Nepasitenkinimas G. Steponavičiaus veikla suvienijo socdemus, \"tvarkiečius\" ir \"darbiečius\" (G.Savickio/ELTA nuotr.)

Nepasitenkinimas G. Steponavičiaus veikla suvienijo socdemus, \"tvarkiečius\" ir \"darbiečius\" (G.Savickio/ELTA nuotr.)

Opozicijos interpeliacija švietimo ministrui Gintarui Steponavičiui bus parengta per dvi savaites. Iš švietimo reformos autoriaus reikalaujama atsakymų į klausimus apie prastėjančią studijų kokybę, pažeidžiamą universitetų autonomijos principą, studijų prieinamumo mažėjimą, paskolų sistemą, iškreiptą studijų rinką ir talentų nutekėjimą į užsienį.

Interpeliaciją ministrui G. Steponavičiui inicijuoja Seimo Darbo partijos, Socialdemokratų partijos frakcijos ir frakcija Tvarka ir teisingumas. Prisidėti prie interpeliacijos kviečiamos ir kitos frakcijos.

„Darbietis“ Vydas Gedvilas spaudos konferencijoje Seime sakė, kad švietimo įstatymas nepasiekė pagrindinio tikslo –studijų kokybės pagerinimo, o pačios naujosios tvarkos net negalima vadinti švietimo reforma. „Reforma yra, kada žmonės, kurie kuria kažkokią reformą, turi turėti labai aiškią strategiją, o jos šitie kūrėjai neturi. Stichiškas įstatymo priėmimas davė labai neigiamus rezultatus“, - piktinosi Darbo frakcijos atstovas.

V. Gedvilas taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje studentų pasiskirstymo piramidė yra apversta – pas mus, priešingai nei daugumoje valstybių, yra daugiau studentų universitetuose nei kolegijose ir proftechninėse mokyklose.

REKLAMA

A. M. Pavilionienė: keliai atviri studijų kokybės kritimui

Socialdemokratų frakcijos atstovė Aušrinė Marija Pavilionienė teigė, kad reforma vykdomai skubotai, nebendradarbiaujant su visuomene, nekalbant apie esmines reformos priežastis, o kertiniu akmeniu tapo studentų krepšelis vietoj studijų kokybės gerinimo.

Anot politikės, švietimo ministras G. Steponavičius ir jo komanda nusižengė Bolonijos deklaracijai, kurioje Europos švietimo ministrai pasižadėta mažinti socialinę atskirtį studijose. „Stojantieji ieškojo pigiausių studijų, o ne tų, kurios atitinka jų polinkius, interesus ir sugebėjimus“, - apgailestavo A. M. Pavilionienė.

Taip pat priimant naująją stojimų tvarką buvo nusižengta mokslo ir studijų įstatymui – pagal jį, buvo privalu palaukti dvejus metus, kad universitetų bendruomenė susipažintų su naujos stojimo tvarkos principais.

A. M. Pavilionienė kritikavo reformą, kad dėl jos stojantiesiems yra atimta galimybė rinktis – asmenys, patekę į universitetą, negalėjo bandyti stoti į kolegijas. Jeigu jie, suabejoję savo gebėjimais studijuoti universitete, norėtų bandyti stoti į kolegiją, jiems būtų tekę atsisakyti savo vietos universitete. Bijodami likti visai be studijų daugelis nedrįso žengti tokio žingsnio, todėl universitetuose padaugės silpnų studentų ir bendra studijų kokybė kris. Anot politikės, kokybė smuks ir dėl to, kad studentus kankins nežinia ir įtampa dėl finansavimo bei paskolų atidavimo.

Socdemė taip pat teigė, kad sukurta naujoji krepšelių paskirstymo sistema yra nelanksti - nepanaudotos krepšelio lėšos kolegijose neperkeltos į universitetus, kur šių lėšų trūko.

REKLAMA

Dar viena opi problema – universitetų bandymas pritraukti studentus skambiais programų pavadinimais, kurie ne visada atitinka tikrąją programą. Pasak A. M. Pavilionienės, užsienio ekspertai nustatė 80 probleminių programų Lietuvoje (pvz., kurių tikslai nėra aiškiai suformuluoti ir pan.), tačiau kol kas nėra imtasi realių veiksmų užkirsti kelią tokiems pažeidimams.

Nors švietimo ministerija ginasi, kad tai ne jos prerogatyva, opozicijos atstovai piktinosi, kad nėra aiškių gairių, kokių specialistų Lietuvoje trūksta. Studentai , dažnai nepaisydami rinkos, daugiausiai stoja į populiariausias socialinių mokslų specialybes, kurių specialistų gretos šalyje jau perpildytos.

Studentai jaučiasi apgauti

„Tvarkietis“ Andrius Mazuronis teigė, kad valdantieji apgavo būsimus studentus. Jiems buvo žadama, kad didesnes nei 5 procentų palūkanas kompensuos valstybė. Tačiau buvo nutylėta, kad ta kompensacija galios tik pirmus ketverius metus – vėliau turintiems studijų paskolas teks mokėti visas palūkanas bankams.

Tvarkos ir teisingumo narys teigė pasigendantis aiškių atsakymų, kodėl paskolų davimui buvo pasirinkti komerciniai bankai. „Čia greičiau komercinių bankų gelbėjimo įstatymas“, - pareiškė A. Mazuronis.

Be to, anot Lietuvos studentų atstovybių sąjungos prezidentės Indrės Vareikytės, studentai palūkanas, kurios sieks vidutinę stipendiją, turės pradėti mokėti jau pirmaisiais metais, o tai, mažėjant vidutinėms studentų lėšoms, bus ypač sudėtinga.

Studentų atstovė taip pat piktinosi, kad yra įvestos baudos dėl studijų metimo – jeigu studentus nusprendė nutraukti studijas, jam teks sumokėti kelis tūkstančius siekiančią baudą. „Ne baudomis reikia skatinti mokytis“, - kalbėjo I. Vareikytė.Universitetai politizuojami

REKLAMA

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Vida Marija Čigrėjienė konferencijoje neatstovavo visos frakcijos, tačiau atvyko išsakyti savo ir rektorių nuomonę. Ji akcentavo universitetų autonomijos supančiojimą.

Pagal naująją tvarką švietimo ministras į universitetų tarybas gali skirti savus atstovus, kurie iš principo niekam nebus atsakingi. „Aukštasis mokslas negali būti politizuotas“, - pareiškė V. M. Čigrėjienė.

Ji taip pat pridūrė, kad parašo po interpeliacijos tekstu ji nepadės, tačiau balsuojat už ją balsuos „pagal sąžinę“.

Valdantieji tikri dėl savo politikos

Švietimo ir mokslo ministras G. Steponavičius opozicijos kritikuojamą aukštojo mokslo reformą vertina kaip svarbų poslinkį kokybiškesnių studijų link. Pasak ministro, nors ryškesnių pertvarkos rezultatų galima tikėtis po poros metų, teigiamų pokyčių matyti jau dabar.

Aukštojo mokslo reformą iš esmės teigiamai vertina ir Premjeras Andrius Kubilius.

„Opozicijos priekabiavimas dėl šių detalių yra tik neatrodantis solidžiai politikavimas. Manau, kad verta ir Seime diskutuoti dėl tolesnės reformos perspektyvos, bet tai - ne priežastis dirbtinai stabdyti prasidėjusią sveiką aukštųjų mokyklų konkurenciją ir neišvengiamą studijų kokybės gerėjimą. Priešingai, ministrą G. Steponavičių reikia pasveikinti už pradėtą įgyvendinti reformą“, - praėjusią savaitę sakė A. Kubilius.

studentas
2009-09-28 11:25:17
Galima gal placiau kanors suzinot apie baudas? Studijuoju MRU Finansu ekonomika ir tikrai ketinu mesti nes nematau jokios absoliuciai prasmes...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
J 2009-09-29 20:44:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vienintelis dalykas, kuriuo dar buvo galima didziuotis Lietuvoje, kad tikrai daug zmoniu siekia aukstojo mokslo. Bet prie Kubiliaus viskas apsivercia aukstyn kojom, kaip visuomet - mokytis tampa pre brangu, kokybe nuline pagal sudetus pinigus... Lauk ne tik Steponaviciu, bet ir Kubiliu su visa likuse sutve!    ATSAKYTI
pastebėjimas 2009-09-29 08:31:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ši švietimo reforma - tai genocidas prieš studentus.

   ATSAKYTI
ogis 2009-09-29 07:04:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagrindinė nepasitikėjimo ministru priežastis - studentams nepalanki aukštojo mokslo reforma ir bankų baudžiauninkais studentus pavertusi paskolų už mokslą sistema.   ATSAKYTI
jone 2009-09-28 21:33:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Palaikyti reikia politikus, siekiančius Lietuvos žmonių gerovės, tvarkos ir teisingumo; besirūpinančius ir atstovaujančius piliečių interesus; siekiančius išsilavinimo prieinamumo kiekvienam; siekiančius pažaboti bankų, prekybos ir energetikos monopolijas; siekiančius Lietuvos energetinės nepriklausomybės; siekiančius Lietuvos sveikatos apsaugos ir švietimo sistemų finansavimo proporcijų bei paslaugų kokybės.

   ATSAKYTI
mok 2009-09-28 21:25:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
reformos pasekmes tik daugiau popierizmo ir maziau laiko mokiniams   ATSAKYTI
oi 2009-09-28 19:45:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
mažai dar pajudino. Aukštosios dideliais kiekiais kepa nevykėlius.Mokslas krito, kai pradėjo priimti visus netinginčius    ATSAKYTI
RK 2009-09-28 18:20:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Steponaviciui butu garbinga pasitraukti paciam. Jam studentu ateitis, tikrai, nerupi.    ATSAKYTI
mokslininkui tyrėjui 2009-09-28 17:05:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kad pajudino mokslinius institutus, nematau nieko bloga, nes daugelyje jų neaišku, koks tiriamasis darbas vyksta. Kam filosofams mokslinis institutas? Ir daugybė kitų. Etatai išpūsti, krūva pensininkų, dirbama kaip 19 amžiuje. Tai būtina buvo pajudinti, nes lyginant darbą privačioje bendrovėje ir moksliniame institute, matyti labai ryškūs skirtumai.   ATSAKYTI
Gediminas 2009-09-28 16:38:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mums nepriimtini G.Steponavičiaus įžeidinėjimai, arogancija ir kitų žmonių žeminimas.
Žmones, kurie prieštaravo jo reformai jis vadino ,, bailiais ir rėksniais‘‘ (,, Man kaip žmogui ir politikui šiandien svarbu yra jausti ir žinoti, kad yra ne tik garsiai šaukančių ,,ne‘‘, bet ir sakančių, kad reikia judėti pirmyn. Šis koncertas ir man, ir visiems politikams yra geras priminimas, kad nereikia bijoti priimti sprendimų, kurie atneš pozityvius pokyčius. Ir tegu keli bailiai ar rėksniai neužkerta mums kelio, - sakė Gintaras Steponavičius.‘‘, 2009-03-31, liberalusajudis.lt). Profesorius supykdė ministro pasisakymas mitinge, kurio metu buvo protestuojama prieš neapgalvotą ir rizikingą šalies aukštojo mokslo reformą. ,, Ar jus tenkina seni profesoriai, 20 metų iš senų konspektų skaitantys paskaitas ?‘‘
Tai yra vieši įžeidimai ir kitų žmonių žeminimas iš G.Steponavičiaus šalies.
   ATSAKYTI
Regis 2009-09-28 15:37:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sušiko aukštąjį mokslą, sušikinėja ir vidurinį. Reikia kad gerai mokytojai sudrebintų to burunduko žandus   ATSAKYTI
Gediminas 2009-09-28 14:54:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš jau seniai pasisakiau, kad G.Steponavičius neturėjo užimti šių pareigų, nes buvo joms nekompetetingas. Reikia pastebėti, kad jis netinkamai atstovauja savo apygardos žmones, negina iš esmės jų prieš Regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos projektą (tėra tik teorinės politinės deklaracijos).
Mano iniciatyva 2009-07-14, jau Visuomenės atstovai kreipėsi į Prezidentą, Premjerą, Seimo pirmininką, Seimo frakcijų pirmininkus ir kt., buvo išreikštas Reikalavimas dėl Seimo nario ir Švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus atleidimo
iš Švietimo ir mokslo ministro pareigų ir atsisakyti jo Švietimo ir mokslo reformos modelio bei sukurti įstatymus, kurie sudarytų Lietuvos piliečiams galimybę atšaukti konkretų Seimo narį arba visą Seimą nepasibaigus Seimo kadencijai. Ištrauka iš rašto:
,,Mes, po šiuo raštu pasirašiusieji, prieštaraudami Seimo nario ir Švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus švietimo reformai, nepatenkinti G.Steponavičiaus kaip Lazdynų apygardos Seimo nariu, netinkamu jo atstovavimu savo apygardos gyventojams dėl Regioninės buitinių atliekų deginimo gamyklos projekto, UAB ,,Senovės‘‘ medicininių atliekų deginimo gamyklos ir kitų Lazdynų apygardos problemų ir įžeidžiančiais jo pasisakymais, reikalaujame atleisti Gintarą Steponavičių iš užimamų Švietimo ir mokslo ministro pareigų ir atsisakyti jo Švietimo ir mokslo reformos modelio, taip pat reikalaujame sukurti įstatymus, kurie sudarytų Lietuvos piliečiams galimybę atšaukti konkretų Seimo narį ir arba visą Seimą nepasibaigus Seimo kadencijai.''

   ATSAKYTI
agne 2009-09-28 14:46:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
su tokiais ministrais, kaip Steponavičius, žlunga visas aukštasis mokslas   ATSAKYTI
Mokslininkas tyrėjas 2009-09-28 14:17:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Didžiausia blogybė - ne "krepšelis" (tai bus taisoma ir gana greitai), o Mokslo ir studijų įstatyme numatytas antikonstitucinis universitetų UŽVALDYMAS (pasiskiriant savas tarybas ir rektorius. TOKIOS valdymo sistemos nerasta NEI vienoje civilizuotoje šalyje), MOKSLO INSTITUTŲ SUNAIKINIMAS, biudžeto lėšų neatidavimas universitetams ir institutams, o pasilikimas ministerijoje, ES lėšų neskyrimas mokslui, Lietuvos mokslo tarybos, Mokslo ir studijų fondo sunaikinimas (pavertimas jų karikatūra), konkursinio mokslo finansavimo sužlugdymas (pavertimas korupciniu, nors deklaruojant priešingai).   ATSAKYTI
geras 2009-09-28 14:02:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Aukštojo mokslo reformą iš esmės teigiamai vertina ir Premjeras Andrius Kubilius. " Cia tai geriausias sakinys straipsnyje! Neliudna gyventi amzinu reformu salyje.   ATSAKYTI
kosta 2009-09-28 12:42:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Steponavičius-laukinis liberalas   ATSAKYTI
Kuo greičiau 2009-09-28 11:54:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
reikėtų šį žmogų, netęsiantį savo pažadų, išprašyti iš posto.   ATSAKYTI
duobkasiai 2009-09-28 11:49:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai,kas padaryta su meno specalybėmis - baisiau būti negali. Į vokalą muzikos akademijoje šiemet priimti visi ne tie, kuriuos atrinko spcialistų komisija, o tie, kurie buvo patys praščiausi, bet turėjo gerus atestato vidurkius. Tad dabar talento ir vakalinių duomenų nebereikia - operoje dainuos nuo siol atestatai, o ne dainininkai. Pies ir režisuos ir vaidins ne talenta, o Steponaviciaus ir visažinės Putinaitės atestatai!   ATSAKYTI
v 2009-09-28 11:33:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
vyt nx maximos gaidy dauk negalvojus...   ATSAKYTI
studentas 2009-09-28 11:25:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Galima gal placiau kanors suzinot apie baudas? Studijuoju MRU Finansu ekonomika ir tikrai ketinu mesti nes nematau jokios absoliuciai prasmes...   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Vaistinė (nuotr. stop kadras)
Valdžiai prakalbus apie privalomą kaukių dėvėjimą tautiečiai ėmė šluoti vaistines. Iš lentynų masiškai graibstomos kaukės ir vienkartinės pirštinės. Kai kur sandėliuose jų ...
Skvernelis susitikime su Lenkijos premjeru (nuotr. Raimundo Maslausko)
Lietuvos ir Lenkijos dvišaliai santykiai yra geriausi per pastarąjį dešimtmetį, visi šalių strateginės svarbos projektai – elektros, dujų, kelių ir geležinkelių jungtys – juda ...
Saulius Skvernelis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Policijos departamentas praneša, kad liepos 14 d. apie 19 val. 10 min. Radviliškio r., Baisogalos mstl., skelbimų lentoje pastebėtas pakabintas Lietuvos Respublikos premjerą ...
Avarija. Asociatyvi nuotrauka (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai praneša, kad liepos 14 d. apie 14 val. gautas pranešimas, jog Baraginės kaime įvyko avarija. Pirminiais ...
Zuokas, Paulauskas ir Žemaitaitis įkūrė naują partiją (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Antradienio vakarą rinkosi prieš keletą savaičių išrinkta nauja politinės partijos Laisvė ir teisingumas Valdyba, kurios metu papildytas partijos vienmandačių apygardų sąrašas. ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų