J. Prapiestis. News Bridgepix nuotr.

J. Prapiestis. News Bridgepix nuotr.

Netyla diskusijos, ar Jonas Prapiestis yra tinkamas kandidatas į laikinojo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko pareigas. Teigiama, kad jo kandidatūros teikimas negali būti suderinamas su Lietuvos, kaip teisinės valstybės, statusu.

Šiandien, protestuodami prieš Prezidento Valdo Adamkaus ketinimą Seimui siūlyti Joną Prapiestį į minėtas pareigas, prie Prezidentūros rinksis Investicinės Kauno holdingo kompanijos (KHK) indėlininkai. KHK priklausė praėjusiame dešimtmetyje iš gyventojų indėlius rinkusiam ir skandalingai bankrutavusiam EBSW koncernui.

Smūgis teisinei valstybei?

Per pastarąsias dienas tai jau nebe pirma kritika J. Prapiesčio kandidatūrai. Birželio 26 d. Piliečių Santalkos vardu Jonas Algirdas Kronkaitis išplatino viešą laišką Respublikos Prezidentui, kuriame V. Adamkus yra raginamas prieš priimant galutinį sprendimą nuodugniai susipažinti su Seimo laikinosios komisijos koncerno EBSW veiklai ištirti surinkta medžiaga.

Laiške atkreipiamas dėmesys, kad 1992-1996 metais, J. Prapiesčiui vadovaujant Teisingumo ministerijai, Vyriausybė nesiėmė pakankamų priemonių, kad būtų apsaugotas viešasis interesas, ir taip buvo sudarytos sąlygos EBSW koncernui perimti daugiau nei pusantro šimto sėkmingai dirbusių šalies įmonių, kurios vėliau buvo sužlugdytos. J. Prapiesčio kompetencijoje tuomet buvo Vyriausybės priimamų teisės aktų peržiūrėjimas ir balsavimas už juos.

REKLAMA

„Būtent ši Vyriausybė perdavė į EBSW koncerno rankas Valstybinį komercinį banką ir teikė šiam koncernui dosnias paskolas su valstybės garantija. Būtent dėl šios Vyriausybės globotos verslo grupuotės veiksmų piliečiai ir valstybė prarado daugiau nei du milijardus litų – tuo metu tai sudarė pusę metinio Lietuvos biudžeto“, - rašoma laiške.

Nuogąstaujama, kad EBSW koncerno bylos gali būti nagrinėjamos ir Lietuvos Aukščiausiajame Teisme. Tokiu atveju J. Prapiesčio paskyrimas šio teismo vadovu dar labiau sumažintų pasitikėjimą teismais ir „suduotų stiprų smūgį teisingumo šalyje pasigendantiems ir jo laukiantiems žmonėms“.

Laiške įspėjama, kad tokio poelgio „nesuprastų ir nepateisintų piliečiai, norintys gyventi teisinėje Lietuvos valstybėje“.

Kritika V. Adamkaus sprendimui buvo išsakyta ir birželio 24 d. vykusiame Teisėjų tarybos posėdyje, kuriame buvo svarstoma J. Prapiesčio kandidatūra. „Balsas.lt“ primena, kad tądien Lietuvos visuomeninių organizacijų atstovai priekaištavo, jog siūlomas kandidatas neatitinka teisėjų nepriekaištingos reputacijos kriterijaus. Buvusios disidentės sesuo N. Sadūnaitė, Sausio tryliktosios brolijos atstovė J. Bieliauskienė ir Lietuvos Sąjūdžio tarybos narė S. Veverskienė pareiškime Teisėjų tarybai teigė, kad „Prezidentas ir jo aplinka, veikdami kartu ir tenkindami siaurų grupių interesus, visiškai pamynė Lietuvos visuomenę“.

Prezidentas savo sprendimu neabejoja

Prezidento patarėja teisės klausimais Aušra Rauličkytė aiškino, kad šalies vadovui nekyla jokių abejonių dėl J. Prapiesčio. Be to, ji pabrėžė, kad V. Adamkus J. Prapiestį į pirmininką siūlo tik laikinai, nes pirmininką bus galima skirti tik tuomet, kai bus baigtas formuoti visas teismo korpusas.  Jos teigimu, kai kurios politinės partijos bando vilkinti teisėjų paskyrimą Seime, todėl dar kol kas nėra pritarta trijų teisėjų paskyrimui į LAT.

REKLAMA

Nepaisant visuomeninių priekaištų, beveik visi tarybos nariai balsavo už J. Prapiesčio kandidatūrą. Prieš pasisakė nuo liepos 8-osios kadenciją baigiantis Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Vytautas Greičius.

Konfliktas tarp kadenciją baigiančio LAT vadovo ir prezidento iškilo dar 2006 metais, kai šalies vadovas pareiškė nepasitikįs AT pirmininku nei kaip pareigūnu, nei kaip žmogumi. V. Greičius viešai atsikirto, jog prezidentą suklaidino jo patarėjai. Nesutarimus sukėlė kadaise iš darbo milicijoje už girtavimą išvyto ir į kitas skandalingas istorijas įsipainiojusio, buvusio paukštyno kompartijos sekretoriaus V. Margevičiaus paskyrimas Biržų apylinkės teismo pirmininku. Vėliau paaiškėjo, kad V. Greičius buvo teisus ir išties laiku informavo prezidentūrą išdėstydamas savo poziciją ir argumentus. Vis dėlto manoma, kad tai tik formalioji nesutarimų priežastis. Skiriasi V. Greičiaus ir V. Adamkaus aplinkos požiūris į rengiamą naują teismų  įstatymą. Administracinių teismų, kuriuos daug kas laiko tapus politiniu susidorojimu su neįtikusiais pareigūnais, atskirumą ir uždarumą ginanti šalies vadovo aplinka ir Vyriausiojo administracinio teismo vadovybė atkakliai priešinasi mėginimui įdiegti kasacinio skundo Aukščiausiajam Teismui galimybę. Šiuo metu po dviejų pakopų administracinio teismo, bylinėjantis su valstybe, skųstis Lietuvoje nebėra kam.

inž
2008-06-27 11:15:14
kasaciniam skundui adm. bylose - TAIP.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
ekonomistas, 2008-06-28 08:20:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiko proto žmonėms jau seniai aišku,kad turtų įsigyjimą,ypač reformų metu,reikia labai griežtai ryboti .Tai puikiai suprato pirmusios 1918 m.atkurtos nepriklausomybės vyriausybės.Reformų metu net draudė kurti komercinius bankus.Jau senai žmonijai yra žinoma,kad nereguliuojami ekononominiai procesai labai greitai kriminalizuoja visuomenę;kas ,beje,nutiko pas mus.,kai visi kariauja su visais... Už tokius dalykus privalo atsakyti valdžiusieji ne tik administracine,bet ir baudžiamąją tvarka.   ATSAKYTI
Dainius 2008-06-28 00:37:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prapiestis - tinkama kandidatura, zmones, kuriems nori islaikyti Greiciu siame poste, des visas pastangas, kad apjuodintu Prapiesti. Bet jie nepagalvoja, kad juodina visa teismu sistema ir Lietuva.

Ar Prapiestis kaltas, kad buvo EBSW? Jei jis kaltas, visi tuomeciai politikai taip pat kalti, bet jie lig siol valdzioje, bet del to jiems niekas nepriekaistauja.

Gal baikime ieskoti ko nepamete?

O delmelavo-nemelavo, tai is tikruju NEMELAVO. Pasake tiesa.Sekmes Prapiesciui.    ATSAKYTI
Taip 2008-06-27 18:59:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prapiestis pats padoriausias teisininkas   ATSAKYTI
ash 2008-06-27 15:40:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prapiestis - puikus destytojas - grieztas, principingas, tikslus. O Greicius turbut viena diena degs pragare... ;)   ATSAKYTI
2008-06-27 15:14:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš už Prapiestį. Puikus žmogus.   ATSAKYTI
to Rima 2008-06-27 14:51:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
bet tokiom abejonem galima bet ka aplipdyti. Pacios abejones Prapiesciumi irgi labai jau abejotinos. Panasu, kad norima visas nesamones del EBSW jam suversti. As jo atsakomybes nematau ir nelabai suprantu tu protestu... Del EBSV prarade pinigus zmones yra pikti, ir protestuos pries bet ka per daug negalvodami... jiems visi vagys, visi kalti, isskyrus juos pacius. Taip iseina, kad EBSV gyvavimo laikotarpiu valdzioje buve nebegali uzimti jokiu pareigu? juk istatytumus priima seimas, tai kaltas ir 141 seimo narys? kodel pries juos neprotestuoja? kodel neprotestuoja pries Brazauska, kuris buvo prezidentas tada ir dedavo parasus ant visu istatymu? kas tada buvo Seimo pirmininkas? kodel neprotestuoja pries visus 14 ar kiek ten buvo vyriausybes nariu? Prapiestis - geras teises specialistas, labai padorus zmogus.

Juokinga kaltinti Adamku del zemo pasitikejimo teismais... Zmones nepasitiki niekuo, kaip ir siuo atveju - Prapiesciu   ATSAKYTI
asta 2008-06-27 14:28:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teisi Eglė, teisus Lietuvis -teisus ir JOshkia   ATSAKYTI
JOshkia 2008-06-27 13:41:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jei netinka prapiestis,tai ir ji pasiules pREZIDENTAS netinka eiti savo pareigu.Kad Lietuvos valdzia absoliuciai nepaiso zmoniu interesu,tai aiskiau negali buti.Todel tiek daug emigrantu.Zydrieji VALDO.   ATSAKYTI
2 rip 2008-06-27 13:22:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kai i KT teisejus tinka Toma Birmontiene, tai kodel neturejo tikti Prapiestis? is tos pacios apkabos   ATSAKYTI
Rima 2008-06-27 13:10:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu šis žmogus su uodega, tai pats Adamkus sakė, jeigu yra bent kiek abejonių, negalima skirti į atsakingas pareigas, tai kas dabar atsitiko, pone prezidente?Ar jau visuomenės nuomonė nesvarbi. Teismai turi žemiausius reitingus, už kurių darbą ęsate atsakingas jūs, pone prezidente, nes teisėjus skiriate ir atleidžiate jūs. Taigi, norint, kad teismų darbas būtų kokybiškas ir teisėjai turi būti nepriekaištingos reputacijos.
Garsioji EBSW afera, palietusi beveik kiekvieną pilietį, o tuo metu einantys atsakingas pareigas teisėjai skiriami užimti aukštus postus teisėsaugoje, tai ar tokie teismai patenkins nukentėjusių indėlininkų lūkesčius, ar bankrutavusių įmonių darbuotojai bus išgirsti, ar bankrutavę bankai atsistos vėl ant kojų, vargu, nes mūsų didžiausias priešas -teisybė-piniguočiams.   ATSAKYTI
Lietuvis 2008-06-27 12:25:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prezidento Adamkaus autoritetas toliau ritasi zemyn... o gaila.   ATSAKYTI
Eglė 2008-06-27 12:18:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikiu Greičiumi. Netikiu prezidentūra. Prezidentas po konflikto su Greičiumi tiesiog PRIVALĖJO atsiprašyti Greičiaus. Nepadarė to. Kodėl?   ATSAKYTI
allex 2008-06-27 12:14:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O Greičius juk teisus paminėtais atvejais...   ATSAKYTI
rip 2008-06-27 11:24:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
į KT teisėjus buvo puikiai tinkamas, į LAT teisėjus irgi tiko, o dabar jau brokas didžiausias, vrag naroda... ne ant tų lojat ponai "santalkininkai"...kaip skalikai užsiundyti, įsikando vat ir viskas...   ATSAKYTI
inž 2008-06-27 11:15:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kasaciniam skundui adm. bylose - TAIP.    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Prezidento metinis pranešimas Seime (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Ketvirtadienį prezidentas apžvelgė pirmuosius savo darbo metus ir atsakė į žurnalistų klausimus. Visgi, ar prezidentas Gitanas Nausėda pateisino gyventojų lūkesčius? ...
Eglė Kručinskienė (nuotr. stop kadras)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) atmetė prokuroro skundą ir neskundžiama nutartimi paliko galioti išteisinamąjį nuosprendį kaunietės Eglės Kručinskienės, teistos dėl ...
Priėmimo skyrius
Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi amoraliu gydytojo elgesiu pasipiktinęs šiaulietis, kuris pasakojo, kaip kamuojamas didžiulių skausmų atvykęs Respublikinę Šiaulių ligoninę ...
Oro uostas. Martyno Jaugelavičiaus nuotr.
Šeštąjį šių metų mėnesį Lietuvoje vėl fiksuota teigiama migracija – birželį į Lietuvą atvyko beveik dvigubai daugiau žmonių, nei išvyko, ketvirtadienį pranešė Statistikos ...
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba Andrius Ufartas/Fotobankas
Praėjusią savaitę Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Imuniteto skyrius nustatė darbo metu neblaivų buvusį darbuotoją, ketvirtadienį feisbuke pranešė tarnyba.  ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų