Karantinui tęsiantis jau ketvirtą savaitę, verslininkai ir Vyriausybė ima vis garsiau kalbėti apie galimybę švelninti karantiną bent jau verslui, kuris šiuo metu visiškai negali veikti. Kol verslininkai optimistiškai vertina kalbas apie švelnesnį karantiną ir skaičiuoja, kas galėtų atverti savo duris klientams, medikai įspėja, kad švelnesnis arba visai sustabdytas karantinas gali reikšti antrąją viruso bangą.

Lauko kavinė (nuotr. Fotodiena.lt)

Lauko kavinė (nuotr. Fotodiena.lt)

Balandžio pradžioje premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad svarstoma galimybė pamažu leisti dėl karantino apribotam smulkiajam verslui atkurti dalį veiklos. Verslo atstovai teigė, kad pirmiausiai galėtų atsidaryti lauko kavinės, kepyklos ir smulkios įmonės, kur mažas kontaktas su klientais.

Švelnesnių sąlygų reikia ir stambiesiems

Balandžio pradžioje premjeras su verslo atstovais ketina aptarti galimybes atnaujinti verslą karantino metu. Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus palankiai vertina galimybę verslui taikyti švelnesnį karantiną ir cituoja JAV prezidentą Donaldą Trumpą, sakydamas, „kad vaistai netaptų žalingesni už pačią ligą“.

REKLAMA

„Reikia rasti ribą, kaip suderinti žmonių sveikatos apsaugą ir ūkinę veiklą. Pabuvus tiek laiko karantine, reikia galvoti apie ekonominės veiklos atnaujinimą. Ir žinios iš kitų šalių rodo, kad pats laikas apie tai galvoti. Verslas, be abejo, suinteresuotas dirbti, nes verslas, kuris šiuo metu sustabdytas priverstinai, kuris uždarytas, jis negauna jokių pajamų, kiti verslai negauna dalies pajamų. Ekonominė veikla tokia spirale ritasi žemyn, o tai negali tęstis be galo“, – tv3.lt kalbėjo V. Sutkus.

Valdas Sutkus

Valdas Sutkus

Ir nors balandžio 1 dieną S. Skvernelis minėjo, kad Vyriausybė svarstys galimybę leisti veiklą atkurti smulkiajam verslui, V. Sutkus teigia, kad karantino metu nukenčia ne tik smalkusis ar vidutinis, bet ir stambieji verslai.

„Daug kas daro fundamentalią klaidą, galvodami, kad smulkusis ir vidutinis verslas lemia valstybėje viską. Toli gražu taip nėra. Tai mes matome tą stambesnįjį verslą kaip duotybę, kuris lygtai, mūsų nuomone, savame turėtų veikti, ar ne? Bet kas būtų, jeigu sustotų energetikos įmonės? 

Kitas dalykas, kad stambiosios įmonės generuoja kapitalą, o smulkiosios veikia aplink tas stambiąsias. Tai restoranai šiandien nedirba, bet, jeigu nedirbs didžiosios gamyklos, tai net ir leidus dirbti restoranams, nebus pinigų, kuriuos žmonės galėtų išleisti tuose restoranuose. Tai negalima to atskirti“, – akcentavo V. Sutkus.

Prie darbo grįžtų ne tik kavinės

Paklaustas, kokiems verslams Vyriausybė, jo manymu, galėtų leisti veikti net karantino laikotarpiu, LVK prezidentas išskyrė įvairias verslo kryptis nuo gydymo įstaigų iki augalų prekeivių.

REKLAMA

„Apklausėme savo narius, šakines verslo asociacijas, tai daugelis nori dirbti. Ir odontologai yra įsivertinę savo galimybes ir mano, kad jie galėtų riboti pacientų srautą ir naudoti privalomas apsaugos priemones, ir galėtų užtikrinti saugią savo veiklą. Privačios medicinos įmonės norėtų atnaujinti paslaugas.

Automobilių salonai irgi mano, kad galėtų dirbti, priimti klientus iš anksto susitarę, kad nebūtų sankaupos žmonių. Taip pat mažmeninė prekyba, ta dalis, kuri sustabdyta, tai namų, ūkio buitinės prekės, sodo reikmenys ir kiti dalykai. Kas šiandien labai aktualu, tai prekyba lauko augalais, nes yra augalų sodinimo metas ir prekyba vyksta lauke, tai iš tikrųjų galima laikytis dviejų metrų atstumo“, – vardino V. Sutkus.

Vilnius birželį

Vilnius birželį

Jo teigimu, savo veiklą taip pat galėtų atnaujinti tos viešojo maitinimo įstaigos, kur įmanoma užtikrinti dviejų metrų atstumą tarp klientų, taip pat – sporto klubai ir įmonės.

„Turime dabar jau šiltus orus, tai galima kai kurią veiklą leisti, pavyzdžiui, lauko tenisas, golfas, bėgimo treniruotės, kur yra išlaikomas atstumas tarp žmonių“, – svarstė V. Sutkus.

Reikia diskusijų 

Tuo metu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga akcentuoja, kad prieš švelninant karantiną tai reikia labai gerai apsvarstyti. Tiesa, ministras neatmeta galimybės pirmiausiai karantino sąlygas švelninti būtent verslui.

„Mes turime ruoštis, kaip išeidinėsime iš karantino situacijos ir turime pradėti galvoti, kokiomis aplinkybėmis gyventojai galėtų būti plačiau išleidžiami, atgaivinant tam tikras pardavimo vietas, galbūt viešojo maitinimo įstaigas numatant tam tikras sąlygas“, – žurnalistams spaudos konferencijoje teigė A. Veryga.

REKLAMA

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

Vis dėlto ministras atkreipia dėmesį, kad šis klausimas dar nėra aptartas su infektologais ir epidemiologais, todėl kol kas sunku kalbėti apie konkrečius terminus ar priemones.

„Tačiau tam tikrai ruošimės, galvosime, kokių priemonių ėmusis būtų galima galvoti, kaip gyventojai galėtų laisviau išeiti į gatvę, atgaivinti kai kuriuos verslus ir kaip atidaryti vietas, kur žmonėms reikia įsigyti tam tikrų dalykų. Tačiau dar nėra prasminga kalbėti apie švelninimo priemones“, – sakė jis. 

Anot A. Verygos, net ir švelninant karantiną, prievolė dėvėti veido apsaugą turėtų išlikti.

„Galbūt būtų galima kalbėti apie temperatūros matavimą atėjusiems į įstaigą, prievolę dėvėti apsaugos priemones – nosies ir burnos apsaugos priemonę, pirštines, dezinfekuoti rankas, galbūt panaudoti tam tikras mobilias aplikacijas siekiant nustatyti kontaktus ir pan. Yra labai daug priemonių, kurias, neabejoju, sudėliosime kartu su ekspertais į vieną visumą, apibendrinsime ir nuspręsime, ką galima ir ko nedaryti“, – sakė jis.

Medikai skeptiški

Vilniaus universiteto profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius balandžio pradžioje Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje sakė manantis, kad, sėkmingai valdant koronaviruso infekciją Lietuvoje, karantiną būtų galima švelninti nuo balandžio 14-osios. Tačiau įspėjo, kad viruso protrūkiai gali kartotis, jei nebus suformuotas tvirtesnis visuomenės imunitetas.

Vis dėlto po kelių dienų profesorius savo „Facebook“ paskyroje pripažino paskubėjęs kalbėti apie karantino švelninimą.

REKLAMA

„Mano pasisakymas Seime dėl karantino švelninimo po balandžio 13 dienos yra kiek per ankstyvas. Dar blogiau, kad visuomenėje tai suvokiama, kaip karantino panaikinimo galimybė po balandžio 13 dienos. Diskutuoti apie kurios nors ypač svarbios mūsų ekonomikos funkcionavimui veiklos užtikrinimą po balandžio 13 dienos turi specialistai. Kritiką priimu“, – rašė V. Kasiulevičius.

Vytautas Kasiulevičius

Vytautas Kasiulevičius

Tuo metu Lietuvos sveikatos mokslų universiteto dėstytojas, Visuomenės sveikatos mokslų daktaras Giedrius Vanagas savo „Facebook“ paskyroje rašė manantis, kad S. Skvernelio svarstymas švelninti karantino sąlygas verslui yra balandžio 1-osios pokštas.

„Premjero komanda svarsto atkurti dalį mažųjų verslų, o verslininkai sako, kad pirmiausia galėtų atsidaryti lauko kavinės... Žmonės, ar Jūs rimtai taip galvojate, kad tai yra būtiniausia paslauga visiems saviizoliacijoje esantiems?! Ar tikrai mes negalime, kurį laiką gerti kavą namuose? Kaip Jūs manote, tai skatins žmones laikytis saviizoliacijos, ar mažiau norėsis išeiti iš namų šylant orams, kai žinosime, kad yra mieste veikianti nuostabi lauko kavinukė. Galvojate ten eisime po vieną?“, – rašė G. Vanagas.

Taip pat jis iškėlė klausimą, ar artėjant Velykoms nereikėtų galvoti apie dar griežtesnį parduotuvių veiklos reglamentavimą, kad „jos netaptų virusų veisyklomis“.

„Gal pagalvokite, kaip apsaugoti mūsų senjorus nuo maišymosi su besimptomiais ir lengvai sergančiais, kurių dar iki šiol niekas netiria ir deja, bet jie vis dar galimai platina liga. Jei šių elementarių dalykų neapsvarstysite, nesakykite, kad klaidų nedaro tik tie kas nedirba“, – rašė G. Vanagas.

REKLAMA

Nuo kovo 16 dienos paskelbus karantiną uždarytos visos ne maisto parduotuvės, restoranai, kavinės ir barai, kirpyklos, grožio salonai, taip pat poilsio ir kultūros, ugdymo įstaigos.  

virėjas
2020-04-06 17:13:53
nu jo...kavinės pats tas..:(((..įdomu kokie bukapročiai ten sėdėtų siaučiant tokiam virusui...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Karolis 2020-04-07 01:31:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Medikai patys po užsienį davesi ir grįžę į darbus ėjo ir vien kiek Ukmergė būtent medikai šitą virusą išplatino. Eilinis koks žmogus iš po užsienio nejausdamas simptomų biski pagatroliavo tai va Jėzau tragedija, bet mediku kiek grįžo su bacilom ir dar jie čia drįsta putotis?!    ATSAKYTI
Edvinas 2020-04-06 20:26:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ka jie cia nusisneka. Net minties negali buti. Priesingai, dar labiau reikia gtieztinti. Kitaip musi laiks Italijos likimas.
Savaitgaliais isvis nieko gatvese beturi buti. Kavines atidarys, tai kas ten datysis. Tai biruso plitimo lizdai bus.    ATSAKYTI
Karolis 2020-04-07 01:32:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valink i Šiaurės Korėja dalbajobas   
Rita 2020-04-06 19:57:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tik ne kavinės! Tai būtų nusikalstama - tiek investuota į apsaugą, ir lengva ranka viską sugriauti.   ATSAKYTI
Na 2020-04-06 19:57:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
2009'grįžę..jūs taip negalvoje?   ATSAKYTI
Ugnė 2020-04-06 19:15:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Aš nesuprantu su kokia vieta mąstot apie karantino švelninimą! Vieną dieną kalba apie prognozes ir scenarijus, kitą - apie sunkių pacientų daugėjimą ir didesnį mirčių skaičių. O čia dabar sugalvoja "davai, gal švelninam karantiną?" Tiesiog baisu pagalvoti apie pasekmes, antrą bangą, gal net dar didesnę ir skaudesnę.   ATSAKYTI
Jolanta 2020-04-06 18:50:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O ką žmogus ne svarbus ,tik verslai.   ATSAKYTI
Kardas 2020-04-06 18:45:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Būtina sulaukti Velykų ir tada matysis,jei užsikrėtusių virusu skaičius augs (kuo beveik neabejoju) tai jokių čia švelninimų. Tik atidarykit lauko kavines,tai jos bus pilnos,nes bus preteksas ten būriuotis.   ATSAKYTI
M 2020-04-06 18:26:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Anksciau rase, kad Geguzes men. Laukiama viruso piko, o dabar reikia susvelninti karantina!   ATSAKYTI
Jonas 2020-04-06 18:08:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tik ne privačias med įstaigas reikia paleisti, tegu jie sedi dar ilgai, prikaupe lešu, užtektu tik savivaldybes lygmemi leisti dirbti medikam, nes yra tokiu rajonu ,kur nera užkrato
   ATSAKYTI
Inga 2020-04-06 18:02:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai jau tikrai, rajoniniuose miesteliuose kur nera isplites virusas uzdaryti visiskai medicinines istaigas,aisku nera tikslo,gydytojams jokio kruvio,registraturoj sedi budincioji ir knygas skaito   ATSAKYTI
Nuomonė 2020-04-06 17:40:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Tai jau ligonlapių niekas neprates, patiko be darbo sėdėt medikams. Atostogų gavo ir pinigų už teisybės nutylėjimą. Ir dar gaus, už tai, kad žmones ligoniais pavertė. Ligoninės tusčios po visą pasaulį! Tuoj žurnalistai straipsniais užvers, kad skiepai naudingi, ir pačius paskiepys, kad trumpiau gyventų.   ATSAKYTI
vidutisss2 2020-04-06 17:35:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Butu didziausia klaida--zaidzia su ugnimi   ATSAKYTI
As 2020-04-06 19:05:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu  
Jo.. 2020-04-06 17:31:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai koks tada karantinas jei kepyklos ir kirpyklos dirbt prades tik virusui platintis .jei karantinas tai karantinas sedim uzsidare ir karantinuojames palaikau mediku nuomone   ATSAKYTI
Lukas 2020-04-06 17:30:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tv8 Televisijos programos turetu nebelikti visoje Lietuvoje keisis TV8 logotipas zenklas kanalas visoje Lietuvoje vadinsis TV16 Televisijos programa turetu sukurti jau sia savaite matysite nemokama televisijos programa isvysite jau greitai   ATSAKYTI
Sigita 2020-04-06 17:16:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Nu jo medikai pries nes jie dirba ir gauna algas .
Bet tie medikai rajoninese ligoninese tai neka ir veikia sedi uzsidare , ozmonem nei pas stomatologa akiu gyd.niekur nepriima ka daryt?
Ir paprastiem zmonem be darbo nera ir pinigeliu ka daryt??????    ATSAKYTI
xxL 2020-04-06 17:15:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O kur dingo Lietuvos valdžia? Pjudomi medikai su verslininkais, nors už visą šitą chaosą pilnai turi atsakyti skvernelis su veryga. Paskelbus karantiną apribojamos veiklos ir piliečių teisės, tačiau pamirštami valstybės socialiniai įsipareigojimai savo piliečiams ir mokesčių mokėtojams. Mokesčius mokame kad valstybė užtikrintų gyventojams išlaikymą krizės metu (nedarbas, karantinas), bet pasirodo mokesčiai yra skirti valdininkų algoms ir partinėms gaujoms?    ATSAKYTI
Pažadu 2020-04-06 17:14:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
beveik nekosčioti ant bandelių kepykloje!   ATSAKYTI
virėjas 2020-04-06 17:13:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nu jo...kavinės pats tas..:(((..įdomu kokie bukapročiai ten sėdėtų siaučiant tokiam virusui...   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Vilniuje avariją sukėlė girtas pasienietis (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Šeštadienį apie 17.20 val. Vilniaus rajone Molėtų plente girto pasieniečio vairuojamas automobilis „Škoda“ susidūrė su automobiliu „VW T-Roc“. Pastarasis automobilis po smūgio ...
Ilma Skuodienė (nuotr. asm. archyvo)
Daugiau nei du mėnesius Lietuvoje trunkantis karantinas įnešė sumaišties į daugelio šeimų gyvenimą. Įtampą kėlė ir pasikeitusios gyvenimo sąlygos, kuomet šeimai namuose kartu ...
Nuotolinis mokymasis (nuotr. stop kadras)
Lietuvos paaugliams klasės ir namų darbai kelia daugiausia streso tarp visų bendraamžių Europoje, bet pati mokykla patinka dažniau nei kitiems europiečiams, rodo Pasaulio ...
Vilnius birželį (nuotr. Juozo Skaros)
Nors valdžia džiaugiasi suvaldžiusi pirmąją koronaviruso bangą, pensininkai valdantiesiems negailestingi. Senjorai piktinasi, kad griežto karantino sąlygomis turės gyventi bent ...
Lėktuvai (nuotr. Fotodiena.lt)
Didžiojoje Britanijoje gyvenanti keturių asmenų šeima iš Lietuvos šių metų pradžioje priėmė itin svarbų sprendimą. Nuspręsta atsisakyti emigranto duonos ir sugrįžti gyventi į ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų