Tęsiantis karantinui, pasigirsta vis daugiau nuogąstavimų, kad diskriminuojami vyresnio amžiaus žmonės. Socialinėje erdvėje visuomenė vis dažniau komentuoja, kad net ir karantino metu nereikėtų pamiršti aplankyti mūsų senolius.

Apie šią problemą ir tai, kaip atrodo Lietuvos politinė padangė artėjant Seimo rinkimams, TV3 studijoje kalbėjosi žurnalistas Vladimiras Laučius su politologu Kęstučiu Girniumi.

Valdžia rekomenduoja vyresnio amžiaus žmonėms niekur per daug nesilankyti, nesusitikinėti su giminėmis, anūkais, kuo daugiau būti namuose. Ar jūs įžvelgiate šiose rekomendacijose diskriminaciją dėl amžiaus?

Čia labai akivaizdu, kad buvo diskriminacija pagal amžių. Pagal Konstituciją mes visi esam lygūs, neturėtų daryt skirtumo, ar tu 40-ies, 50-ies, 60-ies ar 80-ies metų. Bet pagal Aurelijaus Verygos nutarimus, staiga sukako 60 metų, esi paprastas pilietis, rizikos grupės narys ir visiems reikia rekomenduoti, kad tu niekur neitum, kad žmonių vengtum, negali turėti normalių šeimyninių ryšių, nes raginama nebendrauti su vaikais ir anūkais. Tai čia yra aiškiai nepriimtinas dalykas.

REKLAMA

Problema, kad kai kurie vyresnio amžiaus žmonės yra įbauginti. Jie nori būti pavyzdiniai piliečiai, tai jaučia, kad turi daryti, ką valdžia rekomenduoja, ir tada faktiškai save izoliuoja ir nedaug kuo skiriasi nuo kalinio, kuris pro kalėjimo grotas žiūri į pasaulį. Tai tas vargšas senjoras, kuris vykdytų visus šituos nurodymus, sėdėtų savo bute ir pro langą žiūrėtų į gražų pavasarį ir juo nesidžiaugtų.

Bet, pone Girniau, valdžia sako, kad šitaip rūpinasi kaip tik vyresnio amžiaus žmonėmis, jų sveikata. Antras dalykas, tai nėra privaloma, tai – tik rekomendacijos. Ir sako, kad remiasi ekspertų išvadomis. Ką jūs į tai atsakysite?

Pirma, kad čia rekomendacijos, tai yra tiesa. Bet negalėtų būt įstatymas. Jeigu būtų įstatymas, tai tikrai reikėtų atmesti. Rekomendacija yra pakartotinai pabrėžiama, kad prie kiekvienos kirpyklos, restorano, parduotuvės yra tas ženklas, kad tu ten neitum, tai tada jau pasidaro formaliai rekomendacija – poveikis šiek tiek didesnis. Be to, mes negyvenam 16-ame amžiuje. 16-ame amžiuje gal karalius ką nors paskelbė – niekas nežinos, tai kartas nuo karto reikia, kad žmogus nueitų ir paskaitytų. Čia per radiją ir televiziją nuolat kartojama. Tai kadangi šitas amžinas bauginimas.  

Antra vertus, jie sako, kad reikia apsaugoti žmones, bet mes neturim duomenų, kiek vyresnio amžiaus žmonės užsikrečia normaliomis sąlygomis. Kai bendrauji su draugais, kai bendrauji su šeima, kai vaikštinėji gatvėmis, kai lankaisi parduotuvėj. Aš manyčiau, kad procentas būtų stulbinančiai mažas. Problema yra ir valdžia to nesutvarkė, kad slaugos namuose ir ligoninėse jie nėra prižiūrimi. Kai rūpinamasi senukais, tai reikia įvesti tokią tvarką, pagalvot, kad perkelti tuos senjorus iš slaugos namų kažkur kitur.

REKLAMA

Užtikrinti, kad tos taisyklės, kurios turėtų egzistuoti, būtų gerbiamos, ir jei negerbiamos – reikėtų tą pataisyti. O kad rekomenduoja, tai manau, kad rekomendacija yra priminti vyresnio amžiaus žmonėms, kad jei jie susirgs, jie susirgs gerokai smarkiau, su didesnėm pasekmėm nei eilinis žmogus. Bet tu neturi to amžinai kartoti.

Kai jūs sakot, kad vyresnio amžiaus žmonės dabar jaučiasi kaip raupsuotieji, ar tai dėl valdžios kaltės, ar dalis visuomenės pradeda šitaip elgtis žiūrėdama kaip į raupsuotuosius?

Aš manau, kad daugiausiai yra valdžia, bet yra pavyzdžių, kaip parodyta, kad iškabinta, kad draudžiama eiti. Ir, manau, kad gali būti, kad kai kurie žmonės į tuos vargšus senukus, jei senukui nesiseka prie kokios automatinės kasos greitai susitvarkyti, tai pradeda zirzėti. Ir kaip tik tuo metu tie vyresnio amžiaus žmonės jautresni ir jaučiasi, kad ta diskriminacija yra aktuali.

Pereikim prie politinių dalykų, jūs neseniai labai aštriai kritikavot situaciją Tėvynės sąjungoj, kur, kaip jūs sakot, partijos pirmininkas neina nei sąrašui vadovaut, nei į premjerus pretenduoja, kad nenormali situacija. Kodėl? Juk Ramūnas Karbauskis yra partijos pirmininkas, bet jis nei į prezidentus, nei į premjerus, nei sąrašo lyderiu – nei buvo, nei ketina būti. Kodėl Karbauskis gali, o Landsbergis – ne?

Vienas skirtumas yra toks, kad Karbauskis pats sukūrė tą savo partiją ir matyti, kad jis nors nėra nei premjeras, nei kitas, jis reikalus tvarko. Manau, kad tai buvo gudrus sprendimas, kai jie perėmė valdžią, jis tapo tik savo frakcijos vadovas – pilkasis kardinolas, jis būtų galėjęs išvengti kritikos, jeigu būtų imtasi blogų žingsnių. Jis aiškiai yra garbėtroška, tai visąlaik veržiasi į žiniasklaidą, tai to privalumo neturi. Tai sukūrė tą partiją, jis aiškiai jai vadovauja.

Problema yra, kad su Landsbergiu yra tai, kad jis ne tik nekandidatavo į prezidentus, nepretenduoja į premjerus arba į sąrašą, bet kad iš viso atėjo, net galėtum sakyt – paveldėjo senelio postą, buvo išrinktas tik dėl Landsbergio pavardės, nes jis aktyviai partijoj nedalyvavo. Ir jei esi išrinktas pagal pavardę, tai turi per tuos ketverius metus parodyti ypatingesnių gabumų. Ir jis to nėra daręs.

Dėl Landsbergių
2020-05-21 21:21:30
Paveldo p. Girnius nepasakė nieko naujo. Tai delikati kastinė problema, dėl kurios partijoje visi lyg pagal mostą sutartinai nuleidžia akis.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Yla 2020-05-24 23:19:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Na aš už Landsbergiukus tikrai nebalsuosiu.    ATSAKYTI
Sausra 2020-05-24 13:26:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mano gimine tai žinokit uz anuko.partija nebalsuos ten ne partija o UAB   ATSAKYTI
Vinis 2020-05-24 11:57:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paskaitykit straipsnį, Grinius nieko nesąkė, tai tv3 kremliukai už judo kapeikas stengiasi   ATSAKYTI
Pilietis 2020-05-24 11:49:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sena smegenų bukinimo metodika- viena pavadi nime, kita- rašinyje. Bet logika sako, Landsbergio pavardė labai jau buvo juodinama ir nepopuliari, juk kolchozus išardė...tai kaip ji gali pasitarnauti anūkui...Dieve Dieve, siunta kremlinai ir toliau už Lietuvos nepriklausomybę.   ATSAKYTI
Akcentas 2020-05-23 23:13:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Girnius tapo politologų tik dėl savo akcento   ATSAKYTI
Lietuviai 2020-05-23 20:21:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tas kremlinis Girnius uzsisoko ant busimo sekancio musu premjero. Oi klius jam . Garantuotai net pasodins.   ATSAKYTI
Pilietis 2020-05-23 14:28:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesuprantu, ko čia piktinasi. Rekomendacija tai ne įstatymas, niekas nedraudžia, nesuvaržo laisvės. Tai informuojama, kad nesilaikant rekomendacijų yra rizika, kuri iki galo neaiški, nes tas virusas mutuoja, nėra vaistų nuo jo. Ir šiaip absurdas yra pandemiją laikyti vos ne kalėjimu. Tai neeilinė situacija, reikalaujanti neeilinių sprendimų.   ATSAKYTI
Kvapas 2020-05-23 15:36:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neinprovizuok, pas mus visą laiką kas nors negeras, jei aš jaunesis uz 60+,tai gal tada aš morozas?   
Žinai 2020-05-23 07:30:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Įsivaizduoju kaip ši naujiena šokiravo koncervatorius!   ATSAKYTI
Gintas 2020-05-23 15:38:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai gal tu irgi KGB ir dabar tik suzinojai  
ARVYDAS 2020-05-23 01:34:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Atkreipė dėmesį kremlinis politrukas Girnius į žinomą giminę,kuri siekia ir Joną Jablonskį,lietuvių kalbos tėvą.   ATSAKYTI
Vinis 2020-05-24 11:59:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Visus vatnykus erzina išsilavinę kultūringi ir patriotiški žmonės  
Aiškeregys 2020-05-23 00:21:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Girnius yra aiškeregė Vanga.   ATSAKYTI
Meda 2020-05-22 23:33:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Eee nekask kitam duobės,nes pats įkrisi
   ATSAKYTI
Eee 2020-05-22 22:59:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Vagalejo Gabrielius aplankyti seneli. Jau ziuretume iskilmingas pakasynas   ATSAKYTI
Onutė 2020-05-22 22:36:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Diskriminuoja , diskriminuoja aimanuoja visuomenės atstovai ,BET tą diskriminaciją galima matyti kiekvieną dieną ir kiekviename žingsnyje . Į darbą - vyresnis netinkamas ,gydytojai dažnu atveju pasako pažiūrėti į pasą , p.Algis Ramanauskas--Greitai pasiūlo atimti asmens tapatybės dokumentus ,kad neitų į rinkimus ( gal juokais ,bet....) Požiūris į vyresnio amžiaus žmones kaip į senus marazmatikus ,nieko neišmanančius ir t.t. Niekas ir dabar apykojų neuždėjo ir butuose neužrakino ,tik įspėjo ,kad saugoti kitus ir saugotis reikia . Dažnas pasako : ai ,kiek čia man liko .... Dėl p.Gabrieliaus L. ,, demokratinio " išrinkimo net PATYS partijos senbuviai buvo nustebę (p.Irena Degutienė buvo sakiusi , greičiausia , ir kiti ,).   ATSAKYTI
Kvapas 2020-05-23 15:42:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Matau kad visi partijos rekalai zinomi, tai jusjungiasu kgb  
Jonas Vilnietis 2020-05-22 20:57:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vastybe galetu senjorus atleisti nuo PVM ir akcizu .Butu tikras rupestis.Jei mano kad piktnaudziaus ,ka gi kiekvienas sprendzia pagal savo sugedimo laipsni.   ATSAKYTI
Kleopatra 5 2020-05-22 20:32:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Banditų ir vagių partija kurios visi nekenčia    ATSAKYTI
Faktas 2020-05-23 01:41:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Labiausiai nekenčia okupantai..  
Kleopatra 5 2020-05-22 20:31:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Didesnės aferistu partijos nėra visam pasauly jie sužlugdė visą Lietuva ir dar braunasi per visų galvas   ATSAKYTI
Faktas 2020-05-23 01:38:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Pusprotis kremliaus komentatorius  
Pilietis 2020-05-24 11:53:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Čia apie karbauskininkus rašo ...  
Aiškiaregis 2020-05-22 20:06:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-20
Gerai, kad kažkoks Karbauskis parūpino pensininkams po 200 eurų, bet ir aš , ir mano žmona, ir mano vaikai nebalsuosime už valstiečių partiją. Kaip nebūtų pikta Girniui - mes balsuosime už Tėvynės sąjungą. Ir taškas. Juokas ima iš Girniaus dvasinio primityvumo... Nuseno, nuseno dvasios vargdienis...   ATSAKYTI
Reziume 2020-05-23 14:55:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
LIUKS!!!  
Pilietis 2020-05-24 12:02:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Matysit tuos 200€ kaip savo ausis...žadės žadės paskui sakys konservatoriai neleido..haha  
Vytas 2020-05-22 20:05:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
kokia čia diskriminacija juk tai rekomendacija noriu einu noriu ne kvaila diskusija ,norint pažeminti Verygą   ATSAKYTI
Banda su kvailu piemeniu 2020-05-22 17:34:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
visiems žinomą tiesa. Bet kodėl kol Gabrielius klaidžiojo ir vedžiojo nežinia kokiomis vertybėms atstovajančius visą būrį "konservatorių" - kodėl nei ienas "konservatorius" viešai nepasakė, kad jie panašiai,ne vertybės atstovauja, o grybauja   ATSAKYTI
As 2020-05-22 16:00:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Ponas Gabrielius nieko del Lietuvos žmonių nėra padaręs , tik kritika užsiima ir žemina visus .   ATSAKYTI
. 2020-05-22 19:00:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
  
Pilietis 2020-05-24 12:03:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu vagį pavadina vagiu , o melagį melagiu, tai nėra žeminimas  
Skaitytojas 2020-05-24 16:14:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gerb. Gabrielius, net protingai patylėti nemoka. O kai išsižioja, gėda klausyti.   

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Baltijos šalyse iki sekmadienio iš viso patvirtinta 4493 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, rodo BNS iš oficialių institucijų surinkti duomenys. Lietuva: patvirtinti ...
Aly­taus ko­le­gi­jos di­rek­to­rė D. Remeikienė at­leis­ta iš pa­rei­gų, bet lai­ki­nai jai va­do­vauja (tv3.lt fotomontažas)
Po teismų maratono ir beveik metus trukusio nedarbingumo gegužės pirmomis dienomis į darbą grįžusi Alytaus kolegijos direktorė Danutė Remeikienė buvo atleista iš pareigų, nes ...
Sovietinė medicina (nuotr. Wikipedia)
Prievarta gydomi alkoholikai, psichiatrinėse kenčiantys demokratijos mylėtojai ar venerinių ligų ligoninėje užstrigę hipiai sovietmečiu niekam nekėlė nuostabos. Gydyti per ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo politinės kampanijos pradžios, partijų ir atskirų kandidatų rinkimų sąskaitos yra tuščios arba papildytos tik nuosavomis lėšomis. Remiantis ...
maisto parama (nuotr. stop kadras)
Kreivos karantino grimasos. Skurstančių eilės prie labdaros valgyklų išaugo bent kelis kartais. Karšto maisto laukia šimtai ką tik darbo netekusių tautiečių ir net Lietuvoje ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų