Mūsų valstybėje tik imituojama, kad tautinės nesantaikos su rusakalbiais laikai jau praėjo. Esą pasitaikius menkiausiai progai, suskumbama sugniaužti kumštį, besti pirštu bei parodyti, kur yra kieno vieta, rašo „Vakarų ekspresas".

Tokias mintis "Vakarų ekspresui" išdėstė Klaipėdos miesto tarybos narė, rusų kultūros draugijos "Tėvynė" vadovė Tamara Lochankina, kuri teigė esanti pasipiktinusi bei nusivylusi dėl pastarosiomis dienomis eskaluojamo skandalo, į kurį įsipainiojo klaipėdietė parlamentarė Irina Rozova.

Klaipėdietė Seimo narė Irina Rozova vakar vėl buvo priversta aiškintis, kodėl ji vyko į konferenciją Taline bei ką ten veikė, nes įvairūs politiniai oponentai aršiai ją kritikuoja bei kaltina kone išdavyste Lietuvai, parlamentarės priesaikos sulaužymu.

Žinia, Seimo narei netgi pagrasinta apkalta dėl to, kad ji nuvyko į rusakalbių problemoms spręsti skirtą konferenciją Estijoje ir už tai buvo apkaltinta advokatavimu Rusijai.

"Dabar konferencijoje jau nebesakyčiau, kad viskas dėl kitataučių teisių Lietuvoje yra labai gerai", - nusivylė T. Lochankiną

REKLAMA

Atskleidė problemas

Vakar išplatintame pranešime spaudai I. Rozova teigė, kad Lietuvoje buvo ne taip suprasta, o konferencijoje kaip tik galėjo pranešti dalyviams, kad rusakalbių teisės mūsų valstybėje yra pakankamai gerai ginamos, pavyksta sėkmingai bendradarbiauti su valstybinėmis įstaigomis.

Jai pasipiktinimą sukėlė tai, kad grįžus į tėvynę dalyvavimas konferencijoje buvo prilygintas nusikaltimui, įvairiose informacinės sklaidos priemonėse buvo apstu rusofobiškų, tautinę nesantaiką kurstančių komentarų.

I. Rozova ragino atkreipti dėmesį į tai, kad atšalus santykiams su Rusija, mūsų valstybėje gyvenantys "Lietuvai lojalūs rusai tapo beatodairiškų išpuolių taikiniu".

Taip pat ji priminė, jog įtakingos partijos inicijuoja naują Pilietybės įstatymų pataisą, kurioje tik etniniams lietuviams ketinama vėl numatyti išskirtines sąlygas dvigubai pilietybei gauti.

Politikei užkliuvo tai, kad visuomeninio transliuotojo tinklelyje drastiškai mažėja tautinių mažumų laidų, iš programos nuo vakar dingo žinios rusų kalba. Dėmesys atkreiptas ir į Lietuvos teisėsaugos institucijų neva pernelyg atlaidžią reakciją dėl įvairių neonacių, vadinamųjų skinhedų akcijų šalies miestuose.

"Tikiuosi, jog Lietuva dės pastangas, kad ir toliau išsaugotų tolerantišką bei europietišką požiūrį į tautinių mažumų teises. Aš niekaip negaliu suprasti, už ką esu puolama. Dabar nukreipta baisi rusofobijos banga. Nors Lietuvoje padėtis nėra tragiška, problemų yra. Iš aukštų tribūnų kalbama viena, o kasdieniame gyvenime vyksta kas kita. Manau, politikai daro labai daug klaidų, kalbama apie toleranciją, bet nieko nedaroma. Siekiama, kad šalies gyventojai žvelgtų tik į Vakarus, nors su Rusija mes istoriškai susiję, tai - artimiausia mūsų kaimynė", - "Vakarų ekspresui" teigė ji.

REKLAMA

Pavadino iliuzija

Kartu su I. Rozova į konferenciją Taline vykusi T. Lochankina teigė, kad išpūstas skandalas yra daugiau nei nemalonus.

"Jei tektų vykti į konferenciją dabar, mano tonas būtų visai kitoks. Vykusi konferencija - prestižinė, ji organizuota su Estjos Vyriausybės palaiminimu, susirinko daug įvairiausių tautinėms mažumoms atstovaujančių organizacijų vadovų. Tai - ne kokių ekstremistų suvažiavimas. Mūsų delegacija jautėsi tam tikrose aukštumose, nes galėjome pasigirti, kad Lietuvoje rusakalbių padėtis - gera, šalyje veikia demokratiniai procesai, netolerancijos - labai mažai, palyginti su Estija ar Latvija", - pasakojo Tarybos narė.

Ji teigė, jog problemų esama, jos neretai pamatomos po keliolikos metų, ir tik tada atkreipiamas dėmesys.

"Tačiau tai, kas vyksta grįžus iš konferencijos, - didžiulės problemos apnuoginimas. Reakcija dėl I. Rozovos dalyvavimo renginyje - tarsi paslapties atskleidimas. Pamatėme, kad Lietuvos demokratija - trapi. Vis dėlto ne visi lygūs tarp lygių. Tai - tarsi koridorius, kuriuo visi vaikštome, tačiau nuėjus į šoną griežtai nurodoma, kur tavo vieta. Mane tai nuvylė ir sukėlė pasipiktinimą. Jei vėl vykčiau į tokį renginį, nebesakyčiau, kad viskas gerai. Tiesiog buvo apnuoginta tai, ko nenorėtume matyti", - sakė ji.

T. Lochankinai skaudu buvo dėl to, kad įžeistais jaučiasi ne tik konferencijos dalyviai, bet ir paprasti žmonės, kuriems buvo priminta, jog tautinės nelygybės esama, o tolerancija neva tėra iliuzija.

"Neaptarnauja parduotuvėse"

Dar vienas rusakalbių interesus Klaipėdos Taryboje ginantis politikas Viačeslavas Titovas mūsų dienraščiui teigė, jog problemų yra, tačiau nedaug.

REKLAMA

"Masiško reiškinio nematau, tačiau pavienių nusistatymų dar yra. Teko išgirsti, kaip rusakalbių neaptarnauja parduotuvėse ar net gydymo įstaigose", - tikino jis.

Rusofobija buvo pademonstruota praėjusį mėnesį per Giruliuose vykusį konservatorių sąskrydį - tuomet sąskrydžio dalyviai neleido rengti reportažo rusakalbių televizijos kanalui dirbusiam žurnalistui vien dėl tautinės netolerancijos.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje 2001 metais gyveno apie 220 tūkst. rusų tautybės piliečių, tai sudarė 6,3 proc. visų gyventojų. Tų pačių metų duomenimis, Klaipėdos mieste gyveno per 44 tūkst. rusų.

Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Arminas Lydeka situaciją komentavo taip: "Tautinių mažumų teisės Lietuvoje ginamos itin gerai. Nematau problemos dėl to, kad I. Rozova dalyvavo konferencijoje, nieko reikšmingo. Kaip komiteto pirmininkas, galiu pasakyti, kad su tautinių mažumų interesų gynimu susijusių problemų Lietuvoje išties labai mažai. Latvijoje, Estijoje kyla daug daugiau konfliktų. Mūsų valstybėje - viena tolerantiškiausių situacijų, fobiškų nusistatymų nėra, kaip ir Rusijos baimės. Vienas, kitas žmogus ką nors ne taip pasakė, ir tiek: buitiniai dalykai. Neretai mes šimtą tūkstančių kartų hiperbolizuojame problemas, susijusias su tautine nesantaika. O politikai, tam tikros partijos, savo komentarais tiesiog žaidžia partinės ideologijos korta. Jei konservatoriai nebegąsdintų didžiosios Rusijos baubu, reikėtų sunerimti, o kol jie kritikuoja - viskas valstybėje gerai. Reikia blaiviai žvelgti. Net ir Europos Sąjungos lygio renginiuose, skirtuose tautinių mažumų problemoms, Lietuva įvardijama kaip viena tolerantiškiausių šalių."

Denisas Nikitenka

Pridėčiau
2007-09-04 15:54:28
Klaipėdos rusus. Rozova jų atstovė. Prisimenu, ką jie išdarinėjo ten rusų mokyklose, kai visa Lietuva gedėjo mirus Jonui Pauliui II...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
bet 2007-09-05 18:32:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pasikartosiu: jeigu yra masinė kalbos nemokėjimo problema, tai turėtume rūpintis kalbos kursų steigimu. Visiškai nenormalu dėl to patiems pereiti prie rusų kalbos, valstybinės dvikalbystės. Tai sakau visai ne todėl, kad jausčiau priešiškumą "padoriam kitakalbiui kaimynui", o todėl, kad Lietuvoje gyvenančių kitakalbių įtraukimą į lietuviakalbį informacijos lauką laikau svarbiu ir naudingu Lietuvai dalyku. Jei jie pažiūrės lietuviškas žinias, girdės lietuvių kalbą, tai ir kalbos įgūdžius lavins, ir išmoks pasakyti daugiau lietuviškų sakinių. O tokius, kurie iš principo nenori lietuviškai klausyti ar kalbėti, kažin ar jau įmanoma įtraukti į lietuvišką informacinį lauką. Net jei pataikaudami patys pereisim prie rusų kalbos, jie vis tiek liks ištikimi kremliaus ideologijai.   ATSAKYTI
Nurchaci to Bet 2007-09-05 12:44:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gaila, kad Tamsta kažkodėl nenori įsiklausyti į pateiktus argumentus ir dėstai tą patį primityvų etnocentristinį požiūrį.
Kiekvienas laimėtas protas Lietuvai reikalingas, ir nesvarbu, kokia kalba jis bus paveiktas. Kalba šiuo atveju yra tik įrankis.
Lietuvą užvaldęs "žydrųjų albinų" klanas kalba lietuviškai, bet dėl to ši gauja man nėra artimesnė, negu mano pažįstami kitakalbiai, kurie yra visai padorūs ir Lietuvai lojalūs žmonės, neišmokę lietuviškai dėl to, kad jų vaikystės metais kaime, kuris dabar tapo Vilniaus priemiesčiu, buvo kalbama (beje, ir dabar kalbama) lenkiškai, vėliau, prie rusų, darbovietėje buvo kalbama ir rašoma rusiškai, o dabar jie jau pensininkai, bendraujantys daugiausia su artimaisiais ir senais bičiuliais. Lietuviškai supranta, gali pasakyti keletą sakinių, bet skaityti ir rašyti - nelabai.Tai tamsta siūlai juos dar gyvus nurašyti?
Toks mūsų kietakaktiškumas - puiki dovana Kremliui, kuris įtraukia mūsų kitakalbius piliečius į savo informacinį lauką, ar ir tai neaišku?   ATSAKYTI
bet 2007-09-05 10:47:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nurchaci
"Suvokime, kad LIETUVIŠKOS žinios kitomis kalbomis (įskaitant lenkų ir rusų) yra LIETUVOS požiūrio į įvykius garsinimas, o rusiški kanalai propaguoja KREMLIAUS pasaulėžiūrą, todėl kovokime dėl savo piliečių, kad ir kitakalbių, protų."

Suvokių lietuviškų žinių transliavimo užsieniui kitomis kalbomis prasmę, bet nemanau, kad Lietuvai reikia tokių "piliečių" "protų", ir tokių "piliečių", kurie vis dar negali/nenori priimti informacijos lietuvių kalba. Lietuvos valstybė su savo piliečiais turi bendrauti lietuvių kalba. Turėtų būti visiškai išgyvendinta ydinga praktika, kai valstybės pareigūnai (net iš oficialių tribūnų, su herbu ar vėliava fone) interviu aiškina valstybinius klausimus rusiškai ir svetimos valstybės sukurta kokia nors "litovskaja vremia" tai transliuoja specialiai Lietuvai, tuo sukurdama čia rusakalbę erdvę, kurioje valstybės atstovai su savo tauta bendrauja rusiškai.

"Prastai valstybinę kalbą mokantis rusas nepul dėl to žiūrėti TV žinių lietuviškai" - neturi būti prastai lietuvių kalbą mokančių Lietuvos piliečių.
Pirmiausiai - gaunant pilietybę, turi būti užtikrintas pakankamas kalbos mokėjimas.
Antra - jei yra masinė kalbos nemokėjimo problema, tai reikia steigti lietuvių kalbos kursus, bet jokiu būdu nepereiti prie lietuviškų tv transliacijų rusiškai.   ATSAKYTI
Nurchaci dėl Planas "Klanas" 2007-09-05 10:39:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dėmesio - Planas "Klanas" yra žydrųjų albinų provokatorius.   ATSAKYTI
Nurchaci to Dėl LTV 2007-09-05 10:33:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turbūt savo komentare supainiojai LNK su LTV.
Šiaip jau LNK kaip tik liko vienintelė, kurios dar neokupavo "valstybininkai".   ATSAKYTI
Nurchaci Kokui 2007-09-05 10:27:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš šią tezę formuluočiau taip: Русскости - да, российскости - нет.   ATSAKYTI
Nurchaci to PirmaKarta 2007-09-05 10:24:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sutinku su Tamsta, kad mūsų "nacionalinis transliuotojas" yra okupuotas "valstybininkų", bet tai jau kita, ne tautinių mažumų kalbų vartojimo mūsų eteryje, problema.
Beje, "Vestniką" iš TV pašalino ta pati Tamstos išvardinta gauja. O aš dar prisimenu, kai 1991 metų sausio mėnesį, sovietams užėmus mūsų LRT, Ala Asovskaja pranešdavo savo tautiečiams rusiškai visą tiesą apie tai, ką okupantai išdarinėja Lietuvoje.   ATSAKYTI
PirmaKarta dragui 2007-09-05 09:40:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvos piliečių teisės jau septynioliką metų yra pažeidžiamos. Apie okupacinį laikotarpį aš nekalbu. Okupacoja yra okupacija.   ATSAKYTI
Vadinasi, 2007-09-04 22:37:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
turi galimybę steigti šeštadienines mokyklas, kaip yra visame normaliame pasaulyje. Ot tuomet nereikės skųstis Putinui, kad blogai.   ATSAKYTI
dragas 2007-09-04 22:23:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ir dar lenkų taip pat didesnis krepšelis už lietuvio mokinio. Be to dar rusų stačiatikių cerkvės gauna dotacijas iš valstybės,kaip ir rusų kultūros bendrijos ir tt.   ATSAKYTI
Vertinga informacija 2007-09-04 21:36:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Komentare dragas. Tai lietuvių mokinių teisių pažeidimas. Kur būtų galima dėl to kreiptis? Kažin, Rozova ar pateikė šią informaciją draugui Putinui? Ir ar bent pati žino?   ATSAKYTI
Zenevos konvencija 2007-09-04 20:03:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Okupuotoje salyje priverstinai keisti gyvenotoju sudeti zudant tos tautos narius ir atkeliant okupantu kolonistus yra karo nusikaltimas be senaties, todel kolonistai karo nusikalteliai su visomis palikuoniu ordomis turi varyti namo! Lydeka paskaityk Zenevos konvencija negerdamas vyno.   ATSAKYTI
VIKTORAS 2007-09-04 19:39:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
rusas ir ziurekit kaip mes ji mylim.Lieps valdzios vyrams sokt jablocka-soks.Visi ji gerbia ir myli -ypac moterys del jo eina is proto,o sako rusu nekenciam.   ATSAKYTI
Giedriax 2007-09-04 19:29:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Porą kartų (Vilniuje) buvau rusų apšauktas nacionalistu, nes neypač gerai moku rusų kalbą ir šneku lietuviškai. Tai nesuprantu, kodėl savo gimtoje šalyje turėčiau kalbėti nelietuviškai?! Beje, vieną kartą gavau "pylos" nuo moteriškės, gyvenančios Lietuvoje berods 22 metus ir lietuviškai nei žodelio nemokančios, o kitą kartą "auklėjo" lietuviškai mokanti. Nuo to laiko nusprendžiau iš principo netobulinti savo rusų kalbos įgūdžių   ATSAKYTI
dragas 2007-09-04 19:18:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
rusų mokinio mokyklos krepšelis 560 litų didesnis negu lietuvio mokinio. tai jau leituvių diskriminacija, o rusams nepatenkintiems gyvenimu Lietuvoje visada galioma gryžti į savo putinistaną. Taip reikia peržiūrėti pilietybės įstatymą, ir iš nuo 1945 metų atvykusių kolonistų atimti pilietybę!!!!!!   ATSAKYTI
tarybos narei 2007-09-04 18:15:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jusu issakyta mintis, kad Estijoje ir Latvijoje yra daug problemu tik dar karta parodo jusu nelojaluma jei nepasakyti daugiau - priesiskuma Baltijos saliu nepriklausomybei. Su jusu poziuriu ir mentalitetu bus visada sunku gyventi Lietuvoje. Reiktu pirkti bilietus traukinio i Rusija ir laimingai ten gyventi   ATSAKYTI
Planas "Klanas" 2007-09-04 17:59:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Laikas grusti visus itratinus i koncentracijos stovyklas... Sudaryti seniunijuose komisijas kitatauciu "Lojalumo Lietuvai" tikrinti...
Neisti kitatauciams, ypac rusams ir lenkams, dalyvauti visu pakopu rinkimuose, kad apsaugoti lietuviu tauta nuo isdaviku...
Nustatyti visiems kitatauciams atskirus skiriamuosius zenklus, kuriuos jie privaletu nesiotis, bunant gatvese...
.................
.................
.................   ATSAKYTI
vladas 2007-09-04 17:22:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šios tautos(rusų)atstovams niekada kitose šalyse nebuvo gerai   ATSAKYTI
Pridėčiau 2007-09-04 15:54:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Klaipėdos rusus. Rozova jų atstovė. Prisimenu, ką jie išdarinėjo ten rusų mokyklose, kai visa Lietuva gedėjo mirus Jonui Pauliui II...   ATSAKYTI
Kauno rusui 2007-09-04 15:45:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Esu kaunietis ir galiu tave pilnai patikinti, kad sitie komentarai tikrai nera skirti Kauno rusams.
Tai diskusija apie Lietuvos priesus ir jiems pritariancius pavilnes ir Vilniaus gyventojus.   ATSAKYTI

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
REKLAMA
(nuotr. Fotolia.com)
Artėjant viduržiemiui tikrų žiemiškų orų vis dar nesulauksime. Nors naktį temperatūra gali nukristi žemiau nulio, dieną ji žadama teigiama, tačiau bus apsiniaukę, kai kur ...
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų (nuotr. stop kadras)
Šiaulių rajone penktadienio vakarą automobilis partrenkė ir mirtinai sužalojo kelio važiuojamoje dalyje ėjusį pėsčiąjį, pranešė Policijos departamentas.  Pasak ...
Zofija (nuotr. facebook.com)
Karo prievolės tarnyba šiemet susidūrė su neįprasta situacija – į šauktinių sąrašus įtraukė vyrą, tampantį moterimi. Šiemet tarp šauktinių atsidūrė Londone gyvenanti translytė ...
Išskirtiniai kadrai: vieta Garliavoje, kur slepiant žiaurų nusikaltimą užkastas nužudytasis (V. Girčės nuotr.) (nuotr. TV3)
Prieš mėnesį dingęs jaunas kaunietis rastas nužudytas ir užkastas. Sulaikyti keturi įtariamieji žudikai. Paaiškėjo ir šokiruojantys faktai. Vienas iš įtariamųjų, anksčiau ...
sniegas (nuotr. asm. archyvo)
Pats žiemos vidurys, tačiau Lietuvoje pakvipo pavasariu. Klimato anomalijos neramina ir klimatologus, o lietuvaičiai vis dar svarsto, ar šiemet sulauksime tikrosios ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Rasta vieta Garliavoje, kur slepiant žiaurų nusikaltimą užkasta auka
DABAR RODOMA
Policija apie ieškomos mergaitės bylą: įvykis buvo, pagrobimo – ne
DABAR RODOMA
Pareiškus įtarimus prabilo „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius
DABAR RODOMA
Prabilo ir į kariuomenę pašaukta Londone gyvenanti Zofija
DABAR RODOMA
Į pasiūlymą mažinti amžių į Seimą lietuviai žiūri skeptiškai
DABAR RODOMA
Politinėje padangėje toliau verda aistros: susitiko Nausėda ir Karbauskis
DABAR RODOMA
Maisto reformos neveikia: iš ligoninių plūsta pacientų nuotraukos
DABAR RODOMA
Nufilmuota, kaip pasienyje su Rusija sunaikintas pavojingas sprogmuo
DABAR RODOMA
Kol didmiesčiai svarsto, mažieji Lietuvos miestai vėl pasikabino lenteles su rodyklėmis
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų