Tomas Urbelionis/BFL nuotr.

Tomas Urbelionis/BFL nuotr.

Naujosios Vyriausybės iniciatyva įkurta Energetikos ministerija, žadėjusi apginti valstybės ir Lietuvos žmonių interesus nuo energetikų klanų, randa vis naujų argumentų, kodėl delsiama teikti siūlymą kas mėnesį perskaičiuoti dujų ir šilumos kainas, taip palengvinant piliečių gyvenimą.

Naujasis energetikos ministras Arvydas Sekmokas nemato problemos, kad jo vadovaujama įstaiga darbą galės pradėti tik po kelių mėnesių.

„Kadangi Energetikos ministerija iš esmės registruota tik dabar, turbūt sunku tikėtis, kad realiai neegzistavusi institucija būtų parengusi naujus teisės aktus“, - sakė ministras Baltijos televizijos ir „Lietuvos žinių“ laidoje „Svarbus pokalbis“, aiškindamas, kodėl neskubama teikti vartotojų interesus ginančių įstatymų.

Laikas prabėgs greitai

- Jūsų komanda Energetikos ministerijoje bus suburta tik po kelių mėnesių. Ar Lietuvai tai nėra pernelyg ilgas laikas?

- Labai svarbu pasirinkti tinkamą komandą, kuri atliktų darbą kokybiškai, kad iš tiesų būtume patenkinti rezultatu. Antra, konkursų skelbimas pagal Valstybės tarnybos įstatymą, kandidatų pasirengimas konkursui, galų gale dabar Ūkio ministerijoje dirbančių energetikos specialistų galimybė juose dalyvauti reikalauja laiko.

REKLAMA

Keli mėnesiai prabėgs labai greitai. Jie iš tikro būtini, norint sudaryti komandą. Jokia įmonė taip greitai paprastai komandos nesuformuoja.

- Kas spręs krašto energetikos problemas, kol ieškosite ministerijos darbuotojų?

- Du mėnesius dirbs Ūkio ministerijos energetikos specialistai, kurie vykdys dviejų ministrų pavedimus. Darbas ir toliau vyks.

- Jums turbūt teko girdėti šią savaitę nuskambėjusius Latvijos ir Estijos aukštų pareigūnų pareiškimus, kad jų netenkina lėtas Lietuvos darbas. Estija jau kalba apie savo atominės elektrinės statybą. Ar Lietuva neliks be partnerių?

- Šiandien atominės jėgainės aplink mus auga kaip grybai. Ir Baltarusijoje, ir Kaliningrade, ir Lenkijoje, ir Estijoje. Klausimas, kaip greitai tie projektai iš tiesų bus įgyvendinti. Man kyla abejonių, nes mes turime Visagino infrastruktūrą, kuri užtikrintų pastatytos atominės jėgainės elektros tiekimą vartotojams, mes turime ir įstatymų bazę, ir specialistų. Kitos šalys to neturi, ir tam sukurti joms reikėtų laiko.

Teorinės pertvarkos

- Tačiau Lietuva turi „Leo LT“, kurios steigimo sutarties punktus Konstitucinis Teismas įvardijo kaip pažeidžiančius Konstituciją. Jūs kalbate apie šios bendrovės stebėtojų tarybos pertvarką. Kodėl nekalbama apie sutarties peržiūrėjimą?

- Mes turėsime elgtis pagal Konstitucinio Teismo sprendimą.

- Eurokomisarė Dalia Grybauskaitė anksčiau minėjo, kad didžiausia Lietuvos problema energetikoje yra monopolijos. Ar rengiatės jas skaidyti?

- Be abejo, mes laikysimės Europos Sąjungos (ES) teisės aktų. Dėl to nėra jokių abejonių.

- Kada energetikos bendrovėse ketinama atskirti gamybą, tiekimą ir valdymą, kaip reikalauja ES teisės aktai, jei pasirengimas procesui net nepradėtas?

REKLAMA

- Nesakyčiau, kad mes nesirengiame. Reikia atsižvelgti į Konstitucinio Teismo sprendimą. Turėdami teisės aktus ant stalo, pagal juos veiksime. Ketinimas labai aiškus, politinė valia tam yra, o jau toliau turime rengti teisinius mechanizmus, kaip viskas bus atlikta.

Be to, yra alternatyvos - ar atskirti tik valdymą, ar atskirti nuosavybę. Reikia įsigilinti į Europos teisės aktus ir pagal juos veikti.

- Briuselis pabrėžia, kad Lietuva privalo tai padaryti.

- Tokių labai aiškių signalų nesu gavęs. Šitiems aktams įgyvendinti yra pereinamasis laikotarpis. Kalbama ne tik apie elektros energijos bendroves, kur turime natūralias monopolijas ir jų skaidymo klausimą pagal ES teisės aktus turime spręsti. Tas pats iš esmės turėtų būti taikoma ir dujoms, ir šilumai.

- Lietuva pati sukūrė monopolininkę „Leo LT“ - jau tada, kai galiojo reikalavimas panašius darinius skaidyti. Ką darysite, kad Lietuva ne tik neliktų be finansavimo, bet ir nebūtų priversta mokėti baudų, kad to nepadarė?

- Kol kas iš mūsų niekas nereikalauja imti staiga ir jas suskaidyti. Tai sudėtingas ekonominis procesas, kuriam turime pasirengti. Mūsų tikslas yra reguliuoti monopolijas ir pertvarkyti taip, kad jos tarnautų energijos vartotojų interesams, bet mes tuo pat metu neturėtume sugriauti energetikos sistemos.

Inertiškas darbas

- Lietuvos iš „Gazprom“ perkamų gamtinių dujų kaina šios vasaros pradžioje, kaip prognozuojama, bus du kartus mažesnė nei praėjusių metų spalio mėnesį. Tačiau buitiniams vartotojams kainos išaugo, šilumos tiekėjų užsiprašomos kainos viršija sveiko proto ribas. Kaip spręsite problemą?

REKLAMA

- Bus keičiami įstatymai, numatant kur kas trumpesnį laiką kainoms perskaičiuoti.

Įstatymo pakeitimus, numatančius kainų perskaičiavimą kas mėnesį, rengia Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Kiek žinau, jie jau yra pateikti Seimui. Kadangi Energetikos ministerija iš esmės registruota tik dabar, turbūt sunku tikėtis, kad realiai neegzistavusi institucija būtų parengusi naujus teisės aktus.

- Pokalbio pradžioje minėjote, kad energetikos specialistai savo darbus atlieka kaip Ūkio ministerijos darbuotojai. Kodėl įstatymų pataisų nebuvo įmanoma parengti?

- Nesakau, kad to negalėjo būti padaryta. Galėjo, be abejo, būti padaryta dar ankstesnės Vyriausybės. Tačiau laivas plaukia su labai didele inercija. Žmonės, kurie dirba Ūkio ministerijoje, dar yra įpratę dirbti pagal anos Vyriausybės politines nuostatas. Reikia keisti mąstymą.

- Ar tai tik darbuotojų problema? Gal partijos, atėjusios į šią Vyriausybę, baiminasi prarasti pinigingus rėmėjus, todėl vilkina tam tikrus sprendimus?

- Neturiu tokios informacijos, kad kas nors bijotų pajudinti dujininkus ar šilumininkus. Energetikos ministerija stojasi ant kojų ir tuos dalykus įgyvendins. Aišku, negalima turbūt atlikti didelių darbų pernakt. Skubos darbų pasekmės kartais būna gan liūdnos. Reikia daryti viską greitai, bet ne skubotai.

Senas mąstymas

- Lietuva, kitąmet liksianti be Ignalinos atominės elektrinės (IAE), taps ypač priklausoma nuo Rusijos tiekimo. Galbūt jūs pats imsitės iniciatyvos tartis su Rusijos atstovais dėl Lietuvai palankesnių kainų?

REKLAMA

- Tai yra seno mąstymo pavyzdys. Turėdami IAE, mes esame labai priklausomi nuo Rusijos, nes visos rezervinės galios mus susieja su ta šalimi. IAE eksploatacija priklauso nuo Rusijos dispečerinių centrų. Be to, mes gerokai brangiau iš IAE perkame energiją sau, negu eksportuojame.

- Teigiate, kad likę be IAE mes energetiškai būsime mažiau priklausomi nuo Rusijos?

- Tam tikra prasme taip.

- Kokiu būdu Lietuva apsirūpins elektros energija, jei iki šiol nėra susitarimų su kitomis šalimis?

- Dalį elektros energijos, be abejo, pirksime iš Rusijos. Kitą dalį gaminsime savo jėgainėse - visų pirma Elektrėnuose, taip pat termofikacinėse elektrinėse.

- Ne paslaptis, kad elektros kaina dėl to gerokai didės. Ar nemanote, kad turėtumėte derybomis siekti pokyčių?

- Atsakysiu taip: jeigu mes į Rusiją važiuosime, kaip buvo įprasta iki paskelbiant nepriklausomybę, su dešromis lagaminuose, tai palankios kainos nelems. Rusija puikiai supranta, kad ji yra tiekėja, kuri Lietuvai gali duoti elektros bei dujų, ir ji natūraliai kainas nustatys tokias, kokias Lietuva privalės mokėti.

- Manote, kad didžiųjų ES valstybių vadovai praėjusių metų pabaigoje į Rusiją taip pat važiavo su dešromis, nes palankesnes kainas savo šalims jie išsiderėjo?

- Europos šalių vadovai puikiai žino, kad jie turi ir kitų alternatyvų energetikoje. Jie yra mažiau priklausomi nuo Rusijos ir gali manevruoti. Kai mes turėsime suskystintų dujų terminalą, taip pat turėsime kur kas palankesnes galimybes derėtis su Rusija dėl dujų kainos.

REKLAMA

- Vadinasi, šiuo metu Lietuva nieko neturi, dėl nieko nesiderės ir lauks, kas bus ateityje?

- Kodėl nesiderės? Derybas dėl elektros pirkimo veda „Lietuvos energija“. Derėtis yra specialistų reikalas.

- Ar nemanote, kad turėtumėte bendradarbiauti su užsienio reikalų ministru ir bendromis jėgomis spręsti Lietuvai ypač skaudžią problemą?

- Problema sprendžiama. Pas mus buvo trijų užsienio reikalų ministrų - Lietuvos, Baltarusijos ir Ukrainos - susitikimas dėl pastarųjų dviejų valstybių dujų importo į Lietuvą. Po to aš bendravau su Ukrainos pirmuoju energetikos viceministru. Kol kas klausimas dėl Baltarusijos tiekimo nelabai sparčiai juda į priekį.

- Jūs bijote paminėti Rusiją, kalbėdamas apie energetikos problemas?

- Ne, nebijau. Mes planuojame apie 2500 megavatų pagal pateiktą pasiūlymą pirkti iš Rusijos ir iš tiesų derėsimės dėl pačios palankiausios kainos.

________________________________________

2008 m., 2009 m. I ketv. faktas ir 2009 m. II-IV ketv. prognozė, Lt/tūkst. kub. m.

1. Ar dėl išaugusių dujų ir šilumos kainų visada reikia kaltinti „Gazprom“, kai Lietuvai parduodamų gamtinių dujų kaina nuo 2008 m. lapkričio iki 2009 m. kovo mėn. sumažėjo nuo 1314 Lt už 1000 kub. m iki 771 Lt už 1000 kub. m, arba daugiau kaip 40 procentų? Tuo metu Lietuvoje vidaus vartotojams bei šildymui kainos padidintos 20-30 proc., palyginti su 2008 m. buvusiomis kainomis. Kodėl?

2. Kodėl Lietuvoje gamtinių dujų kainų šildymui ir vidaus vartotojams negalima keisti kas mėnesį kaip Estijoje, Japonijoje ir kitose valstybėse?

3. Ar nebūtų geriau, užuot šaudžius į savus piliečius guminėmis kulkomis, teisėtai, kaip numato Europos Sąjungos direktyvos, reguliuoti energetikos kainas?

Jurga Tvaskienė

durdom
2009-03-04 07:23:40
kazkoks ufonautas tiesa sakant, kalba ir nieko nepasako..
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
TT 2009-03-04 13:44:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos Seime seniūnas Valentinas Mazuronis įregistravo įstatymo projektą, kuriame siūlo Atominės elektrinės įstatymą pripažinti netekusiu galios, o Vyriausybės susitarimus su privačiu investuotoju – neteisėtais ir niekiniais.

Jam keistai atrodo valdžios ketinimai tik peržiūrėti ir pakeisti atskirus įstatymo dėl kurio pasisakė Konstitucinis Teismas, straipsnius, nesistengiant įžvelgti esmės. "Jeigu žmogui perdurtas plautis, bet kitos kūno vietos nesužalotos, jokiam daktarui net nekils mintis sakyti, kad žmogus yra sveikas ir nėra jokio pavojaus jo gyvybei", - sakė politikas.

V. Mazuronio teigimu, LEO LT buvo steigiama vadovaujantis įstatymu, kurio vieną iš svarbiausių nuostatų Konstitucinis teismas pripažino prieštaraujančia Konstitucijai. "Kadangi įstatymas veikia kaip teisės normų visuma, iš kurių vienos pripažinimas prieštaraujančia Konstitucijai reiškia viso įstatymo antikonstitucinį pobūdį, todėl Atominės elektrinės įstatymas turi būti panaikintas", - sakė V. Mazuronis.

Politiko teigimu, šiuo žingsniu pripažįstant minėtą įstatymą netekusiu galios, bus užkirsta kelias ne tik Konstitucijos pažeidimui. "Atsiras galimybė įgyvendinti sąžiningos konkurencijos ir draudimo monopolizuoti rinką principus, skaidriai parinkti investuotoją", - sakė Tvarkos ir teisingumo frakcijos Seime vadovas V. Mazuronis.
   ATSAKYTI
atkreipkite dėmesį 2009-03-04 10:34:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
http://www.lrt.lt/tavokampas.php?strid=2909826&id=5142313
ir
http://www.lrt.lt/news.php?strid=2838146&id=5142781

   ATSAKYTI
SS 2009-03-04 10:13:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sekmokas ,kaip ir kiti kregždutėmis pasmirdę biurokratai,pažadės ,patiešys- netesės ,negriešys. Taip "pakėlė" ir LR policijos reitingą ,pasitikėjimą p. Telyčėnas... Neturime mes teisingo ir griežto LR Prezidento.   ATSAKYTI
Mauras 2009-03-04 09:48:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
biurokratas-demagogas? juokaujate. Tikrai ne. Dėl laiko (kada pradės dirbti, t.y. teikti įstatymų pakeitimus) viskas pasakyta 2 sakiniais:

"konkursų skelbimas pagal Valstybės tarnybos įstatymą, kandidatų pasirengimas konkursui, galų gale dabar Ūkio ministerijoje dirbančių energetikos specialistų galimybė juose dalyvauti reikalauja laiko. "

"- Du mėnesius dirbs Ūkio ministerijos energetikos specialistai, kurie vykdys dviejų ministrų pavedimus.", o kitaip sakant - stums dienas. Nes "Leo LT" kūrėjams be išeitinės daugiau nėra ko tikėtis, o su jais pertvarkyt Lietuvos energetiką nėra ko tikėtis mums. Kantrybės.

   ATSAKYTI
aurimas 2009-03-04 09:01:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam neaisku kas yra Grybauskaite, ka daro TVF su valstybemis ir siaip kaip pavercia vergais, privatizuoja viska.. analogas:
youtube.com/watch?v=rH6_i8zuffs   ATSAKYTI
... 2009-03-04 08:26:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
fantastika, dar vienas biurokratas-demagogas...Šitas interviu, kad niekam abejonių nekiltų dėl naujo žmogaus vyriausybėje - eilinis, galintis pakalbėti apie nieką..Perskaičius pusę interviu paaiškėja, kad nieko naujo nesužinojai, o ir nieko apskritai nesužinojai...   ATSAKYTI
2009-03-04 08:23:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
to durdom.kirkiliniai į kelnes pridėję iš viso tylėjo.Kruonio hidroakumuliacinę ir Kauno HES sugebėjo maximiniams parduoti už 2 Lt.kirkiliniai į dujotekanos užpakalį įlindo ir nebeišlindo ,o tie brangiausiomis dujų kainomis pasaulyje užsmaugė Tautą,maximiniai tą padarė su elektros kaina.   ATSAKYTI
durdom'ui 2009-03-04 07:36:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
užtai jie ir ministrai,nekiekvienas taip sugeba.   ATSAKYTI
durdom 2009-03-04 07:23:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kazkoks ufonautas tiesa sakant, kalba ir nieko nepasako..   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Rita Tamašunienė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pirmadienį Lietuvos ir Lenkijos vidaus reikalų ministrai pasirašė memorandumą dėl bendradarbiavimo vidaus reikalų srityje.  Memorandume numatomas Lietuvos ir Lenkijos ...
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)
Antrajai kadencijai perrinktas Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda Lietuvą laiko strategine partnere, o šalies vadovą Gitaną Nausėdą –  asmeniniu sąjungininku, sako ...
Iki šiol narpliojama ant bėgių žuvusio dvimečio tragedija: ieško, kas kaltas (nuotr. stop kadras)
Policija iki šiol narplioja ant bėgių žuvusio dvimečio berniuko tragedijos Kuršėnuose aplinkybes. Ar nelaimę lėmė vaiką prižiūrėjusių artimųjų neatidumas ar įvykis tiesiog ...
Kuršių Nerijos pusdienis be elektros: poilsiautojų diena virto košmaru, o verslininkai skaičiuoja nuostolius (nuotr. stop kadras)
Be elektros likusi Kuršių Nerija kai kuriems poilsiautojams šią atostogų dieną pavertė košmaru. Vietos verslininkai ne ką laimingesni – dalis jų skaičiuoja nuostolius, nes savo ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį perspėjo, kad greitu laiku nebus galima grįžti prie normalaus gyvenimo, nes per daug valstybių prastai sprendžia koronaviruso ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų