Antanas Valionis. Gąsdinantys pandemijos kirčiai Europos demokratijai

Lietuvoje šiomis dienomis diskutuojama, kokią įtaką demokratijai ir ateinantiems rinkimams gali turėti dėl pandemijos ir viruso plitimo priimti apribojimai. Tačiau galima drąsiai teigti, jog tai, ko imasi Lietuva, yra tik vaikų žaidimai, jei lyginsime su Vengrija ar Lenkija. Valstybių vykdomą politiką stebintis buvęs Lietuvos užsienių reikalų ministras, diplomatas Antanas Valionis teigia, jog Europoje nenumaldomai stiprėja demokratijai pavojingi nacionalistiniai ir populistiniai judėjimai.

Autoritarinėmis trendencijomis garsėjantis Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas, pasinaudodamas koronaviruso pandemija, sukėlė pasipiktinimą Europoje, praėjusį pirmadienį inicijuodamas efektyvią autoritarinę tvarką, kuri jam paklusnaus parlamento buvo žaibiškai patvirtinta įstatymu.

„Dabar Vengrijos Vyriausybė neribojama parlamento galės įvesti bet kokius apribojimus, kurių tikslas, kaip teigiama, apsaugoti piliečių sveikatą ir gyvybę, ekonomikos stabilumą ir valstybės saugumą. Taip Orbanas tampa autoritariniu valdytoju, kuris gali valdyti dekretų ir vyriausybės nutarimų pagalba. Tuo tarpu Vyriausybė gali griežtai bausti už karantino taisyklių pažeidimą, ar dezinformaciją apie viruso plitimą“, – situaciją Vengrijoje komentavo A. Valionis.

Šis Vengrijoje priimtas įstatymas leidžia bausti iki 8 metų kalėjimo už grupinį izoliacijos pažeidimą, jei tai sukels kieno nors mirtį arba iki 5 metų kalėjimo už „netikrų faktų“ skelbimą, jei jie mažina kovos su epidemija efektyvumą. Taip pat bus negalima rengti nei rinkimų, nei referendumų: tiek vietinių, tiek valstybės mąstu. Jei griežtos taisyklės bus pažeistos žurnalistams grės kalėjimas. Dėl tokių savo veiksmų Orbanas šiuo metu Vengrijoje lyginamas netgi su Adolfu Hitleriu.

Orbano inicijuotos kovos su epidemija priemonės buvo griežtai sukritikuotos tiek Vengrijoje, tiek Europos Taryboje Strasbūre.

Europos Tarybos generalinė sekretorė Marija Peičinovič-Burič pareiškė, jog visos Europos Tarybos valstybės-narės privalo laikytis pagrindinių demokratijos principų, o neterminuotas ir nekontroliuojamas ypatingosios padėties rėžimas pažeidžia šiuos principus. Griežtai bausti Vengriją šiuo metu Europos Sąjungos valstybėse reikalauja ir proeuropinės jėgos.

REKLAMA

„Mes negalime taikstytis su koronaviruso diktatūra jokiomis aplinkybėmis. Joks ypatingosios padėties režimas negali nušalinti parlamento nuo valdžios neribotam laikui“, – teigė Vokietijos atstovas Europos Parlamente, „žaliųjų“ frakcijos deputatas Sergiej Lagodinskis.

Anot Valionio, Europos Sąjunga blaškosi tarp noro sutramdyti Orbaną, bet kartu siekia jo neprovokuoti kokiems nors pareiškimams apie išstojimą iš ES.

„Nors Orbanas ir smogia į pačius pagrindinius ES principus – paneigia demokratines vertybes, mažai tikėtina, jog jis susilauks deramo atkirčio“, – teigė A. Valionis.

Lenkijos valdančioji „Teisės ir teisingumo partija“, pasinaudodama pandemija irgi siekia sustiprinti savo valdžia, tik kitokiu būdu.

Kol valdančiųjų populiarumas pakankamai didelis, ji nori rizikuodama piliečių sveikata jau gegužės 10 dieną organizuoti Prezidento rinkimus. Toks scenarijus palankiausias būtų dabartiniam prezidentui Andžejui Dudai, kuris turėtų daug galimybių būti išrinktu antrajai kadencijai.

Rinkimus atidėti bent pusmečiui baiminamasi, nes neaišku, kaip seksis virusą įveikti, kokios bus ekonominės pandemijos pasekmės ir ką manys rinkėjai.

Teisininkų nuomone, toks sprendimas prieštarauja Konstitucijai. Pataisas galima priimti tik ne mažiau kaip prieš pusmetį iki rinkimų. Beja, opozicijos valdomas Senatas šias pataisas atmetė.

„Boikotuokim rinkimus – Jūsų gyvybė svarbiau. Dabar organizuoti rinkimus būtų nusikaltimas“, – ragina opozicijos kandidatė Malgožata Kidava-Blonska.

VISĄ A. VALIONIO KOMENTARĄ ŽIŪRĖKITE:

 


Rašyti komentarą...
V
Valioniui
2020-04-08 08:11:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vengrijos prezidentu Orbanu ypac nepatenkinti konservatoriai. Landsbergis jau du kartus piktinosi Orbanu ET. Nu, rupi jiems kist savo trigrasi visur.
O Orbanas tikras prezidentas. Neleido i sali islamistu, isvare nusikalteli zydmasoni G.Sorosa su visu jo universitetu, kuri jis buvo isteiges Vengrijoje, uzdraude geju paradus.
Kad mums toki prezidenta.
Atsakyti
-2

M
2020-04-07 23:49:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dziaugiuosi, kad ES zmones pagaliau atsitokeja ir ima pastebeti kokioje diktatoriskoje absurdo imperijoje gyvena, i koki Vokietijos sukurta kalejima yra suvaryti-baisiau uz TSRS! Gal pagaliau supras, jog issivadavusios nuo vieno okupanto (tarybinio)- Rytu Europostautos buvo atiduotos trypti dar baisesniam okupantui- NATO.
Ir noreciau paklausti:
Gal aplipes turtais ponas, paaiskins ir konkreciai nurodys kur kapitalistiniame-imperialistiniame kapitalo rojuje butu galima surasti ta vargse visu nujodyta ir nudulkinta Demokratija?
Labai noreciau su ta vargse kapitalistu isprievartauta "mergaite" susitikti.
Tada jos paklausciau: "Ar as savo gyvenime dar kada pamatysiu laisva-okupantu nemindoma ir nepriklausoma-ne Merkel ir briuseliniu nuolankia tarnaite- Lietuva?
Atsakyti
-3

S
Spiglys
2020-04-07 14:23:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kai prasidės rinkimai, korona ir baudos baigsis.
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų