Ką slepia šios dviejų valstybės pareigūnų šypsenos? (Eltos nuotr.)

Ką slepia šios dviejų valstybės pareigūnų šypsenos? (Eltos nuotr.)

Greitai bus metai, kai dėl Prezidentūros nesutarimo su Seimu Vytautas Greičius tebedirba Aukščiausiojo Teismo pirmininku, nors jo 9 metų kadencija jau pasibaigusi.

Pagal Lietuvos Konstituciją Aukščiausiojo Teismo (AT) pirmininką skiria ir atleidžia Seimas prezidento teikimu. V. Greičius AT pirmininko kadenciją baigė pernai liepą.

Kalta patarėja?

Kai pernai prezidentas V. Adamkus pasiūlė atleisti AT pirmininką, Seimas nesutiko: kad reikia V. Greičių atleisti, balsavo tik 41 Seimo narys, 43 buvo prieš atleidimą, o 20 – susilaikė. “Seimas nėra ta institucija, kurioje prezidento aplinka ką nori, tą ir gali daryti”, - piktinosi Julius Veselka. “Tikiuosi, kad Seimas sugebės išlaikyti atsakomybės egzaminą”, - šalies vadovo teikimui priešintis ragino ir Rasa Juknevičienė. O “darbietė” Virginija Baltraitienė sakė pajutusi spaudimą, nes pristatant  prezidento teikimą, V. Adamkaus patarėja teisės klausimais Aušra Rauličkytė pareiškė, jog parlamentarai negali nepritarti prezidentui, nes esą V. Greičiaus atleidimas tėra tik formalus klausimas. “Tačiau kiekvienas Seimo narys turi teisę balsuoti, kaip jam liepia sąžinė”, - piktinosi V. Baltraitienė.

REKLAMA

“Kaip liepia sąžinė” Seimo nariai balsavo ir po kelių dienų, kai prezidentas vėl pasiūlė atleisti V. Greičių. Ir nors dabar prezidentui atstovavo Lauras Bielinis, 39 Seimo narių balsų neužteko atleisti V. Greičių iš AT pirmininko pareigų.

Taip dvi valstybinės institucijos pateko į politinę ir teisinę aklavietę, iš kurios nesugeba išeiti iki šiol, nes ir trečią kartą Seimas nepaklausė prezidento. Kalbinti Seimo nariai sakė, kad šį kartą jie balsavo prieš V. Greičiaus atleidimą ir dėl to, kad prezidentas AT pirmininku ruošėsi skirti AT Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininką Joną Prapiestį.

Įgaliojimų pratęsti negalima

AT pirmininku iki šiol tebedirbantis V. Greičius yra “pirmininkas be jokių įgaliojimų”. Jau anksčiau  Konstitucinis Teismas (KT) yra išaiškinęs, kad teismų pirmininkų įgaliojimai negali būti pratęsti nei įstatymu, nei kitais teisės aktais.

Iki 2006-ųjų AT pirmininkas buvo skiriamas apibrėžtam laikui ir, kadencijai pasibaigus, automatiškai buvo atleidžiamas. Tačiau po KT išaiškinimo AT pirmininką, pasibaigus jo darbo kadencijai, prezidento teikimu turi atleisti Seimas ir tik po to gali būti teikiama nauja kandidatūra.

Dabar kai kurie Seimo nariai tiesiog spaudžia V. Adamkų, kad šis V. Greičių skirtų dar vienai kadencijai. “Net ir norint dar vienai kadencijai pasiūlyti V. Greičių, pirmiausia reikia jį atleisti, - sakė prezidento patarėja, Teisės departamento vadovė  A. Rauličkytė. - Tokia procedūra numatyta konstitucinėje doktrinoje. Jei V. Greičius būtų atleistas, jo pareigas laikinai – kol būtų patvirtinta nauja kandidatūra - eitų AT Civilinių bylų skyriaus pirmininkė Janina Stripeikienė – kaip didžiausią teisminę patirtį turinti teisėja”.

REKLAMA

Šiomis dienomis prezidentas, nerasdamas išeities, paprašė į KT išaiškinti, ar Seimo nariai gali balsuoti prieš teisėjų atleidimą pasibaigus kadencijai.

Tačiau ir šis prezidento kreipimasis į KT sukėlė didžiulius ginčus. Europarlamentaras Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Politikos komiteto pirmininkas Vyautas Landsbergis netgi paragino prezidentą atsiimti savo kreipimąsi į KT. ”Prasideda tokie požiūriai, kad Seimas yra tik rankų pakėlimui. Tai mes artėjame prie rusiško modelio ir todėl būtų geriau, kad V. Adamkus nesusiteptų paskutiniuoju laikotarpiu prieš užbaigdamas kadenciją”, - sakė V. Landsbergis. Kitas tos pačios partijos narys Rytas Kupčinskas Seime įregistravo nutarimo projektą “Dėl parlamentinės demokratijos Lietuvoje”. Šiame dokumento projekte rašoma, kad jokia valstybės institucija neturi teisės ir galios nurodyti Seimo nariams, kaip jie privalo balsuoti priimant vieną ar kitą sprendimą.

Dėl ko laužomos ietys?

Kai kurie teisininkai sako, kad ginčijamasi ne dėl esminių dalykų. Štai advokatas, buvęs Seimo narys Kęstutis Čilinskas atkreipia dėmesį į kai kurias datas. 1999 metų birželį V. Greičius buvo paskirtas AT pirmininku neterminuom laikui. O 2002-aisiais Seimas pritarė naujai Teismų įstatymo redakcijai ir AT pirmininko kadencija buvo nustatyta 9 metams. Tad gal vertėjo kreiptis į KT, kad šis išaiškintų, kada vis dėlto baigiasi V. Greičiaus kadencija?

Kai kurie kalbinti politikai aiškino, jog jie nebalsuoja už V. Greičiaus atleidimą, nes įžiūri V. Adamkaus kerštą dėl prieš porą metų metus kilusio skandalo, kai apsimelavo keli teisėjai.

REKLAMA

Tuomet Teisėjų taryba svarstė, ar pratęsti Biržų rajono apylinkės teismo pirmininko Valento Margevičiaus kadenciją, iki jam sukaks 65 metai. Tarybos nariai tam pritarė. Kilus skandalui – V. Margevičius “užkliuvo” dėl kažkada padarytos avarijos – buvo apkaltintas V. Greičius (nors jis vienintelis Teisėjų tarybos posėdyje nepritarė V. Margevičiaus kadencijos pratęsimui), esą nuslėpęs kandidato biografijos faktus. Tuometinis Vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas Virgilijus Valančius, tuometinis Teisingumo ministerijos viceministras Gintaras Švedas, prezidento patarėjas teisės klausimais Haroldas Šinkūnas ir dar keli jų kolegos tai patvirtino šalies prezidentui. V. Adamkus įpyko ir pasikvietęs V. Greičių pareiškė, kad nebepasitiki juo nei kaip teisėju, nei kaip žmogumi. Tačiau AT pirmininkas pateikė įrodymus, kaip buvo svarstoma V. Margevičiaus kandidatūra. Teisėjų tarybos posėdis buvo įrašinėjamas į diktofoną. Išklausius įrašą, paaiškėjo, kad V. Greičius garsiai visiems perskaitė Biržų rajono apylinkės teismo pirmininko nuodėmes.

V. Margevičius tuoj pat atsistatydino, motyvuodamas, kad negali dirbti, kai juo nepasitikima. Nors prezidentas pareiškė nepasitikėjimą AT pirmininku V. Greičiumi, pastarasis iš pareigų nepasitraukė. Žodžiu, du valstybės pareigūnai iki šiol vienas į kitą žiūri skersomis.

Reikia pripažinti, kad V. Greičius šioje situacijoje liko santūrus ir, būdamas nekaltas, nepuolė visiems aiškinti situacijos, o tik pareiškė, jog prezidentas suklydo. Tokia tvirta savo pozicija  AT pirmininkas pelnė daugelio savo kolegų simpatijas.

REKLAMA

Pikti liežuviai mala, kad koją prezidento ir AT pirmininko bendradarbiavimui kiša ir teisėsaugininkai Kūriai. V. Greičius, vadovaudamasis Teismų įstatymu, pasibaigus įgaliojimams pasiūlė iš pareigų atleisti AT Civilinių bylų skyriaus vadovą Česlovą Jokūbauską, o į jo vietą pasiūlė Valentiną Mikelėną. Pasirodo, kad Č. Jokūbauskas yra Europos Teisingumo Teismo teisėjo Prano Kūrio kaimynas. Taigi kalbama, kad dėl to V. Greičius užsitraukė ir buvusio Konstitucinio Teismo pirmininko Egidijaus Kūrio nemalonę.

„Akistata“ bandė sužinoti, kaip šiandieninę situaciją vertina pats V. Greičius, tačiau pirmininkas į diskusijas nesileido, tik per AT kanclerį Romą Laurinavičių patarė visais klausimais, susijusiais su jo atleidimu ir darbu, kreiptis į Prezidentūrą arba Seimą.

Aurelija Žutautienė

arturas
2009-04-25 18:33:00
cia Lietuvos zmones turi rinkti teisejus,o ne tokie apsisaukeliai kaip adamsas,o cia pasistato sau tinkama kisenini teiseja ir trina rankomis.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Robertas 2009-04-26 23:11:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na, Greičiui save komentuoti kvaila ir neetiška.   ATSAKYTI
Miles 2009-04-26 22:50:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Konservatoriai turės savo žmogų Aukščiausiame Teisme. Emigruosiu kol galiu, kad nepatirčiau valdžios teroro. Tegul pajunta tie, kurie konservatoriams prijaučia ir varo ant Adamkaus ir Rauličkytės.   ATSAKYTI
Vingių Jonas 2009-04-26 21:00:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Citata: "Iki 2006-ųjų AT pirmininkas buvo skiriamas apibrėžtam laikui ir, kadencijai pasibaigus, automatiškai buvo atleidžiamas." Netiesą rašote. Teismų įstatymo redakcija, galiojusi iki 2008-09-01, numatė, kad AT pirmininkas buvo skiriamas apibrėžtam laikui ir, kadencijai pasibaigus, automatiškai buvo atleidžiamas, jei jis nepaskirtas naujai kadencijai. P-lė Rauliškytė, mona nuomone, apribojo Seimo teisę skirti buvusį AT pirmininką naujai - antrai kadencijai, o varžyti Seimo teisių dar jokiam patarėjui įgaliojimai nei Konstitucijoje, nei įstatymuose nėra suteikti. Būtų pateikta buvusio AT pirmininko kandidatūra antrai kadencijai ir Seimas jo būtų nepaskyręs, jau 2008 m. liepos mėn. AT būtų turėjęs jei ne naują, tai laikiną pirmininką.__Gaila, kad Lietuvos Baudžiamasis kodeksas nenumato tokiems "teisinykams" baudžiamosios atsakomybės. Aišku, piktnaudžiavimą tarnyba galima būtų "prikabinti", bet gi nėra kam...:) . Būtų uždrausta dirbti valstybės tarnyboje 10 metų, tai kitą kartą žinotų, kaip tyčiotis iš Tautos atstovybės ir AT.    ATSAKYTI
Dimes to aidas 2009-04-26 17:39:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas aukščiau - Prezidento dekretas ar Konstitucija ir įstatymai? Tokį Čilinsko skundą KT atmestų nemirktelėjęs. Absurdiška. Nejaugi jis neskaito teismų įstatymų? Tik žaidžia politiką, nes tada su konservatoriais buvo opozicijoje.   ATSAKYTI
aidas> Dimes 2009-04-26 13:44:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Štai advokatas, buvęs Seimo narys Kęstutis Čilinskas atkreipia dėmesį į kai kurias datas. 1999 metų birželį V. Greičius buvo paskirtas AT pirmininku neterminuom laikui. O 2002-aisiais Seimas pritarė naujai Teismų įstatymo redakcijai ir AT pirmininko kadencija buvo nustatyta 9 metams. Tad gal vertėjo kreiptis į KT, kad šis išaiškintų, kada vis dėlto baigiasi V. Greičiaus kadencija?" Išeitų, V. Greičiui tas naujos redakcijos įstatymas negalioja. O jei ir galioja, tai Greičius savo pareigose turėtų likti iki 2011 metų. Jei Lietuvos Aukščiausiojo Teismo statutas buvo priimtas 1995 m, o 17 str. numato, kad Aukščiausio tesmo pirmininkas skiriams 9 metų kadencijai, tai kodėl 1999 m Greičius buvo paskirtas neribotam laikui? Čia vis tiek yra painiavos ir be to, tikrai jaučiamas suinteresuotumas.    ATSAKYTI
to Dimes Ivanovič 2009-04-26 11:03:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teisėjų viršinyku riak skirti Charių arba Charytę iki grabo lentos. Ot tak. Parašyk Pravdoj kad tai lituviško narodo reikalavimas.   ATSAKYTI
Dimes to arturas 2009-04-26 05:12:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sapne tu, jeigu teisėjus skirs žmonės, tai ir turėsime visokias baukutes, valinskienes ir nedzinskus vietoj teisėjų. Man baisu net pagalvoti, kaip balsuotų kaimas ir koks populizmas vyrautų prieš teisėjų rinkimus.
Stabdyk arklius. Pasiskaityk, kaip kitose šalyse teismai formuojami.   ATSAKYTI
Dimes 2009-04-26 05:10:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvos Aukščiausioji Teismo statuto 17 straipsnis numato, kad Aukščiausiojo Teismo pirmininko kadencija yra 9 metų.
Šitas įstatymas-statutas priimtas 1995m.
Nesuprantu kokias nesąmones čia sapalioja balsas.lt.
Greičius turi būti atleistas, kol koks nors veikėjas per advokatą nepabandė užginčyti Greičiaus parašo kaip neturinčio galios.   ATSAKYTI
Gediminas LR piliečiams 2009-04-25 23:23:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mieli Lietuvos piliečiai, įvertinus visus kandidatus į Prezidento pareigas kviečiu Jus šių metų gegužės mėnesio 17 dieną ateiti į savo rinkimų apylinkes ir balsuoti už Dalią Grybauskaitę, nes neabejotinai nėra jokio priimtesnio pasirinkimo, lyginant ją su kitais kandidatais. Tiesą pasakius sunku pasakyti ko galima iš jos tikėtis, nes aš jos asmeniškai nepažįstu, tad laiduoti už ją žinoma negaliu, tačiau neabejoju, kad iš esmės išskyrus ją nėra iš ko rinktis. Reikia pastebėti, kad pasirinkimo galimybės Prezidento rinkimuose yra itin skurdžios, norėtųsi kad būtų kokie bent trys lygiaverčiai varžovai, tačiau yra kaip yra, o ne kaip norėtumėme kad būtų ir reikia rinktis iš to kas kandidatavo.
   ATSAKYTI
debilizmas seime 2009-04-25 19:17:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kaip galima nesilaikyti istatymu kazka sapaliojant?Visa beda ,kad konservatoriam Greicius labai palankus, tai ir nori ji vel prastumt. O ir paksoidam Greicius pasitarnavo- vat ir kraustos visi is proto. Nesuprantu kaip gali Lietuva laikytis istatymu jei seimunai ju nesilaiko ir dar kazka skiedalioja vadovaujami Landsbergio...   ATSAKYTI
arturas 2009-04-25 18:33:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
cia Lietuvos zmones turi rinkti teisejus,o ne tokie apsisaukeliai kaip adamsas,o cia pasistato sau tinkama kisenini teiseja ir trina rankomis.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Specialistai įspėja saugotis: kaitri saulė gali sukelti ne tik alergijas, bet ir vėžį (nuotr. stop kadras)
Įsivyravus ekstremaliai karštiems orams, odos ligų specialistai ir alergologai ragina saugotis. Mat itin karšta saulė, pasak medikų, mūsų odai labai nedraugiška. Tačiau ...
Į Lietuvą grįžo medikų pagalbos misija, padėjusi kovoti su COVID-19 Armėnijoje (nuotr. Organizatorių)
Pasibaigus dviejų savaičių humanitarinei misijai Armėnijoje, šalies medikų ir ekspertų komanda grįžo į Lietuvą.  Aštuonis medikus ir tris ekspertus parskraidinęs Karinių ...
Asociatyvi (nuotr. Shutterstock.com)
Ilgąjį liepos savaitgalį ir Mindaugo karūnavimo dieną lietuviai ilsisi ir turi net tris nedarbo dienas. Vaiko teisių specialistai primena, kad auginant vaikus, visiškai ...
Kaune pas gyventojus užsuko netikėtas svečias (nuotr. stop kadras)
Į vieno kauniečio kiemą ankstyvą rytą užsuko nekviestas svečias. Vaizdo kameros užfiksavo drąsiai vaikštinėjantį briedį. Specialistai sako, kad stebėtis tuo nereikėtų, mat ...
Operos solistė Danguolė Juodikaitytė-Adamkevičienė (nuotr. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro) (nuotr. asm. archyvo)
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras su liūdesiu praneša, jog eidama 78-uosius mirė buvusi šio teatro operos solistė Danguolė Juodikaitytė-Adamkevičienė. Gimusi 1942 ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų