Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
4
15-metės žudikas (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Po to, kai Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį didelį atgarsį visuomenėje sukėlusioje 15-metės prievartavimo ir nužudymo byloje buvo pateikti apeliaciniai skundai. Dėl šio sunkaus nusikaltimo teisiamųjų suole atsidūrė tuomet vos 16 metų jos pažįstamas.

4

Po to, kai Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį didelį atgarsį visuomenėje sukėlusioje 15-metės prievartavimo ir nužudymo byloje buvo pateikti apeliaciniai skundai. Dėl šio sunkaus nusikaltimo teisiamųjų suole atsidūrė tuomet vos 16 metų jos pažįstamas.

Pirmos instancijos teismas 2020-ųjų pabaigoje nusprendė pripažinti paauglį kaltu dėl šio nusikaltimo ir paskyrė jam 8 metų laisvės atėmimą, bausmę atliekant Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje-pataisos namuose. Bausmės pradžia skaičiuojama nuo 2020 m. kovo 16 d. Tiesa, teismas žudiką išteisino dėl išprievartavimo.

Dukros netekusiems tėvams iš žudiko taip pat priteista 1350 eurų turtinei ir 45 tūkst. eurų neturtinei žalai atlyginti. Motinai – 25 tūkst., o tėvui 20 tūkst. eurų. Bylos nagrinėjimo metu paaugliui žudikui suėjo 17 metų. Bet šis nuosprendis dar nebuvo taškas šioje istorijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Mat šios bylos ėmėsi Lietuvos apeliacinis teismas, kuris šį ketvirtadienį nusprendė šiek tiek sugriežtinti paauglės žudikui paskirtą bausmę. Vietoj 8 metų jis už grotų praleis 9-erius.

Lietuvos apeliacinis teismas baudžiamojoje byloje iš dalies tenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro ir nukentėjusiųjų apeliacinius skundus bei pakeitė Vilniaus apygardos teismo 2020 m. lapkričio 12 d. nuosprendį.

Iš esmės nuosprendis pakeistas tik dėl bausmės, kitoje dalyje paliktas galioti Vilniaus apygardos teismo nuosprendis.  

Lietuvos apeliacinis teismas nuteistajam paskyrė laisvės atėmimą 9 metams. Be to, Lietuvos apeliacinis teismas panaikino apygardos teismo nuosprendžio dalį, kuria nuteistojo baudžiamąją atsakomybę lengvinančia aplinkybe pripažinta tai, kad jis prisipažino padaręs nusikaltimą ir nuoširdžiai gailisi.

Teisėjų kolegija atsižvelgė, kad nuteistasis ne iš karto nurodė teisingai faktines aplinkybes, dėl jo veiksmų buvo suklaidinti pareigūnai, taip pat jis neatsiprašė nukentėjusiųjų. Lietuvos apeliacinis teismas padarė išvadą, kad apygardos teismas nepagrįstai nuteistojo atsakomybę lengvinančia aplinkybe laikė ir tai, kad nusikaltimą padarė būdamas nepilnametis.

REKLAMA
REKLAMA

Teisėjų kolegija pažymėjo, kad nepilnamečių baudžiamosios atsakomybės ypatumai įstatymo leidėjo yra nustatyti atskirame baudžiamojo įstatymo skyriuje, todėl nagrinėdami bylas, kuriose nusikalstamų veikų padarymu yra kaltinami nepilnamečiai ir skirdami jiems bausmes, teismai visais atvejais privalo atsižvelgti į jauną kaltininko amžių.

Dėl pastarosios priežasties, nesant kitų duomenų, tiesiogiai susijusių su kaltininko amžiumi bei mažinančių jo asmenybės ir (ar) įvykdytos veikos pavojingumą, ta aplinkybė, kad nusikalstamą veiką padarė nepilnametis, nesudaro savarankiško pagrindo dar labiau švelninti jo baudžiamąją atsakomybę ir pati savaime negali būti pripažinta tokio asmens baudžiamąją atsakomybę lengvinančia aplinkybe.

Nuteistojo apeliacinis skundas, kuriuo jis prašė pakeisti veikos kvalifikavimą ir paskirti švelnesnę 4 metų laisvės atėmimo bausmę bei sumažinti priteistos neturtinės žalos dydį, buvo atmestas.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2020 m. kovo 14 d., gavus pranešimą, jog dieną prieš tai po pietų iš namų Vilniuje išėjo ir negrįžo 2005 m. gimusi nepilnametė.

REKLAMA
REKLAMA

Atlikus paieškos priemones, kovo 15-osios vakarą nepilnametės kūnas su smurto žymėmis rastas sostinės Sudervės kapinėse.

Ikiteisminis tyrimas dėl paieškos buvo perkvalifikuotas į nužudymą. Atlikę ne vieną priemonę bei išanalizavę visą gautą informaciją, pareigūnai itin greitai nustatė ir sulaikė asmenį, įtariamą šiuo labai sunkiu nusikaltimu.

Sulaikytasis – taip pat nepilnametis, tuo metu dar tik 16 metų jaunuolis (gimęs 2003 m.). Atliktos kratos jo gyvenamojoje vietoje metu rasti daiktai, turintys įrodomosios reikšmės, bei nusikaltimo padarymo įkalčiai.

Paaiškėjo, kad įtariamasis 16-metis su auka jis buvo pažįstamas apie pusmetį. Teisėsaugininkai sakė, kad įtariamasis prisipažino nužudęs 15-metę. Kaip tai padaryta, kokie motyvai – teisėsaugininkai nekomentuoja.

Apgailestavo dėl įstatymų

Primename, kad pagal įstatymą, 18 metų nesulaukusiems asmenims didžiausia gresianti bausmė – įkalinimas iki 10 metų.

Dar po pirmojo posėdžio savo mintimis trumpai pasidalijo nužudytos 15-metės tėtis Mindaugas:

„Tragiška. Man liūdna, kad pas mus tokie įstatymai, jog visokie išgamos ir gyvuliai gali gauti daugiausia 10 metų. Tikiuosi, kad teisingumas bus maksimalus. Kaip jūs įsivaizduojate, jei esate tėvai ar mamos, kokia bausmė turėtų būti paskirta?“

REKLAMA
REKLAMA

Mergaitės tėvas pasakojo, kad per posėdį 16-metis kaltinamasis net neatsiprašė. Vyras pridūrė, kad dukra su 16-mečiu bendravo apie savaitę: „Jie kažkur savaitę bendravo, per „Facebook‘ą“, regis, susipažino.“

Nevaldomo būdo

Kaltinimus šioje byloje palaikęs Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Tomas Čepelionis anksčiau sakė, kad paauglys kaltę pripažįsta tik iš dalies. Jis pripažįsta nužudymą, bet nepripažįsta seksualinių veiksmų:

„Jo veiksmus galėjo išprovokuoti pyktis. Staigus susinervinimas. Jis buvo žinomas Vaikų teisių apsaugos tarnybai dėl nevaldomo pykčio. Staigaus impulsyvumo, auklėjimo problemų.“

Prokuroras pridūrė, kad šiuo metu atliekamas dar vienas ikiteisminis tyrimas dėl kito seksualinio nusikaltimo:

„Taip pat dėl seksualinio prievartavimo. Tas pats kaltinamasis. Bet ten ne mano byla, todėl nieko daugiau nekomentuosiu. Galiu pabrėžti, kad nužudymo bylose nebūna sutrumpinto įrodymų tyrimo. Abu tėvai pareiškė ieškinius dėl turtinės ir neturtinės žalos.“

 

Gairės:

Rašyti komentarą...
n
nuomonė
2021-11-25 15:48:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
tokioms gamtos klaidoms reik daryt autonazija,vistiek jau žmogaus iš jo nebebus.
Atsakyti
-3

M
M.liza
2021-11-25 17:19:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tokio jauno amžiaus ir jau toks žiaurus ,nieko kero iš tokio vyruko nebus.
Atsakyti
-1

S
Supuves
2021-11-25 15:46:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
teismas
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
n nuomonė 2021-11-25 15:48:56
tokioms gamtos klaidoms reik daryt autonazija,vistiek jau žmogaus iš jo nebebus.
Atsakyti
-3
M M.liza 2021-11-25 17:19:52
Tokio jauno amžiaus ir jau toks žiaurus ,nieko kero iš tokio vyruko nebus.
Atsakyti
-1
S Supuves 2021-11-25 15:46:28
teismas
Atsakyti
-2
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
toliau skaitykite
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų