Egidijus Aleksandravičius
2008.01.11 07:18

Buvo laikai, kuomet dalis žmonių savo kasdienybę stūmė pagal valdovų primestas taisykles. XVIII amžiuje prūsų valdininkas žinojo, kiek ir kokių sagų turi būti jo mundure. Dar daugiau: jis iš tikro gyveno pagal tas taisykles.

Šiandien pasakytume, kad pagal teisinę kultūrą ir administracinį elgesį pasaulis padalytinas mažų mažiausiai į dvi dalis. Pirmoji gyvena pagal principą, jog viskas yra galima, ko įstatymai nedraudžia. Antroji- pagal tai, ką įstatymai ir poįstatymai nurodo daryti. Tarp šių idealių dalių driekiasi pilkoji arba neaiškioji zona, kurios svarbiausias principas apibrėžtinas taip: sakome, kad viskas galima, ko įstatymai nedraudžia, bet gyvenama it galėtume tik tai, ką įstatymas nurodo.

Posovietinė Lietuva neabejotinai priklauso šiai pilkajai zonai, kuri išsiplėtė ir pasislinko į Vakarus sugriuvus komunistinei sistemai 1990-siais. Jos simboliu laikytinas sovietinis Administracinių teisės pažeidimų kodeksas, reguliuojantis mūsų visų kasdienybę ir santykius su valstybės institucijomis. Jei į teisės aktą žiūrėsime it į formą, kurion supilamas visuomenės gyvenimo turinys, tai galime neabejoti gyveną sovietinėje administracinio elgesio kolboje. Vis dar.

REKLAMA

Iš savo bloknoto paraščių žvelgdamas į 2007-sius (žr. www.bernardinai.lt) žurnalistas Rytas Staselis taikliai atpažino jo nuomone svarbiausius Metų skaičius. Jis atkreipė dėmesį į Pasaulio banko (PB) duomenis apie šiuo metu Lietuvoje veikiančias 900 biurokratinių įstaigų, iš kurių 152 turi teisę kontroliuoti verslą. Anot minimo autoriaus, PB analitikai teigia, jog Valstybinė mokesčių, Darbo, Higienos, Veterinarijos, Priešgaisrinė inspekcijos, kitos kontroliuojančios institucijos šalies įmonėse lankosi dvigubai dažniau nei kitose Vidurio ir Rytų Europos šalyse, o vieno kontrolierių vizito trukmė vidutiniškai yra dukart ilgesnė nei kitur. Reikia tiktai viltis, kad šiais skaičiais apibūdinama Lietuvos tikrovė ir toliau bus žurnalisto susidomėjimo sritis.

Verslo sąlygos Lietuvoje gali būti vertinamos įvairiai. Tačiau esu linkęs manyti, kad nuo perdėto ir buko administravimo verslas gali pakankamai efektyviai gintis. Didelis verslas net gali priversti gintis pačią valstybės valdžią. Pažvelkime į VP Market  ir vargiai atpažinsime pagalbos šauksmo požymius. Tačiau yra logiška klausti, kaip jaučiasi silpnesnioji mūsų visuomenės dalis stebėdama iki smulkmenų reguliuojamą savo gyvenimą. Čia tvyro didelė ir slogi migla.

Visuomenė atidavė savo galias biurokratų valdžiai, o jos funkcionieriai neretai geba sukurti taisykles dėl taisyklių. Štai nesunkiai surasime kokią nors valstybės galia besinaudojančią inspekciją, kuri galės tikrinti popierius, parodančius, ar visi plaktukai ir rankiniai pjūklai yra periodiškai sertifikuojami. Čia kolektyvinė reguliavimo vaizduotė neturi ribų: tos ribos gali būti pažymėtos tik pačių piliečių, vardan kurių bendros gerovės keliami patys reguliavimo  motyvai.
Posovietinė Lietuvos valdžia su tikru liaudies tarnų uolumu  mojuojanti administravimo kodeksu pranoksta bet kokias profsąjungas, bent teoriškai turinčias rūpintis dirbančiųjų darbo sąlygomis ir bent truputėlį tų dirbančiųjų saugumu. Tačiau pokomunistiniame krašte profsąjungos vos kvėpuoja, o štai inspekcijos klesti. Administravimo psichozė ir perdėtas kontroliavimo geismas turi savo adeptus - tai jokia sensacija. Tačiau iš kur tas pilietinis nuolankumas stebint valdymo vingrybes, prisitaikant prie nereto absurdo.

REKLAMA

Štai tiktai vienas pavyzdys. Informacinių technologijų amžiuje Lietuvoje yra tokie tabeliai, kur smulkiai, valandos tikslumu, neva, dirbančiųjų naudai ir, tikėtina, tikrinančiųjų malonumui yra fiksuojamos dirbančiųjų valandos. Kur, kada, kas. Gal kurioje nors mūsų gyvenimo srityje tai turi ryšį su tikrove. Bet štai akademinėje aplinkoje, aukštosiose mokyklose imamas ir suskaičiuojamas dėstytojo laikas, praleistas šalia auditorijos, ne paskaitose, ne seminaruose.

Visi žino, kad daugumoje mūsų universitetų profesoriai ir dėstytojai neturi savo darbo kabinetų. Visi junta, iki ko nusigyveno akademinės bibliotekos - negi ten kas nors nuolat sėdės. Bet universitetų administratoriai su stebėtina ramybe ima ir prisideda prie kolektyvinio absurdo, archaiškuose popieriaus lapuose žymėdami dėstytojų valandas. Visi suvokia, kad ši popierinė virtualybė  nieko bendro neturi su mus supančiojusia tikrove, tačiau nudelbę akis arba protą kaskart, kas mėnesį deda parašus ant popierinių paklodžių. Ir nieko. Smulkmena lietuviško administravimo virtualybėje, pasakytų skeptikas.   

GEDIMINAS P.AUŠTREVIČIUI IR E.MASIULIUI
2008-01-11 18:03:04
Jeigu jūs gerbiamieji ''prieš'' draudimus,nors aš nesutinku su jūsų nuomonėmis ,tačiau atkreipiu dėmesį ,kad ir mane užblokavote ir neduodate laisvai reikšti mano nuomonės LRLS partijos tinkalalapyje, kuri nors jums ir nepatinka,tačiau teisėta,o mane užblokavo pažeidžiant partijos įstatus ir net šališkai pažeidžiant komentavimo taisykles ,tuo nesunku įsitikinti piliečiams pažiūrėjus liberalusajudis.lt Vieną šnekate ,o kitą darote ir tai nėra liberalizmas ir aš partijos įstatų ir partijos tinkalalapio taisyklių nepažeidžiau ,o tų ,kurie tyčiojasi iš partijos jūs net nekomentuojate.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
GEDIMINAS 2008-01-13 18:14:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šiandien Lietuva mini 1991-ųjų sausio 13-ąją dieną ,kuri simbolizuoja Lietuvos nepriklausomybės apgynimą .Iš tiesų tai buvo didelės įtampos laikas , įtampą kurią sukėlė politikai ir kareiviai.Manau visi turime būti dėkingi tos nakties aukoms ,tiems žmonėms ,kurie paaukojo tai ką turi vertingiausią -savo gyvybę už Lietuvą ir už savo tautos Laisvę ,Pagarba jiems ir tegul ilsisi Ramybėje pas Aukščiausiąją visuomet.
A.J.Bačkis pasakė: žodį „laisvė“ turėtume pakeisti žodžiu „atsakomybė“,mano nuomone reiktų pasakyti Laisvė su atsakomybe ,o nuo Atsakomybės siūlyčiau pradėti Bažnyčios organizacijai ir Lietuvos Bažnyčios Vadovui Audriui Juozui Bačkiui,kadangi Bažnyčios kunigai tik šneka ,tačiau nedaro tai ko patys moko iš Šventojo Rašto ir be abejo Lietuvos Respublikos Seimui.
Aš neabejoju ,jei vėl kiltų toks pavojus kaip buvo 1991 metais sausio mėnesį,tai lietuviai gintų Lietuvą ir savo nepriklausomybę ,tačiau rimtai abejoju ar lietuviai gintų Lietuvos Respublikos Seimą,jo narius ,nes ši Valdžia neturi jokio lietuvių tautos pasitikėjimo ir tam yra priežasčių ir yra blogiausias pavyzdys lietuvių tautai ir tai yra ypatingai blogai.    ATSAKYTI
to Qt 2008-01-13 17:05:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ka cia tamsta Qt rasineji: " o ne apailėtiną savo gyvenimo "dramą", kovojant su biurokratija." Jokios ir net apgailetinos dramos cia nera, autorius, kaip zemgrobys korumpavosi su ta taip vadinama biurokratija, tai yra suaugo i viena neatskiriama gumula, kad pasigrobti su kita VDU zemgrobiu sutve zemes gabala Kauno botanikos sode. Taip, kad jis tik, kaip aferistas, apsimeta kovojantis su biurokratija, o tikslas atvirkscias.....pilieti, niekada netikek ka sako vagis arba zemgrobys...   ATSAKYTI
Dieduks: 2008-01-13 16:39:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nemalonu, kad neskaidrioje ir sujukusioje Lietuvoje autorius prisideda prie sąvokų maišalynės kūrimo:
1. Virtualumu autorius vadina "visokiais keistenybes". Prašau palikti virtualumą kibernetinei erdvei.
2. "Liaudies tarnų uolumą" autorius priskiria tarybiniams personažams. Tai klaidina istorinės atminties neturinčius recipientus. Mažaraščiai šiandienos inspektoriai parazituojantys verslą, nors ir yra anos prigimties, nusipelno žymiai riebesnio epiteto.   ATSAKYTI
Qt 2008-01-13 13:10:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ką, nesumokėjo atlyginimo už tą laiką, kai namie sėdėjai ar paprasčiausiai popierius pildyti tingėjai? Vargšas Aleksas niekas jo nesupranta, eik paverk tyliai kamputyje, o straipsnius rašyk apie svarbesnius dalykus, o ne apailėtiną savo gyvenimo "dramą", kovojant su biurokratija.   ATSAKYTI
GEDIMINAS 2008-01-12 18:10:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_sale.bals?p_bals_id=20105
Kažkaip man nuojauta sako ,kad gerbiamieji piliečiai mes dar gali būti būsime liudininkai XP 2351 (rentų įstatymo projekto) mėginimo paversti tikrove ir prognozuoju,tai bus prieš pat LRS narių kadensijos pabaigą ,kai kuriems ar net Seimo daugumai nusivylus ,,kad vienaip ar kitaip jau nepateks į Seimą'',siūlau prisiminti kaip kas balsavo ,nors 4 Seimo narius ,kurie balsavo ''prieš '' turiu pagirti,kiti ,kurie nebuvo balsavime manau ''gudravo'',kad jų visuomenė nepastebėtų ,o šis ''nemalonus reikaliukas'' bus ir kolegų sutvarkytas ir be jų ir turiu pagirti G.Steponavičių ,kuris išdrįso šnekėti ''prieš'' tą projektą ,nes gali būti po to jis turėjo didelį spaudimą iš viso LRS už tai.    ATSAKYTI
Ar tiesa? 2008-01-12 04:42:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mane infromavo draugai, kad antradieni per TV bus laida apie VDU zemgrobius. Ar tiesa ponas Aleksandraviciau , ar paskalos? Dar karta busi garsus ir reiksmingas?   ATSAKYTI
popietę 2008-01-11 22:37:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
šešiolikti metai tuo tik ir užsiimėja smulkus ir vid.verslas, kad pildo biurokratinius popierius. Viskas priklauso nuo tikrintojo ir tikrinamojo asmenybių. Jokiu būdu nereikia duoti kyšį, bet reikia labai girti valdininką koks jis protingas, pareigingas ir žavus, po trumpo patikrinimo lyg netyčia būtina pavaišinti kava su sausainiais ir įduoti firmos produkcijos, prekių nedidelį lauknešėlį. Vienu žodžiu - formalumai ...   ATSAKYTI
GEDIMINAS P.AUŠTREVIČIUI IR E.MASIULIUI 2008-01-11 18:03:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu jūs gerbiamieji ''prieš'' draudimus,nors aš nesutinku su jūsų nuomonėmis ,tačiau atkreipiu dėmesį ,kad ir mane užblokavote ir neduodate laisvai reikšti mano nuomonės LRLS partijos tinkalalapyje, kuri nors jums ir nepatinka,tačiau teisėta,o mane užblokavo pažeidžiant partijos įstatus ir net šališkai pažeidžiant komentavimo taisykles ,tuo nesunku įsitikinti piliečiams pažiūrėjus liberalusajudis.lt Vieną šnekate ,o kitą darote ir tai nėra liberalizmas ir aš partijos įstatų ir partijos tinkalalapio taisyklių nepažeidžiau ,o tų ,kurie tyčiojasi iš partijos jūs net nekomentuojate.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
REKLAMA
Linas Kukuraitis (nuotr. LRVK | Darius Janutis)
Vis garsiau piktinantis, kad nuo koronaviruso labiausiai nukenčia vyresnio amžiaus žmonės – ne tik susirga, bet ir praranda darbus, Socialinės apsaugos ir darbo ...
Edward Lucas  (nuotr. SCANPIX)
Vladimiras Putinas dažnai kritikuojamas už savo nostalgiją SSRS (gerai prisimenama, kaip jis šios valstybės subyrėjimą pavadino „geopolitine katastrofa“). Tačiau tūkstančiai ...
Tadas Povilauskas (nuotr. Organizatorių)
Po savaitės prasideda vasara – aktyviausias turizmo sektoriui metų laikas. Šiemet jis bus kitoks – veikiausiai turistų iš užsienio bus tiek, kiek jų atvyks iš Latvijos ir ...
Kęstutis Girnius (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)
Tęsiantis karantinui, pasigirsta vis daugiau nuogąstavimų, kad diskriminuojami vyresnio amžiaus žmonės. Socialinėje erdvėje visuomenė vis dažniau komentuoja, kad net ir ...
Edward Lucas (nuotr. Paulius Peleckis/Fotobankas)
Reputacija kuriama lėtai, bet išnyksta staigiai – dažniausiai kai itin svarbūs įvykiai sufokusuoja senus, bet dar miglotus nuogąstavimus. Daugeliui žmonių buvo neramu dėl ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų