoniu!!!Zmogui patarciau,rasti galimybe susisiekti su vaikais,ten tavo issigelbejimas zmogau,jie jam turetu padeti sugryzti i normalu gyvenima.Gal gaus pakroveja ir kaip nors nusipirks kortele tam telefonui.   ATSAKYTI
wais 2011-10-15 08:18:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pakankamai logiškai dėsto savo gyvenimo „tiesas”, bet
,taip ir nesupratau jo „nuosmukio“ priežasties.
   ATSAKYTI
zita 2011-09-20 19:49:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip jo vaikams negeda??????? baisu.   ATSAKYTI
Aldona 2011-09-02 08:41:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neturėtų būti naikinama visuomeninė nuosavybė, nes tai yra neskaidomas turtas. Neturėtų būti panaikinta darbo žmonių konstitucija, ginanti žmonių teises į paramą senavėje, į gyvenamąjį būstą. Viasuomenė turi būti orientuojama ne į grobimą ir sukčiavimą, o į moralines vertybes. Žmogaus nuskurdinimas - valstybinis nusikaltimas, už kurį turi atsakyti savivaldybės darbuotojai. Jie neturi užsitverti nuo visuomenės.   ATSAKYTI
lina 2011-06-08 18:38:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ach, deli, mes siuo atzvilgiu labai panasios. as irgi gyvenu uzsienyje ir man taipogi neramu del senstanciu teveliu, kurie liko lietuvoje. mane irgi grauzia sazine, be galo ju pasiilgstu, kartais uztenka pasiklausyti lietuviskos muzikos ar eilini karta perziuret nuotraukas arba uzsivilkt mamos ranku darbo megztini ir namu ilgesys darosi nepakeliamas, tik asaros rieda. visa laime, kad vyras supratingas, jis su malonumu su manimi i lietuva vaziuoja, jam ten labai patinka. stumiu salin mintis, kas bus, kai tevukams sukaks 60, 65, 70 metu. zinau, kad laiko atgal neatsuksi ir kad ateis ta diena, kai reikes galvoti kazka rimciau, kad padet jiems. dabar jiems mano pagalbos dar nereikia, jie dar viska gali patys.
o to zmogaus man irgi labai gaila. niekada nesmerkiau ju, apleistu, varganu ir greiciausiai labai nelaimingu. tikrai nemanau, kad jie is gero gyvenimo atsidure gatveje ir ijunko i alkoholi. sakyciau, kad jo vaikai turetu gedytis, palikdami teva gyventi tokiomis salygomis. kiekviena karta, pamaciusi toki zmogu gatveje, stengiuosi jam padeti, bet visiems gi nepadesi. nezinau kodel, bet jauciu kazkokia kalte ir atsakomybe, kai matau elgetaujancius suaugusiuosius ar vaikus.
   ATSAKYTI
deli 2011-06-05 17:04:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man irgi gaila. Noreciau, kad jo vaikai juo labiau rupintusi, bet pasidometu dazniau kas ir kaip, surastu kokia pastoge.. Kiek gi tokiam reikia. Tik artimuju demesio. As pati uzsienyje gyvenu, tevai Lietuvos kaime, bendraujam kiekviena savaite ir t.t, bet as kartais net verkiu, kaip ju pasiilgstu, kaip blogai jauciuosi, tarsi buciau bloga dukra, vien del to, kad as toli, nepadedu jiems taip, kaip kad galeciau. Nors aisku nera taip, kad jiem pagalbos reiketu, bet vis tiek, jie mano tevai, man gaila juos taip vienus palikti.. Neuztenka grizti pora kartu i metus... Todel net nedristu isivaizduot, kaip as jausciausi, jeigu zinociau, kad mano tevas gatvej valkatauja... tikriausiai eiciau, ieskociau, kol surasciau ir pasiimciau pas save, kad ir kaip sunku bebutu...    ATSAKYTI
Joo 2011-05-30 10:06:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Akivaizdu,iki ko nusirito dabartinis LT režimas.Panieka moralei pasiekė tokį lygį,kad jos šventai besilaikantiems iš gyvenimo belieka tik tiek..."Masssssmedia" tokius rodo kaip egzotiką ,o prisitaikėliai - geriausiu atveju -juos laiko bepročiais arba net ir nusikaltėliais.Viskas tiesiog apsivertė "aukštyn kojom".   ATSAKYTI
mantas 2011-05-28 15:32:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano idėja nupiso...   ATSAKYTI
Vilte 2011-05-27 16:59:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
paskaiciau ir...taip liudna pasidare, aisku, zmogus pats savo likimo kalvis, bet..niekada nesmerkiu tokiu zmoniu, kurie gyvena gatveje, retkarciais ir lita, kita duodu, o ka galiu zinot, kaip mano gyvenimas pasisuks..   ATSAKYTI
Remigijus 2011-05-27 08:43:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na manau, kad psichikos sutrikimas jo anglų kalbos neišmokė. O tartis tai tokia laisva, kad tikrai privalėjo ją mokėti.   ATSAKYTI
Tomas 2011-05-27 00:02:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
man gaila   ATSAKYTI
:) 2011-05-26 14:15:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Alkoholikas dažnai būna psichikos sutrikimas, kai jie pradeda tikėti nebūtom istorijom, kazkur kažka filme matė, kažkas pasakojo ir jie įtiki, kad jiems taip yra nutikę ir šventai tuo tiki, jiems neįrodysi, kad to nebuvo ar pan. Tarp tokių elgetaujančių ir geriančių toks sutrikimas yra ganėtinai dažnas, kiek matęs pats tokiu, tai jam tikrai gali būti toks sutrikimas (gali ir nebūti), bet aš šiek tiek siūlyčiau vertint kritiškiau, kaži kiek tiesos jo žodžiuose yra... ir kiek realiai yra nutikę to ka jis pasakoja...   ATSAKYTI
unknown 2011-05-25 16:38:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Asmuo, kuris baigęs du aukštuosius, turėjo gerą darbą ir "mylinčią" žmoną, žmogus pateko į avariją, sunkiai kalba, sunkiai vaikšto, žmona jį išmetė į gatvę, o jis jai paliko viską ir dabar elgetauja gatvėse... Anskčiau negėrė, o dabar alkoholis - atpalaiduoja ir padeda užsimiršti viską. Kad ir koks žmogus bebūtų, alkoholikas ar dar velniai žino kas, viską lėmė tam tikros situacijos gyvenime ir nereikia jokio žmogaus smerkti už tai, kokiu jis tampa, nes ne visi turi valios ar ne visi ištiesia pagalbos ranką, kai jos reikia..   ATSAKYTI
123 2011-05-25 11:22:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
TO kamilei as paziureciau kaip tu negertum tokioj sutuacijoj ziema jauciu ir numirtum jai negertum =]   ATSAKYTI
Remigijus 2011-05-25 10:43:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Galėtų korespondentė pratęsti tokias istorijas... Labai jau įdomu :)
Iš mokyklos laikų pamenu - turėjome susekti kaip mūsų mokyklos pirmieji mokiniai prieš daug metų baigę mokyklą gyvena..
Tai vienas žmogus buvo taip pat bomžas.. pasirodo norėjo pats ir turėjo pašaukimą kirpėju-stilistu būti. Baigė tą specialybę ir visai gerai sekėsi, kol nesusirgo HEPATITU (nepamenu kuria forma). Nebegalėjo dirbti kirpėju... istorija kartojasi: skyrybos, turto dalybos "žmonai paliko", šiai dienai valkatauja...

Mes gyvename ir nesusimąstome, kad bet kam gali taip nutikti...   ATSAKYTI
:)) 2011-05-25 09:06:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tik skaiciau kas parasyta :D   ATSAKYTI
Kamilė 2011-05-24 23:19:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Beje, interviu tai jis pasakojo, kad jo sūnus negeria ir nerūko, o ne jis pats   ATSAKYTI
js 2011-05-24 22:40:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
geras straipsnis.
pirmoji meile - visam gyvenimui...   ATSAKYTI
eli 2011-05-24 16:05:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jis bent jau laisvas....   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Į Lietuvą grįžo medikų pagalbos misija, padėjusi kovoti su COVID-19 Armėnijoje (nuotr. Organizatorių)
Pasibaigus dviejų savaičių humanitarinei misijai Armėnijoje, šalies medikų ir ekspertų komanda grįžo į Lietuvą.  Aštuonis medikus ir tris ekspertus parskraidinęs Karinių ...
Asociatyvi (nuotr. Shutterstock.com)
Ilgąjį liepos savaitgalį ir Mindaugo karūnavimo dieną lietuviai ilsisi ir turi net tris nedarbo dienas. Vaiko teisių specialistai primena, kad auginant vaikus, visiškai ...
Kaune pas gyventojus užsuko netikėtas svečias (nuotr. stop kadras)
Į vieno kauniečio kiemą ankstyvą rytą užsuko nekviestas svečias. Vaizdo kameros užfiksavo drąsiai vaikštinėjantį briedį. Specialistai sako, kad stebėtis tuo nereikėtų, mat ...
Operos solistė Danguolė Juodikaitytė-Adamkevičienė (nuotr. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro) (nuotr. asm. archyvo)
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras su liūdesiu praneša, jog eidama 78-uosius mirė buvusi šio teatro operos solistė Danguolė Juodikaitytė-Adamkevičienė. Gimusi 1942 ...
Vilnių nuplovė liūtis (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Sinoptikai prognozuoja, kad sekmadienio naktį debesys apklos didžiąją šalies dalį, palis daug kur, bet daugiausia – vakarų Lietuvoje. Pūs vidutinio stiprumo vėjas, o ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų