21 tūkst. gyventojų netrukus sulauks laiškų, kviečiančių nepatingėti ir mokslininkams duoti savo kraujo iš piršto. Taip geriausi šalies mokslininkai ketina nustatyti, kiek iš tikrųjų žmonių Lietuvoje galėjo persirgti Covid-19 ir net nepajusti simptomų. Taip pat populiacijos tyrimas, kurį ketinama pradėti liepą, padės įvertinti tarp gyventojų jau susiformavusį imuniteto šiai infekcijai lygį.

Kęstutis Petrikonis (LSMU nuotr.)

Kęstutis Petrikonis (LSMU nuotr.)

Portalas tv3.lt pasikalbėjo su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) prorektoriumi studijoms profesoriumi Kęstučiu Petrikoniu apie netrukus Lietuvoje vyksiantį populiacijos tyrimą.

Kaip ir kiek žmonių ketinama atrinkti liepos 10 dieną pradedamam populiacijos tyrimui?

Planuojame atrinkti iki 21 tūkst., turėdami omenyje imtį, kurią norime padaryti, bet žinodami, kad ne visi norės ir galės ateiti. Planuojame kviesti iki 21 tūkst. skirtingais etapais nuo liepos pradėti ir žiūrėti, kaip seksis susitvarkyti su tais skaičiais žmonių.

Realiai tai trumpas tyrimas, truks nuo 15 iki 30 minučių. Pakviestieji žmonės bus paprašyti užpildyti klausimyną apie persirgtas virusines infekcijas, viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomus iki kovo mėnesio.

REKLAMA

Tiesiog norime suprasti, kiek realiai persirgo Lietuvos žmonių šita Covid-19 infekcija.

Sakote, kad reikės ateiti. Kur? Ar tyrimas vyks mobiliuosiuose punktuose, ar gydymo įstaigose?

Kadangi laisvėja sąlygos, planuojame į gydymo įstaigas arba šalia gydymo įstaigų į saugias vietas, kad galėtume priimti tuos žmones suderintu laiku, nustatytais intervalais. 

Kraujas bus paimamas iš piršto. Iš pradžių buvo kalbama, kad iš venos, tačiau, kadangi testai Lietuvoje yra validuoti ir pakankamai vienodai tikslūs kaip iš venos, tai planuojame, kad užteks iš piršto. Aišku, jeigu bus abejonių, tada bus ieškoma kitų sprendimų.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pritaria mūsų siūlomam protokolui. Pasirinkti šeši Lietuvos regionai pagal įvairius kriterijus, pagal sirgusiųjų skaičių, persirgusiųjų skaičių, pagal dydį, pagal nutolimą nuo miestų. 

Planuojame, kad per kelias savaites tą tyrimą pavyks padaryti. Žiūrėsime, kaip seksis, kaip žmonės eis, kaip atvažiuos. Kadangi iš piršto duoti kraują, tai kaip gliukozės kiekį pamatuoti, panaši, paprasta metodika.

Koronavirusas plinta

Ar teisingai suprantu, kad buvo išplėstas tirti planuojamų žmonių skaičius? Iš pradžių tarsi minėta, kad ketinama tirti 7,5 tūkst. gyventojų.

Bendras ištirtųjų skaičius, turbūt į tokį skaičių mes planuojame sueiti (7,5 tūkst. – aut. past.). Bet galvojame, kad ne visi ateis, todėl planuojame pakviesti didesnį skaičių ir matysime, kiek jų eis. Aišku, nenorime trukdyti ir kiekvienas tiriamasis žmogus yra vertybė. Nes reikia ir pakviesti, žmogui reikia prisiruošti, sutikti, ateiti, pasirašyti, ten viskas etiškai, su informavimo formomis, kontaktais. 

REKLAMA

Norint padaryti tikrą tyrimą, reikia tam tikrų tyrimo organizavimo ir jo įvykdymo etapų, kad paskui tie duomenys būtų patikimi. Nes ir PSO, ir kitos Europos agentūros laukia šitų rezultatų. Kiekviena šalis žiūri į šituos tyrimus ir bando pritaikyti patirtis ir sau. 

Sakėte, kad šeši regionai atrinkti pagal susirgimų skaičių, kitus kriterijus, o patys žmonės, kaip atrenkami, kad atitiktų visą populiaciją? 

Yra epidemiologiniams tyrimams būdingi [kriterijai]. Ir pagal gyventojų amžių, pagal amžiaus išsidėstymą. Tie žmonės bus pakviečiami per Registrų centrą, bus laiškai. Žmonės gaus laiškus ir turės sukontaktuoti su koordinatoriais tyrimo, pasirinks laiką ir bus pakviesti suderinus patogų laiką atvykti.

Minėjote, kad tai bus kraujo tyrimas iš piršto. Prieš tai tarsi buvo minėta, kad tai galėtų būti PGR testai.

Tai buvo pakeista, nes šiek tiek užtruko tas tyrimas. PGR turėjo aktualumą anksčiau. Ta metodika ir protokolas yra sukurtas ir padarytas, esant reikalui rudenį ir žiemą bus galima pakartoti, kai reikės to paplitimo.

Bet kadangi dabar žinome, kad šitas neaktualu, dabar aktualu persirgusiųjų skaičius. Sakykime, imunoglobulino tam tikra koncentracija ar antikūnų, kaip vadinama, skaičių turinčių, kad žinotume situaciją Lietuvoje.

Nes yra abejonių, kiek be simptomų galėjo persirgti. Vieni sako vienus skaičius, kiti kitus. Mes turime kitų šalių patirtis, galbūt tie skaičiai yra daug kur padidinti, bet tai labai priklauso nuo metodikos. 

Dėl to šitam tyrimui pasirinkta tokia metodika, aptarta, suderinta, pagalvota. Aišku, gal mes šiek tiek modifikuosime iki pat tyrimo jo organizavimą, kad jo rezultatai būtų dar patikimesni. Nes visi suprantame, kad turėdami patikimus rezultatus mes galime priimti tam tikrus sprendimus ir įsivaizduoti realią situaciją.

REKLAMA

Koronavirusą aptiko ir net ir sveikstančių vyrų spermoje

Sakėte, kad tyrimas galėtų trukti kelias savaites. O kada bus viso tyrimo rezultatai? Kada visuomenė galės būti supažindinta su jais?

Turbūt bus kažkokie tarpiniai rezultatai. Priklauso nuo to, kaip seksis, kaip žmonės eis į tą tyrimą. Jeigu žmonės sunkiai eis, tai rezultatai bus vėlesni. Bet, mano galva, mes planuojame, kad galbūt yra tam tikras suinteresuotumas ateiti, padaryti tyrimą ir gauti informaciją žmogui, tai yra įdomu. 

Žinote, kiekvienas jaučia skirtingai, kad jis galėjo persirgti. Ir aš iš savo pacientų, kaip gydytojas, turiu tokių, kurie išreiškė abejones, galbūt žiemą jie sirgo kažkokia keista infekcija, galbūt tai yra Covid-19. Bet mes neturėjome instrumentų, negalėjome patikrinti. O dabar jų daugėja, visos šalys turi jų užpirkę. 

Kaip suprantu, tyrimu siekiama nustatyti, kiek apskritai žmonių persirgo. Bet minite, kad taip pat svarbu sužinoti, kiek galėjo būti besimptomių formų. Tai kaip tą galima nustatyti? Ar būtent pagal jūsų minėtas apklausas?

Taip, pagal apklausas, nes kitokių būdų nėra. Kalbame apie istoriją, kad ir kelių mėnesių, bet istoriją. Per tą karantino laikotarpį daug kas savo gyvenimą pergalvojo ir koncentravosi į savo simptomus, stebėjo, kiti gal ir registravo, užsirašė ir gana tiksliai gali pasakyti. 

Yra ir objektyvi tam tikra istorija apie lankymąsi gydymo įstaigose. Bet šitame tyrime mes pasikliausime žmonių nurodytais požymiais ar simptomais, kuriuos jie patyrė per šitą karantino laikotarpį ir kelis mėnesius iki jo.

REKLAMA

Iš pradžių buvo minėta, kad šis tyrimas reikalingas norint sužinoti, ar visuomenė jau yra pasirengusi karantino švelninimui. Bet jis ne tik sušvelnintas, o netrukus bus ir visai nutrauktas. Tai ar vis dar yra prasmės atlikti tyrimą?

Šitas tyrimas jau yra modifikuotas į kitokį. Mes pasiūlėme labai anksti šitą tyrimą. Vienas dalykas, kol buvo išgirsta, kad šito reikia, buvo visi mobilieji punktai užplūsti visų kitų žmonių, rinkti ir kviesti galbūt nelabai etiška buvo, kai reikia gelbėti. 

Keturiolika laboratorijų dirbo maksimaliose galimybėse ištirti tuos žmones, kurie turėjo tam tikrų simptomų. Tai dėl to buvo modifikuota ir prisitaikėme kaip mokslo institucija. Siūlėme ir viena, ir kita. Vienu metu siūlėme ir mišrų variantą, jeigu žmogus tiriasi. 

Bet visi supranta, kad tas virusologinis tyrimas, viruso ieškojimas ar viruso dalelių ieškojimas nebeturi prasmės. Dabar prasmė yra tirti persirgusiųjų skaičių, kad galėtume ruoštis kitoms bangoms.

Nes mes gi turime situaciją ir informaciją, žinome, ką Lietuvą darė ir koks buvo efektas. pagal šituos rezultatus jau gali ir modeliuotojai, ir epidemiologai skaičiuoti toliau ir kurti įvairius scenarijus, kaip čia Lietuvoje toliau gali būti, jeigu kiltų nauja banga.

Koronavirusas (nuotr. Scanpix)

Bet persirgusiųjų skaičius nebūtinai reiškia, kad jie turi imunitetą?

Ne. Yra visokių nuomonių. Bet vis tiek ir apie kitas ligas sakome, kad, jeigu tu turi antikūnų, tai vis tiek esi greičiausiai atsparus. Ar gali užsikrėsti dar kartą, čia jau turbūt kitas klausimas. Bet greičiausiai tam pačiam virusui, kuriuo tu jau persirgai, paprastai imunologijos dėsniai yra klasikiniai.

REKLAMA

Bet, aišku, kadangi virusai yra apgaulingi, jie mutuoja, turbūt visokių gali būti nuomonių. Lietuvoje šiuo metu inicijuotas ne vienas tyrimas šitoje srityje, tik tiek, kad galbūt šitas tyrimas apims didesnę dalį tiriamųjų, leis surinkti daugiau informacijos.

Kaip suprantu, ne viena mokslo įstaiga atliks populiacijos tyrimą?

LSMU kartu su Vilniaus universitetu. Yra komanda, patys geriausi tos srities žmonės yra įtraukti į tą komandą.

Ačiū už pokalbį.

Marke
2020-06-12 12:22:33
Jatau kokia baisi liga sergi ir nieko nepajauti
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Morta 2020-06-16 17:21:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tu petrikonį, šneki vėjus. Kur tavo ta antra banga??? Dar vienas mokslinčius atsirado. Užsimanė kraujo.    ATSAKYTI
Okey 2020-06-13 17:08:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Skirsim atsitiktine tvarka- kas per absurdai, o kada leis išditirti tiems , kurie sirgo iki koronos oficialaus pripszino o, juk korona jau buvo praėjusių m lapkričio mėn, kai as vadario gale kreipiausi į priėmimo sk , kad man bloga, jaučiu tą ir aną, liepį eiti pad psichų gyd, nors manau tai paciai gyd jo reikėjo, tai it dabar msn padiūlys pas jį eiti, o tirtis dėl koronos pasiūlys tiem kam nereikia ir nereikėjo, o man si;lyd eiti pas privatininkus, sako niekas juk nedraudžis   ATSAKYTI
Bb 2020-06-13 15:18:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ziurek kad tik penkta banga neateitu. Geriau jus musu nejuokinkit   ATSAKYTI
Palmira Ruikaitė 2020-06-12 18:48:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Labai geri ir reikalingi planai.    ATSAKYTI
skambykit 2020-06-12 15:19:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
skubey pardodu naudota mobilu punkta, kaina sutartine.   ATSAKYTI
Auris 2020-06-12 15:12:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
LSMU atliks tyrimą sveikų asmenų? Kur jie buvo infekcijos plitimo metu? Tokius tyrimus gali atlikti bet kuris teritorinis PSPC.Lešos ir testai turi būti atiduoti įstaigoms.Ar tai nėra ministro tarnavimas vienai ligoninei?   ATSAKYTI
AiAi 2020-06-12 15:07:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nupirktas profesorius. Normalūs rašo, kad virusas mutavo ir tapo nekenksmingas. Streikai viska didžiuliai. Visi be kaukių ir niekas neserga. Koks gali būti tyrimas? Tirti gali baltarusiai ir švedai. Jie įgyjo bando imunitetą. Gal tu artistas iš cirko ar verygžudis. Ak pasai jau Kaune pagaminti dėl covid skiepų. Reikia pradėti luošinti žmones. Pardavei dūšią velniui, prisidėjai prie globalinio žmonių naikinimo. Kas tu per žmogus?   ATSAKYTI
Ms. Manipuliacija 2020-06-12 15:04:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jei NIEKS specialiai nebanguos tai it nebus to bangos   ATSAKYTI
Nuomonė 2020-06-12 13:15:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
NELAS MELAS MELAS MELAS!!!!!!! RENKAMI ŽMONIŲ DNK!!!! KAM, PATYS SUPRASKIT!!!!! ŠIĄ NESAMONĘ KURUOJA DU PILIEČIAI(VALDŽIOS) IŠ LATVIJOS IR 1 IŠ NATO!!!! TAI VYKSTA IR RUSIJOJE!!! AR SUPRANTAT, KAD BŪSM NAIKINAMI, KAIP BLUSOS!!!!! TUOJ RUDENĮ SKELBS ANTRĄ BANGĄ. TAI YRA POLITINIS ŽAIDIMAS...VISKAS PRIEŠ TRAMPĄ!!!   ATSAKYTI
:) 2020-06-12 15:02:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
baik buchalint   ATSAKYTI
Rimka 2020-06-12 12:37:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Dar vienas "pranašas-ekspertas", ištroškęs pinigų ir kenčiantis dėl dėmesio trūkumo.    ATSAKYTI
LLL 2020-06-12 12:33:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jo jo visi eisime tirtis, nes reikia antros bangos, kurio taip visi laukiam.    ATSAKYTI
Marius 2020-06-12 12:24:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baisi sunki liga sirgti ir nejausti kad sergi. Kažin kaip gyditi liga kai nesergu bet nesergi   ATSAKYTI
Marke 2020-06-12 12:22:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jatau kokia baisi liga sergi ir nieko nepajauti   ATSAKYTI
Onutė 2020-06-12 11:24:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Būtinai tirsiesiu, kad tik pakviestų, nes šis tyrimas logiškesnis už tą, kurį dabar atliko žmonėms, nejaučiantiems simptomų. Testas juk galėjo būti ir neigiamas, bet negarantavo, kad jis toks pat bus ir po keleto dienų.    ATSAKYTI
Joli 2020-06-12 10:43:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
PSO - tai privati, korumpuota organizacija, finansuojama Geitso ir jo organizaciju 45%, toliau seka Kinija ir tik maza dali sudaro ES investicijos. Todel didziausias remejas Trampas, atsisake remti sita PSO. Todel yra vykdoma "virusologo" geitso ir Kinijos politika. Be ju investiciju - neliktu ir PSO.   ATSAKYTI
Jonas 2020-06-12 15:18:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
VSD žvalgybos padalinys gal panagrinėti ką jų atstovai jau 40 metų veikia LT? Kokia nauda gyventojams ir kam asmeniškai?

   ATSAKYTI
Nesiruošiu 2020-06-12 10:34:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Susikiškit savo tyrimus į subinę.Savo pirštus turit patys ir rankų ir kojų.   ATSAKYTI
Nesiruošiu 2020-06-12 10:33:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Susikiškit savo tyrimus į subinę.Savo pirštus turit patys ir rankų ir kojų.   ATSAKYTI
Aldona 2020-06-12 10:27:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Nebūkime abejingi ne tik dėl savęs, bet ir dėl savo artimųjų ir visos visuomenės. Jei būsim pakviesti, ateikim išsitirti!    ATSAKYTI
Boba 2020-06-12 15:08:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ponia nebludykit, jei jum nuobodu galit eit kur norit :)   ATSAKYTI
Aldona 2020-06-12 10:23:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Puikus sumanymas. Ištyrus ar turi imunitetą, žinosime kiek pavojingas mūsų visuomenei covid-19. Nesuprantu tu žmonių, kurie pakviesti, neateina išsitirti. Juk tai svarbu ne tik dėl savęs, bet ir dėl savo artimųjų bei visos visuomenės. Žmonės, nebūkime abejingi!    ATSAKYTI
Too 2020-06-12 10:58:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Aldona jei nieko nesupranti kas dedasi eik duok krauja,darykis testus ir nepamirsk issiblaivyti.


   ATSAKYTI
Gitana 2020-06-15 14:00:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Moterie,atsipeikekit,tai daroma ne dėl jūsų gerovės ir jūsų artimųjų ,na paskaitykit ką kiti rašo.   ATSAKYTI
Populiacijus 2020-06-12 10:13:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Profesorius Kęstutis Petrikonis: populiacijos tyrimas
   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Seimo posėdis  (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga jau išsidalino vienmandates apygardas tarp savo kandidatų Seimo rinkimuose. Premjeras Saulius Skvernelis – Vilniaus Pilaitės-Karoliniškių ...
Ginekologas (nuotr. 123rf.com)
Medikai su nerimu konstatuoja toliau blogėjančią tautiečių, ypač jaunų vyrų, lytinę sveikatą. Jų teigimu, lytiniu keliu plintančių infekcijų banga laukia ne tik dėl karantino ...
Gaisras įmonėje „Kėdainių grūdai“ (nuotr. „Kėdainių mugė“)
Naktį iš penktadienio į šeštadienį ugniagesiai malšino siaubingą gaisrą Kėdainiuose. „Kėdainių grūdų“ teritorijoje atvira liepsna degė milžiniškas pastatas, kuriame laikoma ...
Ūkininkai skaičiuoja 90 procentų derliaus praradimo: viskas dėl liūčių (nuotr. stop kadras)
Liūtys išguldė ūkininkų pasėlius – kai kurie skaičiuoja praradę net 90 procentų derliaus. Kenčia ir daržovių augintojai. Ūkininkų atstovai skaičiuoja, kad nuostoliai – dešimtys ...
Žvejai į Šešupę suleido 2000 upėtakių: žvejoti gali visi, bet su viena sąlyga (nuotr. stop kadras)
Versline žuvininkyste vidaus vandenyse užsiimančias įmones siekiama įpareigoti griežčiau apskaityti laimikį – žvejyboje turėti naudoti telemetrinę stebėjimo sistemą. Šiais GPS ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų