Finansų ministras Algirdas Šemeta. Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.

Finansų ministras Algirdas Šemeta. Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.

Seime prasidėjo interpeliacijos finansų ministrui Algirdui Šemetai procedūra. Tarp ministro ir Seimo narių įžeidinėjimų vieni kitiems A. Šemeta teisinosi, kad jokios realios alternatyvos dabartinei finansų politikai nebuvo ir nėra, ir dar kartą kartojo, kad sunkmetis - buvusios Vyriausybės palikimas.

Nepasitikėjimą ministrui inicijuoja opozicijoje esantys socialdemokratai, kuriuos parėmė irgi opozicijai priklausantys "darbiečiai" bei "tvarkiečiai".

Seimas iš įvairių frakcijų sudarė redakcinę komisiją, kuri parengs nutarimo projektą dėl interpeliacijos ir jį pateiks kitą antradienį. Jame turi būti pareikštas Seimo pritarimas arba nepritarimas ministro atsakymui.

REKLAMA

Kaip primena ELTA, jeigu Seimo nutarimo projekte dėl interpeliacijos ministro atsakymas pripažįstamas esąs nepatenkinamas ir pareikštas nepasitikėjimas juo, tai toks nutarimo projektas gali būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma. Jeigu Seimo nutarimas dėl interpeliacijos priimamas, ministras privalo atsistatydinti.

Kaltinimai įstūmus šalį į duobę

Socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis, pristatydamas interpeliacijos kreipimąsi, priminė praėjusių metų rugsėjį savaitraščiui „Veidas“ duotą interviu. Tuometinis statistikos departamento generalinis direktorius A. Šemeta teigė, kad Lietuva žengia į ekonomikos augimo, o ne lėtėjimo stadiją. Esą lėtėjimas pastebimas kai kuriose srityse, tačiau auga eksportas. „Tai teikia vilties, kad mūsų verslas prisitaiko prie ekonominių sąlygų. BVP duomenys leidžia tikėtis, kad išliksime tarp sparčiausiai augančių ES valstybių“, - citavo jį A. P. Andriukaitis. Socdemas stebėjosi, kad ilgai laukti nereikėjo, kuomet jo nuomonė pasikeitė.

Grupė Seimo narių suformavo 11 klausimų A. Šemetai, tarp jų – apie galimus konstitucinius pažeidimus rengiant Biudžeto projektą, apie statistinius duomenis ir jų vertinimą, abejotiną įstatymų poveikio numatymą. Parlamentarai klausia, ar ministras nesijaučia kaltas dėl socialinės įtampos visuomenėje ir Sausio mėnesį prie Seimo mitingo, virtusio riaušėmis.

Dėl PVM ir kitų mokesčių, anot V. P. Andriukaičio, pablogėjo pramonės, leidybos, prekybos ir kitų sektorių, savivaldybių biudžetų padėtis. „Vertindami visai tai, mes manome, kad A. Šemetos pasiūlyti mokesčių pakeitimai davė neigiamų rezultatų šaliai“, - kalbėjo socialdemokratas.

REKLAMA

Pasak socialdemokratų, Vyriausybės parengtos reformos ne tik nepagerino, bet ir pablogino situaciją Lietuvoje. Jų teigimu, jei 2008 gruodį įgyvendintos mokesčių politikos reformos nebūtų, šiandien situacija esą būtų daug geresnė.

Interpeliacijos iniciatoriai priekaištauja, kad A.Šemeta nekreipė dėmesio į perspėjimus, jog radikali mokesčių reforma neduos efekto, padidins mokesčių slėpimo tikimybę, iššauks didelį nedarbą bei socialinius neramumus.

A. Šemetos pasiteisinimai

Kai kuriuos kaltinimus ir priekaištus A. Šemeta pavadino „mitais“ ir „tiesos nutylėjimu“. Jis teigė, kad Vyriausybę imtis drastiškų priemonių privertė praėjusios Vyriausybės klaidos – esą Andriaus Kubiliaus vadovaujamam ministrų kabinetui reikėjo nešti jų užgyventą skolų kuprą. Jis kritikavo Gedimino Kirkilo Vyriausybę, kad ši nesiėmė prevencinių priemonių, nekreipė dėmesio į perspėjimus apie verslo perkaitimą ir nekaupė rezervų.

Ministras aiškino, kad ekonomikos ciklui staiga pasisukus žemyn buvo susidurta su problema – pajamos dingo, o įsipareigojimai mokėjimams liko. Taip esą atsitiko dėl to, kad praėjusi Vyriausybė ciklinėmis pajamomis dengė nuolatines išlaidas.

Manipuliavimu finansų ministras vadino ir bandymus sieti BVP kritimą ir Vyriausybės vykdomą finansų politiką. „Mokesčių nesurinkimo priežastis yra ne mokesčių reforma, o staiga pablogėjusi ūkio padėtis“, - sakė A. Šemeta. „Fiskalinės drausmės nebuvimas nulėmė, kad susidariusias problemas turime spręsti taip skausmingai“.

Dėl nesugebėjimo greitai sureaguoti į pasikeitusią padėtį finansų ministras kaltino ir pačius verslo subjektus – jie esą buvo pripratę prie gerų sąlygų ir ėmėsi neteisingų veiksmų joms pablogėjus.

REKLAMA

Į priekaištus, kad kaimyninėse valstybėse kainos yra mažesnės, ministras atsakė, jog tai yra monetarinės politikos, o ne mokesčių, dalykas. „Nėra tokios mokesčių politikos, kurį būtų pajėgusi atsverti zloto pigimo efektą“, - tikino jis.

A. Šemeta teisinosi, kad jis ir visas ministrų kabinetas ne kėlė paniką, nuolat kalbėdami apie krizę, o tiesiog informavo visuomenę apie situaciją. Toks kelias, anot jo, yra geresnis nei buvusios Vyriausybės „olimpinė ramybė“. 

A. Šemeta dėl V. P. Andriukaičio priminto interviu „Veidui“, sakė, kad žurnalistė jį ne taip suprato – esą jis sakė, jog ekonomika pereina į ekonomikos augimo lėtėjimo stadiją.

Ministras gynė pasirinktą Vyriausybės finansų politiką. „Jokios realios alternatyvos nebuvo ir nėra“, - tikino A. Šemeta. „Laukia antrasis (išlaidų mažinimo – aut.) etapas, jeigu mes norime turėti tvarią makroekonominę padėtį“, - kalbėjo ministras.

Diskusijoje netrūko įžeidinėjimų

Seimo narys Kęstutis Daukšys kaltino ministrą taip „dėjus ant stabdžių“, kad keleiviai, t.y., Lietuvos gyventojai, susilaužė ne tik rankas ir kojas, bet ir prasiskėlė kaktas. Dalis Seimo narių taip pat kritikavo A. Šemetą už demagogiją, užsispyrimą ir vengimą prisiimti atsakomybės, nors ministras iš Seimo tribūnos pareiškė prisiimantis atsakomybę už „kiekvieną savo pasiūlytą sprendimą ir kitus veiksmus, susijusius su viešųjų finansų būkle, kaip ir Vyriausybės, kurios ministras esu, šios srities sprendimus“.

Valstietis liaudininkas Konstantas Ramelis A. Šemetai pasiūlė eiti į „tam tikras vietas“ atlikti bausmės. Ministras atkirto, kad ten turėtų keliauti socialdemokratai, netinkamai valdę šalies finansus.

REKLAMA

Galiausiai, atsakinėdamas į paskutinį klausimą, kurį uždavė buvusi Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė, šis ją įžeidė pareikšdamas, kad ji išvis neturi teisės būti Seimo nare dėl to, ką ji esą padarė Lietuvai. Galbūt tokią A. Šemetos reakciją išprovokavo parlamentarės raginimas būti jį tikru vyru, pripažinti klaidas ir galų gale atsistatydinti. Ministro žodžiais V. Blinkevičiūtei pasipiktino ne vienas Seimo narys, o Julius Sabatauskas ministrą apkaltino begaline arogancija.

Kęstutis Glaveckas pareiškė, kad interpeliacijos rengėjai „zoologiškai piktai“ puola dabartinę Vyriausybę ir taip siekia susigrąžinti prarastą valdžią.

Ministras pirmininkas Andrius Kubilius pareiškė, kad ši interpeliacija yra interpeliacija pačiai opozicijai ir jos ekonominiam neraštingumui. Anot jo, socdemai patys sukėlė gaisrus, o dabar piktdžiugiškai stebisi, kodėl jų nepavyksta užgesinti. „Šiandien svarstome ne ministro interpeliacijos klausimą, o opozicijos orumą“, pridūrė A. Kubilius. 

Premjeras citavo ekonomisto Jono Čičinsko žodžius: „Šiandien gėda klausytis opozicijos ir kitų partijų narių kalbų ir replikų vyriausybės adresu, nes tame kontrargumentavime nėra jokios minties ar proto, tik vien noras protestuot prieš oponento sumanymą ir pakurstyti prieš jį visus tai stebinčius“.

Apie tai – LNK žinių videoreportaže.

as
2009-05-14 12:37:00
kad tik ismestu ji lauk.nekenciu semetos.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Justas 2009-05-15 13:32:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teisingai ministras pasake, ta viedmaine Blinkeviciute jau senai i vieta pastatyti reikejo.. Ministro vietoje kreipciausi i prokuratura, kad blinkeviciute, kirkila ir kitus patrauktu baudziamojon atsakomyben uz valstybes lesu isvaisyma stambiu mastu..

   ATSAKYTI
petras 2009-05-15 00:40:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Von ta semeta su kubili kuo greiciau skurdintojus.   ATSAKYTI
Bosas. 2009-05-14 22:18:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Semeta pasake teisingai,Nes ir be Semeto pasakimu apie LT.
biudzeto issvaistima Kirkilo- AMBalo sugerovu rase spauda
netgi buvo minimos sumos.   ATSAKYTI
ekspertu ekspertas 2009-05-14 21:10:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o kubilius is vis nerealiai uzkale!!! :-)   ATSAKYTI
ekspertu ekspertas 2009-05-14 21:08:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nu gerai kale blinkei semeta, maldiec!!!!   ATSAKYTI
2009-05-14 19:30:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
socdemai-dergėjų partija.jie patys savo grobimu ir mokesčių mokėtojų pinigų taškymu privedė Lietuvą prie pilno bankroto.Jeigu bus paliestos pensininkų pensijos jie visi įsikandę į dantis grąžins visą ištaškytą ir užgrobtą nacionalinį turtą.Jie privalės būti nuteisti už nusikaltimus Lietuvos žmonėms ir vaikams ir kūdikiams.Gana tų kirkilinių pritukusių aferistų.Gana balčytikių navickikių ir kitokių čių žmonių mulkintojų ir sau naudos ieškotojų.   ATSAKYTI
. 2009-05-14 18:49:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl "besiteisindamas"?

Faktas, kad buvusios vyriausybės politika sąlygojo dabartinę situaciją, kuri verčia itin aštriai pjaut tam tikras lengvatas.

Sakau, VERČIA. Čia ne pasirinkimo reikalas.   ATSAKYTI
kastro 2009-05-14 18:22:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Palaikau premjerą Kubilių ir ministrą Šemetą. Prof. K.Glaveckas taip pat labai vaizdžiai, kaip mokinukams paaiškino, kad dabar panašus krizės sukeltas vaizdas visur, ne tik Lietuvoje. Ir čia pasimatė prastas komunistų politikų veidas - nieko gero nesiūlyti, bet tik kritikuoti (pagal Leniną).   ATSAKYTI
K.Stro 2009-05-14 18:15:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerai, kad svarstoma, diskutuojama. Ir dar labai gerai, kad LTV rodo diskusijas tiesiogiai, nes mes jau baigiam pamiršti, kaip atrodo mūsų išrinkti Seimo nariai ir kaip jie nuobodžiaudami krapšto nosis salėje.   ATSAKYTI
eklektik 2009-05-14 18:11:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Andriukaitis nebegauna "otkatu " ir tai ji nervuoja .. bet kas imanoma padaryti .. nes kitaip Andrikaitis praras kysininko specialisto ir virtuozo kvalifikacija.. kad neprarastu reikia jam pastovias treniruotes daryti .. gal sakau tegu socdemai vis susimeta ir pakisa koki "otkata " andriukaiciui ,, kitaip taigi negerai bus .    ATSAKYTI
cheche 2009-05-14 16:59:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ziuriu Balsas jau ir Bungardaite palauze - jau ir ji turi rasyti pries konservatorius. gaila Balso   ATSAKYTI
už Kubilių 2009-05-14 16:46:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gerbiu Kubilių. Laikykitės vyrai!   ATSAKYTI
Gėda socdemams 2009-05-14 16:39:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Socdemai nuvarė Lietuvą kaip seną kuiną ir dar balsą kelia. Gėdos reikia turėti.   ATSAKYTI
Klara Cetkin 2009-05-14 16:31:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kirkilina su visa konumistu shaika reikia reikia uz pautu kabinti. Nu, Blinkeviciutes tai nera uz ko.   ATSAKYTI
Deep 2009-05-14 16:25:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sitas zmogysta marina mus visus badu, o pries kameras ramiu suniuko vedeliu snibzda, kad cia taip reikia, taip gerai, viskas ok. Aisku ok, kai jo vaikai su naujais BMW vazineja.    ATSAKYTI
d2 2009-05-14 15:58:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kai prie lovio tai pirmi, kai atsakomybe prisiimti tai skyti jau kiausai darosi. ble savigarbos zmones turetu priimt kritika ir atsakomybe uz savop veiksmus.   ATSAKYTI
ja 2009-05-14 15:18:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokie jau jie.Kiek pamenu pKirkilas valdzion atejo Kubiliaus pagalba,istatymus priiminejo kartu, tandemas 2k likus dviem menesiam iki rinkimu pKubilius nusiplove.Kazi kodel nutylima,kad po naktiniu posedziavimu surenkami trigubai mazesni mokesciai.Ar tie lietuvaiciai istikro kokie tai keisti,ar juos tokiais laiko.   ATSAKYTI
* 2009-05-14 15:09:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai aišku, tokie ir moka kaltę kitiem verst, o kur patys tuo metu buvo? Kodėl nieko nesakė? Dabar bando geručius vaidint.   ATSAKYTI
Šemeta malačius 2009-05-14 15:00:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šemeta malačius   ATSAKYTI
to Gediminas 2009-05-14 14:52:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ir tamsta jau pasitarei su "busima lietivos prezidente":)   ATSAKYTI

Top Video

Rusijoje pro langą – neįtikėtinas reginys: atrodė lyg sapnuotų
DABAR RODOMA
Rusijoje pro langą – neįtikėtinas reginys: atrodė lyg sapnuotų
DABAR RODOMA
Važiuojant kelyje bauginantis vaizdas iš dangaus sukėlė nerimą
DABAR RODOMA
Vairuotojai kelyje sutiko Eloną Muską: jo automobilis – priverčia išsižioti
DABAR RODOMA
NBA išplatino įrašą Kobe Bryanui atminti: griebia už širdies
DABAR RODOMA
Pamatykite: 10 Kobe Bryanto metimų, atnešusių komandai pergalę
DABAR RODOMA
40 įspūdingiausių Kobe Bryanto karjeros dėjimų
DABAR RODOMA
Bryanto karjeros kelias NBA
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
REKLAMA
Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad Seimui antradienį priėmus taršos kontrolę ir prevenciją griežtinančias pataisas, būtina stiprinti ir Aplinkos apsaugos departamento ...
Sveikatos apsaugos ministerija (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Generalinė prokuratūra gina teisėsaugos pareigūnų sprendimą prašyti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenų apie anoniminį pranešimą dėl situacijos Klaipėdos ...
Darželis  (nuotr. Sauliaus Žiūros)
Vyriausybė trečiadienį pritarė Seime svarstomam siūlymui vaikų priėmimą į mokyklas ir darželius organizuoti per centralizuotą prašymų pateikimo ir gyventojų ...
Neplaninės kratos Šiaulių tardymo izoliatoriuje (nuotr. kaldep.lt)
Po nuteistojo bandymo pabėgti Šiaulių tardymo izoliatoriuje trečiadienį atliktos neplaninės kratos, trečiadienį pranešė Kalėjimų departamentas. Režiminio korpuso gyvenamose ...
Jaroslav Narkevič (nuotr. Eimanto Genio)
Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) nutarus, kad susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė tarnybinę etiką pietaudamas už ministerijai ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų