Krizė ir karantinas paaštrino politikų ir visuomenės nervus. Įtampai neslūgstant politikams vis dažniau išsprūsta aštrių žodžių ir sparnuotų posakių. Labiausiai girdimas šiame kontekste yra premjeras Saulius Skvernelis, kuris ir anksčiau nevengė dviprasmiškų pasisakymų vienos ar kitos visuomenės grupės atžvilgiu. O štai neseniai jis pareiškė ir savo nuomonę apie verslininkus, kuri įskaudino daugelį dirbančių ir darbo vietas kuriančių žmonių. 

Saulius Skvernelis (Fotobankas)

Saulius Skvernelis (Fotobankas)

Specialistai tikina, kad premjerui trūksta politinės kultūros ir susitvardymo, bet pripažįsta, kad jis – ne pirmas ir galimai ne paskutinis aukšto rango Lietuvos politikas nejautriai leptelėjęs vieną ar kitą žodį.

Visgi tokiai nuomonei pritaria ne visi, yra manančių, kad premjero aštresnis žodis nuskamba vietoje ir laiku, o krizinė komunikacija turėtų būti dar aktyvesnė. Esą sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos laikas jau baigiasi, scenoje norėtųsi matyti daugiau premjero. 

Žvirbliu išskrenda, bet briedžiu grįžta

Premjeras S. Skvernelis, komentuodamas stringančią paramą verslui, viešai pareiškė, kad jeigu verslui po mėnesio atsiranda išgyvenimo dilemos, galbūt su jais „ne viskas tvarkoje“.

REKLAMA

„Jeigu verslui po mėnesio pasidaro tokios išgyvenimo dilemos, ar apskritai bankrutuoti, ar toliau tęsti veiklą, galbūt ir su tais verslais ne „viskas tvarkoje buvo“, – sakė premjeras. 

Jis taip pabrėžė, kad pinigai nebus dalijami visiems, o tik tiems, kurie patiria sunkumus pagal nurodytus kriterijus. Šie žodžiai supykdė nemažą dalį verslininkų, o kai kuriems net buvo paskutinis lašas apsispręsti ir parduoti ar dovanoti savo verslus.

Oponuojantys politikai taip pat neliko nuošalyje, štai parlamentarė Ingrida Šimonytė šį posakį pavadino neetišku. Bet tai, ką pasakė premjeras nebuvo pirmas, ir, tikėtina, paskutinis kartas, kai premjeras nejautriai pasakė tai, ko daugelis gal nenorėjo girdėti. 

Kovo pabaigoje po Vyriausybės pasitarimo kalbėdamas apie karantiną premjeras pareiškė, kad kai kurių sugrįžtančių piliečių negalima pavadinti žmonėmis. 

„Jūs turbūt matėte, pilna vaizdų socialiniuose tinkluose, kas grįžta į Lietuvą ir kokie grįžta. Žmonėmis, atleiskite už išsireiškimą, gal aš būsiu grubus, pavadinti jų negalime. Tokie asmenys, kaip elgiasi čia išsilaipinę iš lėktuvų arba keltų, kelia mums grėsmę. Negalime pro pirštus žiūrėti ir leisti, kad šitokia dalis mūsų visuomenės diktuotų mums sąlygas ir po to dar keltų grėsmę mūsų sveikatai ir gyvybei“, – viešai rėžė premjeras. 

Toks S. Skvernelio pareiškimas buvo sutiktas prieštaringai, vieni tai „nurašė“ karantino įtampai, kiti – policininko patirčiai, treti tyliai pritarė, o likusieji manė, kad tai – diskriminacija ir nepagarba. 

REKLAMA

Dar anksčiau būta ir kitokių kalbos liapsusų, štai prieš porą metų svarstant jaunųjų medikų atlyginimus ir perspektyvas, premjeras pareiškė, kad šie gali važiuoti į užsienį, jei Lietuvoje trūksta pinigų arba erdvės. 

„Tai važiuokite“. Ar nežinoma, ką ar kaip daryti?“, anuomet sakė S. Skvernelis ir tikėtina, praėjus dviems metams, skaudžiai to pasigailėjo. 

Nuo premjero kliuvo ir mokytojams, kuriems prašant didesnio atlyginimo premjeras paaiškino, kad šie ir taip nieko neveikia, turi galybę laisvo laiko ir dar nori gauti po tūkstantį eurų. Kliuvo ir politiniams oponentams, kuriems parlamente premjeras yra prašęs užčiaupti burnas, o žurnalistus yra vadinęs ne pačiais gražiausiais žodžiais, bet vėliau vengė pateikti įrašus, kad visi sužinotų, kas tiksliai buvo pasakyta. 

Kalbas lygina su Putino ar Lukašenkos retorika

Politologas Bernaras Ivanovas sako, kad premjero komunikacija parodo jo nepagarbą visuomenei. Visgi, Saulius Skvernelis nėra pirmas premjeras, kuris su potencialiais rinkėjais ir visuomene bendraudavo nepagarbiai ar iš aukšto. 

„Premjerui trūksta kultūros, todėl jo komunikacija yra prasta. Jis negerbia žmonių, neturi pagarbos žmogui, piliečiui ar verslininkui. Tiesmukas, prastas, buitinis kalbėjimas krenta į akis. Paprastai politikai neleidžia taip sau elgtis, Vakaruose jie yra išmuštruoti. Nereikia daug norėti, mūsų politinė kultūra niekada nebuvo aukšto lygio. Štai prisimenant Andrių Kubilių, kuris tikrai aukštesnės politinės kultūros, bet ir jis kalbėjo iš aukšto. Jo laikais taip pat buvo mokančiojo požiūrio į žmones, visuomenę“, – sakė B. Ivanovas. 

REKLAMA

Bernaras Ivanovas (Facebook.com nuotr.)

Bernaras Ivanovas (Facebook.com nuotr.)

Anot jo, svarbu suvokti, kad premjeras ne komunikuoja, bet informuoja visuomenę. Tai esą kyla iš jo susižavėjimo policine valstybe. Politologas įsitikinęs, kad tokia komunikacija yra ne tik premjero, bet ir žiniasklaidos problema, nes ji S. Skverneliui nuolaidžiauja. 

„BBC, Vokietijos žurnalistai yra daug kibesni, aštresni, nestokoja sveiko pykčio, išsisukinėjantį politiką sustabdo, „pastato į vietą“ ir perklausia. Štai mūsų premjeras, jis juk mėgsta išsisukinėti, įsižeidžia, kai jo ko nors paklausi, nors politikas neturėtų sau to leisti“, – svarstė politologas, tikindamas, kad ir premjeras turi suvokti, jog žurnalistas – visuomenės atstovas, kuris užtikrina komunikaciją. 

Politologas mano, kad S. Skvernelio komunikacija panaši į Vladimiro Putino ir Aliaksandro Lukašenkos kalbėseną, autoritarišką laikyseną. Tokių asmenų žinutės paprastai yra nukreiptos į patriarchalinę, nemąstančią, emociškai reaguojančią visuomenės dalį, kuri supranta tokias žinutes. 

„Visgi, ta grupė žmonių tirpsta ir ji tirps labiau, adresatas menksta. Pradedama suprasti, kad komunikacija neatitinka tikrovės. Tai bendras pokomunistinių šalių politikų mėginimas apeliuoti į „paprastą žmogų“. Tai – populistų, o S. Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis būtent tokie ir yra, atrama“, – sakė B. Ivanovas. 

Jo nuomone, verslininkai, migrantai ir kitos visuomenės grupės, kurias savo pasisakymais žeidžia premjeras, privalo reaguoti. Vien tam, kad politikas nepasijaustų visagaliu. 

REKLAMA

„Reikia mušti per nagus politikus už jų netinkamą elgesį ir kalbėjimą. Privalu auklėti, kitaip nebus. Vakaruose viskas vyko taip pat, praėjo dešimtmečiai, kol situacija pasikeitė. Čia tautos savigarbos klausimas, privalu neleisti su savimi elgtis, kaip su pastumdėliu. Reaguoti – būtina, besti į klaidas – būtina ir reikia priversti politikus išmokti pamokas“, – sakė B. Ivanovas. 

Aštru, bet teisinga, reikėtų dar

O štai politologė Lidija Šabajevaitė mano visiškai kitaip. Anot jos, premjero komunikacinė žinutė, nusiųsta verslininkams, buvo tinkama. Nes verslo. ypatingai skambiojo, atstovai yra linkę verkti anksčiau, nei reikia. Esą premjeras gerai daro, kad nesileidžia ujamas stambiojo verslo atstovų. 

„Verslas mėgsta verkti, kad tuoj bankrutuosime, tuoj viskas bus blogai. O juk išties stambusis verslas gauna gana didelius pelnus, todėl esant tokiai padėčiai didelę dalį savo pelno įdarbinti, o ne laukti, kad valstybė turi kažką duoti. Smulkusis verslas, žinoma, gyvena sunkiau, sutinku, kad jiems reikia paramos. Bet, žinoma, stambusis verslas turi didelę ekonominę ir politinę įtaką, todėl ir reikalauja. Tai, kad premjeras nenusileidžia verslui yra gerai“, – sakė politologė. 

Saulius Skvernelis

Saulius Skvernelis

Anot jos, akcentai turėtų būti dedami ant tų, kurie dirba, o ne ant stambiųjų verslininkų, todėl šie neturėtų ir įsižeisti, kai premjeras garsiai pasvarsto apie jų galimybes.

Jai taip pat stinga aktyvesnio premjero bendravimo su visuomene, sveikatos apsaugos ministro laikas eteryje, pasak L. Šabajevaitės, turėtų mažėti. 

REKLAMA

„Yra ne tik sveikatos reikalai, vyksta daugybė kitų dalykų, todėl norėtųsi premjerą matyti dažniau, jis turėtų aktyviau kalbėti apie tai, kas vyksta, kas daroma. Jis yra vyriausybės galva. Mažai matosi, kad yra „galva“, kuri koordinuoja ir prisiima atsakomybę“, – sakė politologė.

Anot jos, reiktų pozityvesnių žinių, mažiau bauginimo ir visuomenės varymo į kampą. 

Lina
2020-05-09 17:57:29
O pas mus kažkur politikai dar yra???!! Tai, kad Lietuva jau 30 metų ne šalis, o prekybos organizacija!!! O prekybos organizacijoj yra tik verslininkai ir nevykę psichiatrai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kristupas 2020-05-30 17:20:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Juokinga   ATSAKYTI
Kristupas 2020-05-29 16:34:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
   ATSAKYTI
Kristupas 2020-05-29 16:34:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Žvirbliu išskris o briedžiu gryšta   ATSAKYTI
lietuve 2020-05-19 10:36:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Skverneli , nepasiduok sitai nusikalteliu gaujai. Stiprybes!   ATSAKYTI
Audrone 2020-05-14 10:09:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Politikas is taves visai ne Koks.    ATSAKYTI
Prem 2020-05-13 15:09:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Baisus snukis    ATSAKYTI
Anas, 2020-05-12 14:26:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nuostabus,Valstybes,Vadovas,,   ATSAKYTI
Feliksas 2020-05-11 05:59:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Gerb.Skvernelis puikus vadovas,o kam jis nepatinka,tai už tai reikia už jį pasimelsti.Taip,taip,reikia pasimelsti,nes tokius dalykus jau pamirštam visiškai.   ATSAKYTI
2020-05-10 12:33:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Šauni policinė valstybė. Kam ta demokratija   ATSAKYTI
Odri 2020-05-09 23:36:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Didziausias musu "poetas" tai landsbergis, isvadines mus sunauja, rukeliais, kiaulemis. Neatsilieka ir jo augintiniai: simonyte isvadinus seimas "pasalpiniais", a.ramanauskas - "kolkoznykus is Karbauskiu sugrust i ilga ilga traukini ir isvesti po velniu...", uzkalnis emigrantus isvadines - "genetiniu dumblu", prezidenta - "karlsonu", gentvilas isvadines valstiecius meslu, o paskutiniu metu, net spjaudytis pradejo per TV. O kur dar valatka, "intelektualas" tapinas. Visoki ivanovai irgi priklauso siai grupei.
O Skvernelis geriausias premjeras, koki buvo. Gerbiu jo isminti, humoro jausma ir susilaikyma, nes as tai moteriskai uzdrosciau sitiems visiems "aiskintojams".   ATSAKYTI
Taip 2020-05-10 06:29:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Taikliai.  
To odri 2020-05-10 20:01:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Jei esi deeebilas su avių bandos sindromu tai mento gabalas geriausias premjeras. O normaliems žmonėms jis tiesiog šiukšlė.   
onutė 2020-05-09 21:46:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Aš palaikau premjerą- žinau ne viena verslininką didelių kompanijų, kurios turėdamos pelnus, moka atlyginimus mažus darbuotojams, patys maudosi komforte ir dabas pravėrę dantis kad valstybė duotų. Nesutinku, su tuo nes šie verslininkai nemoka sąžiningai mokesčių žaidia su valstybe, o dabar reikalauja,,,   ATSAKYTI
A 2020-05-10 08:51:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O kiek tu zinai politiku, kurie saziningai dirba?  
Kestui 2020-05-09 18:29:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
O tai kuris jau tas geras politikas, gal norit pasakyt kad Landsbergis ar Simonyte, kurie nepasivargina savo priešininkus dar kandžiai pasiept, bet kritikos iš tokių kaip tamsta nesulauks, nes jūs neobjektyvus visiškai. Skverneli pats geriausias iš visų kiek buvo. Nes visi buvę nesugebėdavo atsakyt į klausimus be demagogijos, maldavo s-da ir tiek.    ATSAKYTI
Pzd 2020-05-09 22:12:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Kokios tau demagogijos reikia? Kuom tu aplamai tiki? Jais! Pasidomėk ką jie darė ir ką jie daro, ir toliau darys kol jie čia sedės. Kad tu žinotum kiek mes apie juos „nežinom“ , tau tikrai dingtu visa demagogija. Patikėk, nebent dirbi polic tai gal tau šis ir tinka. Labai krito žmonių pasitikėjimas policajams. Na pravažiuok tu pro žmogų kam jį bausti už tą sup...stą kakę. Bet ne du dievai mentas ir psihopatas įsakė visus bausti be gailesčio. Tai šitie skėriai ir duodasi, kad tik nuskalpuoti žmogėną.   
Pzd-ui 2020-05-09 23:49:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Gal pasidometum ka tavo ozio tvarteliniai pridirbo per 30 metu? Matosi, nes isaugo toki perdemoklai, kaip tu.  
Lina 2020-05-09 17:57:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
O pas mus kažkur politikai dar yra???!! Tai, kad Lietuva jau 30 metų ne šalis, o prekybos organizacija!!! O prekybos organizacijoj yra tik verslininkai ir nevykę psichiatrai.   ATSAKYTI
Jonas 2020-05-09 17:57:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Patys nepadoriausi pasisakymai kegabinas, sabakstys ir kit epitetai tai V. L, borudino asilai, va dabar pensininkai gyvens geriau po pensijų sumažinimo tai A. K vis yra neįgalus, nepakaltinim, ne tuos išrinko anot Lietuvos žmonės kvaili nežino ko jiems reike tai D. G žodžiai jie yra visi konservatoriai, arba judziausi gerbėjai, o čia dėl mesesio turėtų susitraukti visiškai smulkus verslas, o dėl dziuju tai tikslus geras ir sava laikis pasakimas, galima būtų pasakyti ir stipriau dividendus gaunat didelius, atlyginimus mokate mažiausius Europos sąjungoje ir dar prašote kad žmonės jus paslėptų gėda ir dar kartą gėda 8
   ATSAKYTI
X 2020-05-10 08:56:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pritariu 100% teingai pasake Skvernelis ir sakyciau dar per svelniai ,kaip taip tai pencininkas ar dirbantis uz minimalia alga turi isgyvent metu metais ir dar ju mastymu atsidet juodai dienai.Jau kaip verslininkai pradeda verk kai iskyla klausymas apie algu didinima ,negaliu klausyt dabar suprantu ko 1917 metais juos kabino..

  
Ziogas 2020-05-10 09:07:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu jūsų nuomonei  
KESTAS 2020-05-09 17:47:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
SKVERNELIS PRASTAS POLITIKAS JAM DAR TOLI IKI TO MAT BUVO MILICININKAS IR DAR ISKUR TAI RODO JO KULTURA NA ACIU DIEVUI CIA NE PUTINAS IKI GYVOS GALVOS   ATSAKYTI
tam nu kur gi 2020-05-09 23:43:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pasiklausykit, stai tikro sviezio libkonservo mentalitetas  

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Gitanas Nausėda  (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Lobistinės veiklos įstatymas turi būti keičiamas, nes, remiantis dabartiniu reglamentavimu, sunku pasakyti, kas laikytina legalia, o kas – nebelegalia veikla, sako prezidentas ...
Aidas Budrys (nuotr. LBA)
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) valdyba, reaguodama į asociacijos prezidentui Mantui Zalatoriui pareikštus įtarimus, jo apribotas galimybes atlikti LBA veiklai užtikrinti ...
Vydas Petkevičius (nuotr. stop kadras)
Anapilin iškeliavo legendinis šalies aktorius – Gediminas Girdvainis. Daugelis jo kolegų šiandien sunkiai valdo emocijas ir su TV3 žiniomis dalijasi prisiminimais apie išėjusį ...
Dukras auginantys Neringa ir Romas gyvena tik iš tėvystės išmokų, bet stygiumi nesiskundžia (nuotr. stop kadras)
Artėjant rinkimams Seimas trykšta dosnumu. Vaikams jau ruošiamos išmokos po 120 ir 200 eurų. Priešpensinio amžiaus dirbantiesiems, atsidūrusiems prastovose algas žada ...
Vitas Vasiliauskas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Seimui patvirtinus dvejus metus trukusio buvusios ekonominės krizės tyrimo išvadas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas palankiai vertina faktą, kad tyrimas baigėsi, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų