Papiktino absurdiška SAM tvarka: persirgo COVID-19, bet grįžusi iš užsienio turi izoliuotis papildyta 18.16 val.

Sunkia COVID-19 forma dar pavasarį persirgusi Jovita sako įklimpusi į absurdišką biurokratizmo liūną. Nors turi medikų išrašą, kad įgijo imunitetą ligai, grįžusi iš Jungtinės Karalystės moteris šiuo metu priversta izoliuotis. Medikų manymu, tai viso labo nesusipratimas, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) gi teigia, kad stokojama įrodymų norint reglamentuoti tokius atvejus.

Rugpjūčio 20 d. į Lietuvą parskridusi Jovita (vardas pakeistas ir redakcijai žinoma – aut. past.) teigia paprasčiausiai įstrigusi nesutvarkytos biurokratijos spąstuose. 

Nors, kaip sako ji, viruso platinti negali ir artimiausiu metu infekcija vėl nesirgs, moteris priversta izoliuotis, mat kitaip turės patuštinti piniginę mokėdama baudą. 

„Mane tiesiog stebina mūsų valdžios atstovų nekompetencija, tvarka, kuri nesuderinta su situaciją išmanančiais specialistais“, – portalui pasakojo ji.

Suklaidino besikeičiančios taisyklės

Pašnekovė pasakojo, kad visa „velniava“ užvirė, kai būdama suklaidinta besikeičiančių SAM nurodymų savaitei išvyko į Jungtinę Karalystę.

„Kaip įprasta, penktadieniais SAM skelbdavo rizikingų šalių sąrašą, kad žmonės iki pirmadienio suspėtų grįžti. Tai ir vykau, kad buvo pranešta, jog sąrašas nebus keičiamas.

Tačiau, kaip pasirodo, tvarka buvo pakeista, nors apie tai niekur nebuvo įspėta. Tiesiog buvo sakyta, kad pirmadienį bus posėdis, tačiau gi nesu Vyriausybėje, kad žinočiau, apie ką posėdžiauja. 

REKLAMA

Grįžau ketvirtadienį, tai ir sąrašas turėjo būti skelbiamas kitą dieną, bet ėmė ir nuo antradienio pakeitė tvarką ir aš „įstrigau“, – pasakojo ji.

Nelogiška, bet tvarka visiems

Moteris sakė, kad kai jau grįždama ėmė aiškintis situaciją, iš pradžių buvo nuraminta, kad gydytojo išrašo pakaks ir izoliuotis nereikės. 

„SAM sakė, kad logiškai žiūrint ir žmogiškąja prasme nereikia izoliuotis. Atvažiuoju į oro uostą, patvirtina, kad turint išrašą nereikia izoliuotis. Tačiau kartu pasiūlė dar paskambinti į NVSC“, – pasakojo ji.

Koronavirusas

Kitą dieną nuo ryto pagaliau pavykus prisiskambinti į minėtą įstaigą moteris išgirdo griežtą verdiktą – taisyklės juodu ant balto parašytos ir galioja visiems. 

„Bet tai gal galima tada „žmogiškąja prasme“ gauti pažymą, kad jūs galite nesiizoliuoti? Kažkodėl į laidotuves, vestuves galima išimtį padaryti ir izoliacijos vietą pakeisti, o žmogui, kuris persirgo, – negali“, – piktinosi ji.

Įgijo natūralų imunitetą

Pati būdama medike Jovita aiškina, kad ją gydę specialistai garantavo, kad ji nepavojinga ir pati irgi infekcija vėl užsikrėsti negali.

„Kalbantis su mokslo žmonėmis, medikais, kurie gydo šią ligą, jie sako, kad esu 100 proc. saugi. Tą supratu ir pati, nes kitu atveju ir gripo vakcina, kiti skiepai nebūtų veiksmingi. Šiuo atveju juk įgijau natūralų imunitetą.

Stebina toks alogiškumas, nes man atsako, kad žmogiškąją prasme, taip, galite vaikščioti, bet teisine – „uždės“ kelių šimtų eurų baudą“, – kalbėjo moteris.

Kvietė duoti kraujo plazmos

Jovita sako negalinti susitaikyti su neteisybe – kodėl ją jau nubaudė liga, kuria neaišku kur net nekeliavusi užsikrėtė, o dabar dar yra baudžiama dviem savaitėmis izoliacijos.

REKLAMA

„Taip išeina, kad tie žmonės, kurie gali platinti virusą 100 proc., tai čia jų teisės nepažeidžiamos, kad jie gali palikti saviizoliaciją, linksmintis, o mano, kaip žmogaus, persirgusio sunkia COVID-19 forma, su abipusiu plaučių uždegimu, teisės nepažeidžiamos?“ – stebėjosi vilnietė.

Moteris sakė savo lėšomis „dėl ramybės“ priversta dabar darytis antikūnų tyrimą, nors tai nuo piniginės baudos ir neapsaugos. 

„Kas juokingiausia, dar penktadienį man paskambino iš Kraujo donorų centro, ar galėčiau duoti kraujo plazmos, kurios reikia sunkių ligonių gydymui. Sakau, atvykčiau iškart, tik kad negaliu palikti saviizoliacijos vietos. Tai visi tik juokiasi iš tokių „tvarkų“ – pasakojo Jovita.

Vis dėlto SAM atstovė tvirtino, kad kol kas sprendimo šiuo klausimu nėra.

„Kol kas nėra pakankamai įrodymų, kad specifinių antikūnų buvimas kraujyje reikštų apsaugą nuo COVID-19 ligos. Iš kitos pusės, kitų koronavirusų atveju  imunitetas trunka 6–12 mėn.“ – teigiama portalui atsiųstame atsakyme.

Medikai: reikalavimas perteklinis

Portalo tv3.lt kalbinti medikai taip pat patvirtino, kad ši aprašyta situacija – grynas biurokratijos pavyzdys.

„Izoliacijos reikalavimas grįžus iš šalių – tai yra biurokratiniai dalykai, nustatyti SAM. Ten nėra jokių išimčių, tiesiog jos nėra apgalvotos dėl žmonių, kurie persirgo. Kai tie teisės aktai rengti, tų persirgusių buvo labai nedaug, o dabar jų vis daugės, tad būtų protinga aktus peržiūrėti.

Ligita Jančorienė

Galbūt turi kokia žvaigždutė būti, kad jei žmogus persirgęs, įgijęs imunitetą, jam negalioja toks ir toks reikalavimas. Aišku, kokios to negaliojimo trukmės, dar labai sunku pasakyti, nes per trumpa patirtis, kada žinoma šis virusas“, – aiškino VUL Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė prof. dr. Ligita Jančorienė.

REKLAMA

Ji kartu pabrėžė, kad imunitetas persirgus tikrai susidaro, žmonės dalyvauja imuninės plazmos donorystėje:

„Ši plazma yra naudojama kitų pacientų gydymui, tai akivaizdu, kad neutralizuojantys antikūnai susidaro, tai susidaro ir imunitetas.“

Tvarka galėtų galioti ir užsieniečiams

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovo, prof. Sauliaus Čaplinsko teigimu, toliau kuo daugiau atsirandant žmonių, kurie kontaktavo su virusu, būtų visiškai logiška, kad atvykstantiems iš kitų šalių – ar tai būtų užsieniečiai, ar savo šalies piliečiai – izoliuotis nereikėtų.

„Jei šiandien aišku, kad žmogaus, susidūrusio su koronavirusu (taip pat kaip ir su kitais virusais), organizmas sukuria apsauginius mechanizmus – tiek ląstelinį, tiek humoralinį imunitetą, antikūnus, tai kurį laiką toks žmogus turėtų būti neimlus ir juo labiau neužkrečiamas.

S. Čaplinskas

Kiek laiko tas pakankamas imunitetas gali išlikti, kad susidūręs su pakankamai didelio kiekiu žmogus vėl užsikrėstų, dar neaišku. Bet artimuoju laikotarpiu būtų labai logiška, kad žmonėms, kurie turi antikūnus, jiems nereikėtų izoliuotis“, – kalbėjo profesorius.

Anot jo, medicinoje visada reikia pasverti naudos ir žalos balansą, tad čia lygiai taip pat – gal kartais galima ir apsirikti: „Bet akivaizdu, kad tokia priemonė būtų pakankamai efektyvi nestabdant žmonių normalaus gyvenimo.“

Jis pridūrė, kad šiuo metu yra žinoma, kad sunkia klinikine COVID-19 forma sergantis asmuo ilgiau platina virusą, tačiau imunitetas susidaro stipresnis.

Papildyta 18.16 val.

Portalas primena, kad buvo skelbta apie pirmą pakartotino užsikrėtimo koronaviruso infekcija atvejį, tačiau specialistai sako, kad dar nereikėtų skubėti daryti apibendrintų išvadų.

REKLAMA

„Honkongo mokslininkai pranešė apie sveiką 30-ies metų vyrą, kuris pakartotinai užsikrėtė SARS-CoV-2 praėjus keturiems su puse mėnesio po pirmojo jo užkrėtimo.

Genomo sekos tyrimai rodo, kad abi viruso atmainos yra „aiškiai skirtingos“, todėl tai yra pirmasis pasaulyje įrodytas pakartotinės infekcijos atvejis.

PSO perspėja neskubėti daryti plačių išvadų remiantis vieno paciento atveju. Pakartotinės infekcijos gali būti retos ir nebūtinai rimtos dėl imuninės atminties“, – reaguodamas į naujieną socialinio tinklo paskyroje skelbė S. Čaplinskas.


Rašyti komentarą...
T
Taigi
2020-08-25 16:14:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
jau yra atvejų,kai sergama antrą kartą,deja
Atsakyti
-10

q
qwerty
2020-08-25 16:10:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Koks dar nesusipratimas, juk galima pakartotinai uzsikrest, jokio imuniteto nėra.
Atsakyti
-12

s
sima
2020-08-25 16:39:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ko grįžai .... Niekas nepraše
Atsakyti
-8

SKAITYTI KOMENTARUS (16)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų