Tarptautinės teisės ekspertas doc. dr. Dainius Žalimas. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Tarptautinės teisės ekspertas doc. dr. Dainius Žalimas. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Prancūzijos pareiškimas, kad jei ir parduotų karinį laivą "Mistral" Rusijai, tai be ginkluotės, esmės nekeičia, tokį "keltą" būtų galima greitai padaryti kariniu, o Rusijai jis ir reikalingas labiausiai dėl greičio, Eltai sakė tarptautinės teisės ekspertas Dainius Žalimas.

Tai, kad pardavimo sandoris dar neįvyko, ir tai, jog Prancūzija, jei ir parduotų Rusijai karinį laivą "Mistral", tai jis būtų be ginkluotės, Prezidentei Daliai Grybauskaitei trečiadienį pranešė Prancūzijos valstybės sekretorius Europos Sąjungos (ES) reikalams Pjeras Leliušas (Pierre Lellouche), įpareigotas šios šalies vadovo Nikolia Sarkozi (Nicolas Sarkozy).

"Prezidentė išgirdo, jog kol kas nei iš Prancūzijos, nei iš Rusijos pusės nėra jokio susitarimo ar sandorio pirkti ar parduoti laivą "Mistral", yra tik politinio lygmens kalbos. Ministras konstatavo, kad jei tas laivas ir būtų parduodamas, jis būtų parduodamas be ginkluotės. Taigi tai iš esmės yra civilinis laivas, keltas", - po susitikimo trečiadienį sakė Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.

REKLAMA

Tarptautinės teisės eksperto vertinimu, šio laivo civiliniu keltu laikyti negalima, nes jis gali būti padarytas kariniu.

"Toks pavojus išlieka. Mano asmenine nuomone, Rusija, deja, tikrai nėra ta valstybė, kurios užtikrinimais, kad tas laivas bus naudojamas tik civiliams tikslams, būtų galima tikėti. Ypač turint omenyje kontekstą - ir Rusijos kariuomenės vadovybės pasisakymus, kad turint tokį laivą būtų galima greitai organizuoti operacijas, pavyzdžiui, prieš Gruziją, ir daugybę Rusijos neįvykdytų tarptautinių įsipareigojimų, pradedant atsitraukimu iš Gruzijos teritorijos", - teigė D. Žalimas.

Pasak tarptautinės teisės eksperto, Rusijai tokia kaip platforma ir reikalinga, kad galėtų greitai pasiekti numatytą vietą. Šio laivo pagrindinis pranašumas yra greitis, tą atstumą, kurį įprastu kariniu laivu galima nuplaukti per 24-48 val., su šituo - per 2-3 val. ir dar nugabenti kelių batalionų dydžio kariuomenės vienetą, kuris greitai galėtų atlikti kokias nors specialiąsias operacijas.

Tai yra pirmasis atvejis NATO istorijoje, kai Aljanso narė Rusijai parduoda karinę techniką. "Kuriamas precedentas, ir labai gaila, kad mėginama gudrauti šitoje vietoje", - teigė D. Žalimas.

Pasak tarptautinės teisės eksperto, šis precedentas atskleidžia tam tikrą Europos Sąjungos ir NATO mechanizmo silpnumą, nes šios organizacijos neturi jokių veiksmingų sankcijų už įsipareigojimų nevykdymą užsienio ir saugumo politikos srityse.

"Kiek tai susiję su saugumo ir užsienio politika, jokių veiksmingų priemonių nėra nei ES, nei NATO. Tai yra daugiau džentelmenų klubas, kuris pasitiki duotu žodžiu ir jokių veiksmingų sankcijų už įsipareigojimų nevykdymą šitose srityse, užsienio ir saugumo politikos srityse, nenumatyta. Iš esmės būtų galimi nebent politiniai pareiškimai, bet ir tam reikėtų konsensuso", - teigė D. Žalimas.

REKLAMA

Tai, kad Prancūzijos atstovas atvyko pasikonsultuoti į Lietuvą, tarptautinės teisės eksperto vertinimu, reiškia, kad bandoma neutralizuoti galimą politinę reakciją.

"Lietuva yra viena iš tų šalių, kuriai tai kelia didžiausią nerimą tokie būsimi sandoriai. JAV irgi nerodė susižavėjimo šituo sandoriu, kuris gali inicijuoti Prancūzijai nemalonias politines diskusijas. Natūralu, kad yra siekiama neutralizuoti galimą neigiamą politinę reakciją", - Eltai sakė D. Žalimas.

Argi France ir Russia
2010-02-24 17:35:33
turi atsiklauti panulio Žalimo?
Kas jis toks?
Čia dvišalis reikalas,o France Prezidento atstovas-ministras viską paaiškino...
France darbininkai turės darbo,ir Russia darbininkai turės darbo...
O kelintas Žalimo reikalas?
Reikia džiaugtis kad France lakūnai saugo Lietuvos oro erdvę...
Dar yra ir 5 str...
o kur Ivanas ji panaudos-tai jų reikalas...
Balbieriškiui ataskaitos neparašys
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
juodas 2010-02-25 12:09:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai of course. ruso taip lengvai nepaimsi   ATSAKYTI
2010-02-25 11:21:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pasidemonstravo pozicijas ir tiek   ATSAKYTI
parazitai 2010-02-25 11:20:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ruseliai jau nebeišstena protu, tai už naftos pinigus dabar pasaulį laikys už gerklės   ATSAKYTI
2010-02-25 11:04:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
taip ir bus, plaukios prie Gruzijos krantų   ATSAKYTI
Sigis 2010-02-25 11:03:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
dėl laiviūkščio tariamasi, parodomieji kaip mes draugaujam,., o parduos kaip norės   ATSAKYTI
2010-02-25 10:24:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
šiaip kad ruskiai negali pasigamint sau tokių valčių tai man naujiena   ATSAKYTI
Grybas 2010-02-25 10:24:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
prancūzai veidmainiauja, kariniuose dalykuos ie grėsmėse geras visiems nebūsi, kad ir kaip stengtumeis   ATSAKYTI
as 2010-02-25 09:20:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
saunuoliai prancuzai, daro bizni, o jus lietuviai apsisikit, arba atpirkit ta laiva patys, o jei neturit pinigu tai tylekit savo susiktoj pseudovalstybej   ATSAKYTI
Marius 2010-02-25 09:16:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prancūzija turi teisę parduoti savo ginkluotę bet kokia pasaulio šaliai. Faktas. Autorius, nors būdams kai ir teisės specialistas šito nesupranta. Gėda.   ATSAKYTI
Sitas ackarikas 2010-02-25 08:00:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gyvenime nera mates karinio laivo . Tai ka cia jis dar buria. Ot mol krutas ,, specialistas ,, !   ATSAKYTI
Vytautas Ju. 2010-02-25 07:52:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0

Šaunuolis p. Balsys. Šitaip ginti prancūzų interesus nesugebėtų ir Sarkozy spaudos atstovas.
Kad prezidentė nieko neišmano tokiuose reikaluose — nenuostabu, bet kad į spaudos atstovus pasirinko tokį liurbį, tiesiog, nėra žodžių.

Ponas Žalimas iš esmės teisus, tik perkrikštyti jo nereikia, šis laivas yra ir bus karinis, tik be ginkluotės jis nėra kovinis. Nors, tiesą pasakius, ir su ginkluote desantiniai laivai nepriskiriami kovinių grupei, nes jų ginkluotė ne puolamoji, o gynybinė.

Tik va, su greičiais ekspertas truputi perlenkė. Kreiserinis karinių laivų greitis 12 mazgų per valanda (apie 22,2 km/h). Ypatingais atvejais kariniai laivai plaukia 18 mazgų greičiu. Nėra pasaulyje karinio laivo, kuris plauktų didesniu nei 36 mazgai per valandą (66,6 km/h).
   ATSAKYTI
>propogandistas 2010-02-25 00:45:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai teisingai save įvardinai.Ir koks čia ugnies pylimas dabar?Lietuvos pozicija šiuo klausimu senai aiški.Ar tik nebūsi tamsta Povilas Gylys? :)   ATSAKYTI
propogandistas 2010-02-24 23:38:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tamsta Žalimas užkietėjęs koncervatorius pilantis žibalą į ugnį santykiuose su Rusija, reikia to ar nereikia, netgi ir sąskaita Lietuvos nenaudai. Jei žinotumėte kaip jis studentams smegenis plauna per Tarptautinės teisės paskaitas VU teisės fakultete, tai nesistebėtumėte šio eksperto "išmanymu"...

   ATSAKYTI
hi 2010-02-24 21:16:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mistraliui reikai palydos. O ar rusai ja turi? Siaip klausimas ka jie tures vezti. Paciu rusu duomenimis svedai ir suomiai, danai Baltijoje du kartus stipresni, Juodojoje juroje turkai. Kiekvienas toks laivas turi tureti palyda, apie kruva laivu, arba eis i dugna. Rusams bus kaip 41 metais.   ATSAKYTI
Prancūzijos ambasadorius 2010-02-24 19:48:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
http://www.ambafrance-lt.org/france_lituanie/spip.php?article586
El.paštas: [email protected]

Išreiškite savo nuomonę Prancūzijos ambasadoriui,dėl "Mistral" pardavimo Rusijai!!!   ATSAKYTI
Ponui 2010-02-24 19:46:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerai prisimename Huseino Irako grąsinimus pasauliui. Prieš tai buvo išvytas iš okupuoto Kuveito, bet nepribaigtas. Izraelis subombardavo Irako branduolinio ginklo gamybos įrenginius. Žinok, ką pliurpi. Sarkozy-Merkel Europoje "tvarkosi" kaip savo tėvų dvare. Visiškai nesiskaito su kitis ES ir NATO nariais. Atrodo, tokio ES dienos suskaitytos.Kvaila sapalioti apie euro įsivedimą. D. Britanija, Švedija buvo toliaregės, neatsisakę savo valiutų.   ATSAKYTI
vilnietis 2010-02-24 19:41:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Būtent.Rusijai reikalingas pats desantinis laivas.Ir visiškai nesvarbu,kieno gamybos sraigtasparnius jis plukdys.Vieno Rusijos karinio eksperto nuomone,"Mistral" nėra vien laivas,tai ištisa nauja konsepcija Rusijai.Kadangi "Mistral" įgulą sudaro 160 jūreivių,o panašaus dydžio Rusijos laive-net 1500!!! Be to,Putinas yra užtikrinęs,kad įsigijęs šį laivą,Rusijos laivynas jį naudos visur,kur matys reikalą.Taigi,Prancūzijos bandymai įtikinti,kad parduotas Rusijai "Mistral" nebus panaudotas prieš mažasias kaimynes-bedančiai.O prieš ką daugiau ir galėtų jį panaudoti Rusija?Prieš Kiniją,Japoniją,Irano Kaspijos pakrantę???
Reikia pradėti akciją ir bombarduoti Prancūzijos ambasadą elektroniniais laiškais,protestuojant prieš "Mistral" pardavimą Rusijai!!!Kad paskui prancūzai negalėtų išsisukinėti,jog baltai nereiškė nepasitenkinimo.   ATSAKYTI
Ponas 2010-02-24 19:33:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žalimai -"Mano asmenine nuomone, Rusija, deja, tikrai nėra ta valstybė, kurios užtikrinimais, kad tas laivas bus naudojamas tik civiliams tikslams, būtų galima tikėti" - o ar JAV toji valstybė, kuriaalima tikėti [IRAKO karas]   ATSAKYTI
Cikagietis (ironiskai) 2010-02-24 19:19:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Anksciau rusu kgistai Vakaruose vogdavo brezinius, verbuodavo i kgb...

o dabar nori pavogti 30 tukstanciu tonu, 200 metru ilgio laiva, tariamu "biznio sandoriu"..
o sekantis zingsnis bus:
- pavogs Sarkozy, ...
-nupjaus jo skalpa, (ir ilga nosi),
-uzklikuos putkin ant plikes ir ji pristatys i Elizejaus rumus,
-atseit tai "Sarcozy", net ir ugis tas pats,
- tik uzkimes, t
-todel nekalba prancuziskai,
- ir needa varliu,
-bet gali pasirasyti uz Prancuzu prezidenta,
- kad atseit pranzucija isijungia i "Putkin-sssr-stan 2010"
... toliau kuo skubiau isnesti kudasiu ir pasislepti rusu ambasadoje..
o kremlin tankams jau nebereikes jokiu Schengen vizu...
   ATSAKYTI
EGLĖ 2010-02-24 19:08:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nereikia čia burbuliuot, kad prancūzai saugo Lietuvos oro erdvę. Ištikus menkiausiai grėsmei lėktų atgal neatsisukdami, kaip kad lėkė per karą nuo vokiečių. Mūsų visaip peikiami lenkai man atrodo žymiai patikimesni būtų šiuo atveju.   ATSAKYTI

Top Video

Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
DABAR RODOMA
Linksmos sesučių Emilijos ir Martynos pamokos, kaip kepti pyragą
DABAR RODOMA
„X faktoriaus“ dalyvės istorija: juodžiausios mintys ir netikėtai užklupusi sėkmė
DABAR RODOMA
Mikutavičius atskleidė, kokios aistros verda „X faktoriaus“ užkulisiuose
REKLAMA
Ruduo Vilniuje (nuotr. Justinas Auškelis/Fotodiena)
Nors už lango dažnai ir bus apsiniaukę bei pūs gana stiprus vėjas, rekordinė lapkrčio mėnesio šiluma išliks ir artimiausiomis dienomis. Ketvirtadienį daug kur palis, ...
Ūkininkai (nuotr. stop kadras)
Prezidento Gitano Nausėdos siūlymas didinti ūkininkams mokesčius, o jiems taikomą nuolaidą dyzelinui mažinti, tapo tikru galvos skausmu valstiečiams ir Seime, ir ...
Sodininkystė (nuotr. 123rf.com)
Chromu užterštame Klaipėdos mikrorajone ne vienerius metus privačiuose sklypuose žmonės augino vaisius ir daržoves. Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad šio sunkiojo metalo ...
Ūkininkai stato kryžius (nuotr. stop kadras)
Šalies ūkininkų viltys ir lūkesčiai, kad į valdžią atėjus valstiečiams, o prezidentui pažadėjus sukurti gerovės valstybę, žemdirbiams bus lengviau, panašu bliūkšta. Šalyje ...
Avarija (nuotr. stop kadras)
Vilniaus pakraštyje žuvo automobilio partrenkta į plentą išėjusi moteris. Spėliojama, kad moteris ėjo į autobusų stotelę kitoje pusėje, o perėjos ties avarijos vieta nėra. ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų