Indrė Bungardaitė
2009.03.17 13:06
Andrius Ufartas/BFL nuotr.

Andrius Ufartas/BFL nuotr.

Parlamentarai nesugebėjo priimti rezoliucijos, kurioje grupė Seimo narių Kiniją ragina pradėti dialogą su tikruoju Tibeto tautos atstovu – Jo Šventenybe Dalai Lama. Bent kol kas, Seime nugalėjo tie, kurie tvirtina, jog tokia rezoliucija gali pakenkti Lietuvos ir Kinijos santykiams, visų pirma - ekonominiams.

Tam, kad rezoliucija būtų priimta, už ją turėjo balsuoti mažiausiai 48 parlamentarai. Tačiau už ją pasisakė  34 parlamentarai, prieš – 14, 37 susilaikė. Pataisytas jos variantas Seimui bus pasiūlytas po dviejų savaičių.

Svarbiau ekonomika...

Prieštaraudami rezoliucijos šalininkams, pasisakantys „už“ ragino nelyginti Lietuvos ir Tibeto atvejų. Tačiau tai netrukdė jiems lyginti tibetiečių ir katalonų, baskų ar abchazų.

Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Egidijus Klumbys ragino Seimo narius galų gale apsispręsti, kas jiems svarbiau – tautos teisė į apsisprendimą ar valstybės teritorinio apsisprendimo principas. Kalbėdamas apie pavyzdžius Čėčėnijoje, Kosove ir Katalonijoje, parlamentaras tikriausiai pamiršo, kad pasaulyje kalbant apie šių dviejų principų koliziją, visada yra pabrėžiamas kiekvienos situacijos išskirtinumas ir net tarptautinės teisės vadovėliuose aiškinama, kad nustatyti šių principų hierarchijos negalima – būtina atsižvelgti į konkrečias aplinkybes.

REKLAMA

Bronius Bradauskas ragino parlamentarus galvoti pragmatiškai ir pirmiausia žvelgti į ekonominius aspektus. Tokios pačios nuomonės buvo ir socialdemokratas Justinas Karosas bei Liberalų sąjūdžio komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas, ragindami šios rezoliucijos nepriimti Seime. K. Glaveckas sakė, kad svarbiau turi būti Lietuvos ir Kinijos bendri investiciniai projektai, ekonominiai santykiai ir būsimi aukšto lygio valstybių pareigūnų susitikimai.

B. Bradauskas galų gale pasiūlė atmesti šį projektą ir daugiau nedaryti tokių „kvailų“ pasiūlymų.

Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Konstantas Ramelis aiškino, kad jis, kaip istorikas, ragina tokiu atveju parengti deklaracijas ir dėl baskų, katalonų ir kitų panašių tautų. Tikriausiai, anot jo, visas tautas, kovojančias už autonomiją ar nepriklausomybę, nepaisant jų skirtumų, galima sustatyti į tą pačią gretą.

Lietuvos ambasadoriui Kinijos Liaudies respublikoje Rokui Bernotui savaitgalį buvo pasakyta, kad Kinija šios rezoliucijos svarstymą vertina kaip kišimąsi į Kinijos vidaus reikalus.

... ar moralinės vertybės?

Kolegas dar kartą perskaityti rezoliucijos projektą kvietė konservatorė Danutė Bekintienė. Seimo nariams pradėjus argumentuoti, kad Lietuva neturėtų kištis į Kinijos vidaus reikalus ir pasisakyti už Tibeto tautos teisę į apsisprendimą, D. Bekintienė aiškino, kad rezoliucijoje nėra kalbama apie tai – paprasčiausiai raginama pradėti dialogą tarp Kinijos ir Tibeto.

D. Bekintienės bendrapartietis Mantas Adomėnas Seimo salėje ragino balsuoti už projektą, kad lietuvių parlamentarai nebūtų pažįstami iš kinkų drebėjimo. Prieštaraudamas kai kurių Seimo narių polinkiui ekonominius interesus statyti prieš moralinius ir etinius, M. Adomėnas sakė, kad krizė praeis, tačiau vertybės išliks visą laiką. „Čia yra mūsų pačių sąžinės ir principingumo matuoklis“, - kalbėjo konservatorius.

REKLAMA

Viena iš rezoliucijos iniciatorių liberalsąjūdietė Dalia Kuodytė Seimo salėje atsakinėdama į klausimus sakė, kad svarstant šią deklaraciją yra kalbama apie galimybę suteikti plačią kultūrinę autonomiją tautai, kuri iš esmės gyvena karinės diktatūros sąlygomis. „Mes turime paprastą pasirinkimą – realpolitik ar žmogaus teisės ir tautos apsisprendimo teisė. Tautos, kuri savo teritorijoje yra likusi mažuma dėl Kinijos vykdomos politikos“, - kalbėjo D. Kuodytė, pridurdama, kad Kinijos ambasadoriaus veiksmus pastarosiomis dienomis ji vertina kaip kišimąsi į Lietuvos vidaus reikalus.

„Labai tikiuosi, kad kiniški koldūnai, kad ir kokie geri jie būtų, nenulems mūsų sprendimo šiandien“, - ragino D. Kuodytė.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Saulius Pečeliūnas buvo tiesmukas – Lietuvos Seimo nariams „laikas baigti su tuo subinlaižiavimu“.

***

Praėjusią savaitę, atsižvelgiant į socialdemokrato Česlovo Juršėno siūlymą, nutarta daryti Seimo rezoliucijos projekto pateikimo pertrauką

Ši rezoliucija buvo užregistruota vasario viduryje. Anot rezoliuciją pasirašiusios Seimo narės Dalios Kuodytės, lietuviai labai gerai supranta Tibeto žmonių padėtį, kadangi patys buvo pusę amžiaus okupuoti ir kentėjo represijas. „Vargu ar galime tylėti vien dėl minties, kad kažkas Kinijoje gali supykti“, - portalui „Balsas.lt“ sakė ji paklausta, ar nebijo, jog tokia rezoliucija gali sulaukti neigiamos Kinijos reakcijos.

Rezoliucijos projektu Kinijos vadovai raginami „pradėti nuoširdų dialogą dėl Tibeto ateities su Dalai Lama, Tibeto parlamento ir vyriausybės tremtyje atstovais ir siekti sprendimo, atitinkančio tarptautinės teisės normas, tautų ir žmogaus teisių užtikrinimo interesus“, o Lietuvos Vyriausybei siūloma „skatinti tokiais principais grindžiamą Kinijos ir Tibeto atstovų dialogą, telkti jam paramą Europos Sąjungos lygiu“.

REKLAMA

Rezoliucijos projektą teikia Seimo nariai liberalai D. Kuodytė, Vytautas Grubliauskas, Gediminas Navaitis, konservatoriai Algis Kazulėnas, Petras Luomanas, Kazimieras Kuzminskas, Emanuelis Zingeris, Tautos prisikėlimo partijos atstovai Laimontas Dinius, Asta Baukutė, liberalcentristas Vytautas Bogušis.

Lietuva Himalajų kalnuose esantį Tibeto regioną laiko Kinijos dalimi, tačiau kartu su kitomis ES šalimis yra pareiškusi susirūpinimą dėl neramumų Tibete bei pasisakiusi už taikų Kinijos valdžios ir tibetiečių dvasinio lyderio Dalai Lamos bei jo atstovų santykių sureguliavimą.

Kovo 10 dieną, antradienį, Tibeto palaikymo akciją prie Kinijos ambasados Vilniuje buvo surengę Tibeto kultūros fondas, Tibeto laisvės rėmimo grupė, Seimo parlamentinė Tibeto rėmimo grupė. Prie protesto prisidėjo ir Lietuvoje viešintys vienuoliai - pabėgėliai iš Tibeto, šiuo metu gyvenantys Indijoje.

Šiemet kovo 10-ąją buvo minimos 50-osios okupacijos metinės - 1959-aisiais numalšinusi tibetiečių sukilimą Kinija okupavo Tibetą, o 14-asis Dalai Lama turėjo pasitraukti į Indiją.

uz
2009-03-17 13:26:06
konservatoriai bent siuo klausimu pakilo akyse
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
moralija 2009-03-18 14:30:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Poniai STING :
Del konkrečių aplinkybių "''1. teritorija. 2. gyventojai. 3. legitimi valdzia. jau nekalbant, kad dar reikia teisiskai irodyti, kad tauta YRA tauta ""'.
Kur jus matėte įrodymus , kad kosoviečiai tai ne albanai aukštaičiai?Ir kokiu būdu jei nekonjunktūros , tautos daliai buvo pripažįstama nepriklausomybė. Vadinamoji stipriojo teisė-kam tas pripažinimas buvo naudingas.

Pačios pateikta antroji pastraipa aiškiai rodo KONJUNKTŪROS svarbą ir kuris principas kuriuo atveju bus naudingas ŠARCHANUI.

"""visada kalbant apie tautu teise i apsisprendima vs. valstybes teritorini vientisuma reikia i jas atsizvelgti. vien JT yra nemazai atveju, kai vienu atveju yra teikiama pirmenybe vienam, kitu atveju - kitam principui."""

Autorės problema yra ta , kad ji greičiausiai yra dvigubų standartų pazicijose . Ir tai pagal konjunktūrą. Norėtusi tikėti , kad autorė peržengs tą problemą ir moraliai užstos ir konkrečių aplinkybių ginamas ir skriaudžiamas tautas   ATSAKYTI
Istorija 2009-03-18 09:05:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai realpolitik veikejai is Italiju, Prancuziju, Vokietiju ir pan., pripazino Lietuvos brutalia okupacija irgi gal pasielge teisingai.    ATSAKYTI
pilieitis 2009-03-18 08:24:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
teisingai pasielge- objektyvus ir apgalvotas zingsnis- jus man pasakykit kokia mums prasme is to kad sugadinsime santykius us Kunija, ir kokia mums prasme is to Tibeto? ka mes is to laimesim? Eilioni karta tik patys su sugadinsim reputacija ir pabloginsim sntykius su Kinija, kuri yra siuo metu musu didziausia eksportuotoja. Net tokios dideles salys kaip JAV nesiruosia to daryt, ar tai jums nieko nesako?????   ATSAKYTI
BITUZIS 2009-03-17 21:52:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
TIBETAS A atskira atuta atskira kalba kultura ir t.t. beje teritorija buvo atskira velaiu uzimta sukilimai daryti ir t.t
jie turi teise i nepriklausomybe!
sovietmeciu lietuvius kurie sake kad lietuva buvo nepriklausoma ir kad mes buvom uzgrobti vesdavo i psihuske koiem metam...
cecenai atskira tauta kalba kultura ir .t.t zudomi naikinami poadaryti teroristais... kaip kaskada ir lietuviu partizanai buvo sssr priesai
taip kad zmones tokie kaip cons nebesvaikit o bent jau nebepirkit kinisku prekiu kad pasakytum kitiem net nesitikiu    ATSAKYTI
idomu 2009-03-17 20:44:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip elgsis kitais metais Seimas, kai Kinija prisijungs Gruzija?   ATSAKYTI
to cons 2009-03-17 19:56:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tu pradžiai pasidomėk, pasiskaityk, o tada rašinėk iš lempos ištrauktus teiginius "Tibetas niekuomet nebuvo savarankiškas darinys". Kodėl tada Tibetas sudarinėjo kažkokias sutartis su Kinija, kaip Tibetas būdamas Kinijos dalis buvo užėmęs Kinijos sostinę, kaip Tibetas pasirašinėjo sutartis su kitomis išorinėmis valstybėmis (be Kinijos kišimosi). Žodžiu domėkis, o tada aiškink.   ATSAKYTI
istorikams 2009-03-17 17:48:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pradziai siulau paziureti sena gera k/f "7 metai Tibete"...   ATSAKYTI
brrr 2009-03-17 17:17:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O apie žemaičius - tai nė žodelio. O juk jie irgi trokšta autonomijos... O Lietuvos lenkai? Kodėl jų Seimas negina? Kastinį bijo prarasti ir bigosą su fliakais?   ATSAKYTI
cons 2009-03-17 17:15:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Į klausimą reikėtų žiūrėti istorijos akimis. Tibetas niekuomet nebuvo savarankiškas darinys. Sutinku , kad reikalingas dialogas tarp Kinijos ir Tibeto , bet tai abiejų šalių reikalas. Mes vaidiname labai protingus - kišamės į kitų valstybių reikalus , nenorėdami matyti , kas dedasi mūsų šalyje. kitaip paaiškinti tokių faktų , kaip vienų valstybinių darinių pripažinimas , o kitų - ne , verčia galvoti , kad vykdoma kažkieno valia.   ATSAKYTI
sting 2009-03-17 15:18:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
moralijai:

yra nustatyti kriterijai, kuriuos tauta turi atitikti, jei nori pretenduoti i teises i apsisprendima igyvendinima. 1. teritorija. 2. gyventojai. 3. legitimi valdzia. jau nekalbant, kad dar reikia teisiskai irodyti, kad tauta YRA tauta (pvz, Kinija butent tai ir neigia - anot ju, tibetieciai yra viena is Kinijos tautos "seimu"). dar kitas klausimas - ar buvo okupacija, ar savanoriskas prisijungimas (Tibeto atveju Kinija kalba apie "taiku islaisvinima"). cia ir yra konkrecios aplinkybes.

visada kalbant apie tautu teise i apsisprendima vs. valstybes teritorini vientisuma reikia i jas atsizvelgti. vien JT yra nemazai atveju, kai vienu atveju yra teikiama pirmenybe vienam, kitu atveju - kitam principui.

del basku tai as cia nematau jokio nesusipratimo. juk parasyta - patys seimo nariai, pasisakantys pries, susivele. vienu atveju sako, kad nereikia lygint, bet paskui patys lygina. o kad cia aprasytas ju nenuoseklumas, tai jau ne autores problemos   ATSAKYTI
freetibet 2009-03-17 15:17:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geras straipsnis!Aprasyta ne tik nepalaikanti nuomone,bet ir palaikanti.O pasisakanciu uz rezoliucija buvo daugiau.Musu raudonieji su CE JU priesakyje matyt vakare rinksis kokiam kinu barelyje,"pergales"atsvesti.
Slykstu,kad i Lietuvos vidaus reikalus kisasi kinijos ambasadorius,dvi dienas lakste po seima!
   ATSAKYTI
jonas 2009-03-17 15:00:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ir gerai. mes ne JAV ar prancuzija kokia kad aiskintume kinijai...   ATSAKYTI
moralija 2009-03-17 14:58:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Autorė rašo : "kad pasaulyje kalbant apie šių dviejų principų koliziją, visada yra pabrėžiamas kiekvienos situacijos išskirtinumas ir net tarptautinės teisės vadovėliuose aiškinama, kad nustatyti šių principų hierarchijos negalima – būtina atsižvelgti į konkrečias aplinkybes. "
Suprask būtina atsižvelgti konjunktūrą. Kitaip sakant, į Indrės pagamintus burtininkus ( suprask koldun ). Tuo rašytoja niekaip negali išvengti dvigubos moralės ir tuo pačiu dvigubų standartų
Pvz :
-basko klausimas lietuviui galima mums ne ?
- kodėl albanai jau beveik turi dvi valstybes , o vietnamiečiai vieną

Per kokį veidrodį ar gal geriau veidrodžius .ponia( gal jau mokslininkė) lieptų žiūrėti minėtas konkrečias aplinkybes ?   ATSAKYTI
apatiniam menkystai 2009-03-17 14:33:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pries KA? Pries savo sazine!!! Nepatikesi, asile, kai kas dar toki dalyka turi...   ATSAKYTI
2009-03-17 13:28:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Keista ta musu ziniasklaida. Spekite, koks butu bves komentaras, jei butu prieme. Palaikantis?
O dar klausiate, kodel laikrasciams, ziniasklaidai blogai per krze. Nes to marazmo niekam nereikia ir uz dyka. Pasaulis atviras ir kiekvienas be situ niurgzliu ir depresiku pats viska susizino ir susidaro nuomone.
O padare Seimas sioje situacijoje teisingai. Nesame mes gi buki jauciai, kai is anksto zinai, kad bet kuriuo atveju tik parodyk raudona skudura - ir puls apsiputojes. Gal koks putininis kgb'istas ir pasiule butent dabar Kinijai i uzpakali spirti ir drasiu apsimesti. Pries ka?   ATSAKYTI
uz 2009-03-17 13:26:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
konservatoriai bent siuo klausimu pakilo akyse   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Grižęs iš Italijos (nuotr. stop kadras)
Dėl Italijoje paplitusio koronaviruso Lietuvoje valstybės lygiu siūloma skelbti ekstremlią situaciją. Nuo šiol bus tikrinami visi iš Italijos į Lietuvą atskridę keleiviai. Anot ...
Nepilnamečio žiaurumo sukrėsti Panevėžiečiai: naktį iš vis baisu eiti (nuotr. stop kadras)
Panevėžį sudrebino neapsakomas paauglio žiaurumas. Girtas 17-metis užpuolė ir žvėriškai sumušė 47-erių vyriškį. Tvarkingas vyras anksti ryte mirė tiesiog gatvėje. ...
Žvakutės (Fotobankas)
Pirmadienį mirė žinomas menininkas Jonas Jurcikas. Apie tapytojo mirtį patvirtino menotyrininkė Raminta Jurėnaitė, rašoma naujienų portale lrt.lt. Jonas Jurcikas gimė 1986 m. ...
Vieversys (nuotr. stop kadras)
Norime visą pavasarį ir vasarą būti labai energingi? Tuomet šiandien turėtume daug sportuoti, šokti. O tiems kas nori gražios odos, dar šiandien reikia nusiprausti lediniu ...
Cigaretės (nuotr. stop kadras)
Vyriausybė džiūgauja, kad pernai iš šešėlio ištraukta ne mažiau kaip 160 milijonų eurų. Tačiau kontrabandos mastai iš kaimyninių šalių vis dar išlieka didžiuliai – daugiausia į ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų