Nereikia stebėtis, kad Lietuvos moterys, norėdamos atsikratyti savo naujagimių, ir toliau gimdys į kibirus, srutų ar išmatų duobes, nes įstatymas tokioms gimdyvėms yra palankus, o sąžinė, garbė ar motinystės šventumas – jau tik mokyklos vadovėliuose skaityti žodžiai, bet ne vertybės.Prarastas naujagimis – „tik smulkmena“

Lietuvos įstatymai naujagimio nelaiko žmogumi, todėl už jo nužudymą laisvės atėmimo galima išvengti (Eltos nuotr.)

Lietuvos įstatymai naujagimio nelaiko žmogumi, todėl už jo nužudymą laisvės atėmimo galima išvengti (Eltos nuotr.)

Lyduokių seniūnijos (Ukmergės r.) socialinė darbuotoja Neringa Januškevičienė neslepia: ji nesitikėjo, kad dviejų savo naujagimių nužudymu įtarta Kurėjų kaimo gyventoja Rasa Burneikienė (30 m.) išvengs laisvės atėmimo bausmės. Juk turime neseną pavyzdį – kelmiškę Almą Bružaitę, dėl dviejų savo vaikų nužudymo įkalintą iki gyvos galvos, taip pat turime jau kelis pavyzdžius Lietuvoje, kai 2 ir 8 mėnesių laisvės atėmimo bausmės paskirtos ne už žmogaus, bet ir katės ir šuns  nužudymą.

„O naujagimis, pasirodo, tėra tokia smulkmena, kad jį nužudžiusiai motinai gresia tik ją pažįstančiųjų smerkiantys žvilgsniai ir internete išsiliejančių anonimų keiksmai, – kiek pašaipiai  kalbėjo N. Januškevičienė. – Mūsų įstatymai naujagimio nelaiko žmogumi. Kad tik toks požiūris neskatintų naujoms vaikžudystėms...“

REKLAMA

Tokios mintys šiai socialinei darbuotojai, pirmajai įtarusiai ir nenutylėjusiai apie seniūnijos gyventojos Rasos Burneikienės padarytą nusikaltimą, peršasi po Ukmergės rajono apylinkės teismo teisėjos Editos Zarambienės paskelbto nuosprendžio vaikžudei Rasai – 2 su puse metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymas atidėtas 2 metams. Ir dar „priedas“ prie tokios švelnios lygtinės bausmės – nuteistoji įpareigota be teisėsaugos institucijos žinios niekur iš namų neišvykti ilgiau nei 7 paroms.

Baudžiamajame kodekse už naujagimio nužudymą (131 straipsnis) motinai numatyta arešto arba laisvės atėmimo iki 5 metų bausmė. Taigi Ukmergės teismas R. Burneikienei paskyrė vidutinę bausmę.

„Negalima iškart galvos kirsti“

Du mažamečius vaikus su vyru Gintautu (38 m.) auginanti Rasa savo naujagimį nužudė praėjusių metų birželio 30-osios rytą. Išnešiotą ir sveiką sūnelį pati pagimdė namuose, vandens sklidiname dideliame dubenyje. Jame kūdikį iškart paskandino ir, palikusi vandenyje, nuėjo į kitą kambarį žiūrėti televizoriaus.

Kiek vėliau moteris savo kūdikio lavoną nunešė į netvarkingą šeimos ūkinį pastatą ir įmetė į jame esančią apie metro gylio srutų duobę. Tiesa, išdžiūvusią, nes šeima gyvulių nebelaikė. Slėpdama  nusikaltimą, Rasa užmetė ant lavonėlio audeklo atraižą, duobę uždengė dangčiu ir ant jo dar užritino mašinos padangą.

Kai turėjusios gimdyti moters vaikelio, pastebėjusi sulieknėjusią figūrą, pasigedo minėta socialinė darbuotoja, Rasa kategoriškai neigė gimdžiusi. Ji prisipažino tik policijoje.

REKLAMA

Maža to, įtariama vaikžudė prisipažino dar ir 2007 metais panašiai atsikračiusi savo kūdikio – irgi įmetusi lavonėlį į srutų duobę. Ekspertai, tyrę radinius iš srutų duobės, tai patvirtino.

„Tačiau teismo bausmė šiai moteriai paskirta tik už vieno naujagimio nužudymą, – „Akistatai“ paaiškino kaltinimą uždarame teismo posėdyje palaikęs ukmergiškis prokuroras Darius Žvirblis. – Mat specialistams nepavyko nustatyti tikslios anksčiau mirusio naujagimio mirties priežasties, ir dabar teigiama, jog vaikelis nebuvo nužudytas – jis jau gimė nebegyvas“.    

Anot prokuroro, kuris teisme siūlė teisiamąją bausti irgi lygtine 2 su puse metų bausme, priimtas nuosprendis yra teisingas, „įstatymo ir proto ribose“. Todėl prokuratūra jo neskųs. „Juk negalima iškart galvos kirsti žmogui, padariusiam apysunkį nusikaltimą ir teisiamam pirmą kartą, – teigė D. Žvirblis. – Teismas nustatė lengvinančių aplinkybių, specialistai patvirtino, kad kaltinamosios nusikalstamą elgesį galėjo nulemti jos psichologinė būsena po gimdymo. Visa tai ir lėmė tokį teismo nuosprendį“.

Nenorimų vaikų gali padaugėti

Vaikžudės R. Burneikienės, kuri ir po vaikžudystės pati tebeaugins du savo vaikus, advokatė Regina Šaltinienė teismui atkakliai kišo mintį, kad nusikalsti jos ginamąją pastūmėjo ir skurdas – niekur nedirbančios ir pajamų negaunančios moters padėtis, nuolatinės pastangos taupyti, daug ko atsisakyti.

Toks nusikaltimo teisinimas skurdu papiktino ilgametę Marijampolės vaiko teisių apsaugos skyriaus vadovę Nijolę Popierienę. „Pastaruoju metu Lietuvoje skurdo tik daugėja, tad negi tai reiškia, jog dėl to dabar padaugės ir vaikžudysčių?! – emocingai kalbėjo N. Popierienė. – Negi čia išeitis – iškarti ar išsmaugti naujagimius, kad nebūtų naujų burnų namuose?!“

REKLAMA

Anot N. Popierienės, savo vaiko žudike motiną gali paversti „proto ir jausmų dykuma“, o ne skurdas. Juk skurdo kamuojamos normalios moterys galvoja, kaip iš jo išbristi, o ne kaip, internete susiradus naują pažintį, egoistiškai patenkinti savo kūno geidulius ir po to žiauriai atsikratyti pasekmių. (Vaikžudė R. Burneikienė pareigūnams atviravo, kad abu jos kūdikiai, kurių jau nėra, buvo ne sutuoktinio, o per internetą susirasto draugo.)   

Jurbarke akušere-ginekologe dirbanti Vilma Karaliūnaitė mano, kad vaikžudystes lemia žmonių asocialumas, susvetimėjimas ir geometrine progresija nykstanti vertybė – žmogaus gyvybės kultas. „Jaunimas auga mokomas vertinti tik pinigus ir esą gerą visuomeninę padėtį, o ne paprastą, dorą pilietį su šilčiausiais jausmais ir pozityviu požiūriu į gyvenimą, – teigė gydytoja. – Žmogaus gyvybė jau nieko neverta“.

Vaikžudėmis gali tapti ir moterys, savo vaikystėje nepatyrusios motinos meilės, šiltų emocijų. Taip „Akistatai“ yra sakiusi Kaune veikiančio Šeimos santykių instituto vadovė gydytoja psichoterapeutė Roma Šerkšnienė. „Pakelti ranką prieš savo vaiką gali tik motinystės instinkto neturinti moteris, kuriai svarbu tik primityvūs išlikimo instinktai“, – sakė gydytoja. Deja, jausmų šilumos šeimose vis mažėja: didėjančio nedarbo ir nepriteklių paskatinti piktumai, porų kasdienybė be įsipareigojimų, nuo emigracijos trūkinėjantys santykiai...   

„Gyvybės langeliai“ – tik miestuose


Skurdas, asocialumas ir amoralumas, perkainotos vertybės, švelnūs dabartiniai baudžiamieji įstatymai – tai, „Akistatos“ pašnekovų nuomone, pagrindinės priežastys, dėl kurių kasmet Lietuvoje žudikių motinų ir jų pagalbininkų aukomis tampa bent 4–6 naujagimiai.

REKLAMA

Kitas iškalbingas skaičius – apie 10 000 užfiksuotų abortų per metus. Tiek nenorimų vaikučių kasmet prarandama Lietuvoje.

Skeptikai tvirtina, kad šie skaičiai dar ilgai nemažės, nes mūsų šalyje niekas nesikeičia į gera. Net ir prieš kelis mėnesius Lietuvoje pradėti steigti „gyvybės langeliai“, kurių dabar yra jau penki (Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Kaune) esą nepadėsiantys sumažinti vaikžudysčių. Na, nebent tik miestuose, kur nėščiai moteriai galima ištirpti nepažįstamųjų minioje, gerai apgalvoti savo ketinimus ir slapčia saugiai palikti kūdikį „langelyje“.

Vienas „gyvybės langelio“ dėka išgyvenęs kūdikis Lietuvoje jau yra: Vilniaus apskrities kūdikių namuose auga Petronėlė Gruodytė, į „gyvybės langelį“, įrengtą šios įstaigos sienoje, atnešta pernykščio gruodžio 18-ąją. Pamestinukė pavadinta šios įstaigos direktorės vardu, o pavardė – pagal gimimo mėnesį. Naujagimės niekas nepasigedo, neieškojo. Kaip tik šiomis dienomis mažylei sukako 3 mėnesiai – dabar ji jau gali būti įvaikinta, kaip numato „gyvybės langelių“ dokumentai.

O Lietuvos kaimuose nenorimi naujagimiai greičiausiai ir toliau bus „laidojami“, kaip byloja konkrečios buvusios istorijos, sąvartynuose, paplavų kibiruose, tualetų duobėse, laukuose, miškuose...

Tik faktai:


1994–1995 metais Kampinių kaimo (Prienų r.) gyventoja R. A. pagimdė du kūdikius, padedama sutuoktinio, abu nužudė ir užkasė miške. Žudikams buvo paskirta po 9 metus kalėti, vėliau bausmė sumažinta iki 5 metų.

2000 metais Šukių kaimo (Vilkaviškio sav.) gyventoja D. G. pagimdė sūnų lauko tualete ir paliko nuskęsti išmatose. Teismas jai skyrė 2 metų laisvės atėmimo bausmę.

REKLAMA

2003 metais Telšių gyventoja L. V. pagimdė išnešiotą sūnelį ir po kelių minučių jį prigirdė vandenyje. Teismas jai skyrė 7 metų laisvės atėmimo bausmę.

2005 metais savo naujagimį nužudė Drąsėnų kaimo (Molėtų r.) gyventoja A. K. – pagimdžiusi virtuvėje, užspaudė jam kaklą, įmetė į pamazgų kibirą ir paslėpė tvarte po šienu. Teismas šią 3 vaikų motiną nuteisė 3 metams laisvės atėmimo.

2009 metais Vokietijoje dėl dviejų savo kūdikių nužudymo moteriai paskirta 8 metų kalėjimo bausmė.

Irena ZUBRICKIENĖ

vt
2010-03-21 20:15:54
Kas skatino moteris gimdyti namuose? žiniasklaida. Kokiu tikslu?
Kas skatina net per TV visokias kūniškas pažintis? Ko vertos BTV transliuojamos žinutės per muilo operas, kurių pagrindinis žiūrovas - namų šeimininkė arba moterėlė su vištelės smegenim? Dauguma smerkainčiųjų absoliučiai tokios pat moralės kaip ir tos vaikžudės. Galėčiau pasakyti, kad visuomenė, populiarindama tokią kultūrą, tose moteryse nužudė motinas.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ieva 2010-03-22 19:19:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik sterilizacija gali sustabdyti vaikžudystes. Pagimdė pirmą kartą, paliko - tai jau įteisintai atlikti sterilizaciją, antro karto nelaukti. Gal tada tokios moterys pradės domėtis, kur yra artimiausias gyvybės langelis.    ATSAKYTI
nesuprantu 2010-03-22 10:29:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kodel ir taip nelaimingam vaikui dar duodamas vardas petronele..    ATSAKYTI
kokie 2010-03-22 10:23:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
šiurpūs vandalizmai, baisu   ATSAKYTI
Kazia 2010-03-22 10:17:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
būt griežtos bausmės, baigtusi kur kas greičiau viskas nei teisėsaugos tūpčiojimai   ATSAKYTI
2010-03-22 10:17:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nužmogėjimas   ATSAKYTI
neblogai 2010-03-22 09:42:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
mamytės Lietuvoj..tai dešimt tūkstančių motinystėms atotosgoms, tai vaikus skandina ir smaugia   ATSAKYTI
2010-03-22 09:41:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai jau nei moterys nei mamos   ATSAKYTI
hhhrrr 2010-03-22 09:36:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu jau su mamomis blogai.... norėčiau kreiptis į tuos, kurie prisidėjo prie gimstančių nepageidaujamų kūdikių... Arba tenkinkite savo geidulius atsakingai, arba visai to nedarykite. Bent jau pasiteiraukite ar kur nesimėto Jūsų vaikelis...
Mielos būsimos mamytės (ypač jaunos ir bijančios susigadinti savo karjerą ar dar kažką), nevisi vaikinukai ar vyrukai atsisakytų savo kūdikio.   ATSAKYTI
čia bent 2010-03-22 09:12:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visuomenės degradacija, nuo seimo iki namų šeimininkių   ATSAKYTI
2010-03-22 09:12:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
čia jau sveiku protu nesuvokiama   ATSAKYTI
rimas 2010-03-22 04:54:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
VT zodziuose yra tiesos.. negalima viska versti televizijai, ju persamiems gyvenim budams, nes kas bebutu-tu renkiesi pats galu gale. o stai kodel mes tokie bevaliai, susvetimeje, egoistai...
atrodytu megstu ziureti ziauriausius filmus, siaubo, veiksmo, smurtas, nusikaltimai... bet juk neinu po to i miesta visu saudyti ar kazka panasaus daryti. ne televizija toki zmogu ismoke nematyti gyvybes gyvybeje, jos negerbti... nuzudyti savo vaika ir po to ramiai gyventi... neisproteti... nors koks ten ir protas... ir kodel dauguma tokiu nusikaltimu vyksta skurdzioje aplinkoje..? asocialiose seimose..? toks nepaaiskinamas ziaurumas tenai, kur atrodytu, tik tikejimas kazkuo geru ir gali palaikyt tavo egzistavima... o pasirenka netikejima, ziauruma, zemiausius instinktus, alkoholi, kitus svaigalus. gal mes is tiesu tokie ir esame? jei atmest visas musu baimes (kai jau mazai turi prarast), kulturos suvarzymus, elgesio normas, atimt viska, sumazinti pragyvenimo shaltini iki minimaliausio minimumo... gal liks tik tai? ziaurumas? toks nepaaiskinamai kvailas kabinimasis i egzistavima... nes gyvenimu to nepavadinsi. aaaa... nusifilosofuot ir visai nuprotet galima besigilinant i tokius dalykus... nenoriu tiket tuo. noriu tiket, jog tai vienetai ir isimtys...   ATSAKYTI
niukas 2010-03-22 04:20:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
as tai jei nenoreciau kudikio auginti, iki gyvybes langelio is paties tolimiausio uzkampio ir pestute nueiciau. bet tikrai nezudyciau nekalto kudikelio...   ATSAKYTI
Aleksas 2010-03-21 21:48:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
puikus pastebejimas , niekas neagituoja keisti dabartines pseudo kulturos centro - televizijos.Anksciau kultura daugeliui zmoniu reiske tevu ir seneliu isminti,knygas,autoritetinius asmenis ( prisiminkim sovietmeti ir puikiai per atgmima pasizimejusius rasytojus,kaip jie sake kalbas,kaip tada zmones buvo ikvepti); dabar daugeliui liko televija kuri diega ta,kas yra nekomentuojama ir asocialu.Ivairios laidos kaip pazinciu klubai,interaktyvus sou,kad ir prakeikti nesamoningi serialai skatina psichine degradacija kurios pasekoje uzauga tokios degradavusios vaikzudes,kurios nudedamos kudiki mano kad nieko blogo nepadaro.Ir tik nereikia lialia kad ju niekas nemylejo kaip jos mazos buvo,bla bla psichines problemos;kad ir kaip ziauriai elgtusi ta "motina" ji supranta ka ji daro ir ji nera koks nors gyvulis,ji toks pats zmogus kaip as ir tu,tas kuris dabar skaitai.Aciu uz demesi.   ATSAKYTI
V. 2010-03-21 21:43:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Motinos, atsibuskit, ka darot???   ATSAKYTI
vt 2010-03-21 20:15:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas skatino moteris gimdyti namuose? žiniasklaida. Kokiu tikslu?
Kas skatina net per TV visokias kūniškas pažintis? Ko vertos BTV transliuojamos žinutės per muilo operas, kurių pagrindinis žiūrovas - namų šeimininkė arba moterėlė su vištelės smegenim? Dauguma smerkainčiųjų absoliučiai tokios pat moralės kaip ir tos vaikžudės. Galėčiau pasakyti, kad visuomenė, populiarindama tokią kultūrą, tose moteryse nužudė motinas.    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Klaipėdoje policijos ekipažas nulaužė šviesoforą: bandė išvengti susidūrimo su BMW (nuotr. Reidas TV)
Klaipėdos miesto centre sekmadienį Neringos patruliai su „Škoda Octavia” nuvertė šviesoforą, praneša „Reidas TV“. Incidentas įvyko Liepų ir H. Manto g. sankryžoje. ...
Koronavirusas (nuotr. shutterstock.com)
Kalifornijos universiteto mokslininkai ištyrė naujojo koronaviruso infekcijos išplitimo žmogaus organizme ypatybes ir nustatė, kad kovai su Covid-19 galima būtų naudoti gydymo ...
Alkoholis parduotuvėje (nuotr. 123rf.com)
Pastaraisiais metais rinką užkariavo itin populiariu alkoholio pakaitalu tapę nealkoholinis alus, vynas, sidras ir kiti panašūs gėrimai. Vis dėlto gydytojai tokio pasirinkimo ...
Policija (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Mažeikių rajone nepilnametis sumušė neblaivų vyrą.  Policijos pranešime teigiama, kad šeštadienio pavakarę, apie 19. 20 val. Viekšnių miestelyje, namo kieme, nepilnametis ...
Senjorė (nuotr. stop kadras)
Prezidentas Gitanas Nausėda su Tarptautinio valiutos fondo atstovais tariasi, koks Lietuvoje bus valstybinis bankas. Siekdami valdžios valstiečiai žadėjo sukurti banką ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų