Vladimiras Troščenka
2011.01.02 17:20
Vladimiras Troščenka (Asm. albumo nuotr.)

Vladimiras Troščenka (Asm. albumo nuotr.)

Iš istorijos žinome labai pamokantį pavyzdį. „Titaniko“ laivą statė ir jį vairavo išsilavinę, diplomuoti profesionalai, o Norjaus arką statė neišprusę kaimiečiai, neturėdami jokių brėžinių ir išsilavinimo, pasitikėdami tik Dievo duota malone. Ar pamenate, kuris iš šių laivų pasiekė tikslą?

Visa pasaulio istorija mus moko, kad tautos, valstybės, taip pat ir kiekvieno paskiro žmogaus galia yra ne turto gausoje, fizinėje (kiekybinėje) galioje, naujausiose technologijose, moksle, sistemose ar struktūrose o... paprastame atsitiktinume. Hitleris buvo tik už poros savaičių nuo atominio ginklo sukūrimo: jis turėjo raketas trūko, tik pačios bombos. Atsitiktinumas, kad jam pritrūko tiek mažai (poros savaičių) ir jis tikrai būtų laimėjęs karą. Turtingiausias ir išmintingiausias pasaulio karalius Saliamonas mokytojo knygoje pasakė: „Aš pastebėjau pasaulyje, kad lenktynes laimi ne greitieji, karus ne drąsieji, duonos turi ne išmintingieji, turtus ne protingieji ir palankumą ne sumanieji. Visa priklauso nuo laiko ir atsitiktinumo.“ Senovės graikai savo didžios civilizacijos saulėlydyje suprato, kad žmogus pats iš savęs nieko nesugeba padaryti („Aš žinau, kad aš nieko nežinau“, – Sokratas). O ir kiekvieno iš mūsų gyvenime, turbūt, ne kartą teko susidurti su situacija, kai žmogus dirba, stengiasi, atrodo, įsidėmi visas įmanomas aplinkybes ir faktorius, bet jo darbas nueina perniek, o koks nors visiškai nesistengęs „plevėsa“ tą patį gauna ir padaro be jokių matomų pastangų – tiesiog jam „pasiseka“.

REKLAMA

Iš Lietuvą administruojančių diplomuotų, sertifikuotų ir pripažinimą turinčių specialistų dažnai girdime, kad Lietuviai yra dar neužaugę  iki vakarų civilizacijos, todėl čia neprigyja „pažangiausios“ vakariečių sistemos. Bet jiems verta prisiminti Ezopo pasakėčią apie asilą, kuris, nešdamas krovinį druskos, per upę, netyčia paslydo ir pargriuvo. Druska, buvusi maišuose aptirpo ir jam tapo lengviau nešti. Nudžiugo asilas, todėl kitą kartą nešdamas krovinį jis tyčia ėmė ir suklupo tam, kad krovinys sušlaptų. Bet šį karta jis nešė nebe druskos, o kempinių krovinį, todėl pribrinkusios kempinės apsunko ir nuskandino asilą. „Dresiruotiems“, diplomuotiems specialistams „nedašunta“, kad ne viskas, kas tinka ten, taip pat tinka ir čia. Kas užsienyje buvo druskos maišu ir nukritus į vandenį palengvino krovinį, tas pats Lietuvoje gali būti kempinių maišu, nuskandinsiančiu mus visus.

Pamenate didžiausią mūsų staigmeną Eurovizijoje – „LT United“? Jų pasirodymas ir prieš tai išsilavinusių Lietuvos kūrikų (atsiprašau kūrėjų) sukelta isterija taip pat yra puikus pavyzdys apmąstymams.

Prieš „LT United“ vykstant į Atėnus mūsų diplomuoti, atestuoti, išsilavinę muzikos „šviesuoliai“ – specialistai, vienas už kitą garsiau dejavo – „apsijuoksime“, „banalybė“ ir pan. Bet paneigdami visas „profesionalų“ prognozes, „LT Umited“ pasirodė geriau nei bet kas iš Lietuvių Eurovizioje.

Šis paprastas, bet kartu labai akivaizdus pavyzdys, verčia pažvelgti į gilesnes šio „išsilavinusių kvailių“ reiškinio apraiškas mūsų valstybėje.

REKLAMA

Kažkodėl iki šiol Lietuvoje mes negalime priprasti prie minties, kad išsilavinimas nei proto, nei išminties neprideda.

Lietuvoje manoma, jog jei žmogus turi gerą diplomą, tai reiškia, kad šiuo asmeniu galima pasitikėti. Daugelio Lietuvos žmonių sąmonėje negali sutilpti tai, kad kūrybos neišmoksi, o išminties nenusipirksi.

Taip pat daugelis nesuvokia, kad visuomenės gerovei yra žymiai reikšmingesnis kūrybingas išminčius, turintis tris klases valstybinio išsilavinimo, nei arogantiškas kvailys, besipuikuojantis profesoriaus titulu.

Vienas mano pažįstamas dailininkas iš prigimties nuostabiai (mano subjektyviu vertinimu) piešia paveikslus fantastinių knygų temomis. Pirmą kartą atėjęs pas jį namo, negalėjau atsižiūrėti į visame kambaryje iškabinėtus paveikslus. Jie nepaaiškinamai traukė akį savo įmantriais siužetais.

Aš buvau nuoširdžiai sužavėtas, bet pokalbio metu dailininkas papasakojo, kad į Lietuvos dailės akademiją jis nesugebėjo įstoti, kadangi jo kūryba, pasirodo, neatitiko aukštų šios kūrybingų šviesuolių kalvės standartų.

Jau tada pamaniau, kad dėl šios išsilavinimo standartus lavinančios įstaigos mes ir turime prieš kažką kapituliuojantį Gediminą katedros aikštėje.

Paminklas kunigaikščiui Gediminui Vilniuas Katedros aikštėje (turizmas.vilnius.lt nuotr.)Paminklas kunigaikščiui Gediminui Vilniuas Katedros aikštėje (turizmas.vilnius.lt nuotr.)

Tik panašioje įstaigoje išsilavinimą gavę ir valstybės pripažintą autoritetą turintys, diplomuoti menininkai galėjo sukurti ir pastatyti tokią gėdą Lietuvos širdyje. Be abejo, mes, neišsilavinę prasčiokai, nesuprasime to didingo išlavinto minties polėkio, kurį autoriai įdėjo į šitą statulą. Mes tik galime pasamprotauti, kad didis karvedys ir užkariautojas Gediminas, davęs pradžią vienai iš didžiųjų karališkų dinastijų Europoje, niekada nebendrautų su niekuo laikydamas savo kardą už ašmenų.

REKLAMA

Tikras karys laiko kardą už ašmenų ir efesu į viršų tik vieninteliu atveju, – kai pasiduoda. Bet tai nesvarbu, svarbu, kad šią statulą kūrė išsilavinę kūrėjai, o ne kažkokie ten runkeliai.

Įdomus pastebėjimas, kurį man papasakojo vienas bičiulis, tarnaujantis Antrajame vidaus tarnybos pulke Vilniuje. Šio pulko kariai, po iškilmingo paminklo Gediminui atidengimo aptarinėdami šį „stebuklą“, buvo taip pasipiktinę, kad į dalinį teko atvykti kūrėjų kolektyvo (o gal šiaip kokių išsilavinusių menininkų) atstovams, kad paaiškintų gilią ir prasmingą šio kūrino esmę.

Aš leisiu sau pasiūlyti išsilavinusių menininkų įdarbinimo programą: reikėtų prie to Gedimino paminklo pastatyti būdelę, kurioje jie aiškintų nesuprantantiems runkeliams ir Lietuvos svečiams gilią meninę šios statulos idėją ir būtinai apmokėti visą šį projektą iš valstybės biudžeto (na ne be reikalo gi jie tiek plušo gaudami meninį išsilavinimą).

Dar leisiu sau pafantazuoti šio paminklo tema: niekingi runkeliai turbūt pasiūlytų visai kitokią Gedimino Didžiojo, o kartu Lietuvos valstybės genijaus ir reikšmingumo įamžinimo koncepciją, pavyzdžiui, Gediminas Didysis visu ūgiu stovi ant didingo postamento, o aplink jį ratu, po kojomis stovi jo šlovingieji palikuonys, pradedant Jogailaičiais ir baigiant Rusijos carais Romanovais, kurie taip pat turi ryšį su Gediminaičių dinastija.

Tokia paminklo koncepcija būtų visais atžvilgiais prasminga, ji tikrai sukeltų prieštaringus jausmus, bet aiškiai nepaliktų abejingų ir nestimuliuotų paniekos. Gaila, kad tai tik fantazija, nes tokią ne konformistinę koncepciją galėtų pasiūlyti tik neišmanėliai runkeliai. Jiems svetimos modernių kūrybos standartų ir sudėtingų kūrybinio mokslo bei teorijos aukštumos, – ką jie supranta, juodnugariai.

REKLAMA

Tik nepagalvokite, kad aš propaguoju idėją nesimokyti. Jokiu būdu, aš tik noriu atkreipti dėmesį į tai, kad žmogaus neįmanoma išmokyti trijų dalykų: tikėjimo, išminties ir kūrybos.

p. s. Todėl jei norime gerovės savo visuomenei, turime pradėti skirti. Pirmiausia, kas yra išsilavinę kvailiai ir antra, ieškoti išmintingų, Dievo apdovanotų kūrėjų, nes tarp šių dviejų žmonių kategorijų tikrai nėra lygybės ženklo. Pirmieji būdami vedliais, išmintingai moka daryti tik vieną darbą – paaiškinti, kodėl jų veiklą lydi nuolatinės nesėkmės, o atrasti antrieji turi potencijos grąžinti mūsų valstybei pasitikėjimą savo ateitimi.

„We are the winners!“

Loidas
2011-01-03 06:26:00
Prasti Balsui.lt laikai atėjo, jei visokie troščenkos tampa nuolatiniais autoriais. Troščenka - ne tik demagogas ir grafomanas, tai pavojingas provokatorius, bandęs atkurti komunistų partiją. Štai ir dabar jo ilgų išvedžiojimų esmė - kad Gedimino paminklą suptų Romanovų dinastijos atstovų stabai. Tik skeltanagių mums ir betrūko.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
pilietis 2011-01-07 08:57:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Musu iniversitetai visus ismoko gerai tik vieno dalyko , tai puikybes. Nes kazkodel kas turi ausktaji visada galvoja jog visi kiti sudai kas jo neturi.   ATSAKYTI
tikras lietuvis 2011-01-06 21:50:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vienžo, jis nėra lietuvis (abiem prasmėm).
Todėl ir paminklas toks, kad lietuviui nėr kuo didžiuotis.   ATSAKYTI
tikras lietuvis 2011-01-06 21:47:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vienžo, nelietuvis (bet kokia prasme).   ATSAKYTI
inž 2011-01-06 17:27:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kas buvo paminklo Gediminui kūrėjas Vytautas KAŠUBA: išminčius ar ...?----Biografija
Žmona Aleksandra Kašubienė. Gimė Minske, kur gyveno per Pirmąjį pasaulinį karą iš Lietuvos pasitraukę tėvai. Grįžusi į Lietuvą, šeima apsigyveno Liudvinave, kiek vėliau persikėlė į Marijampolę. Čia būsimasis skulptorius ir užaugo. Pasimokęs Rygiškių Jono gimnazijoje, perėjo į ką tik atsidariusią Marijampolėje amatų mokyklą ir 1934 m. baigė medžio drožimo klasę. Po metų, kiek padirbėjęs skulptoriaus Juozo Zikaro dirbtuvėje, įstojo ir 1939 m. baigė Kauno meno mokyklą. 1994 m. Vilniaus dailės akademijos garbės daktaras.1941–1943 m. Kauno taikomosios ir dekoratyvinės dailės instituto Skulptūros studijos dėstytojas, studijos vedėjas. 1944 m. pasitraukė į Vokietiją. 1947 m. atvyko į JAV, iki 1961 m. dirbo baldų dirbtuvėje Niujorke.

   ATSAKYTI
to hmm 2011-01-05 19:15:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai daznai zmones primityvuma painioja su paprastumu :) O paprastumas yra vieno labai gerai pasaulyje zinomos busenos pozymis.

Na, bet ne visiems duota suprasti kas tai paprastumas, toks kaip 2X2.   ATSAKYTI
hmm 2011-01-05 18:45:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žilvinui Šiauliui:
Na autorius gana kategoriškas ir gana primityviai sulygina, bet logikos jo nuomonėje yra. Aišku universitetinis išsilavinimas plečia akiratį, ypač Jūsų atveju, kai praktikas imasi teorijos. Bet yra didžioji dauguma a. mokyklų paruoštų specialistų (ypač kuriems specialybė ne prie širdies, o tik dėl diplomo) kurie praktinėje veikloje sugeba tik prie kompo sėdėti ir telefonu atsakinėti. Tai juk akivaizdu net iš Lietuvos ekonomikos struktūros - rimtos pramonės nebėra, vien paslaugų sfera. Net klasifikatorius profesijų naujas tai atspindi, jame pramonė susitraukė iki minimumo. Šiaip autorius teisininkas, buvęs profsąjungos lyderis, bet nugesintas administracijos. Todėl uždarbiauja Anglijoje sukiodamas vairą. Bent tiek iš spaudos girdėjau. O iš kitos pusės žmogus bando gilintis į sudėtingas egzistencijos problemas, gal ir primityvokai reikšdamas savo nuomonę. Aišku kritikuoti lengviau nei pačiam ką rašyti, bet juk diskusijose galima daug ką kitaip įvertinti.   ATSAKYTI
Žilvinas Šiaulys 2011-01-05 17:42:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na, aš pilnai sutinku su tuo, kad paminklas netikęs.

Aš norėjau pasakyti, kad nesutinku su autoriaus nuomone apie mokslą, nes kažkodėl jis yra įsitikinęs, kad mokytis aukštojoje mokykloje ar ne, specialistas išeina toks pat. Kol pats nestudijavau, maniau taip pat, bet dabar žinau, kad taip nėra. Pirmiausia, tai žinoma, kad tuos specifinius specialybės dalykus, galima išmokti ir nesimokant universitete, ir tai yra tiesa, tačiau universitetas išmoko daugiau nei tik to. Išmoko kaip vadinama "apsikuopti". Išmokti programuoti galima ir namie, tačiau universitete to išmoko daryti sistemingai ir planuojant savo laiką. Taip pat išmoko kaip viską perduoti kitam, komandinio darbo, perpanaudojamumo. Ir tai tik pavyzdys. Autoriaus minimi faktai, kaip jo talentingo draugo nepriėmė mokytis, o baigę skulptoriai pastatė juokingą paminklą yra išimtiniai atvejai.


Atleiskite, bet man labai sunku rimtai žiūrėti į žmogų, kuris gana rimtame straipsnyje apie gana rimtas problemas vartoja Nojaus arką kaip kažkokį pavyzdį, kuriuo aš, skaitytojas, turėčiau remtis.

Pasikartosiu, suprantu, ką autorius norėjo pasakyti, bet su tuo visiškai nesutinku, nes neatrodo, kad būtų remtasi patikima informacija, ir kad argumentai būtų kažkokie labai svarūs. Tiesiog manau, kad autorius turi kažkokių nuoskaudų lietuvos aukštojo mokslo sistemos atžvilgiu ir pabandė viską išdėstyti. Gavosi labai įtikinamai, bet neteisingai, nes atrodo tik tiek, kad bandyta supilti mėšlo krūvą ant universitetų.
   ATSAKYTI
A 2011-01-05 16:41:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu geras   ATSAKYTI
koba 2011-01-05 15:41:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Protingam reikia gimti, tapti negalima, išsilavimimas reikšmės neturi.   ATSAKYTI
hmm 2011-01-05 14:36:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žilvinui Šiauliui:
Na nežinau prie ko čia išsilavinimas. Dabartinis menas ir humanitarinis išsilavinimas - originalumo, naujovių paieška. Bet paminklai statomi ateinančioms kartoms ir istorijai atminti. Tai ne dabartinės mados reikalas. Kai kas gali pasakyti, kad monumentalus kūrinys - tai pompastika. Bet ta pompastika išlieka istorijoje, o vienadieniai autoriaus eksperimentai įdomūs tik bendraamžiams gal. Jie istorinės vertės neturi, kaip ir pastatų terlionės grafiti. Juk modernusis menas prasidejo dėl idėjų stokos. Modernistai kūrimo procese naudojo stimuliatorius (alkoholį, narkotikus) ir istorijoje išliks tik kaip žanro pradininkai, o ne savo kūrinių verte. Juk žiūrint į modernaus meno kūrinį reikia spėlioti, ką autorius norėjo pavaizduoti:)). Pasikeitus kelioms kartoms ir požiūriui į meną jie tikrai nebus vertinami kaip senojo, klasikinio meno šedevrai.    ATSAKYTI
AL FAZIR IBN KUBIL 2011-01-05 14:15:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Getas straipsnis!!!Patiko.   ATSAKYTI
GERAS!!!!! 2011-01-05 14:13:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
SMULKUS PATAISYMAI... Todėl jei norime gerovės savo visuomenei, turime pradėti skirti. Pirmiausia, kas yra išsilavinę kvailiai(KUBILISTANO VEDLIAI) ir antra, ieškoti išmintingų, Dievo apdovanotų kūrėjų, nes tarp šių dviejų žmonių kategorijų tikrai nėra lygybės ženklo. Pirmieji būdami vedliais, išmintingai moka daryti tik vieną darbą – paaiškinti, kodėl jų veiklą lydi nuolatinės nesėkmės(IR JAU 20 METU TAIP APIE PASKUTINIUS DU JAU NEBERA KO IR KALBETI CIA JAU DIRBA RINKTINIAI KVAILIAI), o atrasti antrieji turi potencijos grąžinti mūsų valstybei pasitikėjimą savo ateitimi....DEJA DEJA PIRMIEJI IR RINKTINIAI KVAILIAI SUKURE KUBILISTANA KUR ANTRIEMS JAU NERA VIETOS....NA BET NIEKO PASAULYJE NERA PASTOVAUS IR KUBILISTANAS NE AMZINAS!

   ATSAKYTI
algis 2011-01-05 13:58:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
retkarciais "praslysta" ir protingi straipsniai-o juk daugelis net nesupratote apie ka rasoma:kad gyvenimo prasme-tai mokymasis{is gyvenimo},kad ismintis{o tai proto ir patirties misinys}"ateina"tik apie 40us metus,kad visi mes esame"miegantys"ir nematome{arba dazniau nenorime matyti mums nepatogiu ar del musu gyvenimo budo baisiu dalyku} ir kai parasoma tiesa,mes puolame tai,kas mums nepatogu...   ATSAKYTI
Žilvinui Šauliui: 2011-01-05 10:54:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kaip Tamsta sugebėsite paliesti išsiulavinimą?   ATSAKYTI
tikras lietuvis 2011-01-05 09:28:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nekalbėk žydomasoniškų nesąmonių.   ATSAKYTI
Expertas 2011-01-04 20:46:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip, autorius teisus - pas mus yra nemažai „išsilavinusių kvailių“. Už juos baisesnis dalykas yra tik vienas - „neišsilavinę kvailiai“. Bijau, kad tik autorius nebūtų vienas iš pastarųjų...    ATSAKYTI
Stanislovui 2011-01-04 15:32:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar gyvenimas ir diplomas LTSR ir LIETUVOJE tas pats?...
Išsilavinimui standartų nėra ir jis nebūtinas, jei suprantamas kaip prievarta   ATSAKYTI
tikras lietuvis 2011-01-04 13:03:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kuš, žydiaros, - straipsnis yra puikus.   ATSAKYTI
Stanislovas 2011-01-04 12:57:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Diplomas visada parodo kur žmogus mokėsi,o ką jis išmoko,(?),parodo jo gyvenimas..Tokia realybė,bet diplomuotiems veikėjams to neįkalsi..Išsilavinimas būtinas,tačiau diplomas,deje,neįkrečia proto..Dažniau - arogancijos ir puikybės..   ATSAKYTI
vladas 2011-01-04 12:43:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kuo netikęs straipsnis? Gal kokį argumentą galima būtu išgirsti?   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Gitanas Nausėda  (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Lobistinės veiklos įstatymas turi būti keičiamas, nes, remiantis dabartiniu reglamentavimu, sunku pasakyti, kas laikytina legalia, o kas – nebelegalia veikla, sako prezidentas ...
Aidas Budrys (nuotr. LBA)
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) valdyba, reaguodama į asociacijos prezidentui Mantui Zalatoriui pareikštus įtarimus, jo apribotas galimybes atlikti LBA veiklai užtikrinti ...
Policija (nuotr. Fotodiena.lt)
Ketvirtadienį, apie 20.11 val. Bendrajame pagalbos centre skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Širvintų mieste, Vilnaius ...
Vydas Petkevičius (nuotr. stop kadras)
Anapilin iškeliavo legendinis šalies aktorius – Gediminas Girdvainis. Daugelis jo kolegų šiandien sunkiai valdo emocijas ir su TV3 žiniomis dalijasi prisiminimais apie išėjusį ...
(nuotr. Broniaus Jablonsko)
Ketvirtadienį, apie 19.39 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniaus rajone, Kalvelių sen., Pakenės k., ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų