Dėl pavojingų bakterijų uždraudė maudytis Smiltynėje: tyrimų rezultatai nustebino ir specialistus

Baltijos jūroje ties Smiltyne žmonėms uždraudė maudytis, nes pustrečio karto padidėjęs paplūdimio vandens užterštumas. Smiltynėje jau iškeltos raudonos vėliavos ir perspėja gyventojus nebristi į jūrą, nes vanduo neatitinka higienos normų. „Klaipėdos paplūdimių” direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Siakki teigia, jog jį nustebino, kad tyrimai buvo identiški prie Naujosios ir prie Senosios perkėlų.

Baltijos jūra (nuotr. Broniaus Jablonsko)

Kaip tv3.lt teigė A. Siakki, birželio 19 dieną buvo paimti vandens tyrimai ir penktadienį buvo gautas atsakymas, kad Smiltynės paplūdimiuose užterštumas normas viršija 2,5 karto.

„Pakabinome raudonas vėliavas, kad draudžiama maudytis žmonėms. Jie įspėti, kad vanduo užterštas. Atliktas naujas tyrimas ir ateinančios savaitės viduryje bus atsakymas“, – sakė pašnekovas.

Nurodė ir kitas maudymosi vietas. Melnragės-Girulių paplūdimiuose jokie draudimai nepaskelbti. Čia maudytis ir toliau bus galima, nes vanduo atitinka visus higienos normų reikalavimus.

Dėl ko vandens užterštumas galėjo padidėti?

„Klaipėdos paplūdimių” direktoriaus pavaduotojas sako, kad sunku dar pasakyti.

„Galime tik spėlioti, ar laivas praplaukė ir išpylė į vandenį (teršalus – aut. past.), ar žmonės, ar kažkokia bakterija pakliuvo ten, kur ėmė tyrimus.

Bet identiški tyrimai prie Naujosios ir prie Senosios perkėlos. Tai nustebino, kad identiški tyrimų rezultatai. Net po kablelio tas pats skaičius – 2429,6 žarninių lazdelių“, – stebėjosi pavaduotojas.

REKLAMA

Ketvirtadienį vandens temperatūra Smiltynės paplūdimyje buvo tik 10 laipsnių, o prieš kelias dienas – nukritusi iki 8 laipsnių, todėl ne daug poilsiautojų išdrįso bristi į vandenį.

„Poilsiautojų nėra tiek daug, nes pūtė šiaurinis vėjas ir buvo šalta srovė. Prieš kelias dienas vandens temperatūra taip pat buvo tik 8 laipsniai.

Per kiek laiko teršalai gali išsiskaidyti vandenyje viskas priklauso nuo oro sąlygų.

„Paskutines kelias dienas pūtė labai stiprus šiaurinis vėjas, todėl temperatūra vandens buvo apie 8 laipsnius, dabar temperatūra vėl kyla. Vanduo keičiasi ir srovės padaro savo“, – sakė pašnekovas.

A. Siakki teigė, kad retas atvejis, jog Smiltynės paplūdimys būtų užterštas. Jis prisiminė, kaip prieš 5 ar 6 metus Smiltynėje taip pat buvo padidėjęs vandens užterštumas. Tuomet pakartotinai buvo paimtas vandens mėginys ir tyrimų rezultatas buvo jau geras.

Toks pats atvejis buvo Neįgaliųjų ir Melnragės paplūdimiuose, bet pakartotiniai tyrimai atitiko normas.

„Manome, kad tai bus momentinė tarša“

Darnaus vystymosi instituto tyrimo laboratorijos vedėjas Kęstutis Navickas teigė, kad ši tarša greičiausiai bus momentinė, nes tokių atvejų pasitaiko Lietuvos paplūdimiuose.

„Mūsų laboratorija paėmė mėginius ir buvo užfiksuotas žarninių lazdelių padidėjimas. Šiuo metu yra paimti pakartotiniai mėginiai ir ateinančią savaitę gausime rezultatus. Mes manome, kad tai momentinė mikrobiologinė tarša, tos bakterijos pagrinde susidaro iš gyvūnų ar žmonių išmatų.

Tokių padidėjimų per visą paplūdimių stebėjimo istoriją yra ne vienas ir ne du kartai – tai dažnas faktorius, kai santykinai būna mažai kritulių, aukšta temperatūra, padidėjęs poilsiautojų kiekis maudyklose. Tie faktoriai įtakoja, kad bakterijos linkusios daugiau daugintis ir formuojasi tokiems procesams palankesnė terpė. Todėl nereikėtų labai nerimauti.

REKLAMA

Šią taršą mes siejame su meteorologinėmis sąlygomis ir santykinai didesniu poilsiautojų kiekiu, nes po karantino pastebime padidėjusį žmonių kiekį gamtoje“, – teigė K. Navickas.

Pasak pašnekovo, gavus pakartotinių tyrių rezultatus bus daug aiškiau: ar tai tik trumpalaikė tarša, ar ilgalaikė.

„Dabar reikia sulaukti tyrimo rezultatų ir tada bus galima vertinti. Bet momentinė tarša dažnai pasitaiko įvairiuose paplūdimiuose. Jei pakartotiniai mėginiai bus neigiami, juose žarninių lazdelių kiekis nebus viršytas, tai jau nedelsiant bus galima maudytis“, – sakė K. Navickas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų