Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį pareiškė, kad per Šv. Velykas keliauti pas giminaičius į kitus miestus ar miestelius nebus galima, o apribojimai reikalingi tam, kad galėtume suvaldyti plintantį koronavirusą, kai Velykos gali būti lūžio tašku. Šiam žingsniui pritaria ir prezidentas, pabrėžęs, kad tai turėtų būti vienkartinis reiškinys. Tad kaip šie ribojimai bus taikomi ir ką reikia žinoti žmonėms?

karo policija (nuotr. kam.lt / Ieva Budzeikaitė)

karo policija (nuotr. kam.lt / Ieva Budzeikaitė)

Skelbiama, kad siekiant išvengti naujos užsikrėtimų bangos, šventinį savaitgalį numatoma riboti patekimą į visus šalies miestus ir miestelius, tačiau po švenčių gali būti sušvelninti draudimai prekybos ir paslaugų sektoriuje.

Premjeras tvirtina, kad tvraką prižiūrės ir ribojimus užtikrins policija, kuri, esant reikalui, pasitelks karius. Konkretūs sprendimai bus priimti trečiadienį.

S. Skvernelio patarėjas Giedrius Surplys spaudos konferencijoje sakė, kad į savivaldybes, kuriose asmenys negyvena, bus galima patekti tik ekstra atveju. 

REKLAMA

„Tam tikros išlygos bus taikomos tiems, kas turi nekilnojamojo turto, arba tiems, kurie važiuoja į laidotuves ar kažkokiu kitu ekstra atveju. Bet iš principo tikrai norime užtikrinti, kad nelankytumėme senelių, tėvų, giminaičių, kurie gyvena kituose miestuose“, – sakė premjero patarėjas.

Jis tikino, kad „šiuo metu planuojama, kad budės visi įmanomi ekipažai, taip pat ketiname pasitelkti į pagalbą ir savivaldybes, jog būtų užtikrintas budėjimas, jog kai kurie keliai būtų užtverti fiziškai, kad būtų galima suvaldyti patekimą į miestus“. 

Anot G. Surplio, galutinis sprendimas bus jau netrukus, jis nuguls ir į teisės aktus, o nesilaikantys taisyklių bus baudžiami. 

Išimtys bus taikomos ne tik tada, kai bus vykstama dėl artimųjų, giminaičių mirties, bet ir nutikus sunkiai ligai ar nelaimei, taip pat kai vykstama dėl būtinojo darbo atlikimo ar dėl būtinosios medicinos pagalbos suteikimo.

Draudimas negalios tiems, kurie vyks į kitą nei savo gyvenamosios vietos savivaldybę, kurioje turi nekilnojamojo turto.

Pasak ministro pirmininko, bus griežtai tikrinami tie asmenys, kurie privalo laikytis saviizoliacijos, prekybos centrai prašomi užtikrinti tinkamą pirkėjų srautų reguliavimą.

„Artėjantis savaitgalis yra tikrai kritiškai svarbus. Prašau visų susitelkti ir elgtis labai atsakingai. Jei viskas praeis gerai, gali būti, kad palaipsniui galėsime pradėti pereidinėti prie lengvesnio režimo“, – kalbėjo S. Skvernelis.

To Lietuvoje dar nebuvo

Profesorius, infektologas Alvydas Laiškonis sako, kad tokios priemonės visai suprantamos, nes Lietuva su tokio masto pandemija dar nėra susidūrusi. Panaši situacija buvo tik 1918 metais, kai karantinas sumišęs su karo padėties įstatymais, buvo dar griežtesnis ir taikytas okupacinės vokiečių kariuomenės. 

REKLAMA

Tyrimai

Tyrimai

„Kai buvo skelbiami karantinai sovietiniais laikais ar tarpukariu, jie niekada nebuvo tokie griežti ir apimantys visą šalį, kaip dabar, nes tiesiog neturėjome tokios situacijos, tokio viruso. Aš manau, kad Lietuvoje, deja, nėra tiek daug sąmoningų žmonių, todėl ir reikia tokių griežtų sąlygų. Pajudėjimas į šventes, pas gimines, parodys, kaip Lietuva geba tvarkytis“, – sakė profesorius, matęs ne vieną karantiną. 

Jis aiškino, kad tokios pandemijos, kaip dabar, jis nėra matęs. Taip, būta choleros ir raupų pandemijų, bet jos nebuvo taip išplitusios.

„Supraskite, visi sergantieji sovietiniais laikais būdavo greitai izoliuojami, gydomi infekcinėse ligoninėse. Ten karantinas buvo itin griežtas, niekas neįeidavo, neišeidavo. Niekas net nekeldavo klausimo, visi žinojo, kad tam tikrą laiką žmonės bus uždaryti“, – sakė jis.

Tiesa, miestų Lietuvoje neuždarinėdavo, keliauti tarp rajonų nedraudė, nes tokių paslaptingų virusų, kaip šis, tiesiog nebuvo. 

Pasaulyje, pasak profesoriaus, nuo 1918 metų ispaniškojo gripo, panašios situacijos, kaip dabar, buvo fiksuotos gal tik Ebolos ir SARS atvejais. Jis pasakojo, kad sovietiniais laikais būdavo lokalių epidemijų, kai uždarydavo tam tikrą miestą arba regioną, tarkime 1970 metais Odesą ar 1972 metais Baku.

„Odesoje, kilus choleros epidemijai, buvo įvesta armija ir uždarytas miestas. Kareiviai ten stovėjo gatvėse kas 10 metų, nieko neįleido, nieko neišleido. Tais laikais viskas buvo itin griežta, o ir paslaptinga, nors žmonės ir mėgino visaip išvengti to, bėgo laukais iš miesto, bet net tai buvo sunku padaryti. Tiesa, ši „bausmė“ truko tik savaitę, tiek užtrunka choleros inkubacinis laikas“, – pasakojo profesorius.

REKLAMA

Anot jo, situaciją valdyti padėjo ir tai, kad neegzistavo jokia saviizoliacija, kilus bent menkam įtarimui žmogus buvo guldomas į ligoninę. 

Draudimų efektas naudingas ne tik kovai su virusu

Politologas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Algis Krupavičius sako, kad sprendimas neleisti keliauti per Šv. Velykas yra skausmingas, bet valdantiesiems tai gali būti ir naudinga. 

„Šiuo metu labai trūksta paaiškinimo, kiek ir kokie veiksmai yra galimi ir ne. Taip pat neatsakytas klausimas kiek ir kokių priemonių galima naudoti“, – svarstė politologas. 

Tiesa, jis pabrėžė, kad visuomenė, ar didesnioji jos dalis, šį sprendimą gali priimti pozityviai, nes vyksta taip vadinamasis „vienijimosi aplink valdžią fenomenas“. 

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas prof. Algis Krupavičius (nuotr. Jono Petronio)

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas prof. Algis Krupavičius (nuotr. Jono Petronio)

„Tai istoriškai aprašytas fenomenas, kai telkiamasi aplink valdžią tam tikrais momentais. Jei pažvelgtume į Europos politikų reitingus per paskutinius du mėnesius, pastebėtume, kaip juos veikia kova su koronavirusu. Pasitikėjimas politikais augo beveik visose šalyse, vienintelė išimtis yra Ispanija. Ten ministro pirmininko reitingas sumažėjo. Kurį laiką mes tikrai matysime didesnę, nei įprasta, piliečių paramą visiems valdžios sprendimams. Ypatingai, jei juos vertins kaip ryžtingus, tinkamus ir adekvačius situacijai“, – sakė politologas. 

Pasak A. Krupavičiaus, iš šios situacijos vieni politikai tikrai išlos, o štai kiti gali prarasti populiarumo taškus. 

REKLAMA

Vilniaus universiteto profesorius, teisininkas Vytautas Nekrošius pritaria, kad premjero sprendimas neleisti keliauti per Šv. Velykas šalies viduje yra žmogaus judėjimo suvaržymai, bet karantino metu jie yra galimi. Tai, trumpi, aiškūs ir dėl tam tikros priežasties įvedami suvaržymai, dėl kurių, pasak teisininko, matyt nereikia atsiklausti Seimo. 

„Tai labai specifinis apribojimas, tik Velykoms, tik trims dienoms. Ir labai laikinas. Tokie apribojimai, mano supratimu, galimi. Štai jei nutartų tokius apribojimus įvesti visam karantino laikui, čia jau būtų kitas klausimas. Tada reiktų, manau, Seimo leidimo“, – sakė teisininkas, patikinęs, kad dėl šių apribojimų neturėtų kilti teisinių kliūčių valdžios atstovams. 

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad viruso plitimas Lietuvoje lėtėja, tačiau mirčių skaičius  artimiausiu metu dar šoktels į viršų. 

Laimingas
2020-04-08 07:34:48
Nuo pat pirmu dienu taip reikejo,jau vėlu,bet dar turiu vilti kad greit viskas praeis.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Pamiso vezys 2020-04-09 10:23:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pamiso nuo vėžio ir dasidejo korona , privilkai parazitų iš užsienio o nieko dėti lietuvei turi ištverti tokiu MĖŠLU SKVERNU NEDAPISTU PADARINIUS BRUDA SKVERNA NUDET VELYKŲ PROGA ,   ATSAKYTI
2020-04-08 17:52:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesamoniu sarašas   ATSAKYTI
Nusivyles 2020-04-08 15:50:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kai jus visi durni tai negaliu, net ziuret i jusu komentarus neimanoma. Jau dabar kai kritine padetis tai jau "jo, reikia laikytis, nereikia leist svest jokiu svenciu ir sedet namie" Nu tai kokio velnio ileidot davelnia idiotu su keltais? Kokio velnio jus patys darot nesamones? O dabar jeigu man reik per velykas vaziuot i darba, nes negaliu nuotoliniu budu dirbt tai jau neleisit? Tai ka man, mest darba del to? Ar jus bent klausot ka jus patys kalbat? Pirmiau miestuose susitvarkykit, o paskui darykit draudimus vaziuoti i kitus miestus. Jus tik apie save galvojat dankstydamiesi "mirstanciais del viruso" ir sededami saugiau namie ir nieko nedarydami. Jus tokie kvailiai, kad net zodziu truksta. Koki dar draudimai? Cia jusu REKOMENDACIJOS, ne draudimai, aplinkui vis vien vyksta susiburimai zmoniu, eina seimos i parduotuves ne po 1 o visi kartu ir niekas nieko nedaro. Tai gal pradekit nuo situ nesamoniu, o paskui pereikit prie rimtesniu metodu, ka?   ATSAKYTI
!!! 2020-04-08 11:40:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ko čia sureikšminot tas Velykas, geriau pagalvokit apie tai kiek 1000 žmonių nebesulauks kitų Velykų ir vien per mūsų pačių durnumą. Suprantu valdžia tai rankom plos kiek pensininkų ir onkologinių ligonių atsikratys ir kišenės galimai papilnės. Taip galės gyditojam pakelt algas kurie liks gyvi. Butai, namai liks tušti ir jaunimas turės kur gyventi. Benamių nebebus. Vieni pliusai.    ATSAKYTI
Morta 2020-04-08 11:15:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Mes Lietuvos piliečiai esame paskutinios rūšies žmonės. Valdžiažmogiai ką nori tą daro su Lietuvos piliečiais.. Kaip tie valdžios vagys groja, taip mes pagal jų dūdelę šokame. Net savo artimųjų negalime aplankyti. Jiems viskas galima ,ir tik burnoja ( tai šaliai tiek skirsime, o anai šitiek) , sąžiningiems Lietuvos piliečiams špygą taukuota.    ATSAKYTI
Vaida 2020-04-08 11:00:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O kaimynai nesilaiko karantino   ATSAKYTI
2020-04-08 17:56:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ir protingai elgiasi vadinasi dar protiškai sveiku žmonių lietuvoje yra  
Antanas 2020-04-08 10:29:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu nevazuokit jus niekur nei pas gimines nei i parduotuves nu nepirkit nesveskit jus siais metu tu velyku neikit i tas maxsimas neneskit savo pinigu juk turit prisipirke atsargu siulyciau ir iki 27 dienos kuo maziau lankytis parduotuvese ir nesti pelna visiems tiems darmajiedams    ATSAKYTI
Ingai 2020-04-08 10:19:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
jus rimtai uz zmoniu musima gatvej, nes jums nepatinka, kaip jie elgias? o jei jus sumus, nes kazkam nepatiksit? smagu bus? kas cia per stalinistiniai metodai, bene ilgites gulago laiku/.?   ATSAKYTI
Nuo Ingos 2020-04-08 11:00:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nei vienoje salyje neivesi tvarkos be grieztu draudimų.Atsimerkite,kas darosi pasaulyje,kai atleidziamos vadzios ir bandoma juokauti esama situacija?!As tikrai noriu kad gyventu tevai,seneliai.Ir supraskite posakiu perkeltinę prasme.Nebesiblaskykite po Lietuvą bent.Būkite visada sveiki ir laimingi!  
!!! 2020-04-08 11:20:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
LR įstatymai visiems vienodi!sutinku  
to pasitikrinkite 2020-04-08 10:18:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
is kur zinot, kad gimine virusi neturi? arba, kad pats neturit? kas jum sake? ir kas sake, kad tie, kurie parplaukia - turi? cia pats sugalvojot?   ATSAKYTI
Patikrinkite 2020-04-08 10:11:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Nuvykite į Klaipėdos krovosterminalą ar iš kitos pusės ir pamatysite kaip atplaukia keltas su atvykėliais kur veža virusą! Kiekvieną dieną ten laukia autobusai,medikai...Ir kaip turi dirbti viduje esantys žmonės?! O čia pas giminę nuvažiuot draudžia kur tikrai vieni kitus žino,kad neturi užkrato?!   ATSAKYTI
Rasa 2020-04-08 09:55:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gyvenu rajone,apsiprekint važiuoju miestan (kartą į savaitę)..,tai dabar norit pasakyt kad jau penktadienį nebeleis įvažiuot   ATSAKYTI
gitagita 2020-04-08 10:35:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai apsiprekinkit ketvirtadienį, ne, būtinai, kada negalima. Per tokius nesusipratėlius ir plinta virusas. Viską norisi daryti atvirkščiai, kad tik pasiginčyti  
Gitaigitai 2020-04-08 11:30:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tau gitagita su galva negerai, nu kokių šlykščių žmonių yra.   
A.V 2020-04-08 11:55:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip ne beleis ir turite laikytis visų nurodimu ir nėra cia verkšlenti velykos ateis ir išeis ir kitos ateis o va kaip iseis artimas zmogus per neklausima ir savo užgaidas tada jau bus per velu galvoti taip kad galvokite dar kaip elgtis nereikia cia keikti valdžios ir tu parvikstanciu sekmes ir sveikatos visiems   
fadfa 2020-04-08 12:37:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
afadf  
G. 2020-04-08 09:33:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Draudziama i darba, ne gimines!!!!!!!   ATSAKYTI
Rimas 2020-04-08 09:20:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tai gal ir snaiperiu ant stpgu itaisysit???   ATSAKYTI
Vilmantas 2020-04-08 09:19:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Įdomu, kaip nustatys, kas kur važiuoja. Lietuviai išradingi, pameluos bet ką.
   ATSAKYTI
Rimas 2020-04-08 09:17:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai gal ir snaiperiu ant stpgu itaisysit???   ATSAKYTI
Vytautas 2020-04-08 09:10:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
O kodėl aš negalėsiu aplankyt savo giminių???   ATSAKYTI
Vilmantas 2020-04-08 09:21:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai negi nesupranti apie ką rašo.  
Dalia 2020-04-08 09:06:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Labai geras sprendimas   ATSAKYTI
SANDRA 2020-04-08 09:04:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Labai gerai viskas, bet atsiras kurie pameluos kad važiuoja į laidotuves ar atseit turi kitą būstą ir nuvažiuos ten kur norės. Manau kad neturėtų būti jokių išimčių ir visų neleist pravažiuoti nei į miestą, nei iš miesto. Deja tik taip galima suvaldyt tą prakeiktą virusą. Aš nesuprantu žmonių kaip jie nesupranta kad tas virusas kaip koks maras ir kad karantinas tai reiškia sėdėkit namuose ir nelakstykit ten kur nereikia. Nes jūs nežinote galimai jūs jau užsikrėtęs tik nejaučiat jokių simptomų. Lietuviai susikaupkim nebeplatikim to viruso, kantrybė dorybė. Visiems gerų švenčių ir likime namuose, nes namuose saugiausia.    ATSAKYTI
Inga 2020-04-08 09:14:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Pritariu 100%.Karinė padėtis ir reikalinga tokiems,kurių tuscios galvos,vitamino D vasarą prisigaminsite ir kiausiniu daug valgykite.Vakar buvau pakraupusi,kai prekybos centre apsaugos darbuotoja neileido moters be apsaugines kaukės,tai ši pradejo rėkti ant visos parduotuvės- ar ji musulmonė,kad veidą turi uzsidengti...Ka daryti su tokia?!Per kuprą su lazda,jei niekas nedaeina,kokia yra rimta padetis sveikatai...  
Pilietis 2020-04-08 09:01:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Karo policija...-, pipec, karinė padėtis ivedama ...   ATSAKYTI
Spiglys 2020-04-08 09:00:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Muškit kiaušius per zoomą, pagonys.   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Gitanas Nausėda su žmona (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Prezidentas Gitanas Nausėda padėkomis apdovanojo 18 pavyzdingų tėvų iš visos Lietuvos, daugiausia tų, kurie užaugino būrius savų ir svetimų vaikų. Prezidentas ceremonijos ...
Lietuvos vandens telkiniai vis dar kenčia nuo šiukšlių: planuoja surinkti virš 50 tonų atliekų (nuotr. stop kadras)
Šalies vandens telkinių pakrantėse – vis dar apstu šiukšlių. Rytoj organizuojamos masinės talkos metu, vyksiančios net 50-yje šalies vietų, planuojama surinkti virš 50 tonų ...
Bulvės (nuotr. stop kadras)
Įprastai tokiu metu jau mėgavęsi šviežiomis lietuviškomis bulvėmis, šiemet jų mėgėjams dar teks palaukti. Turguje kol kas siūlomos įvežtinės arba pernykštės mūsiškės. ...
Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog Vilniaus ir Trakų rajonų savivaldybės kelerius metus apskritai negavo papildomų lėšų pagal protokolinį Vyriausybės sprendimą, kuriuo ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Kaip Lietuvos žmonės ir šalies ekonomika išgyveno koronaviruso pandemiją? Kada šalies ekonomika grįš į įprastas vėžes? Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų