Karantino grimasos: senjorai nežino, ar pateks pas gydytojus, verslininkai tikisi valdžios pagalbos

Savivaldybėse, kuriose įvestas karantinas, nuotaikos įvairios. Senjorai svarsto, ar tikrai reikėjo griežtų ribojimų ir baiminasi, kad nebeturės galimybių patekti pas medikus. Tuo metu verslininkai, išgyvenę pirmąją koronaviruso bangą, nebežino, ar ištvers ir antrąją ir tikisi piniginių injekcijų iš valdžios.

Vyriausybė nusprendė, kad 12 Lietuvos savivaldybių nuo spalio 26 d. skelbiamas karantinas. Ten bus apribojamas gyventojų būriavimasis, keliavimas, prekybos ir paslaugų vietų darbas, kai kur privalomos apsauginės veido kaukės.

Karantinas skelbiamas šiose savivaldybėse: Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono teritorijose.

Karantino režimo trukmė – nuo spalio 26 d. 00:00 val. iki lapkričio 9 d. 24:00 val.

Gydytojas pataria, kaip dėvėti kaukę:

Nežino, ar paklius pas gydytoją

Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Kretingos bendrijos vadovas Antanas Buta naujienų portalui tv3.lt sakė, kad jam iki galo nėra aišku, kodėl Kretingos rajone įvestas karantinas.

Pasak jo, didelė problema yra Kartenos miestelyje, tačiau likusioje rajono dalyje – ramu. A. Buta svarstė, kad karantiną buvo galima paskelbti tik Kartenos seniūnijoje, o ne visoje Kretingoje.

„Trūksta informacijos, trūksta pagrindimo be filosofinių išvedžiojimų“, – kalbėjo A. Buta.

Vyras yra rizikos grupėje, jam neretai tenka apsilankyti pas gydytojus. Pasak A. Butos, su šeimos gydytoja jam problemų nekyla, specialistė ji pakonsultuoja telefonu.

Visgi, anot pašnekovo, jis yra vienas iš laimingųjų, nes vyro pažįstamiems su gydytojais nepavyksta susisiekti net telefonu. Pats A. Buta nerimauja, kad problemų gali iškilti, kai reikės kreiptis dėl vizito pas specialistus.

„Tuo metu, kai man artėja pasitikrinimai, nežinau, kaip čia dabar bus. Spėjau dar pavasarį prie tų planinių prieit. Kiek pasikalbu su žmonėmis, su kolegomis, kurie serga panašiai kaip aš, tai visiems yra bėdos. <...> Su šeimos daktarais Kretingoje bėdos nėra, bet su specialistais, tai klausimas, kaip čia bus“, – pasakojo senjoras.

REKLAMA

A. Butos nuomone, reikia susitaikyti, kad virusas niekur nedings, reikės su juo gyventi ir laukti, kol sulauksime vakcinų arba, kol gyventojai įgaus imunitetą.

„Man 75 metai, esu toje rizikos grupėje ir man juokinga, kai sako, kad jūs esate pažeidžiami, jūsų didžiausias mirtingumas. Tai mes ir esam toje grupėje, kuri miršta. Mus labiau numarins ne koronavirusas, o mūsų ligos, kurias mes turime. O dabar su šitom ligom… Man dar nepasireiškė, bet, jei pasireikštų tie pablogėjimai, tai kreiptis, praktiškai, nebūtų kur. Nei pas kardiologą, nei pas onkologą gali pakliūti“, – pasakojo A. Buta.

Pašnekovo nuomone, sostinėje sėdinti centrinė valdžia pasižymi arogancija ir neįsiklauso į specialistų nuomonę. A. Buta pridėjo, kad jo manymu, su koronaviruso situacijos valdymu geriau susitvarko vietos valdžios atstovai.

„Savivaldybės tvarkosi geriau. Susirenka žmonės, jie protingesnius sprendimus priima. Jie supranta, jie vienaip ar kitaip, tiesiogiai bendrauja su vietiniais, tie tarybos nariai iš mūsų pačių tarpo, daugiau apgalvoja, o ne remiasi emocijomis“, – teigė A. Buta.

Tikisi pagalbos iš valdžios

Prisistatyti nepanoręs maisto prekių parduotuvę ir kavinę vienoje iš karantino režimu gyvensiančioje savivaldybėje turintis vyras teigė, kad karantino tikėjosi, tačiau viliasi sulaukti ir valdžios pagalbos. Pasak verslininko, dėl koronaviruso pandemijos jo verslai vos išgyveno, tad jis tikisi finansinių injekcijų iš Vyriausybės.

„Parduotuvė kaip parduotuvė, išsilaikom, maisto žmonėms reikia. Tačiau kavinė… Dabar tie ribojimai tokie, kad sunku ar kokias šeimos šventes, jubiliejus, ar gedulingus pietus organizuoti. O vos ne iš to ir gyvename“, – tvirtino verslininkas.

REKLAMA

Pasak jo, miestelis, kuriame įsikūręs jo verslas, mažas, tad vyro turima kavinė išsilaiko iš įvairių didelių užsakymų, kasdienių pajamų beveik neneša.

„Tų staliukų nėra tiek daug, kad padarytum kas antrą sėdimą ir jis neštų pelną. Nieko nesakau, gal ir baisus tas virusas, bet žmonės ir prigąsdinti smarkiai. Lyg ir galėtų ateiti, kokį kepsnį suvalgyt ar alaus išgerti, bet bijo, kad kovidas užpuls“, – kalbėjo verslininkas.

Kitam vyro verslui – maisto prekių parduotuvei – sekasi kiek geriau. Visgi vyras pripažįsta, kad nedideliame miestelyje smulkiam verslui išsilaikyti sunku ne tik dėl karantino apribojimų, bet ir dėl didžiųjų prekybos centrų plėtros.

„Tai ir tai tiems mažiukams sunku, o dar ir kovidas. Bet kažkaip išgyvensim, ne tokių negandų būna. Atsilaikysim“, – optimizmo nepraranda verslininkas.

Animacija, kaip ir kada įvyksta COVID-19 infekcija:

Negalima būriuotis

Savivaldybėse, kuriose paskelbtas karantinas, bus ribojamas keliavimo tarpmiestinio ir priemiestinio reguliaraus susisiekimo keleivinio transporto maršrutais intensyvumas – kai išvykstama už savivaldybės teritorijos ribų, keliautojams leidžiama užimti tik sėdimas vietas ne mažesniu kaip 1 metro atstumu.

Asmenys bus įpareigojami viešose vietose būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius, laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių, vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų. Apribojamas netaikomas, kai dalyvaujama laidotuvėse.

Privalomos kaukės

Vyresni nei 6 metų vaikai viešose uždarose erdvėse ir viešajame transporte turi dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, išskyrus asmenis, kai jie sportuoja, aukšto meistriškumo sporto pratybose ar varžybose dalyvaujančius aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo specialistus, aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo instruktorius ir teisėjus, viešojo maitinimo įstaigose sėdint prie stalo ar baro, taip pat paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke.

REKLAMA

Šis reikalavimas netaikomas neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Šiems asmenims rekomenduojama nešioti veido skydelį.

Nuotolinis darbas

Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu arba daliniu nuotoliniu būdu ir atvejus, kai atitinkamas funkcijas būtina atlikti darbo vietoje. Privaloma užtikrinti būtinųjų neatidėliotinų funkcijų atlikimą. Privačiam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.

Parduotuvių, kioskų ir kitų prekybos vietų patalpose, teritorijose ir (ar) šalia jų ribojamas pirkėjų ir kitų lankytojų srautas – užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m vienam pirkėjui tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas pirkėjas.

Paslaugų teikimo vietose ribojamas paslaugų gavėjų ir kitų lankytojų srautas – užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m paslaugos teikimo vietos patalpų plotas, tenkantis vienam paslaugos gavėjui arba kitam lankytojui, arba vienu metu paslaugos teikiamos ne daugiau kaip vienam paslaugos gavėjui.

Kiti apribojimai

Draudžiamas asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientų lankymas, išskyrus terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą.

Draudžiamas gyventojų lankymas visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose.

Rekomenduojama riboti vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centrų veiklą.

REKLAMA

Savivaldybių administracijos privalo užtikrinti vaikų ir žmonių su negalia priežiūrą išimtiniais atvejais įstaigose, jeigu tokia priežiūra neįmanoma namuose.

Rekomenduoti savivaldybių teritorijose veikiančioms religinėms bendruomenėms organizuoti religines apeigas tokiu būdu, kad būtų išvengta susibūrimų, arba susilaikyti nuo religinių apeigų atlikimo.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų