Šiaulių rajono Voveriškių kaimo gyventojai kreipėsi į Visuomenės sveikatos centrą, prašydami ištirti keistą garsą, kurio jie nesugeba paaiškinti. Žmonės įtaria, jog būtent dėl šio garso pablogėjo jų sveikata: sutriko miegas, pykina, svaigsta galva, jaučiama įtampa bei diskomfortas. Nebegalėdama kęsti paslaptingo gausmo, viena šeima net ruošiasi laikinai kraustytis iš namų.

Sutriko sveikata ir miegas

Voveriškiai — kaimas, nuo Šiaulių nutolęs vos per du kilometrus į vakarus. Namai matomi už laukų nuo miesto Dainų mikrorajono bei Architektų gatvės daugiabučių.

Kai kurie šio kaimo gyventojai sako prieš porą mėnesių pajutę keistą garsą, kuris esąs panašus į vos juntamą kompiuterio gaudesį arba į silpną vibraciją, aiškiausiai jaučiamą nakties metu.

„Toks jausmas, tarsi už kokio kilometro dirbtų grunto vibratorius — sutankintojas“, — taip Voveriškių gyventojas Donatas Skulskis bandė paaiškinti garso keliamus įspūdžius.

Apsilankę pas Donatą ir jo žmoną Heleną pusiaudienį, jokio įtartino garso neišgirdome. Šeimininkai patvirtino: dienomis ir nesigirdi, bet naktimis garsas esąs gana aiškus.

Iš pradžių į keistą gausmą sutuoktiniai nekreipė dėmesio, tačiau susirūpino, kai abiem pablogėjo miegas ir sveikata.

Heleną rytais pradėjo krėsti vidinis drebulys ir pykinti. Donatas skundėsi, kad jam sutriko miegas.

REKLAMA

„Tarsi būtų bangos..., — pasakojo Helena. — Iš pradžių nekreipėme dėmesio — kažkas ūžia, ir tiek. Bet anksčiau visada gerai miegojęs vyras ėmė pabudinėti naktimis. Mane pykina, apima keistas nerimas, visas kūnas viduje tarsi virpa... Sunku paaiškinti žodžiais, nei tu pagalve užsiklosi, nei ką, kiaurai eina...“

Biomedicinos studijas baigusi Helena sakė, jog darbe savijauta pagerėja.

Jaučia ne visi

Neapsikentęs Donatas netgi kelis kartus kėlėsi naktį ir, bandydamas surasti garso šaltinį, važinėjo po apylinkes.

Pakvietė ir mus pavažiuoti už kaimo, Šiaulių vakarinio aplinkkelio link. Nakties metu jam pasirodė, jog į tą pusę garsas stiprėja. Tačiau dieną nieko neišgirdome.

Mūsų spėliones, jog garsą galbūt skleidžia aukštos įtampos laidai, Donatas atmetė. Sakė, krimtęs nemažai fizikos, žino, kad garsas esąs kitoks.

Pavargę nuo nežinios, žmonės kėlė įvairias versijas: gal tas garsas eina per šildymo trasą, gal gaudžia netoli esantys nuotekų valymo įrengimai, gal jis sklinda iš Šiaulių oro uosto? Arba name gaudžia elektros laidai? Tačiau ir visiškai išjungus elektrą, gaudesys neišnyko.

Sunerimusi pora pradėjo ieškoti informacijos internete. Aptikę duomenų apie infragarsą bei jo poveikį žmogui, sakė atpažinę tuos pačius simptomus, kuriuos jaučia.

Tuo tarpu pensinio amžiaus Helenos ir Donato kaimynai Juozas ir Sofija Urbiečiai, gyvenantys kitoje gatvės pusėje, sakė jokio garso negirdintys nei dieną, nei naktį.

Kitaip kalbėjo dar už kelių namų gyvenantis Arvydas. „Aš jums pasakysiu, nesinori grįžti į namus. Kažkokia įtampa, tuojau pavargsti. Aš, pavyzdžiui, darbe per budėjimus arba pas tėvus išsimiegu geriau nei namuose. Kažkas yra, šiandien esu nuo pirmos valandos nemiegojęs... Žmona taip pat skundžiasi negalavimais“, — pasakojo Arvydas.

REKLAMA

Praėjusią savaitę D. Skulskis kreipėsi į Šiaulių visuomenės sveikatos centrą su prašymu ištirti garsą ir nustatyti jo šaltinį. Baimindamasi dėl savo sveikatos, pora galvoja laikinai išsikelti iš namų.

Sutuoktiniai nemano, jog tai vien jų problema. D. Skulskio teigimu, darbovietėse, kitur pokalbiuose su žmonėmis paaiškėję, kad neaiškų nuolatinį, keliantį įtampą gaudesį savo aplinkoje jaučia ir šiauliečiai.

Tyrimų nebuvo

Šiauliuose niekada netirta ir netgi nėra specialių prietaisų infragarsui matuoti. Tokie tyrimai nebuvo atlikti ir Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Vilniuje. Priežastis — esą nebuvo poreikio.

Pasak Josanos Motiejauskaitės, Šiaulių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos, prietaisus, kuriais būtų galima išmatuoti infragarsą, turi tiktai Klaipėdos ir Vilniaus laboratorijos. Šiuo metu prietaisai yra išvežti patikrai.

Ar bus imtasi tyrimo Voveriškėse? Vedėja pažadėjo, jog tyrimas bus.

Kaip tik šių metų pradžioje Sveikatos apsaugos ministerija yra patvirtinusi Lietuvos higienos normą HN 30:2009 „Infragarsas ir žemo dažnio garsai: ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose“.

Robertas Klimas, Šiaulių municipalinės aplinkos tyrimų laboratorijos vadovas, sakė, kad buvo atsižvelgta į visuomenės nusiskundimus dėl galvos skausmų, miego sutrikimų, pykinimo, vėmimo, kuriuos gali sukelti infragarsas ir žemo dažnio garsai.

Paklaustas, kodėl iki šiol nebuvo atlikta jokių tyrimų, R. Klimas sakė: „Faktų, mokslinių tyrimų yra. Bet pas mus žengiami pirmieji žingsniai. Europoje jie atliekami. Tyrimams reikia ne vien sudėtingos įrangos, specialistų, bet ir papildomų lėšų. Kita vertus, kiek tas lašas turi didėti, kad jis nukristų, kiek kauptis, kad pratrūktų...“

REKLAMA

Žmogų išveda iš rikiuotės

Kas yra infragarsas ir ar gyventojų baimės turi pagrindo, „Šiaulių kraštas“ paklausė Danieliaus Gužo, habilituoto daktaro, Lietuvos akustikų sąjungos prezidento,Tarptautinio triukšmo kontrolės inžinerijos instituto Niujorke Triukšmo mažinimo komisijos nario, kelių išradimų autoriaus, Šiaulių universiteto Statybos inžinerijos katedros profesoriaus, daugelį metų paskyrusio infragarso charakteristikos ir jo parametrų tyrimams.

Infragarsas, D. Gužo teigimu, yra labai žemų dažnių žmogaus ausiai negirdimos garso bangos, kurios „išveda žmogų iš rikiuotės“. Infragarsas veikia ne visus žmonės. Jo poveikį jaučia tie, kurie patenka į to garso dažnio svyravimus.


Rašyti komentarą...
i
idomu
2010-10-08 09:33:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
idomu kas cia ir kuo baigsis. Kaip iprasta Lietuvoj - kol neatsitiks nelaime, tol niekas nieko nedarys... Liudna...
Atsakyti
0

P
Plungė
2010-10-08 13:11:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Esu tikras, kad Voveriškių gyventojams gyvenimą gadina ne kas kitas o geležinkelis. (Juk per Šiaulius eina geležinkelis?) Greičiausiai, naktimis kur tai prie iešmo sustoja prekinis sąstatas ir laukia kelio. "Garsas" nebūtinai atskrenda tiksliai iš tos vietos kur sustojąs sąstatas - jis gali atsispindėti ir nuo šlaito, aukštų pastatų, miško ir pan. Nenuostabu, kad šalia gyvenantis kaimynai nieko negirdi - jiems tiesiog pasiseke: jų namai matyt patenka į infragarso šešėlį. Užjaučiu tuos kam nepasiseke. Kas nebuvo gyvenime susiduręs su infragarso poveikiu - nesupras.
Atsakyti
0

t
teisingai
2010-10-08 15:01:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
tokie garsai zmogu veikia,o ir gydytojai nesupranta,jei zmogus pats nezino nuo ko jam blogai,po mano butu yra silumos punktas,kuriame irengtas siurblys ar keli,nezinau,bet garsas toks nakti,atrodo kad paliktas ijungtas kompiuteris,isivaizduoju,kad sprogs tas itaisas,nes garsas kartais tiek sukyla,net baugu guleti,esu sakiusi kontrolieriams,kurie eina tikrinti kas 10 dienu skaitykliu parodymu,tai kazka pareguliuoja,bet neilgam,as jau 10metu esu neigali,svaigsta labai galva,aukstas buna spaUDIMAS,PYKINA,BET GYDYTOJAI JUK ITARIA KAD TAI NUO SPAUDIMO,bet gal cia surista su silumos punktu,kuris tiesiai po buto grindimis,vistik el.sroves veikiami cirkuliaciniai vand.siurblai dirba,o kas tyre ju poveiki i aplinka,be to silumos punkte jokios sienu,lubu izoliacijos,man atrodo,kad ten reiketu visas sienas,lubas tam punkte izoliuoti,taip pat pritiltu ir tas siurbliu garsas.Idomu,kas tokiais darbais turi rupintis,juk silumos punktai kiekviename name visoje lietuvoje.Susidomekite,ka tas dalykas liecia!
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (19)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų