(fotodiena.lt/ R.Dačkus)

(fotodiena.lt/ R.Dačkus)

Kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus neslepia apmaudo dėl pasikeitusios Lietuvos užsienio politikos. Anot jo, Lietuva neturėtų siekti bet kokia kaina pagerinti santykių su Rusija, daugiau dėmesio skirti Moldovai, Ukrainai, Gruzijai. Klaidomis Prezidentas vadina ir kai kuriuos valdančiųjų vidaus politikos sprendimus, kuriais šie didžiuojasi.

Anot V. Adamkaus, savo užsienio politikoje mažiau dėmesio Ukrainai, Moldovai, Gruzijai skirianti Lietuva praranda turėtą įtaką ir pripažinimo, kurio sulaukė tą vaidmenį atlikdama.

"Dabar bandoma sakyti, kad mes mažiukai, kad mes įsivaizdavome, kad tam tikrą vaidmenį vaidinome. Bet man atrodo, kad rezultatai, dabartinė nauja pažiūra į tą regioną rodo, jog mes buvome teisingame kelyje. Šiandieną nieks nepaneigs - Hilari Klinton (Hillary Clinton, JAV valstybės sekretorės. - lrt.lt) ir visų kitų vadovų tiesioginis apsilankymas (šiame regione. - lrt.lt) ir aiškiai nusakyta tiesioginė politikos kryptis absoliučiai nesiskiria nuo to, ką mes kalbėjome galbūt kita kalba, neerzindami, nes tai nebuvo mūsų tikslas", - interviu LTV laidai "Savaitė" kalbėjo Prezidentas.

REKLAMA

Anot jo, aukštų JAV, Europos Sąjungos pareigūnų, Lenkijos, Prancūzijos užsienio reikalų ministrų dėmesys Gruzijai ir visam regionui yra "puikus rodiklis Lietuvos užsienio politikos vairuotojams".

"Reikia pasižiūrėti, kas aplink darosi, ir jei ir buvote sugalvoję pakeisti pažiūrą ir santykius su ta valstybe, su tuo regionu, dar yra pakankamai laiko tai pakeisti", - kalbėjo V. Adamkus.

Savo prezidentavimo metais V. Adamkus sako siekęs gerų santykių su Rytų kaimynais, tačiau taip pat norėjęs abipusės pagarbos ir dialogo.

"Tačiau visi puikiai žinome, kad tai buvo vienos krypties gatvė. Į mūsų tokius labai konstruktyvius pasiūlymus, norus taikiai sugyventi su kaimynais buvo atsakoma arba tyla, arba tam tikrais, pavadinčiau, priešiškais veiksmais. Užtenka prisiminti "Družbos" naftotiekį, mūsų eksporto problemas, dešimtkilometrinę eilę prie sienos, pro kurią pravažiuoti negalima. Dar ir šiandien turime pripažinti, kad esame skriaudžiami, kai už dujas Rusijai mokame daug aukštesnę kainą nei kitos Europos valstybės iš to paties šaltinio", - kalbėjo kadenciją baigęs Prezidentas.

Jis pripažįsta, kad santykiuose su Rusija ir Baltarusija pragmatika būtina, tačiau dėl to nereikėtų atsisakyti pagrindinių nuostatų.

"Dėl tos pragmatikos atsisakyti pagrindinių vertybių, atsisakyti visiškai praeities, ją užmiršti vien dėl to, kad turėtume naudos, ar prieiti iki to, kad atsiklaupti ir prašyti "Pasigailėkite mūsų", aš su tuo nesutinku ir manau, kad Lietuvai to nereikia", - sakė buvęs šalies vadovas.

REKLAMA

V. Adamkaus vertinimu, pagrindinis dabartinės Lietuvos užsienio politikos prioritetas - bet kokia kaina siekti santykių su Rusija pagerėjimo.

"Manau, kad turbūt yra vienas (užsienio politikos. - lrt.lt) tikslas - bet kokia kaina išeiti ir pasakyti: "Po kelių dešimtmečių štai koks lūžis mūsų politikoje su kaimyne Rusija. Esame vėl draugai, bučiuojamės, glėbesčiuojamės, ir štai mūsų didelis laimėjimas". O kokia kaina tas pasiekta? Tai, žinoma, yra ne man spręsti", - kalbėjo Prezidentas.

Vertindamas šalies vidaus padėtį ir Vyriausybės veiksmus kovojant su krize, V. Adamkus teigia įžvelgiąs rūpestį ir veiklumą, tačiau, anot jo, kai kurių drastiškų žingsnių buvo galima išvengti.

"Dvi sritys, kurios kelia problemų ir verslui, ir eiliniam šalies gyventojui - tai finansai ir mokesčiai. Paskutiniu metu mėtomasi, ypač mokesčių srityje. Tai mes sumažinsim vienur, tai permesim pinigus kitur. Ir niekas nežino, nei verslo žmonės, kas darosi, nei žmonėms tai kelia pasitikėjimą", - kalbėjo jis.

Pasak buvusio šalies vadovo, žmonės neturėtų būti raminami, kad padėtis stabilizavosi ir gyvenimas ims gerėti.

"Kad čia viskas pagerėjo ir mes vos jau nepradėjom gerą gyvenimą gyventi - kam reikia žmonėms sakyti? Puikiai žinome, kad gyvename skolon ir didelėn skolon. Jei pernai mes esame pasiskolinę 26 mlrd. pinigų ir iš jų gyvenam, tai per šių metų pusmetį jau mūsų skola yra 31,6 mlrd. Tai atsiprašau, ponai, kam nepasakyti Lietuvos žmonėms teisybės? Pinigai reikalingi ekonomikos paskatinimui, reikia ieškoti, kaip patraukti užsienio investuotojus, kad palengvintų tą naštą, perkelti pinigus ten, kad būtų sukurtos naujos darbo vietos, padėti žmonėms dirbti ir užsidirbti, bet ne raminti save pasiėmus 31 mlrd. ir sakyti, kad viskas tvarkoje. Štai kas mane jaudina", - kalbėjo V. Adamkus.

REKLAMA

Anot jo, nereikėtų tuščiai svajoti, kad iš Lietuvos išvykstantys žmonės kada nors sugrįš, o jau dabar rūpintis gerovės kūrimu.

"Padėtis šalyje turi gerėti. Jei norime kad žmonės gyventų Lietuvoje, didžiuotųsi ja ir savo didžiausias jėgas atiduotų kuriant tą valstybės gyvenimą, kito kelio ir pasirikimo nėra. O ne verkti ir sakyti, kad šimtai tūkstančių apleidžia Lietuvą, bet mes juos susigrąžinsime. Nesvajokime. Tie, kurie taip sako, yra ne realistai, ne pragmatikai, o fantastai. Tai fantazija, kuri niekada neišsipildys. Viskas priklauso nuo mūsų pačių. Pakelkime Lietuvos gerovę iki bent Europos lygio, ir nereiks rūpintis išvykstančiu geriausiu protu, grįš ar negrįš, nes visi dirbs gimtojoj žemėj ir džiaugsimės savo valstybe", - sakė kadenciją baigęs Prezidentas.

gal
2010-08-16 15:54:22
tu jau varyk i jav ir nugyvenk paskutines dienas su savo tapkem, ziurek ir "viljamsas" gal duos atliekama doleri uz mazeikiu nafta,o gal dar tokiu "vadovu"kur Afrikoj reikia ,ten juk deimantai ,ziurek , czv itaisys !!!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
rimas 2010-08-24 12:08:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
...neskubekim teisti,palaukime kolei rusu bus apdovanotas kunigaikscio titulu...   ATSAKYTI
Je 2010-08-20 09:32:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mam dar linksniuoti nusenusį ir suvaikėjusį Adamkų? Nesitvarkė Lietuvos viduje,prichvatizatoriai išvogė valstybės turtą, prisiveisė nusikalstamų gaujų ,o jis padėkojo už išparduodamą prezidentūrą. Kodėl nepadėkota už tapkių skulptūrą ARCHITEKTUI?Dabar ravėti jo užleistą piktžolyną sunku ir vidaus ir užsienio politikoj.    ATSAKYTI
2010-08-19 22:01:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
V.Adamkaus žodžiai netinka prie dabartinės prezidentės veiksmų?   ATSAKYTI
2010-08-19 16:41:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ka tas senas pirdalas cia vel kursto zmones, jau visi pajuto prie ko priejom su jo vadovavimu, ji teist reiktu uz toki valdima. blet pagyventu jis is pensijos 500lt turbut po menesio nudvestu. tegu tik tili sikna suraukes o dar geriau tegu pysa pats i ta gruzuja ir ten patarineja   ATSAKYTI
BVincas 2010-08-19 11:15:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O senas pirdalas V.A. -KGB turėjo Fermerio slapyvardį.   ATSAKYTI
Durniu laivas 2010-08-19 10:58:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baiges kadencija senas pirdalas, tegu sedi namie Meksikoje ir nelenda su savo debiliskais patarimais   ATSAKYTI
Staska 2010-08-19 10:32:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baigęs kadenciją prezidentas V. Adamkus teisus - nereikia lysti Rusijai "į šikną be muilo" ir keliaklupčiauti prieš kagėbistą Putiną.    ATSAKYTI
Vincas 2010-08-19 07:40:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Beraštė vaikų darželio auklė prižiūrinti nukaršusį Fermerį,jam liepė paloti,-tai jis ir loja.O kur jis buvo kai sėdėjo Prezidento krėsle???Kodėl tuomet tylėjo???   ATSAKYTI
cha 2010-08-19 06:44:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ko čia tų ruskių pasiilgot, komentatoriai kacapiški. Juk Lietuvoj jų pilna. Net ir valstybinės kalbos nesimoko ir nevartoja.   ATSAKYTI
rasa 2010-08-18 19:53:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Niekam neįdomūs nabago kliedesiai. Geriau bendrautų ir toliau su Lietuvą numelžusiai sMieželiais, Gudeliais, Kazickais ir kt....   ATSAKYTI
Murka 2010-08-17 19:38:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Per prievartą mielas nebūsi.   ATSAKYTI
Amerika 2010-08-17 17:12:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
schke ... ajk tu sineo pajauti, susikisk savo patarimus subinen... sedi pensijoje ir sedek... jau pripatarinejai shke ...   ATSAKYTI
praeivis.. 2010-08-17 15:45:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prezidentui Adamkui praverstų paskaityti Kęstučiaus Girniaus straipsnį Karštam komentare (hotcommentary.com/index.php?id=574) "Apie tai nerašo niekas". Na, pranašystės Kęstučio dar neišsipildė, bet bendrai savišvietai straipsni labai praverstų. Norėtųsi daugiau tokių straipsnių.    ATSAKYTI
to T 2010-08-17 15:39:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
to jau per daug.

pas kurį gydytoją lankaisi? nepadeda?    ATSAKYTI
T 2010-08-17 15:12:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pedofilas adamkevicius yra konkretus KGB agentas dirbantis tarptautinei pedofilu mafijai.   ATSAKYTI
aplamai 2010-08-17 10:13:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jokia ipatinga draugyste su rusija nereikalinga.ji tiesiog neimanoma.rusijai draugai gali buti tik stiprios,galincios apsiginti salys.silpnos,lendancios be muilo i uzpakali-tai tik aukos.   ATSAKYTI
komentatoriams 2010-08-16 22:05:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aciu dievui zmones viska supranta.
Respect   ATSAKYTI
savas 2010-08-16 19:41:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gera loti,ka mums daryti turedamas amerikos pilietybe,tiesiog tarybu patarejas.Balatiruokis vel,ir tesk savo rozine ir oranzine politika,O patareju mums netruksta,linkejimai meksikai Valduk.Kazin,o tu meksam tarnam irgi patarineji,ar jiem isakai?   ATSAKYTI
rimas 2010-08-16 18:03:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ponas ADAMKAU,YLOS MAISE NEPASLEPSI,ATEIS LAIKAS,DINGS VISOS PRIEDANGOS IR JUSU POLITIKOJE....TURIU OMENYJE IR DRAUGYSTE SU RUSAIS DAR PRIES ATGIMIMA,O GAL IR ATOSTOGU ISTRUKTAZAI,LAABAI ATKAMPIUOSE KALNUOSE ,ESANT PREZIDENTUI...JUK KAZKAS LAAABAI JUSU NOREJO...TIK NE AS...JAUSMAS TOKS,KAD IESKOTE REABILITACIJOS?   ATSAKYTI
gal 2010-08-16 15:54:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tu jau varyk i jav ir nugyvenk paskutines dienas su savo tapkem, ziurek ir "viljamsas" gal duos atliekama doleri uz mazeikiu nafta,o gal dar tokiu "vadovu"kur Afrikoj reikia ,ten juk deimantai ,ziurek , czv itaisys !!!   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Nuo koronaviruso siūloma saugotis ultravioletine lempa (nuotr. shutterstock.com)
Internete Tomo vardu prisistatantis vyras patalpino skelbimą, kuriame siūlo pirkti kvarcines ultravioletinius spindulius skleidžiančias lempas. Jos, anot skelbimo autoriaus, ...
Kaunas bando atsikratyti kebabų miesto etiketės (nuotr. stop kadras)
Kaunas kratosi kebabų miesto etiketės. Paskelbtas konkursas ir renkamas kaunietiškas patiekalas. O jo receptą visi restoranai ir kavinės galės įsitraukti į savo meniu. ...
Aptiko naujus koronaviruso simptomus (nuotr. SCANPIX)
Sekmadienį Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. Saulius Čaplinskas savo socialinėje „Facebook“ paskyroje pasidalino Didžiosios Britanijos medikų apžvalga, kurioje ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Baltijos šalyse iki sekmadienio iš viso nustatyta daugiau kaip 1,4 tūkst. užsikrėtimo koronavirusu atvejų, rodo oficialūs šalių pateikiami duomenys. Lietuvoje nustatyti 437 ...
Nebežino, ko imtis po supleškėjusios Alytaus įmonės: dygsta nelegalūs padangų sąvartynai (nuotr. stop kadras)
Kėdainių rajone dygsta nelegalūs padangų sąvartynai. Kai kur automobilių remonto įmonės dėvėtas detales ir padangas sumeta net į konteinerinius šalia kapinių, kiti išverčia ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų