Redas Vilimas/BFL nuotr.

Redas Vilimas/BFL nuotr.

Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas atsisako komentuoti, ar prieš prezidento rinkimus, siekdamas šalies vadovo posto, jis gali pasitraukti iš einamų pareigų.

Baltijos televizijos ir „Lietuvos žinių“ pirmadienio laidoje „Svarbus pokalbis“ Tautos prisikėlimo partijos (TPP) vadovas, Seimo pirmininkas A.Valinskas samprotavo, kad praėjusius parlamento rinkimus pralaimėjusios politinės jėgos iki šiol trokšta pakeisti jų rezultatus.

„Jei man atneštų tikrai profesionalią studiją, kurioje būtų analizė ir išvada, kad atsistatydinus A.Valinskui Lietuvoje iš karto viskas pagerės, taip pasielgčiau tuoj pat, čia ir dabar“, - pareiškė jis.

Kitokia Lietuva

- Prieš rinkimus žadėjote, kad po jų visi atsibusime kitokioje Lietuvoje. Kas pasikeitė prabėgus trims mėnesiams po rinkimų?

- Visi, be jokios abejonės, pripažįsta, kad pirmoji diena po rinkimų rezultatų paskelbimo iš tiesų pakeitė Lietuvą, nes nuo valdančiųjų laivo vairo, deja, turėjo pasitraukti aštuonerius metus mums vadovavę socialdemokratai ir jų lyderis. Kai kam tuos rezultatus vis dėlto labai maga revizuoti ir pakeisti. Noras nesitaikstyti su realybe labai dažnai pasireiškia revanšistinėmis nuotaikomis.

REKLAMA

Kita vertus, kita Lietuva, bent jau mano nuomone, pasireiškia tuo, kad yra daugiau idealizmo, gal kartais ir dėl politinės nepatirties. Ateina žmonės, kurie nori būti savo gyvenimo ir savo valstybės šeimininkai. Tai labai paprasta ir aišku.

Galbūt Lietuva yra kitokia - kuri neslepia kad ir skausmingų, bet būtinų sprendimų nuo žmonių.

- Ar jūsų deklaruota kitokia Lietuva reiškia ir savų žmonių kišimą į svarbius postus, kaip buvo aplinkos ministru bandant prastumti prezidentui ir koalicijos partneriams abejonių kėlusį jūsų bičiulį Arūną Burkšą arba keliant ultimatumus koalicijos partneriams, blokuojant Energetikos ministerijos steigimą?

- Tikrai nespaudžiu partnerių dėl Energetikos ministerijos - tai rodo faktas, kad ji jau įkurta.

- Tačiau jūsų frakcija blokavo šio klausimo priėmimą Seime, kai Tėvynės sąjunga atsisakė į posėdžio darbotvarkę įtraukti balsavimą dėl Aukščiausiojo Teismo pirmininko Vytauto Greičiaus atleidimo iš pareigų.

- Tai visiškai nesietini dalykai. Vėliau mes balsavome pritardami šiai ministerijai, o ministras pirmininkas Andrius Kubilius pripažino, kad tą vakarą turbūt būtume sutikę ne tik Kūčias, bet ir Kalėdas Seimo salėje, jei tas klausimas būtų buvęs įtrauktas į dienos darbotvarkę. Buvo logiškai sutarta, kad šį klausimą nukeliame, ir dėl jo balsavome atėjus laikui, kur kas ramesnėje aplinkoje.

Kalbant apie A.Burkšą - niekas nieko neprastūminėjo. Kita vertus, gali būti net kitaip: tam tikrai sistemai, deja, netiko žmogus, kuris nebuvo tiek daug prisidirbęs.

REKLAMA

Kaip užkaišioti skyles

- Po riaušėmis virtusio mitingo prie Seimo viešai prisiėmėte už jį atsakomybę. Ką partneriams pasiūlėte keisti, kad tokia situacija nepasikartotų?

- Pirmiausia koalicijos partneriams buvo pasiūlyta dar kartą išeiti į televiziją, pripažinti klaidas, nekišti kaip stručiams galvos į smėlį ir ne tik deklaruoti, kad klaidų yra, bet ir daryti veiksmus, kurie klaidas padėtų sušvelninti arba eliminuoti.

- Kaip konkrečiai siūlote gerinti ekonominę krašto situaciją?

- Pasiūlyta dar kartą peržiūrėti valstybės investicinių programų projektus. Susidaro labai paradoksali situacija: valstybės iždas yra tarsi didelis indas, į kurį metame iš žmonių surinktus mokesčius, bet jis ir pilnas didžiulių skylių, per kurias pinigai išbyra. Galime mokesčius didinti, galime juos efektyvinti, tačiau pirmiausia turime užkaišioti skyles. Žiūrėkite, kas darosi: mes tik užsiminėme, kad programai „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ nebus skirta papildomai lėšų, iš anos pusės prasidėjo šantažas - kitaip nepavadinsi, - kad tuomet apskritai atsisakoma projekto.

- Kodėl šios problemos neminėjote balsuodami už biudžetą: jeigu jame yra tokių skylių, kodėl TPP vieningai už jį balsavo?

- Mes visuomet kalbėdavomės - galbūt tas balsas ne visada būdavo garsus. Tačiau niekada neslėpėme noro keisti, kaip neslėpė ir kiti koalicijos partneriai. Deja, tas trumpas laikas buvo, matyt, labiau skirtas tam tikriems, nors ir nepopuliariems, bet būtiniems sprendimams priimti. Mes buvome priversti tai padaryti.

REKLAMA

Didžiausias nusikaltimas dabar būtų užsimerkti ir sakyti, kad viską padarėme gerai. Priešingai, mes sakome: ne viską padarėme gerai, ir tarsimės kartu.

- Kokius konkrečiai TPP programos punktus įtraukėte į Antikrizinį planą ir kaip dabar jį siūlote keisti?

- Mums plane ne visiškai viskas tinka. Bet nemaža dalis problemų, ne pirmojo būtinumo, dėl kurių buvo kilusios diskusijos, tiesiog atidėtos ir daryta tai, kas neatidėliotina.

Vienas pagrindinių dalykų, ką dabar siūlome, kad būtų mažinama socialinė atskirtis, - imtis tokių mokesčių įstatymų, kurie vis dėlto didžiąja dalimi gultų ant vidutinių ir turtingesnių visuomenės sluoksnių. Konkrečiai - inicijuotume ir pritartume iniciatyvai įvesti nekilnojamojo turto mokestį, pagal kurį nuo tam tikrą vertę viršijančio turto būtų mokama į valstybės biudžetą. Bet šeimos, turinčios vieną butą, kurio pagal plotą joms užtenka - kaip sovietiniais laikais būdavo: tam tikras skaičius kvadratinių metrų, - iš viso nemokėtų už nekilnojamąjį turtą.

Šiuo atveju pavyzdį pirmiausia turėtų demonstruoti patys Seimo nariai. Manau, 15 proc. susimažintas atlyginimas - tai gana nedaug, palyginti su tuo, kokia suma realiai alga pakilo prieš šią kadenciją.

Žmona atlyginimo neatsisakė

- Jūs skelbiate vykdantis TPP programą - atsisakęs beveik viso atlyginimo ir gyvenantis už 811 litų.

- Tai buvo ne programa. Tai mano asmeninis pažadas.

- Jūsų rinkimų programoje buvo deklaruotas siekis Seimo narių atlyginimą sumažinti iki vidutinės pensijos dydžio (2008 metų spalio 8 dienos TPP pranešimas: „Parlamentarai turi savo kailiu pajusti dabartinę Lietuvos situaciją, todėl siūlysime Seimo nario atlyginimą sumažinti iki vidutinės pensijos, kuri šiuo metu yra 811 litų“, - aut.).

REKLAMA

- Programoje taip įrašyta? Nejuokaukite. Tai mano asmeninis pavyzdys, ir aš nereketuoju tų žmonių, bet dar kartą kreipiausi iš Seimo tribūnos prašydamas: jei yra žmonių, kurie gali sau tai leisti, būtų labai gražus pavyzdys, jeigu jie taip pat pasielgtų.

- Ar jūsų žmona Inga Valinskienė atsižvelgė į šį pasiūlymą?

- Ne. Žmona dabar yra pagrindinė šeimos maitintoja, ir esu jai dėkingas, kad kartais paskolina pinigų.

- Seimo pirmininko reprezentacines lėšas, 28 tūkst. litų, išleidote savo pareiškimui vienoje leidinių grupėje apmokėti. Ar toks poelgis, jūsų manymu, yra etiškas?

- Ar tai nėra Seimo pirmininko reprezentacija, kai esant iš tiesų rimtai padėčiai kreipiamasi į žmones? Tai buvo ne A.Valinsko kreipimasis. Tai buvo Seimo pirmininko kreipimasis, prisiimant moralinę atsakomybę dėl to, kas įvyko prie parlamento. Būčiau galėjęs kreiptis ir į kitus laikraščius, deja, neužteko lėšų. Ar vėl „lygioje vietoje“ nedaromas skandalas iš nieko?

Apsispręs vėliau

- Pastaruoju metu svarstoma, kad jūsų vieši pareiškimai gali būti susiję su pasirengimu dalyvauti pavasarį vyksiančiuose prezidento rinkimuose. Ar jau apsisprendėte juose dalyvauti?

- Deja, turiu pakartoti, ką jau esu sakęs: kol kas nė vienai žiniasklaidos priemonei nekomentavau gandų ar komentarų, ir net nesirengiu to daryti. Vasario 22 dieną vyks mūsų partijos suvažiavimas. Ten bus nuspręsta, kaip partija dalyvaus rinkimuose. Yra du variantai: pirmiausia, keliame savo kandidatą, antra - paremiame ką nors kitą. Kuriuo keliu partija eis, išgirsite vasario 22-ąją.

REKLAMA

- Įsivaizduokime tokį scenarijų: partija kelia kandidatu jus. Likus gal mėnesiui iki prezidento rinkimų, Seimo pirmininkas A.Valinskas viešai pareiškia esąs nusivylęs koalicijos partneriais ir bendra veikla, todėl paliekantis savo postą. Dar po kurio laiko Seimo narys A.Valinskas paskelbia nebematąs galimybių įgyvendinti savo partijos programą Seime, todėl atsisakantis mandato - kad galėtų geriau pasirengti atstovauti tautai kaip prezidentas. Ar šis scenarijus šimtu procentų klaidingas?

- Jau minėjau, kad nesirengiu komentuoti prielaidų ar gandų.

Lietuviški žodžiai

- Per Seimo rinkimų kampaniją lankydamasis Šiauliuose kalbėjote apie konservatorių iniciatyva įteisintą politinės reklamos draudimą per televiziją ir apie tai, jog tos partijos lyderis A.Kubilius spėjo pasireklamuoti prieš įsigaliojant įstatymui. „Už tai galėčiau spjauti A.Kubiliui į veidą, nes tai yra šlykštu“, - sakėte. Prieš kelias savaites, kalbėdamas apie parlamentinės Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko Algimanto Salamakino siekius uždrausti Seimo narių koncertus, pareiškėte: „Velniop tą A.Salamakiną.“ Ar tai jūsų politinė pozicija?

- Šių faktų sugretinimas negali būti komentuojamas niekaip kitaip kaip šypsantis. Jei manote, kad A.Valinskas yra pirmasis Seimo narys, kuris pavartojo labai gražų lietuvišką žodį „velniop“, tada reikėtų pasižiūrėti pirmojo šios kadencijos Seimo posėdžio stenogramą, kurioje juodu ant balto parašyta, kaip ponas Julius Veselka viešai paaiškina naujokams: „Negalvokite, kad patekote į rojų. Čia sėdi 141 velnias.“

REKLAMA

- Ar ketinate vadovautis tokiais pavyzdžiais?

- Jei labiausiai kreiptume dėmesį į smulkmenas, kurios itin dažnai sureikšminamos žiniasklaidoje, iš tiesų neturėtume kada normaliai dirbti. Kaip smulkmenos, kurios susijusios su politiku A.Valinsku, atsiliepia Lietuvos gerovei? Jei man atneštų tikrai profesionalią studiją, kurioje būtų išvada, kad atsistatydinus A.Valinskui Lietuvoje iš karto viskas pagerės, taip pasielgčiau tuoj pat, čia ir dabar. Bet man atrodo, jog šios personalijos klausimas sureikšminamas vien dėl to, kad būtų bėgama nuo esminių problemų.

Jurga Tvaskienė

Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
p.KarlaMarlai 2009-02-11 14:41:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Is ties graudu skaityti jusu 'komentara',juk niekam autore neprimete savo nuomones,o tik pateike klausimus.Ir kurgi suradote 'drebiamus i veida grasinimus' tautos 'pateptajam'.Jeigu jums patinka 'vieno is triju 'kazuistika,taip ir pasakykite.Negadinkite sau ir kitiems sveikatos,nes vaistai pabrango.Jeigu manote,kad tautos isrinktojo elgesys yra etiskas,tad leiskite suabejoti jusu supratimu,kas yra neetiska.   ATSAKYTI
sikininko problemos 2009-02-11 14:24:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai yra zurnalistu kerstas ir samokslas ,kad Valinskas neleido fotografuot valgant ir sikant.   ATSAKYTI
Simas 2009-02-11 13:38:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valinskas prieš rinkimus žadėjo per pusę sumažinti seimo narių skaičių. Laikas vykdyti pažadus...   ATSAKYTI
KarlaMarla 2009-02-11 13:31:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Graudu buvo žiūrėti į žurnalistę Tvaskienę, kuri lyg sovietinė viršininkė, išsikvietusi savo pavaldinį ant kilmėlio, savo kvailokais ir neesminiais klausimais "purtė" seimo pirmininką Valinską. Apgailėtinai atrodo tokia žurnalistų tuštybė, kai be jokios pagarbos drebiami grasinimai tiesiai į veidą tautos išrinktam atstovui. Kokia teise tai daroma? Niekada nebuvau Valinsko gerbėja, bet toks elgesys gerokai papiktino. Stai kuom mus maitina mūsų žiniasklaida iki beprotybės - išpūstais skandalais. Kievieną dieną be jokio poilsio vis naujas ir naujas. Valinskas mat NUSIPIRKO STRAIPSNI. Kur tai matyta. Vyriausybei nebuvo duotas žodis. Ar vyriausybė neturi teisės, be tarpininkų žurnalistų, tiesiogiai informuoti žmonių? Net per nacionalinę TV jai neišskirtas laikas? Tai juk nenormalu.

Norečiau kad kiekvieną savaitę mūsų Nacionalinė televizija, išlaikoma už mūsų pinigus, išskirtų bent vieną valanda laiko mūsų išrinktiems atstovams į vyriausybę kalbėti tiesiogiai į eterį be jokių tarpininkų ir kryžminio tardymo klausimų. Ar tai įmanoma?

O žurnalistams norėčiau pasakyti štai ka: be tų grupuočių interesų, kuriuos jūs dažniausiai ginate už pinigus, yra dar ir visuomeninis interesas, kuris lieka niekieno neapgintas, nes mes jums honorarų mokėti neįstengiame. Šį interesą reiktų įtvirtinti įstatymu ir gan griežtai, kad nei vienas žurnalistas neturėtų teisės jį pažeisti. O tai gaunasi labai bjaurus jovalas kai ginate aršiausiai susikertancius interesus, o mums nuo to chaoso stogas važiuoja. Dabar štai Babravičiaus-Zuoko kompanija interpeliuoja Imbrasą, o atsikerydami paksistai interpeliuoja Valinską. Visuomenės interesą ginantis įstatymas turėtų būti tas kriterijus - pažeistas viešasis interesas ar ne? Valinskas buvo puolamas, kad nepalaiko ryšio su visuomene, bet vos atspaudino straipsnį - vėl naujas puolimas. Taip neadekvačiai elgasi tik visiskai su savim susipykęs ego.
O taip neturi būti!   ATSAKYTI
statybininkas 2009-02-11 12:45:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visos beveik partijos yra sukurtos mafijos gauju principu ,todel ir trugdo ir neduoda igyvendint gerus darbus, Zuokas dare gerus darbus ir nieks netrugde ,nes su kitu gauju vadais dalinosi, viena miliona zmonems yra principas ,o kita sau ir draugams ypac statybu versle.   ATSAKYTI
J.Tvaskienei 2009-02-11 12:11:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mačiau tą interviu.Į jus žiūrėti buvo liūdna ir graudu.Nebevaidinkite tardytojos -Miliūtės Nr.2-tai buka,žema,juokinga.Šnekinant Valinską būtina pasiruošti arba parinkti žmogų su kitokia reakcija,bet jūsų laikraštyje tokių nematau.Visi klausimai-jūs kažką sakėte...O kur klausimas- ką sakysite?Nejaugi taip ir gyvensime perdainuodami senas dainas ir perpasakodami ,tai ką sakėme?Siūlau Vasiliausko viršininko viršininkui nurimti,rinkimai baigėsi.   ATSAKYTI
Seimo vedejas 2009-02-11 11:43:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Noriu patikslinti: mes ne viska padareme gerai ir dar daug padarysime negerai. Jei kiti mums tai leis,mes dar darysime negerai keturis metus. As kaip protingas zmogus, manau, kad geriau daryti negerai negu is vis nieko nedaryti. O jei ne, tada nafik.   ATSAKYTI
fact 2009-02-11 11:29:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
valinskas silpnaprotiškumas tiesiog pasibaisėtinas. Pajacas prezidentas ir klestėjimo metais ne koks variantas šaliai, tačiau pajacas , norintis tapti prezidentų neregėtos krizės metu-tai jau nonsensas net idiotų ir stebuklų pilnoje lietuvoje.    ATSAKYTI
Nurchaci 2009-02-11 11:21:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Myliu Jurgą, tačiau šis interviu tikrai labai tendencingas (turiu omenyje užduodamus klausimus).
Valinską ir "valinskinius" tikrai yra už ką tarkuoti, bet jau virš mėnesio vyksta tai, kas vadinasi ne kritika, o terorizavimas, ir tai jau neskanu.
Matomai "valstybininkų" klanas dėjo į Valinską vilčių, o jis jų neišpildė.
Bet kodėl tai daro ir LŽ, kurios nuosekliai atskleidžia "žydrųjų albinų" niekšybes?   ATSAKYTI
AK 2009-02-11 10:11:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Yra pasakyta : Gera pradžia - pusė darbo. Valinskui seime nutiko atbulai,tai rodo jog ponas sėdo ne į savo vežėčias.Reklaminis partijos TP ar TT pavadinimas tėra tik vienadienė reklama. Šiandien jau prarastas nepartinių pasitikėjimas...   ATSAKYTI
pele ir pelekautai 2009-02-11 09:58:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ten partijos ner normalios sukurtos mafijos gauju principais ,todel jam trugdo normalius sprendimus priimt.   ATSAKYTI
dar gali 2009-02-11 09:52:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
dar gali kazka gero padaryti :) ...pasitraukti :)   ATSAKYTI
aa 2009-02-11 08:30:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
deja, turėjo pasitraukti ----deja????Ar aciu die?   ATSAKYTI
2009-02-11 08:09:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rodnoj Iljich   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Rita Tamašunienė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pirmadienį Lietuvos ir Lenkijos vidaus reikalų ministrai pasirašė memorandumą dėl bendradarbiavimo vidaus reikalų srityje.  Memorandume numatomas Lietuvos ir Lenkijos ...
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)
Antrajai kadencijai perrinktas Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda Lietuvą laiko strategine partnere, o šalies vadovą Gitaną Nausėdą –  asmeniniu sąjungininku, sako ...
Iki šiol narpliojama ant bėgių žuvusio dvimečio tragedija: ieško, kas kaltas (nuotr. stop kadras)
Policija iki šiol narplioja ant bėgių žuvusio dvimečio berniuko tragedijos Kuršėnuose aplinkybes. Ar nelaimę lėmė vaiką prižiūrėjusių artimųjų neatidumas ar įvykis tiesiog ...
Kuršių Nerijos pusdienis be elektros: poilsiautojų diena virto košmaru, o verslininkai skaičiuoja nuostolius (nuotr. stop kadras)
Be elektros likusi Kuršių Nerija kai kuriems poilsiautojams šią atostogų dieną pavertė košmaru. Vietos verslininkai ne ką laimingesni – dalis jų skaičiuoja nuostolius, nes savo ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį perspėjo, kad greitu laiku nebus galima grįžti prie normalaus gyvenimo, nes per daug valstybių prastai sprendžia koronaviruso ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų