Su kauke gimdžiusios mamos patyrė košmarą: tai išliks atmintyje visą gyvenimą

Praėjusią savaitę socialiniuose tinkluose užvirė diskusija, kurioje gimdyvės dalijosi savo potyriais iš gimdymo pandemijos metu.

Gimdymas (nuotr. Shutterstock.com)

Moterys pasakojo, kad dėl koronaviruso būsimos mamos turi dėvėti kaukes viso gimdymo metu. Esą kyla grėsmė pagimdžius užkrėsti naujagimį.

Gimdymas išliks atmintyje visą gyvenimą

Tinklaraščio „Baby blog“ įkūrėja Sotera Šveikauskaitė pasidalijo įrašu, kuriame užvirė diskusija apie privalomą kaukių dėvėjimą gimdymo metu. Neseniai gimdžiusios mamos dalijosi savo patirtimi.

„Gimdžiau „Vilniaus Gimdymo namuose“, su kauke visą gimdymą buvau, kaukė trukdė kvėpuoti. Po gimdymo tik būdama palatoje ją galėjau nusiimti, kai likdavau tik su vaiku. Gimdymo metu sesele stovėjo šalia ir netgi žiūrėjo, kad kaukės nenuiminėčiau, o daktaras rėkė netgi, kai buvau truputi nuleidusi nuo veido tą kaukę. Prisiminti tikrai nemalonu“, – rašė viena mama.

„Gimdymas su kauke man išliks atmintyje visą gyvenimą. Skausmas, trūksta oro, jau nieko nematau, plėšiu kaukę nuo burnos, o akušerė vis rėkia, kad užsidėčiau, nes ji ir pas kitas gimdyves vaikšto.

Man kas nors paaiškinkite, kam tada yra atliekami COVID-19 testai, jei atsakymo nesužinai arba net nespėji sužinoti gimdant. Sudėtinga dėvėti kaukę, kai deguonies reikia tiek tau, tiek ateinančiam į pasaulį mažyliui“, – patirtimi dalijosi mama Andželika.

Jorinta gimdė gegužės 25-ąją: „Tą dieną vyrams buvo leista dalyvauti vaiko atėjime į pasaulį, tačiau Kėdainių priėmimo skyriaus darbuotojos, kurios budėjo prie durų, tiesiog kėlė skandalą ir nenorėjo įleisti vyro pas mane, nes neva negalima vyrams dalyvauti, nors galima buvo nuo gegužės 18 d.

REKLAMA

Reikėjo būti su kauke gimdymo metu, tačiau prasidėjus stipriems skausmams, nusiėmiau kaukę ir visą laiką buvau be jos. Ačiū Dievui, akušerė buvo labai maloni ir nieko nesakė. Beprotiškai nepatogu kvėpuoti dėvint kaukę, tai absurdas. Reikia atlikti kvėpavimo pratimus sąrėmių metu, o tu turi sėdėti kaip koks šuo su antsnukiu.“

Greitai antrojo vaikelio susilauksianti Sotera šią situaciją vadino absurdiška: „Aš matau, kad tokius reikalavimus priima žmonės, kurie nei kada gimdė, nei gimdys. Kaukių dėvėjimas gimdymo metu absoliučiai amoralu ir nepriimtina. Sporto klube mes galime sportuoti be kaukių, šėlti pramogų erdvėse taip pat, bet gimdant, kai savijauta ir taip dažniausiai nekokia, sunku kvėpuoti, turime jas dėvėti. Nematau jokios logikos.

Kuo toliau, tuo absurdiškesni mūsų valdžios sprendimai. Reikia saugotis, bet tai turi vykti savo laiku ir vietoje. Tas pats su artimojo nebuvimu gimdymo ir po jo metu. Aš pamenu pati save po gimdymo su pirma dukra, vos paeiti galėjau, ligoninėje personalo per mažai, tuo pačiu pagalbos per mažai, vyras man padėjo ir tikrai daug. O dabar net jo nebegalima turėti, gimdyti su kauke. Kas toliau? Gal naujagimiui dar kaukes pradės dėti? Kažkaip nebejuokinga darosi. Ir turime garsiai bei viešai kalbėti apie tai, nes tik viešumas šiais laikais gali padėti mums. Turime padėti vieni kitiems. Ir taip mes mamos, ištveria dar ir baisesnius dalykus, ir tikrai nenumirsime su tomis kaukemis, bet kam tokios sąlygos prasilenkiančos su sveiku protu?“

REKLAMA

Prievolės dėvėti kaukę nėra

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su Sveikatos apsaugos ministerija, ryšių su visuomene skyriaus specialistas tikino, kad kaukių dėvėjimas gimdymo metu yra neprivalomas: „Tokios prievolės Sveikatos apsaugos ministerija nėra nustačiusi, ypatingai tokiems atvejams, kai veido apsaugos priemonės dėvėjimas gali pabloginti paciento sveikatos būklę. Gimdymo metu taip gali atsitikti.

Tačiau kiekviena įstaiga rizikas vertina individualiai. Tam tikrais atvejais gali būti įtarimų, kad gimdyvė turėjo kontaktą su užsikrėtusiuoju arba buvo izoliacijoje dėl aukštos rizikos kontaktų. Siekiant apsisaugoti nuo ligos išplitimo gydymo įstaigoje, gali būti nustatyti reikalavimai dėvėti veido apsaugos priemones. Visgi kiekvieną tokį atvejį medikai turėtų vertinti individualiai.“

Apie tai sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kalbėjo pirmadienį per nuotolinę spaudos konferenciją:

Situaciją pakomentuoti sutiko ir Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija  Mačiulienė, moteris tikino, kad gimdyvėms neliepia dėvėti kaukių gimdymo metu: „Gimdymo metu, kada atvyksta gimdyvė ir vyras ar šeimos narys, mes atliekame COVID-19 testą. Po šešių valandų mes turime atsakymą, kol nėra atsakymo mes guldome gimdyvę ir palydimąjį šeimos narį į atskirą gimdymo palatą. Kol nėra personalo, asmenys gali būti be kaukės.

Išvarymo periode mes nereikalaujame griežtai užsidėti kaukės, nes tai yra sunku ir gimdyvė tą kaukę bando nusiplėšti. Medikai dėvi kaukes, kepures ir chalatus, šeimos nariams liepiama dėvėti kaukes. Nesusidūriau su nė viena nėščiąja, kuri nenorėtų užsidėti kaukės gimdymo metu jei nėra kvėpavimo sunkumų. Kai gauname COVID-19 testo atsakymą ir jis būna neigiamas, gimdyvė gali būti be kaukės bet kuriuo metu. Mes neliepiame būti su kauke, juk tai yra labai sunku, moteriai stūmimo metu reikia daug deguonies. Daugelis moterų atvyksta gimdyti su respiratoriais, su jais kvėpuoti yra dar sunkiau.“


Rašyti komentarą...
U
Uzjauciu
2020-09-15 19:13:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Košmaras, užjaučiu gimdyves ir vaikus...
Atsakyti
-1

K
Krena
2020-09-15 20:35:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Daktarai išprotėjo!!?
Atsakyti
0

I
Irena
2020-09-15 20:33:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Daktarai išprotėjo!!?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų