„Savanoriškas tyrumas yra Dievo dovana, kurios neturėtų būti atsisakyta dėl „praeinančių kultūrinių madų“, - tokį atsakymą tikintieji ne taip seniai išgirdo iš popiežiaus Benedikto XVI lūpų.

„Savanoriškas tyrumas yra Dievo dovana, kurios neturėtų būti atsisakyta dėl „praeinančių kultūrinių madų“, - tokį atsakymą tikintieji ne taip seniai išgirdo iš popiežiaus Benedikto XVI lūpų.

Vis garsiau ir plačiau visuomenėje kalbama apie katalikų kunigų celibatą, kuris viešojoje erdvėje siejamas su pedofilijos protrūkiais. Apie tai, jog kai kurios šios religijos dogmos tampa nepriimtinos net katalikiškos Lietuvos gyventojams, rodo ir įvairūs sociologiniai tyrimai, gyventojų apklausos.

Neseniai šalyje buvo atlikta gyventojų apklausa, po kurios paaiškėjo, jog net du trečdaliai lietuvių norėtų, kad iš sakyklų jiems pamokslus sakytų vedę katalikų kunigai, rašo „Vakarų ekspresas“.

Kalbos, jog celibatas bei katalikų bažnyčios požiūris į tam tikrus reiškinius visuomenėje smarkiai atsilieka nuo moralinių vertybių, netyla visame pasaulyje, tačiau į kampą spiriamas Vatikanas neketina joms pasiduoti.

„Savanoriškas tyrumas yra Dievo dovana, kurios neturėtų būti atsisakyta dėl „praeinančių kultūrinių madų“, - tokį atsakymą tikintieji ne taip seniai išgirdo iš popiežiaus Benedikto XVI lūpų.

Sieja su pedofilija

Šeimas galintys kurti protestantų bažnyčios dvasininkai bei teologai celibato laikymąsi bei jo aukštinimą vadina Vatikano politikos nuostata.

REKLAMA

Anot protestantų dvasininkų, celibatas esą būtų pateisinamas tik tuomet, jei jo iš tiesų būtų laikomasi. Vieša paslaptis, jog dauguma katalikų kunigų priversti gyventi dvigubą gyvenimą. Vieną - maldos namuose, kitą - po tarnystės. Pastarasis dvasininkų gyvenimas niekuo nesiskiria nuo visų pasauliečių. Namuose jų laukia mylimos moterys ir vaikai, nuo pat mažens mokomi slėpti, kas jų tėtis.

Yra ir dar viena, kur kas tamsesnė, celibato pusė. Katalikų bažnyčią persekiojantys pedofilijos skandalai taip pat siejami su šia dogma.

Dienraščio kalbinti teologai ir protestantiškos bažnyčios atstovai įsitikinę, kad celibato esmė anaiptol ne savanoriškas tyrumas, bet bažnytinio turto apsauga.

Anot jų, santuoka tarnystei ne trukdo, bet atvirkščiai - padeda, nes vaikus auginantis ir santuokos įžadus davęs dvasininkas patiria gyvenimo pilnatvę ir gali labiau suprasti savo parapijiečius.

„Galimybė tuoktis dvasininkus praturtina ir priartina prie realaus gyvenimo. Celibato dogma, atsiradusi ankstyvaisiais viduramžiais, turėjo pragmatišką kilmę - kaupti bažnyčios turtus bažnyčios rankose“, - kalbėjo Klaipėdos universiteto (KU) Teologijos katedros vedėjas docentas Arūnas Baublys.

Už tarnystę gauna atlyginimus

Pasak docento, šeimos, meilės poreikis yra labai žmogiškas ir būdingas kiekvienam. Kunigai, anot jo, - ne išimtis.

„Protestantiškame pasaulyje kunigai gali pasirinkti, kurti šeimą ar ne, tačiau santuoka nėra būtina sąlyga norint tapti dvasininku. Prieš keliolika metų plačiai nuskambėjo atvejis, kai Čekijoje katalikų kunigai ir vyskupai, sovietmečiu buvę pogrindyje, vedė ir turėjo šeimas. Pasikeitus politinei situacijai, jie ėmė „nebetikti“ bažnyčiai.

Celibatas - Romos katalikų bažnyčios, jų hierarchų politikos reikalas“, - svarstė A. Baublys.

REKLAMA

Vargu ar katalikų bažnyčia ateityje atsisakys celibato. Jei taip atsitiktų, neišvengiamai tektų atsisveikinti ir su kitomis dogmomis.

Tuo metu protestantai, leidžiantys savo dvasininkams pasirinkti, kurti šeimą ar ne, bažnyčios turto klausimą išsprendė kitaip. Jie iš bažnyčios gauna oficialius atlyginimus, kaip ir visi dirbantieji. Vienur jie yra valstybės tarnautojai, kitur - bažnyčios darbuotojai.

„Protestantų religijos dvasininkai gauna vadinamuosius „sodrinius“ atlyginimus, moka mokesčius valstybei, gali imti paskolas, pirkti būstą. Tiesa, Lietuvoje šių dvasininkų atlyginimai ne visuomet leidžia gyventi be rūpesčių.

Sovietmečiu bažnyčių turtas buvo nusavintas, išdalintas, išgrobstytas, protestantų maldos namai ne tokie ir turtingi. Dėl to kunigai, į šį darbą atėję iš pašaukimo, susiranda ir pasaulietiškus darbus. Pavyzdžiui, dėsto teologiją universitetuose“, - pasakojo KU Teologijos katedros vadovas A. Baublys.

Tyrų dvasininkų - mažuma?

Klaipėdos evangelikų liuteronų kunigas Reinholdas Moras yra vedęs ir turi vaikų. Tarnystė Dievui ir žmonėms gali būti suderinta su laimingo vyro ir tėvo statusu, - mano kunigas.

„Manau, jog reikia leisti dvasininkui apsispręsti, kaip gyventi. Pas mus suvaržymų dėl santuokos nėra, tai ir galvos sau šiuo klausimu nekvaršiname“, - šypsojosi pokalbininkas.

Kunigų, kurie iš tiesų laikosi celibato, - mažuma, mano jis. Kiti parapijose turi „šeimininkes“, kitaip tariant, - neoficialias žmonas. Jų vaikai, R. Moro teigimu, gyvena kituose miestuose.

REKLAMA

„Yra tokių kunigų, kurie, negražu taip sakyti, net keičia moteris. O kiek iš jų - netradicinės seksualinės orientacijos! Sakau tai, nes žinau. Jonas Paulius yra sakęs, kad geriau būti nevedusiam, bet geriau vesti nei degti. Mes gerai žinome, jog ankstyvojoje bažnyčioje vyskupai ir kunigai buvo vedę. Tik vėliau vienas popiežius sugalvojo įvesti kitokią tvarką“, - istoriją priminė R. Moras.

Parašė skandalingą romaną

Kaunietis rašytojas Saulius Rimkus neseniai internete paskelbė šokiruojantį romaną apie katalikų kunigo gyvenimą „Gomora.lt“.

Romanas parašytas dienoraščio forma. Pagrindinis herojus - katalikų kunigas, metus laiko rašantis savo dienoraštį ir dėl šios religijos dogmų gyvenantis dvilypį gyvenimą.

„Vatikanui paranku turėti nuosavus „pėstininkus“, kuriuos gali stumdyti šachmatų lentoje kaip tinkamas, aukštinti ir žeminti pareigose, kilnoti iš vienos vietos į kitą.

Laikydamiesi celibato šie žmonės neturi nieko kito, išskyrus besąlyginę priklausomybę luomui, tad pakankamai lengva juos valdyti, manipuliuoti jais ar net įbauginti. Esant tokiai situacijai, kunigai negali jaustis saugūs.

Neabejotinai viena didžiausių bažnyčios problemų tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje - vertikalus patriarchalinio valdymo modelis, griežta paklusnumo struktūra. Didelė vienišų vyrų grupė gali egzistuoti tik kaip armija arba kalėjimas. Nežinau kitų tokių pavyzdžių, kur vyrai visą laiką galėtų apsieiti be moterų. Nebent norima, kad į kunigus eitų tie, kuriems moterys apskritai nerūpi“, - požiūrį į šią religiją dėsto S. Rimkus.

REKLAMA

Jo žodžiais, vienetai kunigų pasitraukia iš šios padėties savanoriškai, dalis apleidžia dvasininko pareigas po itin plačiai nuskambėjusių skandalų, nesėkmių, bet dauguma gyvena dvigubą gyvenimą toliau. Kol bendruomenė ar patys dvasininkai nepareikalaus permainų iš Vatikano, visa tai tęsis iki begalybės, - įsitikinęs rašytojas.

Nori permainų

Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ šių metų balandžio 22- 29 dienomis atliko viešosios nuomonės apklausą.

69 proc. apklaustų lietuvių nusivylę šiandieninės Bažnyčios hierarchų požiūriu į kontracepciją, skyrybas, antrą santuoką bei kunigų celibatą ir tik 20 proc. palaiko išpažįstamų vertybių nuoseklumą ir mano, kad tai Bažnyčios mokymo stiprybė.

Jaunesnio ir vidutinio amžiaus žmonės, gaunantys didesnes pajamas, taip pat didmiesčių gyventojai dažniau pasisako už tai, kad Bažnyčia revizuotų savo požiūrį, labiau jį pritaikytų gyvenimo realijoms. Tuo tarpu moterys bei vyresnio amžiaus respondentai dažniau linkę manyti, kad vertybių nuoseklumas ir yra Bažnyčios mokymo stiprybė.

47 proc. respondentų norėtų, kad Bažnyčia pakeistų požiūrį į skyrybas bei antrą santuoką, iš kurių nei viena, nei kita šiuo metu nepripažįstama, 44 proc. tikėtųsi šiuolaikiškesnio požiūrio į gimstamumo valdymą kontracepcijos pagalba.

Iš tų, kurie mano, kad Bažnyčiai keistis būtina, net 72 proc. nurodė celibato panaikinimą.

Tu metu popiežius Benediktas XVI ne kartą atmetė galimybę pakeisti šią tradiciją, susiformavusią XII šimtmetyje.

REKLAMA

„Mūsų dienomis vyrai ir moterys tenori, kad iki galo liktume kunigais - ir niekuo daugiau“, - taip jis teigė šiemet Vatikane vykusioje konferencijoje.

Šventojo Tėvo komentarai nuskambėjo tuo metu, kai keli vokiškai kalbančių šalių katalikų hierarchai užsiminė, jog yra ryšys tarp seksualinio vaikų išnaudojimo ir kunigų skaistybės įžadų, taip pat paragino Bažnyčią atviriau diskutuoti apie celibatą ir kunigų seksualumą.

Reinholdas MORAS, Klaipėdos evangelikų liuteronų kunigas

Kunigų, kurie iš tiesų laikosi celibato, - mažuma. Manau, jog reikia leisti dvasininkui apsispręsti, kaip gyventi. Pas mus suvaržymų dėl santuokos nėra, tai ir galvos sau šiuo klausimu nekvaršiname.

sodininkas
2010-05-29 09:15:02
Celibatas - negali būti iš dievo, nes dievas tai harmonija, visuma. Be moters nėra harmonijos, nėra dievo. :)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
mixsa 2010-05-30 09:44:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
katalikybe niekada nebuvo sventa.Kad ir ka skelbtu arsus katalikybes fanatikai.Ne paslaptis,kad celibata ivedes popiezius buvo homoseksualus.Apie sios baznycios nusikaltimus ir sv,,relikviju''klastojima nera ka ir .bekalbeti.Tas zinoma kiekvienam siektiek daugiau isprususiam zmogui.tik musuose slepiama,kad nemaza popieziu buvo istvirkeliais,netgi sodomitais,galejusiais miegoti ne tik su savo seserimis,bet net ir dukromis.Taigi,nekeikite Liuterio bei Kalvino.Tai jusu baznycios sugedimas ir nutolimas nuo Biblijos tiesu isprovokavo Reformacija
b   ATSAKYTI
Paaiškina 2010-05-30 01:04:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2010-05-26-tomas-viluckas-visuomenes-apklausos-ir-katalikai/45404   ATSAKYTI
homo antisovieticus 2010-05-29 22:10:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas pasaulį įstūmė į dabartinę finansinę, ekonominę,dvasinę krizę? Persiriję, iš viešnamių ir naktinių klubų neišlendantys hedonistai. Katalikų Bažnyčia, kunigų skaistybės įžadai Lutherio ir Marxo pasekėjams yra kaip krislas akyje. Bažnyčią reikia sunaikinti, kad pasaulį galima būtų valdyti instinktais. Visi pašaliniai Bažnyčios "reformuotojai", neišskiriant nė šio straipsniūkščio tauškalių, nepateikdami nė vieno konkretaus pavyzdžio, pliurpia apie kažkokius katalikų kunigų "haremus", Kadaise rusų anarchistas Sergejus Nečiajevas knygoje "Revoliucionieriaus katekizmas" rašė: "Neužtenka nužudyti priešą. Pirmiausia reikia jį apšmeižti". Bet jūs, Katalikų Bažnyčios priešai, per daug neįsijauskite. Katalikai ilgai kenčia užgauliojimus, bet vieną dieną jų kantrybė baigsis .Tada katalikai išsiuvinės raudoną kryžių ant balto apsiausto ir prieš juos drebės visas supuvęs pasaulis.    ATSAKYTI
J 2010-05-29 19:48:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ka? Puolimas pries katalikus toliau tesiamas?? Neuzteko apsaukti pedofilais, jau ir i celibata "specialistai" kimba?
Tiems kam nepatinka celibatas - nestokite i kunigu seminarija! Nereiks lauzyt galvos pries kunigo issventima!
O norint suprasti baznycios reikalus, vertetu pries tai rimciau pasigilinti.

Geda Balsui. Ima ristis zemyn paskui DELFI.   ATSAKYTI
bu 2010-05-29 16:00:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
šiaip tai protestantai nėra autoritetas.
Jei jie nori ką nors įrodyti - tegul kalbina stačiatikius   ATSAKYTI
Reklama 2010-05-29 15:44:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Balse itin nervinanti. Tai dezodorantai per visa ekrana, tai Bite. Karta garsas neisjungtas buvo, tai vidurnkti kai uzgrojo...

O celibatas (privalomas) - blogis, visiskai priestaraujantis Biblijai. Apskritai, jei pimtumet ir surasytumet kataliku doktrinas, tai pamatytumet jog krikscionybes ten NULIS! Tik kad Kristaus varda naudoja... Tai - velnio religija, su Jezaus mokymu, atpirkimu bei isgelbejimu, neturinti nieko bendra.

O lietuviams - dzin, kaip bebutu apmaudu... Butume gime kokioj musulmoniskoj tradicijoj - gyventume su Alacho sekeju kauke.

"Prasykite ir Gausite. Ieskokite ir rasite. Belskite ir jums bus atidaryta" Mato ev. 7:7 eil.   ATSAKYTI
Kur problemos? 2010-05-29 15:44:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nepatinką Romos katalikų tradicija - yra dar daug krikščioniškų religijų. Stačitikių ne viena bažnyčia, protestantų sunkiai suskaičiuojamos. Galima išsirinkti pagal skonį. Ir vedusiems, ir ištekėjusioms...   ATSAKYTI
tp 2010-05-29 13:56:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jo, dievas sukure moteri ir vyra o paskui juos isskyre. nesamone, o kunigai ir kiti dvasininkai - uzsiteses istorijos eksperimentas...    ATSAKYTI
Balsas negirdi 2010-05-29 13:55:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nuimkite tas debil iskas Labas ir Tele du reklamas kurios net neleidzia momentais komentaro parasyti... o labas tai net neissujungia.   ATSAKYTI
>sodininkas 2010-05-29 10:16:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
maziau klausyk tu pedofilu lavonui besimeldzianciu..   ATSAKYTI
T 2010-05-29 10:15:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
STOP satanistu-pedofilu sektai!!!   ATSAKYTI
sodininkas 2010-05-29 09:15:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Celibatas - negali būti iš dievo, nes dievas tai harmonija, visuma. Be moters nėra harmonijos, nėra dievo. :)   ATSAKYTI

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
Gydūnas Rimantas Petravičius (nuotr. stop kadras)
Bręsta dar vienas „MeToo" arba seksualinio priekabiavimo skandalas. Prabyla vis daugiau stebuklingą gydūno prisilietimą patyrusių moterų ir merginų  – kai kurios ...
Troleibusas (nuotr. stop kadras)
Vilniaus troleibusuose ir autobusuose be bilietėlio važiuojančius „zuikius” keičia „vorai“. Tokie keleiviai ne sėdi transporto priemonės viduje, o rizikuoja savo ir kitų ...
Kedžiai (nuotr. stop kadras)
Kauno tardymo izoliatoriuje laikomą Neringą Venckienę aplankė septynerius metus gyvai jos nematę tėvai – Vytautas ir Laimutė Kedžiai. Beveik tris valandas trukusio pokalbio ...
Sujudimas sostinėje – rado didelę bombą, įvestas planas „Skydas“
Dėl Vilniaus Žvėryno rajone ketvirtadienį rastos aviacinės bombos neutralizavimo darbų aplinkinėse gatvėse uždaromas esimas, patvirtino Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono ...
Teisiami už katino nužudymą (nuotr. stop kadras)
Katiną užmušęs vilnietis ir jam lazdą – nužudymo įrankį – padavęs kaimynas stojo prieš teismą. Posėdyje kaltinamieji atsiprašinėjo keturkojo šeimininkų, klaupėsi ant kelių, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų