Tiek dėl karantino įvesti apribojimai gydymo įstaigose, tiek pastangos juos švelninti kelia nemažai iššūkių tiek medikams, tiek pacientams. „Bet dabartinė sistema gal kai kam ir patogi (taip, čia bus akmuo į pirminės grandies daržą), – neturėti pacientų, atsiliepti telefonu ir paskirti antibiotikus. Ir taip daryti dvi savaites, kol jis atsiduria priėmime ir jam padėti nebegali“, – apie skaudžią realybę neieškodamas žodžio kišenėje kalbėjo Molėtų ligoninės vadovas Vaidotas Grigas.

Ligoninė (Tomas Urbelionis/Fotobankas)

Ligoninė (Tomas Urbelionis/Fotobankas)

Dalyvaudamas opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos iniciatyva Seime surengtoje diskusijoje dėl eilių gydymo įstaigose jis kartu pateikė „šviežią“ dabartinę situaciją sveikatos sistemoje iliustruojantį pavyzdį.

„Atvažiavo žmogus trečiadienį ryte su širdies skausmais, jaučiasi blogai jau savaitę, šiandien jau ypač blogai, greitoji sakė, važiuokit į priėmimą.

Vos atvykęs jis suklupo ant slenksčio, užvedėm širdies veiklą, pasiguldėm į reanimaciją, vėl asistolė, reanimavom, bet neišgelbėjom. Manau, kad tokių atvejų tik daugės“, – pasakojo Molėtų ligoninės vadovas.

REKLAMA

Jo teigimu, visame tame jovale, kas vyksta kalbant tiek apie operacijų vadovo sprendimus, tiek paslaugų atnaujinimą, labiausiai nukenčia pacientai.

„Norėčiau paklausti, kaip patikrinti pacientui hemorojų ir įkišti endoskopą nuotoliniu būdu? Aš neįsivaizduoju“, – klausė jis.

Susirinkusieji į diskusiją pabrėžė, kad dabar pirmenybė teikiama nuotolinėms konsultacijoms, todėl kai kuriems gydytojams tenka dirbti vos ne du kartus – konsultuoti nuotoliniu būdu, o tada – gyvai.

„Dabar keista, kai viską atlaisvinam, leidžiam renginius, o mums uždedamas toks apynasris ir pacientas bijo ir nebežino, kur jam ir nuo ko pradėti ieškant pagalbos“, – klausė jis.

Nežinia dėl paslaugų

Jam antrindamas vieną problemą po kitos vardijo ir Pasvalio ligoninės direktorius Rolandas Rastauskas. Jis pabrėžė, kad jei būtinoji pagalba visada buvo teikiama, planinė pagalba toliau yra ribota.

Jo teigimu, labiausiai tą stabdo apribojimai paslaugas teikti ne daugiau nei 50 proc. ir gydytojų darbas ciklais. 

„Pavyzdžiui, bent į mūsų ligoninę atvažiuodavo 6 gydytojai konsultantai iš Panevėžio. Tai šiandien dėl vadovų sprendimo jie atvažiuoti negali, taigi dalis pacientų negali gauti ir paslaugų. Yra daug tokių įstaigų, kurios vadovaudamosis ministro rekomendacija neleidžia atvažiuoti specialistams“, – kalbėjo jis.

Ligoninė

Ligoninė

Itin daug nerimo vadovui kelia nuo liepos pirmos planuojamas grąžinti įprastas apmokėjimas.

„Apmokėjimas turės būti toks, koks iki kovo 1 d., nors apribojimai jokie nepanaikinti. Tai gal pirmiau reikėtų nuimti apribojimus, kurie pasilieka, kad būtų aišku, ir tada būtų galima prognozuoti, kiek procentų galime suteikti paslaugų. 

REKLAMA

Nes dabar Valstybinė ligonių kasa klausia mūsų, kiek paslaugų suteiksim liepą, rugpjūtį, mes parašom kiek, bet su sąlyga, jei bus nuimti apribojimai.

Pavyzdžiui, nurodyta, kad prie kabineto gali lauki tik vienas žmogus, bet kodėl negali laukti keli asmenys 2 metrų atstumu? Vyresni nei 60 ir sergantys lėtinėmis ligomis gali patekti tik iki 11 val., nes reikia srautus atskirti. Ir neaišku, kokie tie apribojimai išliks“, – dėstė R. Rastauskas.

Apribojimai tik griežtinami

Jo pastebėjimu, nors karantinas eina į pabaigą, bet praeitą savaitę apribojimai dar buvo griežtinami, stabdantys pacientų patekimą į polikliniką. 

„Pavyzdžiui, nuo šiol gastroskopijai padaryti reikia Covid-19 tyrimo. Tai vėl tik apsunkina patekimą“, – sakė jis.

Kalbėdamas apie perteklinius PGR tyrimus V. Grigas taip pat stebėjosi, kodėl jų tokiais atvejais reikia, nors pas odontologą 2 valandas praleidžiant protezuojant dantis, nereikia.

Jis atkreipė dėmesį, kad dar viena problema – sustojusios visos prevencinės programos. 

„Paslaugas jau gegužės mėnesį atnaujinom, bet štai rytojui pas mane endoskopijai yra laisvų vietų, tad procesas taip lengvai neužsiveda.

Poliklinika

Poliklinika

Darbo produktyvumas krito tris kartus. Ir tai susiję su daugeliu specialybių. Taigi, tikėtis viską išspręsti grasinant pagaliu, kad jei neįsijungs sistema, tai atims pinigus, tai finale mes ją išvis išjungsim.

Kur dėsis tie žmonės? Jau dabar Santaros klinikos priima tik 75 procentus, tai kur jie dėsis? Nepastatys juk daugiau pastatų, neįdarbins daugiau gydytojų“, – įspėjo V. Grigas.

REKLAMA

Jis patarė pacientams žvelgti šiek tiek plačiau, pasidomėti, kokios paslaugos greičiau prieinamos rajonuose.

„Ten tikrai yra kompetentingų žmonių, tad siūlau įstaigų atstovams ir kitiems bendradarbiauti“, – sakė jis.

Nuo skambučių kaista telefonai

Apie darbą karantino sąlygomis kalbėjusi Nacionalinio vėžio instituto laikinai pareigas einanti prof. Sonata Jarmalaitė be kitų problemų įvardijo ir aiškius pavojaus signalus, susijusius su darbu žemesnėse grandyse.

„Visu karantino laikotarpiu įstaiga dirbo dideliu pajėgumu, štai ir ką tik suvedėm paslaugų teikimo apimtis, tai jos beveik ir buvo 80 proc., chirurgija buvo pasirengusi priimti tiek, kiek reikia – ir skubiųjų, ir planinių paslaugų. 

Bet pacientai per visos šitos pandemijos vidurį pradėjo nevažiuoti ir po to, deja, jau matome užleistus atvejus. Kadangi mes jau esame tretinė grandis, tai jau yra pavojaus signalai, vedantys į žemesnes grandis“, – kalbėjo ji.

NVI vadovė sakė suprantanti pacientus, šie pykstantys, kad sunku prisiskambinti.

„Gegužės 1 d. atsidarėme užrašymus, nes svetainė sergu.lt yra užblokuota. Tai gegužės 1 d. turėjome 19  tūkst. skambučių. Turime 7 registratores ir taip ir dirbome, niekas nedavė papildomų etatų. Sugebėjom aptarnauti tik 600 skambučių.

Pavyzdžiui, Vokietijoje buvo atidaryti specialūs skambučių centrai, nes pacientai irgi panikoje. Bet mes juk nesam skambučių centras, o gydymo įstaiga“, – pasakojo S. Jarmalaitė.

prof. Sonata Jarmalaitė

prof. Sonata Jarmalaitė

Anot jos, dar viena opi problema – radioterapijos paslaugas gaunančių pacientų apgyvendinimas. 

REKLAMA

„Šias paslaugas teikiame gan dideliam regionui, žmonės atvyksta ir pasilieka daugiau nei mėnesiui. Ir turime grėsmingą pacientų grupę, kurią nuolat tikriname. Jie vis tiek išeina į lauką, juos lanko artimieji, jie susitinka lauke. 

Ir šioje vietoje norisi kažkokios pagalbos, kad būtų galima kažkur patalpinti, nes būti viešbučiu šiuo metu mums irgi yra pavojinga“, – sakė S. Jarmalaitė.

Ji įvardijo dar vieną baimę ir dėl trims mėnesiams uždarytų prevencinių programų.

„Pirminė grandis vos pradeda veikti, pirmiausia vykdomos nuotolinės konsultacijos. Bet bijau, kad į vėžes viskam įvažiuoti reikės labai daug laiko“, – sakė NVI vadovė.

Ji pasidžiaugė nebent tuo, kad karantino metu onkologinių vaistų sąrašas pasipildė.

R
2020-06-11 09:59:29
Save gerbiantis medikas niekada neisrasines vaistu neapziurejas sergancio
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
P 2020-06-28 14:24:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesuvokemi dalikai su medicinos istaigom.   ATSAKYTI
Paulius 2020-06-17 21:44:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jus galvojate, kad Verygai rūpi žmonės. Jam visai nerūpi yra sunkiai sergančių, o į ligoninę nepriima. Žmonėms širdininkams ar vėžiu sergančiu kaip sakan kiekvieną valanda svarbi , bet ministrui net nerūpi atidaryti poliklinikas, ligonines O jis kalba poziityviu veidu jam žmonės nesvarbus.   ATSAKYTI
Rima 2020-06-13 11:18:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baisu.Karščiavimas banguojantis 3men.Kadangi kontakto su kovid19 nebuvo, 2 men. jokio demesio. Po to pradejo siūsti pas specialistus, nes tyrimai rodo vis didejanti uždegimą. Dabar jau trys mėnesiai, kadangi viskas užilginta, prie Z astis vis nerandama. Karščiavimas tęsiasi. Liūdna padėtis, kai tavo sveikata priklauso nuo neatsakingo mediko pažiūrio.    ATSAKYTI
Rimante 2020-06-13 11:12:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jokio demesio, jeigu neteurejei kontakto. Nors banguojantis karščiavimas iki 40temperatūros tesiasi dabar jau 3mėn.Pradėjo siuntinėti pas specialistus po 2mėn.karščiavimo..Kolkas padėtis neaiški, karščiavimas tęsiasi.    ATSAKYTI
Valius 2020-06-12 22:28:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas liepia klausyt tų nuprotėjusių idijotų   ATSAKYTI
Ruta 2020-06-12 13:24:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ipac problema del tyrimo.Jei as laukiu atsigulti i ligonine.Nezinau kaip pasidaryti tyrima kuris galioja lygtai para.Jei man i skyriu atsiras vieta po savaites, kaip su tuo tyrimu.Nors savsite galiotu...Dabar kenciu skausma ir laukiu ka daryti.?   ATSAKYTI
Vitalija 2020-06-12 12:26:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visame kame nukenčia tik pacientas. Juk ministrams neskauda ir prie kiekvienis situacinos po įsakįmą nepatvirtinsi. Viena tiesa- žmoniškumas!!! Bet jis jau senai prarastas   ATSAKYTI
Vitalija 2020-06-12 12:26:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visame kame nukenčia tik pacientas. Juk ministrams neskauda ir prie kiekvienis situacinos po įsakįmą nepatvirtinsi. Viena tiesa- žmoniškumas!!! Bet jis jau senai prarastas   ATSAKYTI
Audra 2020-06-12 11:08:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Tėvynės sąjungos politinės teklamos straipsnis.    ATSAKYTI
Žmogus 2020-06-12 10:45:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Net ir nesikreipiame pas gydytojus, nes prieš karantiną nelabai padėdavo, neįsigilindavo į paciento bėdas tik rašydavo šimtą popierių, o dabar iš vis....Dėsimės baltą paklodę ant galvos ir trauksim link kapų...   ATSAKYTI
As 2020-06-12 09:33:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kazkokia propoganda straipsnyja per daug klaidu koks berastis galejo ji parasyti   ATSAKYTI
Gintaras 2020-06-11 22:06:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasibaigs tuo,kad is,dabar teigiamo vyriausybes nario,pabaigs karjera,tampomas po teismus   ATSAKYTI
teingai butu 2020-06-18 00:05:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sita pusproti ir psihopata jau seniai teisingai butu verst is posto ir i kaliuze siusti,kiek jis issiunte anapilin zmoniu besivaikydamas koroniniu ligoniu ,o ju kaip nera kiek jis noretu tiek nera.ir dreba dabar ,kad negaus is zamorsko seimininko zadetu milijonu. o uz genocida,uz tautos naikinima ji teisti ir tegu sedi,ten jau jo laukia  
Saulė 2020-06-11 22:02:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kažin ar kas prisiims atsakomybę už mirusius ir suluošintus žmones ?   ATSAKYTI
Dalia 2020-06-11 21:57:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tegu Grigas pasiūlo geresnį variantą, manau, jis kadangi dirba su opozicija, turi kažką sugalvojęs, tegul siūlo, laukiam, nes ir man aktualu, turiu darytis covid tyrimą, kad galėtų endoskopiją atlikti.   ATSAKYTI
Į teismą 2020-06-11 21:53:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
I teisma Veryga už Lietuvis žmonių genocidą   ATSAKYTI
Tik i teisma Veryga už žmonijos genocidą 2020-06-11 21:51:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
I teisma   ATSAKYTI
Adamkus 2020-06-11 20:31:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dabar pasidare aisku, kokiu budu bus mazinamas zmonius skaicius planetoje. Niekas nieko negydis, visi mirs tipo nuo "caronos". Nezinau kaip pavadinti gydytujus, gal zmogzudziai, gaus bonusu ir padydinta alga. Geras, Billo G. marketingo planas   ATSAKYTI
Jonas 2020-06-11 20:15:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Veryga nusikaltelis per jo isakyma nepriimt i poliklinikas ligoniu tai nusikaltimas ji teist reikia su Skverneliu kartu   ATSAKYTI
Vytas 2020-06-11 19:35:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
tik pereitais metais priimtas įstatymas dėl laisvos dienos per vėlines padidino eiles pas gydytojos 300000 ,jeigu Lietuvoje būtų valstybinių švnčių kaip Vokietijoje 10 eilės per metus sumažėtų milijonu pacientų. mums svarbu mažiau dirbti ir noras geriau gyventi   ATSAKYTI
Blaivininkas 2020-06-11 19:22:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietuvos vardas kilęs iš veiksmažodžio lieti, todėl viskas bus gerai.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Patikrinimas (nuotr. Sauliaus Žiūros)
Rengiantis galimai antrai koronaviruso bangai, Vyriausybė šią savaitę skyrė 57,7 tūkst. eurų grupinio testavimo galimybėms Lietuvoje įvertinti ir parengti planą, kaip tokie ...
Alkoholis parduotuvėje (nuotr. 123rf.com)
Pastaraisiais metais rinką užkariavo itin populiariu alkoholio pakaitalu tapę nealkoholinis alus, vynas, sidras ir kiti panašūs gėrimai. Vis dėlto gydytojai tokio pasirinkimo ...
Senjorė (nuotr. stop kadras)
Prezidentas Gitanas Nausėda su Tarptautinio valiutos fondo atstovais tariasi, koks Lietuvoje bus valstybinis bankas. Siekdami valdžios valstiečiai žadėjo sukurti banką ...
Agnė Širinskienė (nuotr. stop kadras)
Paradoksas: vasara – atostogų metas ir tiems, kurie pagal įstatymus atostogų neturi. Tai – Seimo nariai. Plenariniams posėdžiams artėjant į pabaigą, ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Per praėjusią parą užregistruoti penki nauji koronaviruso atvejai: trys Vilniaus ir po vieną Klaipėdos ir Utenos apskrityse, sekmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų