Seimas antradienį pritarė griežtinti bausmes karantiną pažeidusiems asmenims. Numatoma, kad baudos fiziniams asmenims už taisyklių pažeidimą sieks nuo 500 iki 1500 eurų, įmonėms – nuo 1500 iki 6000 eurų. Tačiau Seimas atsisakė griežtinti baudžiamąją atsakomybę asmenims, kurie nepaisė privalomos saviizoliacijos.

Asociatyvi nuotr. (stop kadras)

Asociatyvi nuotr. (stop kadras)

Už griežtesnes administracines bausmes balsavo 70, prieš – 2, susilaikė 1 Seimo narys. Tuo metu balsavime dėl griežtesnės baudžiamosios atsakomybės už balsavo tik 57 Seimo nariai, 2 susilaikė. Įstatymo projektas nepriimtas.

Seime pritrūko balsų sugriežtinti laisvės atėmimo bausmes, jei dėl taisyklių pažeidimų išplistų susirgimas – dabar už tai gresia iki trejų metų nelaisvės, Teisingumo ministerija maksimalią bausmę siūlė didinti iki penkerių metų.

Taip pat liko nepriimtos pataisos, kad susirgusieji, kurie žinojo apie savo ligą, bet nesilaikė paskirtų apsaugos priemonių ir tuo sukėlė pavojų kitiems, galėtų būti baudžiami laisvės atėmimu iki vienų metų. Šiuo metu, neįrodžius, kad užkratas išplito, laisvės atėmimo bausmė negalėtų būti skiriama.

REKLAMA

Karas su virusu

„Mes gyvename išties labai pavojingu laikotarpiu ir situacija kinta žaibišku greičiu. Įstatymai, kurie galioja šiandieną, buvo priimti taikos metu. Dabar mes turime karo su Covid-19 virusu atveju. Šį karą mes neabejotinai laimėsime. Šiandieną esame priversti teikti siūlymą griežtinti tiek administracinę, tiek baudžiamąją atsakomybę už karantino pažeidimu“, – Seime kalbėjo teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Elvinas Jankevičius

Elvinas Jankevičius

Jo teigimu, įstatymų pataisos svarbios, nes šiuo metu policija negali bausti asmenų, kurie nepaiso karantino.

„Jeigu Seimas pritars, administracinių nusižengimų protokolus galės surašyti ne tik policija, bet ir kiti pareigūnai“, – pridūrė ministras.

Be to, saviizoliacijos turintys laikytis, bet jo nepaisantys asmenys būtų baudžiami ir laisvės atėmimu.

„Tai būtų nusikaltimas, už kurį teismas galėtų skirti net ir laisvės atėmimo bausmę iki vienerių metų. Jeigu dėl tokių veiksmų išplito susirgimas ar kilo ligos protrūkis, bausmė nebūtų traktuojama kaip nesunkus nusikaltimas, todėl teismas galėtų skirti laisvės atėmimo bausmę iki penkerių metų“, – kalbėjo E. Jankevičius.

Jis pažymėjo, kad šios bausmės galiotų tik nepaprastosios padėties ar ekstremaliosios situacijos atveju.

Reikia sankcijų (Papildyta 19.14 val.)

Ragindama parlamentarus balsuoti už pataisas, vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sakė, kad piliečiai turi žinoti, kad jų neatsakingas elgesys karantino laikotarpiu turėtų būti baudžiamas.

„Piliečiai turi suprasti, kad jų atsakingas elgesys, kaip ir neatsakingas elgesys, gali sulaukti sankcijų. Atsakingai elgdamiesi mes greitai nugalėsime virusą, elgdamiesi neatsakingai, tie, kurie nesupranta ar nenori suprasti, turi turėti atgrasančias priemones“, – priėmimo stadijoje kalbėjo ministrė.

REKLAMA

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė

Kritikuodamas pataisas, liberalas Simonas Gentvilas teigė, kad prie kiekvieno žmogaus policijos pareigūno pastatyti neįmanoma.

„Šitą pandemiją mes išgyvendinsime tiktai kalbėdamiesi su atsakingais piliečiais, kviesdami juos atsakingai elgtis“, – teigė parlamentaras.

Kritika baudoms (Papildyta 15.37 val.)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas po svarstymo pritarė siūlymams griežtinti ir baudžiamąją, ir administracinę atsakomybę už karantino pažeidimus.

Socialdemokratas Julius Sabatauskas Seime kritikavo norą didinti sankcijas, iki šiol nebandžius pažeidėjų bausti dabar numatytomis baudomis. Jo manymu, reikia „taikyti adekvačias baudas, o ne tokias, kokias dabar siūlo didinant kelis kartus daugiau, negu dabar yra“.

„Siekiant, kad nuobauda atgrasytų nuo pažeidimų darymo, ją reikia taikyti. Kai jos netaikome, kai nė vienas asmuo nenubaudžiamas, kai tai nėra paviešinama, tai neturi jokios prevencinės įtakos pažeidimų užkardymui“, – Seime svarstant projektus sakė J. Sabatauskas.

Julius Sabatauskas

Julius Sabatauskas

Kalbėdamas apie baudžiamosios atsakomybės griežtinimą, J. Sabatauskas atkreipė dėmesį, kad ne visais atvejais teisėsaugai pavyks įrodyti, kad dėl konkretaus asmens kaltės išplito liga ar kilo epidemija.

„Tikite, kad bus taikoma laisvės atėmimo bausmė? Aš netikiu. Dažniausiai, kaip būna tokiais atvejais, bus pritaikyta bauda, kuri savo dydžiu bus žymiai mažesnė, negu Administraciniame nusižengimų kodekse numatyta“, – svarstė J. Sabatauskas.

REKLAMA

Kaip įrodyti kaltę

Socialdemokratas Julius Sabatauskas, ragindamas parlamentarus balsuoti prieš įstatymo pataisas, teigė, kad bausmių griežtinimu Teisingumo ministerija tik imituoja darbą.

„Jūs demonstruojate audringą veiklą, kai nieko neveikiate. Iš esmės čia materialios teisės normos. Ar treji, ar penkeri metai, reikės įrodyti, kad būtent dėl šio asmens kaltės [virusas išplito]“, – sakė J. Sabatauskas.

Jam antrino ir konservatorė Irena Haase, pažymėjusi, kad kiekvienu atveju reikės įrodyti, kad virusas plito dėl konkretaus asmens veiksmų. Jos teigimu, laisvės atėmimo bausmė nuo 3 iki 5 metų nebūtinai padidins žmonių sąmoningumą.

Seimo narys Vytautas Kamblevičius kolegas ragino palaikyti įstatymo projektus, teigdamas, kad numatytos priemonės yra „savalaikės ir pačiu laiku“.

Baudos – iki 6 tūkst. eurų

Priėmus įstatymą, baudos fiziniams asmenims už taisyklių pažeidimą auga nuo 500 iki 1500 eurų, įmonėms – nuo 1500 iki 6000 eurų, o teisę surašyti nusižengimų protokolus įgija policija. 

Dabar baudos fiziniams asmenims siekia iki 140 eurų, įmonėms – iki 600 eurų, o jas gali skirti visuomenės sveikatos specialistai. 

Vyriausybė siūlė griežtinti ir laisvės atėmimo bausmę, jei dėl taisyklių pažeidimų išplistų susirgimas ar kiltų ligos protrūkis – dabar už tai gresia iki trejų metų nelaisvės, siūlyta, kad maksimali bausmė didėtų iki penkerių metų.

Susirgusieji, kurie žinojo apie savo ligą, nesilaikė paskirtų apsaugos priemonių tuo sukėlė pavojų kitiems, taip pat būtų baudžiami laisvės atėmimu iki vienų metų. Tačiau Seimas šį pasiūlymą atmetė.

REKLAMA

Pagal dabartinį įstatymą, neįrodžius, kad užkratas išplito, laisvės atėmimo bausmė negalėtų būti skiriama.

Teisingumo ministerija tikina, kad dabar įtvirtintos sankcijos neatgraso asmenų nuo nusikalstamai lengvabūdiško elgesio, kuris gali sukelti itin neigiamas pasekmes, potencialiai netgi sunkius sveikatos sutrikdymus, ne tik atskiriems asmenims, bet ir visai visuomenei. 

Paramą bausmių griežtinimui išsakė ir prezidentas Gitanas Nausėda.

mike
2020-03-31 11:27:50
užteks vieną nubausti ir likusieji gal susimastys-jei mes patys nemokam protauti tai gal pinigines baudos pades. Ir kelyje juk ne visus viršijančius greitį pagauna, bet baimės jausmas yra pamačius "trikojį" pareigūną, su pinigėliais tai nesinori išsiskirt
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
. 2020-04-02 03:28:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Degradai kurvos...   ATSAKYTI
Onutė 2020-04-01 10:37:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas per nesamonės kalbant apie apsisaugojimą?Jeigu eini į parduotuvę,o ten bobutės be kaukių ir pirštinių čiupinėja kas antrą prekę...Kur administracijos pareigos?Tokie pirkėjai be apsaugos priemonių turėtų būti neįleidžiami į parduotuvę...   ATSAKYTI
Leo 2020-04-01 05:43:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kokia gali būti bauda iš londės sąvartyno gyventojo? Juokas ima...   ATSAKYTI
Bratva 2020-03-31 23:32:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tiesa sugrįžo dar angliškos ir norvegiškos kiaulės Lietuvos išdavikai, kai Lietuvai buvo blogai nenorėjo su likusiais čia dalintis krizės našta, o dabar ir rūpinasi kai ten blogai namo juos grąžinti-išdavikų vietą prie sienos!!! Tokiems nieko šventa nėra, o naudos jiems nė mitais, prisibauduos ir vėl ragus Lietuvėlei kala!!!   ATSAKYTI
Bratva 2020-03-31 23:27:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reiktų taip baudas padidinti už automobilių parkavimą draudžiamose vietose, o tai vejos ir vaikų žaidimo aikštelės tapo parkingais, žmonės ant tiek suįžūlėjo,kad ten kur ir yra galimybė turėti parkinga- tvarka nė motais, gal čia seimas tegu pažiūri kaip įvesti naują baudų didinimo sistemą, o pandemija praeis ir niekam nebus įdomu.   ATSAKYTI
xxL 2020-03-31 22:32:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai abejoju ar kuri nors nubaus, o ypac moroza emigranta kuris neturi nei turto nei darbo, o gyvena Norvegijoje ar UK. Yra toks baudziamasis istatymas uz vairavima apsvaigus, bet negirdejau kad nors vienas girtas vairuotojas butu nuteistas bent jau 6 menesiams laisves atemimo ar bent jau maksimalia pinigine bauda.    ATSAKYTI
nesismulkinkit 2020-03-31 22:14:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pjaukit ranka iskart pazeidejui, o siaip kada pradesit sdaudyt?   ATSAKYTI
Kiek 2020-03-31 20:46:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gi galima baus baus ir nieko nebaudžia. Kam gaišta laiką per posėdžius dėl baudimo klausimų,geriau spręstų klausimus kuriuos vykdo.   ATSAKYTI
Tipo 2020-03-31 20:38:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dėl šito haoso kalti veryga skverneli Nausėda jie daleido šitam virusų plisti jie vilko iš visur šitą zaraza ir dar galvoje kaip sugrąžinti istrigusius , šitą trijulė. tik ir žiūri kuo daugiau iš naikint žmonių Lietuvo po šito viruso jeigu likim gyvi šitą trika kart viešai brudu troika ,,,,    ATSAKYTI
assa 2020-03-31 19:58:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
idomiai,isviso balsavo 73.o kur kiti 68?   ATSAKYTI
xxL 2020-03-31 22:33:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Saviizoliavosi :)   
U 2020-03-31 22:55:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai toks balsavimas turi būti negaliojantis.  
bosas 2020-03-31 19:50:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nu aisku krizes metu valstybe ims baudas is zmoniu net iki 6000 euru neblogai o ar pati valstybe viska padare teisingai cia didelis klausimas    ATSAKYTI
bosas 2020-03-31 19:49:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nu aisku krizes metu valstybe ims baudas is zmoniu net iki 6000 euru neblogai o ar pati valstybe viska padare teisingai cia didelis klausimas    ATSAKYTI
Virus 2020-03-31 19:44:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas ta bauda gali deti ir milijona jei apkrecia tai nieka nereiskia    ATSAKYTI
2020-03-31 19:35:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai jau virusas isplito jie dabar sugalvojo tik baudas iteisint. Absurdas, juk paveluota jau. Kiek tie keliautojai jau mus apsargdino..   ATSAKYTI
nuomone 2020-03-31 15:16:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau,veiksmingesnis budas butu ne laisves atemimas ar didele bauda ,o priverstine pagalba ligonineje,slaugant siuo virusu sergancius ligonius. Tai butu ir pagalba gydymo istaigoms ir patys pamatytu vaizda is arti. Gal tada praeitu noras pazeidineti istatymus ir neapgalvotai sukelti problemas kitiems   ATSAKYTI
Vidas Tom 2020-03-31 14:59:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reiktų baust tuos, kas davė nurodymą sugrąžinti į Lietuvą sergančius.
Reiktų sodinti juos iki gyvos galvos į Lukiškės už tai kad savo idiotiškais sprendimais, išplatino iš užsienio parvežta virusą.
Vietoje to, kad uždaryti sienas ir palikt gydytis ten, kur dirbo ir gyveno, mūsų valstybiniai nusikaltėliai,bjuos ši virusu parsigabeno ir išplatino virusą Lietuvoje.
Tad baust reik ne gryžusius o tuos kurie liepė gryžt    ATSAKYTI
???? 2020-03-31 14:55:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ponai, protingieji žagsėtojai,o stringai užtemti ant nosies ar tinka?   ATSAKYTI
Tadas 2020-03-31 13:37:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ziauuru reikejo seniau grieztinti   ATSAKYTI
Spiglys 2020-03-31 13:33:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neperseniausiai žiurėjau vaizdeli , kaip kaukia galima pasidaryti iš viriškų triusikiuku. Gaunasi ir kaukė ir kepurytė. O jei rimtai ,tai jau senei buvo galima neileisti i parduotuves ir kitur be kaukiu. O ir kai kurie medikai, darbuotojai vaikšto be kaukių. Taip patys sudaro galimybe virusui plisti. Greit žaksės nuo ligonių antplūdžio.   ATSAKYTI
Vidas Tom 2020-03-31 14:50:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Medikai geriau už kitus žino, jog kaukės neapsaugo nuo šio viruso.
Kaukės gali apsaugoti jai ją nešioja sergantis kad neapkrėstu kitų.
  
Nepergyvenk 2020-03-31 23:03:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žmonių sveikata valdžiai parūpo įvedant karantiną, dabar jau geriau atšaukti karantiną, nei žlugdyti ekonomiką.  
Masiulis 2020-03-31 13:25:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Puiku! Neabejotinai reikia didinti bausmes uz laikinai ivestos disciplinos pazeidimus. Kitaip sito karo su virusu neiveiksime   ATSAKYTI
Nuomonė 2020-03-31 19:49:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tada pirmi baudas turi gauti tie, kas ir parsigabent nutarė šį virusą, t.y. seimo nariai. Tik trigubai didesnes, nes visvien ne žmonėms dirba.  

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Padavėja (nuotr. 123rf.com)
Prasidėjusi kalendorinė vasarą, į pabaigą artėjantys mokslo metai daugelį nepilnamečių priverčia susimąstyti, ką jie galėtų prasmingo nuveikti, kad ir laikas praeitų smagiai, ...
Gitanas Nausėda su žmona (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Prezidentas Gitanas Nausėda padėkomis apdovanojo 18 pavyzdingų tėvų iš visos Lietuvos, daugiausia tų, kurie užaugino būrius savų ir svetimų vaikų. Prezidentas ceremonijos ...
Lietuvos vandens telkiniai vis dar kenčia nuo šiukšlių: planuoja surinkti virš 50 tonų atliekų (nuotr. stop kadras)
Šalies vandens telkinių pakrantėse – vis dar apstu šiukšlių. Rytoj organizuojamos masinės talkos metu, vyksiančios net 50-yje šalies vietų, planuojama surinkti virš 50 tonų ...
Bulvės (nuotr. stop kadras)
Įprastai tokiu metu jau mėgavęsi šviežiomis lietuviškomis bulvėmis, šiemet jų mėgėjams dar teks palaukti. Turguje kol kas siūlomos įvežtinės arba pernykštės mūsiškės. ...
Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog Vilniaus ir Trakų rajonų savivaldybės kelerius metus apskritai negavo papildomų lėšų pagal protokolinį Vyriausybės sprendimą, kuriuo ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų